poznański stary rynek w poznaniu koziołki poznańskie koziołki w poznaniu poznań atrakcje

Koziołki w Poznaniu. Symbol miasta! (Poznańskie Koziołki)

Koziołki w Poznaniu codziennie, punktualnie o godzinie 12.00 “trykają się” na wieży miejskiego ratusza, ku uciesze zebranego pod nim tłumu turystów, gości i mieszkańców. Poznańskie koziołki to przede wszystkim atrakcja dla najmłodszych ale dorośli równie chętnie zatrzymują się na Starym Rynku w Poznaniu, bo przez chwilę poobserwować ten prawdopodobnie największy symbol miasta, który dodatkowo umilany jest dźwiękami poznańskiego hejnału odgrywanego przez trębacza również z ratuszowej wieży.

Skąd w ogóle wzięły się koziołki w Poznaniu? Jak to zazwyczaj bywa – z legendy, która to przenosi nas do roku 1551, kiedy to rozbudowywano poznański ratusz. Z okazji zamontowania nowego zegara, urządzono wielką ucztę z udziałem samego wojewody. Największym przysmakiem dla zaproszonych gości miał być udziec z sarny, który niedopilnowany przez Pietrka – pomocnika kucharza, spadł z rożna do ognia… Zdenerwowany mistrz kuchni, posłał swojego pomocnika Pietrka do rzeźni po nowe mięso na pieczeń dla gości. Niestety w rzeźni nie było już więcej mięsa, dlatego zdesperowany Pietrek pognał do ratusza dwa koziołki, które zauważył na nadwarciańskich łąkach. Koziołki jednak nie miały w planach zostać daniem głównym i uciekły kucharzowi na ratuszową wieżę! Tam wskoczyły na gzyms i zaczęły wesoło trykać się swoimi rogami. Zebranych pod ratuszem gości oraz samego wojewodę tak rozbawił widok trykających się dwóch, białych koziołków, że darował kucharzowi spaloną pieczeń a Pietrkowi kradzież koziołków. Na pamiątkę tej niezwykłej historii wojewoda polecił mistrzowi, który przygotował ratuszowy zegar, wzbogacić jego mechanizm o trykające koziołki. Prawdziwe koziołki oddano właścicielce, ubogiej wdówce.

Legenda częściowo pokrywa się ze znaną nam historią bo faktycznie w tym okresie, niejaki zegarmistrz Bartłomiej miał wykonać nowy zegar ratuszowy z urządzeniem błazeńskim. Nie wiadomo dlaczego rajcy miejscy wybrali akurat koziołki. Najczęściej w podobnych mechanizmach pojawiały się postaci świętych czy sceny biblijne, natomiast w Poznaniu, najprawdopodobniej wygrało poczucie humoru i zamiast zmuszających do refleksji motywów czy elementów, postawiono na błazeńskie fikające i trykające się koziołki. A legenda? Została spisania w XX wieku, dlatego z prawdą może mieć zarówno wiele jak i niewiele wspólnego:)

Koziołki w Poznaniu. Symbol miasta! (Poznańskie Koziołki)

nad ratuszowym zegarem w Poznaniu (Stary Rynek 1)

Dokładną lokalizację miejsca: Koziołki w Poznaniu. Symbol miasta! (Poznańskie Koziołki), znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
5 / 5

Drugiej takiej atrakcji jak koziołki w Poznaniu nie zobaczycie nigdzie indziej! Bez wątpienia unikatowa atrakcja!

Koziołki w Poznaniu. Symbol miasta! (Poznańskie Koziołki)

poznański stary rynek w poznaniu koziołki poznańskie koziołki w poznaniu poznań atrakcje
poznański stary rynek w poznaniu ratusz w poznaniu perła renesansu koziołki w poznaniu koziołki poznańskie poznań atrakcje
koziołki w poznaniu
3 / 5

Dla waszych dzieci to pozycja na 5 gwiazdek, którą powinny zobaczyć koniecznie jednak dla dorosłych to (zaledwie) miejsce, którego nie wypada przegapić odwiedzając stolicę Wielkopolski.

Koziołki w Poznaniu. Symbol miasta! (Poznańskie Koziołki)
3 / 5

5 / 5

Bez opłat.

2.5 / 5

Jak przystało na najbardziej znaną atrakcję w Poznaniu, odwiedzających nie brakuje, nawet w zwykłe dni w tygodniu. Weekendami tłum jest jeszcze większy, jednak plac przed ratuszem jest na tyle duży, że zmieści każdego, choć im dalej od ratuszowej wieży tym gorszy widok.

1.5 / 5

Moim zdaniem – wstyd. Prawdopodobnie najpopularniejsza atrakcja i symbol miasta nie doczekał się tablicy informacyjnej czy panelu, stojącego przed ratuszem, dzięki któremu moglibyśmy poznać ich historię czy legendę o zrobieniu pamiątkowego zdjęcia nie wspomnę. Koniecznie do poprawy…

4 / 5

Dwa duże podziemne i nowoczesne parkingi w najbliższej możliwej okolicy (ul. Za Bramką i Pl. Wolności) powinny załatwić problem z parkowaniem. Niestety postój jest płatny.

Można skorzystać również z parkingów „Park&Ride”, zlokalizowanych na obrzeżach miasta i dojechać doc centrum komunikacją miejską.

Potrzebujecie około 10-15 minut, jednak z racji, że koziołki trykają się tylko w południe (o 12.00) musi być to zarezerwowany czas dokładnie o tej porze.

Dla każdego.

Dostępne dla każdego, ponieważ poznańskie koziołki ogląda się z poziomu płyty Starego Rynku.

  • unikalność,
  • położenie w samym sercu miasta,
  • najbardziej rozpoznawalny symbol Poznania,
  • bardzo lubiane przez dzieci,
  • koziołki trykają się tylko o godzinie 12…
  • brak informacji turystycznej, na którą koziołki niewątpliwie zasługują
  • trudno o pamiątkowe zdjęcie,
  • bez względu na dzień tygodnia, koziołki w Poznaniu przyciągają licznych gości i obserwatorów,

Choć oglądane z dołu, trykające się na ratuszowej wieży koziołki w Poznaniu wydają się małe, to faktycznie mają około 80-90 cm wysokości. Z bliska można zobaczyć je w Muzeum Historii Miasta Poznania, które mieści się w ratuszu, gdzie na ekspozycji znajduje się zdemontowany, dawny mechanizm z 1913 roku, który zastąpiono w latach 90. XX wieku nowym mechanizmem.

Koziołki w Poznaniu w szczególne dni, zyskują specjalne kubraczki czy okolicznościowe wdzianka, np. w Święta Bożego Narodzenia czy wydarzenia sportowe (np. lokalne derby Lecha z Wartą).

Koziołki w Poznaniu. Symbol miasta! (Poznańskie Koziołki)

Jeżeli jesteśmy przy symbolach Poznania, koniecznie trzeba wspomnieć o tutejszym Ostrowie Tumskim, który poznacie z mojego wpisu:

Poniżej więcej wpisów o niezwykłych zakątkach Poznania!

Wpis opublikowano: 7 grudnia 2021, ostatnia modyfikacja treści: 7 grudnia 2021

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl