
Koziołki w Poznaniu. Symbol miasta! (Poznańskie Koziołki)
Koziołki w Poznaniu codziennie, punktualnie o godzinie 12.00 “trykają się” na wieży miejskiego ratusza, ku uciesze zebranego pod nim tłumu turystów, gości i mieszkańców. Poznańskie koziołki to przede wszystkim atrakcja dla najmłodszych ale dorośli równie chętnie zatrzymują się na Starym Rynku w Poznaniu, bo przez chwilę poobserwować ten prawdopodobnie największy symbol miasta, który dodatkowo umilany jest dźwiękami poznańskiego hejnału odgrywanego przez trębacza również z ratuszowej wieży.
Skąd w ogóle wzięły się koziołki w Poznaniu? Jak to zazwyczaj bywa – z legendy, która to przenosi nas do roku 1551, kiedy to rozbudowywano poznański ratusz. Z okazji zamontowania nowego zegara, urządzono wielką ucztę z udziałem samego wojewody. Największym przysmakiem dla zaproszonych gości miał być udziec z sarny, który niedopilnowany przez Pietrka – pomocnika kucharza, spadł z rożna do ognia… Zdenerwowany mistrz kuchni, posłał swojego pomocnika Pietrka do rzeźni po nowe mięso na pieczeń dla gości. Niestety w rzeźni nie było już więcej mięsa, dlatego zdesperowany Pietrek pognał do ratusza dwa koziołki, które zauważył na nadwarciańskich łąkach. Koziołki jednak nie miały w planach zostać daniem głównym i uciekły kucharzowi na ratuszową wieżę! Tam wskoczyły na gzyms i zaczęły wesoło trykać się swoimi rogami. Zebranych pod ratuszem gości oraz samego wojewodę tak rozbawił widok trykających się dwóch, białych koziołków, że darował kucharzowi spaloną pieczeń a Pietrkowi kradzież koziołków. Na pamiątkę tej niezwykłej historii wojewoda polecił mistrzowi, który przygotował ratuszowy zegar, wzbogacić jego mechanizm o trykające koziołki. Prawdziwe koziołki oddano właścicielce, ubogiej wdówce.
Legenda częściowo pokrywa się ze znaną nam historią bo faktycznie w tym okresie, niejaki zegarmistrz Bartłomiej miał wykonać nowy zegar ratuszowy z urządzeniem błazeńskim. Nie wiadomo dlaczego rajcy miejscy wybrali akurat koziołki. Najczęściej w podobnych mechanizmach pojawiały się postaci świętych czy sceny biblijne, natomiast w Poznaniu, najprawdopodobniej wygrało poczucie humoru i zamiast zmuszających do refleksji motywów czy elementów, postawiono na błazeńskie fikające i trykające się koziołki. A legenda? Została spisania w XX wieku, dlatego z prawdą może mieć zarówno wiele jak i niewiele wspólnego:)
Koziołki w Poznaniu. Symbol miasta! (Poznańskie Koziołki)
nad ratuszowym zegarem w Poznaniu (Stary Rynek 1)
Drugiej takiej atrakcji jak koziołki w Poznaniu nie zobaczycie nigdzie indziej! Bez wątpienia unikatowa atrakcja!
Dla waszych dzieci to pozycja na 5 gwiazdek, którą powinny zobaczyć koniecznie jednak dla dorosłych to (zaledwie) miejsce, którego nie wypada przegapić odwiedzając stolicę Wielkopolski.
Jak przystało na najbardziej znaną atrakcję w Poznaniu, odwiedzających nie brakuje, nawet w zwykłe dni w tygodniu. Weekendami tłum jest jeszcze większy, jednak plac przed ratuszem jest na tyle duży, że zmieści każdego, choć im dalej od ratuszowej wieży tym gorszy widok.
Moim zdaniem – wstyd. Prawdopodobnie najpopularniejsza atrakcja i symbol miasta nie doczekał się tablicy informacyjnej czy panelu, stojącego przed ratuszem, dzięki któremu moglibyśmy poznać ich historię czy legendę o zrobieniu pamiątkowego zdjęcia nie wspomnę. Koniecznie do poprawy…
Potrzebujecie około 10-15 minut, jednak z racji, że koziołki trykają się tylko w południe (o 12.00) musi być to zarezerwowany czas dokładnie o tej porze.
Dla każdego.
Dostępne dla każdego, ponieważ poznańskie koziołki ogląda się z poziomu płyty Starego Rynku.
- unikalność,
- położenie w samym sercu miasta,
- najbardziej rozpoznawalny symbol Poznania,
- bardzo lubiane przez dzieci,
- koziołki trykają się tylko o godzinie 12…
- brak informacji turystycznej, na którą koziołki niewątpliwie zasługują
- trudno o pamiątkowe zdjęcie,
- bez względu na dzień tygodnia, koziołki w Poznaniu przyciągają licznych gości i obserwatorów,
Choć oglądane z dołu, trykające się na ratuszowej wieży koziołki w Poznaniu wydają się małe, to faktycznie mają około 80-90 cm wysokości. Z bliska można zobaczyć je w Muzeum Historii Miasta Poznania, które mieści się w ratuszu, gdzie na ekspozycji znajduje się zdemontowany, dawny mechanizm z 1913 roku, który zastąpiono w latach 90. XX wieku nowym mechanizmem.
Koziołki w Poznaniu w szczególne dni, zyskują specjalne kubraczki czy okolicznościowe wdzianka, np. w Święta Bożego Narodzenia czy wydarzenia sportowe (np. lokalne derby Lecha z Wartą).
Koziołki w Poznaniu. Symbol miasta! (Poznańskie Koziołki)
Jeżeli jesteśmy przy symbolach Poznania, koniecznie trzeba wspomnieć o tutejszym Ostrowie Tumskim, który poznacie z mojego wpisu:
Poniżej więcej wpisów o niezwykłych zakątkach Poznania!
JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII
ZWIEDZAM POLSKĘ

Ostrów Lednicki. Najważniejsza wyspa w historii Polski!
Ostrów Lednicki – założę się, że każdy z Was słyszał choć raz o tym miejscu! Ta niewielka wyspa na Jeziorze…

Poznański Stary Rynek! Jesteście pewni, że wiedzieliście o nim wszystko?
Poznański Stary Rynek to miejsce, które jest tętniącym sercem miasta, bijącym od blisko 800 lat! Choć to najpopularniejsze miejsce w…
ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!
Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!
