ogród botaniczny w poznaniu dział roślin ozdobnych

Ogród Botaniczny w Poznaniu. Najpiękniejszy ogród miasta!


Ogród Botaniczny w Poznaniu to miejsce niezwykle urzekające, różnorodne i stale się zmieniające! Dzięki temu stale zachwyca swoim bogactwem i różnorodnością, niezależnie od pory dnia czy roku! Nie da się go przybliżyć i opowiedzieć o nim inaczej niż za pomocą barwnych fotografii, prezentujących wyjątkowe piękno tego miejsca. Właśnie dlatego w tym wpisie znajdziecie ponad 70 zdjęć, które zrobiłem podczas kilku mikropodróżniczych spacerów po najbardziej magicznym ogrodzie stolicy Wielkopolski!

Ogród Botaniczny w Poznaniu. Podstawowe informacje

Ogród Botaniczny w Poznaniu to jeden z najpopularniejszych parków miejskich wielkopolskiej stolicy. Przyciąga do siebie niepowtarzalną w całym regionie szatą roślinną, jej bogactwem i różnorodnością, dzięki której cieszy oczy spacerowiczów od bardzo wczesnej wiosny aż do późnej jesieni. Bez wątpienia to największa poznańska świątynia kwiatów, która prezentuje piękno przyrody i świata roślin w najlepszy możliwy sposób!

Historia – Ogród Botaniczny w Poznaniu

Pierwszym ogrodem botanicznym w Poznaniu był dzisiejszy Park Wilsona (możecie poznać go z osobnego wpisu: Park Wilsona w Poznaniu. Zielona oaza z niezwykłą historią!). Historia ogrodu botanicznego na poznańskich Ogrodach, sięga roku 1922 roku kiedy to z inicjatywy kierownika Katedry Ogrodnictwa niedawno co utworzonego Uniwersytetu Poznańskiego – prof. Rudolfa Boettnera oraz kuratora dr Joachima Namysła rozpoczęto prace nad utworzeniem Szkolnego Ogrodu Botanicznego. Jego uroczyste otwarcie miało miejsce 13 września 1925 roku z udziałem samego Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Stanisława Wojciechowskiego.

Szkolny Ogród Botaniczny liczył około 6 hektarów powierzchni i obejmował obszar obecnego Działu Systematyki Roślin (wschodnia część obecnego ogrodu). Pierwszymi dyrektorami ogrodu byli: inicjator jego powstania – prof. Boettner oraz od 1923 roku, wybitny polski biolog i botanik – prof. Adam Wodziczko, który przyczynił się również do powstania Wielkopolskiego, Słowińskiego i Wolińskiego Parku Narodowego a w Poznaniu upamiętniony poprzez nazwaniem jego imieniem niewielkiego parku na poznańskim Sołaczu. Od chwili powstania Szkolny Ogród Botaniczny pełnił funkcję zarówno publicznego parku jak i placówki oświatowej w której odbywały się zajęcia praktyczne miejscowych studentów oraz lekcje botaniki.

baletnica fontanna kwiaty ogród botaniczny w poznaniu
fontanna rośliny ogród botaniczny w poznaniu

W 1930 roku ogród powiększono w kierunku południowo-zachodnim o kolejne 8 hektarów. Prace nad nową częścią ogrodu trwały przez 6 lat, w trakcie których powstały działy geografii roślin oraz roślin dekoracyjnych a także główna brama wejściowa do ogrodu od ul. J. H. Dąbrowskiego, zaprojektowana przez miejscowego architekta Stefana Cybichowskiego. W okresie II wojny światowej pieczę nad ogrodem sprawowali niemieccy profesorowie, którzy niestety nie otoczyli go należytą uwagą i opieką. Wstrzymali jego rozwój a nawet planowali likwidację, która ostatecznie nie doszła do skutku.

kwitnące dalie kolorowe kwiaty poznań
tunel roślinny pawilon spacerowy zielony

Po II wojnie światowej ogród pierwotnie trafił w ręce Państwowej Szkoły Ogrodnictwa, która ze względów finansowych zrzekła się go w 1949 roku. Porzucony przez Szkołę Ogrodnictwa ogród został przejęty przez poznański Uniwersytet, zyskując nazwę Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Poznańskiego (od 1955 roku Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu). W 1975 roku Ogród Botaniczny w Poznaniu został wpisany do rejestru zabytków (nr A-196). Natomiast w latach 70. i 90. XX-wieku ogród ponownie uległ powiększeniu, dzięki czemu dzisiaj ogród liczy aż 22 hektary. Obecnie to Ogród Botaniczny w Poznaniu to popularny wśród mieszkańców miasta park, w którym mogą podziwiać rośliny z całego świata ale także uczestniczyć w ciekawych warsztatach i warsztatach. Równocześnie to miejsce edukacji dla poznańskich studentów, głównie Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza ale także innych poznańskich uczelni wyższych.

Lokalizacja – Ogród Botaniczny w Poznaniu

Ogród Botaniczny w Poznaniu położony jest w dzielnicy Ogrody, na północny-zachód od centrum miasta.

Ogród zajmuje powierzchnię ok. 22 hektarów, ograniczoną ulicami: Dąbrowskiego, Botaniczną i Świętego Wawrzyńca. Wejście główne do ogrodu znajduje się od strony ulicy Jana Henryka Dąbrowskiego.

Komunikacja, dojazd i parking

Najwygodniej dojechać do Ogrodu Botanicznego miejską komunikacją. Niemal tuż obok niego znajduje się jeden z ważniejszych na obrzeżach miasta węzłów komunikacyjnych – Ogrody. Znajduje się w nim m. in. pętla tramwajowa “Ogrody” a także przystanki autobusowej komunikacji miejskiej i podmiejskiej. Wszystko to zaledwie ok. 300 metrów od głównego wejścia do Ogrodu Botanicznego. Szczegółowy rozkład jazdy komunikacji miejskiej z węzła Ogrody znajdziecie na stronach internetowych Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu.

stojak na rowery pomysłowy ogród botaniczny w poznaniu ludek ludki

Do ogrodu możecie dojechać również bardzo komfortowo rowerem z sprawą biegnącej w ulicy Dąbrowskiego lub ulicy Polskiej wydzielonej ścieżce rowerowej. Pamiętajcie jednak, że po parku nie można jeździć rowerem! Rower możecie pozostawić np. przy głównej bramie w stylowym stojaku, charakterystycznym dla poznańskiego Ogrodu Botanicznego (o czym w dalszej części wpisu).

Dla zmotoryzowanych przygotowano bezpłatny parking (wjazd od ul. Dąbrowskiego, przy Technikum Energetycznym). Z niewielkiego parkingu, mieszczącego około 30 samochodów, bezpośrednio można wejść na teren ogrodu.

Bilety i godziny otwarcia

Ogród Botaniczny w Poznaniu udostępniony jest dla wszystkich przez cały rok. Godziny otwarcia są zmienne w zależności od pory roku a najaktualniejszą informację o godzinach otwarcia znajdziecie na stronie internetowej Ogrodu Botanicznego UAM. Wstęp na teren Ogrodu Botanicznego w Poznaniu jest bezpłatny.

Informacja dla odwiedzających

Ogród Botaniczny w Poznaniu, podobnie jak położona niedaleko przepiękna Poznańska Palmiarnia, która jest jednocześnie największą palmiarnią w Polsce to przede wszystkim fantastyczne miejsce zdobywania przyrodniczej wiedzy i edukacji botanicznej dla każdego, niezależnie od wieku.

ogród botaniczny w poznaniu tablica edukacyjna informacyjna
tabliczka informacyjna ogrodzie botanicznym
tabliczka na drzewie kasztanowiec zwyczajny dział dendrologii

To właśnie w takich miejscach najszybciej odkrywany otaczający nas świat przyrody, poprzez bezpośredni kontakt z nią. Również tą egzotyczną czy niespotykaną w naszej najbliższej okolicy, której w ogrodzie botanicznym nie brakuje. Aby jej poznawanie było dla nas jak najłatwiejsze, każda z roślin rosnących w ogrodzie jest oznaczona tabliczką ze swoją nazwą.

tabliczka dział dendrologii botanik poznań
domek dla owadów poznań

Dodatkowo na terenie ogrodu znajdziecie również inne tablice, najczęściej zawierające kolejne ciekawe informacje ale również takie które pozwalają lepiej odnaleźć się nam w tej żywej szkole przyrody!

Garść praktycznych informacji

Na przejście całego ogrodu botanicznego warto zarezerwować sobie minimum 60 minut, które pozwolą Wam na spokojne spacerowanie parkowymi alejkami oraz dojście do najciekawszych miejsc parku. Dla odwiedzających na terenie parku udostępniono bezpłatne toalety: przy wejściu od strony parkingu i w pawilonie dydaktycznym, gdzie znajduje się również toaleta dla niepełnosprawnych i przewijak dla dzieci.

mikropodróże ebook poradnik książka

Tylko na kierunkowo.pl!

Wyjątkowy e-book “MIKROPODRÓŻE” już dostępny! Ponad 700 podróżniczych inspiracji z Wielkopolski, Pomorza i Dolnego Śląska, blisko 260 kolorowych zdjęć, 5 gotowych planów mikropodróży, setki praktycznych porad i wskazówek tworzących najobszerniejszy poradnik, poświęcony krótkim formom podróżowania, liczący aż 294 strony!

Ogród Botaniczny w Poznaniu – najpiękniejsze zakątki!

Czas przejść do do meritum i przybliżyć Wam to, co możecie zobaczyć w poznańskim Ogrodzie Botanicznym. Ten liczący sobie ponad 100 lat park w Poznaniu skrywa w sobie niesamowite piękno przyrody, które reprezentowane jest tutaj przez ponad 7000 gatunków roślin z całego świata!

kwitnące tulipany różowe czerwone białe ogród botaniczny w poznaniu
ogród botaniczny w poznaniu aleja dział dendrologii uam

Z racji, że Ogród Botaniczny w Poznaniu pełni również funkcje dydaktyczne, jego obszar podzielono na 9 działów tematycznych, niejako systematyzując i grupując zgromadzoną w nim roślinność. Wśród nich są jednak miejsca, które dla wielu są po prostu symbolami tego niezwykłego ogrodu w sercu Wielkopolski! Poznajcie zatem najciekawsze lub najokazalsze moim zdaniem zakątki poznańskiego Botanika!

Baletnica

Przed budynkiem ekspozycyjno-dydaktycznym, niemal w samym centrum Ogrodu Botanicznego zaprojektowano regularny, prostokątny ogród kwiatowy z niewielkim basenem pośrodku. W nim stoi fontanna – rzeźba baletnicy, która jest dzisiaj jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc parku. Rzeźba autorstwa Małgorzaty Węcławskiej przedstawia tancerkę, zatrzymaną w pozie z jeziora łabędzie. Smukła sylwetka tancerki oraz przyjęta forma, w której tryskająca woda tworzy zarys sukienki, dodaje rzeźbie lekkości i zwiewności. Jako, że miejsce to znajduje się w dziale roślin ozdobnych, okalające basen rabaty zostały obsadzone wieloma gatunkami ozdobnych kwiatów i roślin, które szczególnie latem zachwycają feerią barw i kształtów.

fontanna baletnica poznań kwiaty
fontanna baletnicy w poznaniu botanik

Rzeźba baletnicy to dobra okazja, by podpowiedzieć Wam niezwykłą atrakcję znajdująca się niecałe 2 kilometry od ogrodu. Na poznańskich Jeżycach, dokładniej na ulicy Mansfelda znajduje się Teatr Cortique, gdzie możecie wybrać się na niesamowite widowiska, łączące w sobie m. in. właśnie balet ale również gimnastykę, akrobatykę czy taniec! Ten wyjątkowy w skali kraju teatr, gdzie główne role odgrywają również dzieci i nastolatkowie, uczniowie Szkoły Baletowej działającej przy teatrze, możecie poznać z innego wpisu na kierunkowo.pl: Teatr Cortique. Broadway w sercu Poznania!

Zabytkowy pawilon letni

Zaledwie kilkaset metrów od rzeźby baletnicy znajduje się drugi z charakterystycznych obiektów, poznańskiego Ogrodu Botanicznego. To zabytkowy, drewniany pawilon letni, będący ogromną i przepięknie wykonaną altaną.

pawilon letni poznań park
pawilon letni ogród botaniczny w poznaniu

Pawilon znajduje się w najstarszej części Ogrodu Botanicznego i został wzniesiony w kilka lat po jego utworzeniu (widoczny jest na fotografiach z 1928 roku). W ostatnich latach, przeszedł od gruntowny remont, dzięki czemu prezentuje się obecnie wspaniale.

dział systematyki roślin drzewa pawilony spacerowe
ogród botaniczny w poznaniu pawilony spacerowe pergole tunele

Pawilon znajduje się na obszarze Działów Dendrologii i Systematyki Roślin, a szczególnie efektownie prezentuje się roślinność rosnąca przed pawilonem. Pośród okazałego starodrzewu znajdują się murowane pergole, tworzące porośnięte pnączami tunele. To miejsce szczególnie w upalne dni odkrywa swoją wyjątkowa zdolność – pod rozłożystymi koronami drzew, tworzącymi naturalny parasol jest znacznie chłodniej niż dookoła. Efekt jest doskonale odczuwalny, przez co to świetne miejsce do udowodnienia niedowiarkom, że szeroko pojęta zieleń bardzo pozytywnie wpływa na obniżenie temperatury i poprawę mikroklimatu np. w miastach czy terenach zurbanizowanych.

Alpinarium

Kolejnym miejscem, które jest wielkim powodem do dumy poznańskiego Ogrodu Botanicznego jest ogromne, liczące około 6000 metrów kwadratowych alpinarium. Jest ono jednym z najbogatszych alpinariów w Europie i może pochwalić się zgromadzeniem blisko 1600 taksonów roślin.

alpinarium ogród botaniczny w poznaniu skały drobne kwiatki

Budowa alpinarium rozpoczęła się już pod koniec lat 30. XX-wieku i z przerwami trwa praktycznie do dzisiaj. Na jego zbudowanie wykorzystano już blisko 3000 ton skał a stworzony z ich wykorzystaniem krajobraz, miejscami posiada deniwelacje dochodzące do 9 m. Dodatkowo chcąc podkreślić górski charakter tego miejsca, na terenie alpinarium zlokalizowano siedem zbiorników wodnych połączonych strumieniami, które przyjemnie szumią tworząc fantastyczny klimat!

alpinarium rośliny górskie poznań
alpinarium poznań skały kamienie skalniak

Jako wielki miłośnik polskich gór, byłem pod wielkim wrażeniem alpinarium w poznańskim Ogrodzie Botanicznym. Muszę przyznać, że przez chwilę naprawdę poczułem się tutaj niemal jak na przepięknych, botanicznie różnorodnym górskim szlaku!

Strefa wejściowa – kwietnik główny

Równie pięknie i zjawiskowo Ogród Botaniczny w Poznaniu prezentuje się już od samego wejścia, gdzie niemal tuż za główną bramą waszym oczom zaprezentuje się okazały reprezentacyjny kwietnik główny. To kolejny fragment Działu Roślin Ozdobnych obok utrzymanych w stylu francuskim kwiatowych rabat przy fontannie baletnicy.

klomb kwietnik rabata kwiatowa poznań
ogród botaniczny w poznaniu kwitnące fioletowe kwiaty

Kwietnik główny to tylko jeden z obszarów strefy wejściowej. Reprezentacyjny kwietnik to najczęściej zmieniana kompozycja kwiatowa na terenie ogrodu, ponieważ średnio 2 razy w roku jego wzór ulega zmianie. Wiosną sadzone są na nim najczęściej bratki a nieco później, wysadzane są różne rośliny jednoroczne, które w kolejnych miesiącach cieszą oczy zwiedzających barwną kompozycją.

botanik poznań ogród kwiatowy rabata kwiatowa drzewa
trawy kwitnące trawy ozdobne poznań

Efektowny kwietnik główny otaczają go urokliwe rabaty z niewielkimi oczkami wodnymi w których dodatkowo zainstalowano fontanny.

Pozostałe zakamarki ogrodu

Ogród Botaniczny w Poznaniu skrywa w sobie znacznie więcej równie wyjątkowych zakątków. Choć nie przybliżę Wam ich wszystkich, pozostawiając Wam możliwość odkrywania tego wyjątkowego parku, opiszę Wam jeszcze kilka kolejnych miejsc.

Dwoje pod parasolem

Poznański Botanik to bardzo romantyczne miejsce, szczególnie chętnie odwiedzane zarówno przez młodych i zakochanych ludzi jak również tych, od lat darzących się miłością. Romantyzm tego miejsca podkreślają piękne kwiaty i rośliny a także wyjątkowe zakamarki, skryte pośród cudownej roślinności. Jednym z nich jest rzeźba “Dwoje pod parasolem“, która w szczególny sposób podkreśla romantyzm tego skrawka poznańskiej dzielnicy Ogrody.

ogród botaniczny w poznaniu rzeźba dwoje pod parasolem
ogród botaniczny w poznaniu dwoje pod parasolem rzeźba

Rzeźba autorstwa Józefa Kopczyńskiego przedstawia parę zakochanych, siedzących pod parasolem na niewielkiej ławce. Znajduje się ona na wschód od głównego wejścia, całkiem blisko parkingu dla zmotoryzowanych zwiedzających.

Kawiarenka

Czymże byłby romantyczny spacer bez filiżanki kawy, odrobiny słodkości i okazji do kilkudziesięciu minut spokojnej rozmowy przy kawiarnianym stoliku. W poznańskim Ogrodzie Botanicznym to żaden problem, ponieważ w oddanym do użytku w 2006 roku pawilonie ekspozycyjno-dydaktycznym znajduje się całoroczna kawiarenka.

kawiarnia kawiarenka w ogrodzie botanicznym
pawilon ekspozycyjno-dydaktyczny uam poznań

Za projekt pawilonu odpowiadał architekt związany z poznańską Politechniką – Pan Jerzy Gurawski i to zapewne on zaprojektował tarasy, na których dzisiaj rozstawiono stoliki kawiarniane! Kawka na świeżym powietrzu w takich okolicznościach przyrody smakuje wyjątkowo!

Ogródek warzywny

Ogród Botaniczny w Poznaniu prezentuje swoją roślinnością różnorodność roślinności z całego świata i choć najefektowniej prezentują się kolorowe rabaty kwiatowe i przepiękne drzewa i krzewy o różnokolorowych i równokształtnych liściach, nie zabrakło w tym miejscu niewielkiego zagonu z roślinami uprawnymi, m. in. warzywami.

małe pomidory pomidorki zielone
papryka roczna corno di toro rosso

Znajduje się on na terenie Działu Systematyki Roślin we wschodniej części ogrodu. Podczas mojego mikropodróżniczego spaceru po Ogrodzie Botanicznym miałem okazję zobaczyć m. in. malutkie i jeszcze zielone pomidory oraz papryki odmiany Corno Di Toro Rosso. Miejsce to szczególnie ciekawi i sprawia wiele radości najmłodszym.

Głaz narzutowy z Jarosławska

Równie ciekawym miejscem ogrodu jest ogromny głaz narzutowy, przywieziony do poznańskiego ogrodu z oddalonego o blisko 150 kilometrów Jarosławska w województwie zachodniopomorskim. Te warzący około 130 ton głaz przywieziono do ogrodu w 1994 roku a jego podróż trwała 5 dni!

Atrakcje dla dzieci

A skoro już wspomniałem o najmłodszych, to z myślą o nich na terenie Ogrodu Botanicznego przygotowano również plac zabaw. Niewielki kącik zabaw dla dzieci znajduje się przy wejściu od strony parkingu (południowo-wschodnia część ogrodu). Znajdziecie na nim piaskownicę oraz drewniane elementy do wspinania się. Choć trudno zaliczyć go do grona najlepszych placów zabaw w mieście (możecie je poznać z wpisu: Najfajniejsze place zabaw w Poznaniu (zdjęcia, mapy)), na pewno wielu dzieciom przypadnie do gustu!

plac zabaw ogród botaniczny w poznaniu
plac zabaw dla dzieci poznań

Dodatkowo na polanie rekreacyjnej możecie urządzić piknik, co na pewno będzie dla waszych pociech nie lada przygodą! Na terenie ogrodu znajdziecie jeszcze kilka innych miejsc, gdzie Wasze dzieci będą mogły odnaleźć nieco frajdy! W takich miejscach jak Ogród Botaniczny w Poznaniu koniecznie opowiadajcie im o roślinach, pokazujcie piękno kwiatów, odkrywajcie warzywa w różnej fazie dojrzewania a także pozwólcie zebrać kilka kasztanów lub powspinać się po kamieniach alpinarium!

gra w klasy park poznań
kasztany w rączkach dziecka

Pamiętajcie jednak, by przy tych wszystkich zabawach i atrakcjach, na pierwszym miejscu szanować przyrodę ogrodu i nie niszczyć rosnących w nim roślin. To też część edukacji przyrodniczej, która w przypadku dzieci jest bardzo ważna!

Najlepsza lekcja przyrody!

Zamiast zmuszać Wasze dzieci do godzin nauki nad książkami, z których mają poznać tundrę, tajgę czy charakterystyczną roślinność naszej strefy klimatycznej, najlepiej zabrać je do takich miejsc jak poznański Ogród Botaniczn. W nim z niezliczonej liczby tablic przyswoją z waszą pomocą tę samą wiedzę znacznie szybciej i efektywniej!

tablica informacyjna ogród botaniczny w poznaniu
tabliczka dąb szypułkowy ludek z kasztanów

Tym bardziej, że w ogrodzie botanicznym możemy poznawać świat również innymi zmysłami: dotykiem, węchem a nawet smakiem, jeżeli tylko będzie ku temu okazja. Właśnie to, czyli uczenie się świata przyrody zmysłami, sprawi, że szybciej oraz lepiej pojmiemy jego wszystkie zawiłe definicje i tylko pozornie trudne w teorii zagadnienia. Aby zwiedzanie dla dzieci i młodzieży było jeszcze ciekawsze, przygotowano kilka tematycznych ścieżek edukacyjnych, o których więcej możecie przeczytać na stronie internetowej ogrodu.

Stylowe ławki, stojaki i kosze

Ciekawostką i również wyróżnikiem Ogrodu Botanicznego w Poznaniu są wyjątkowo wykonane elementy małej architektury, m. in. ławki, stojaki rowerowe czy kosze na śmieci. Wszystkie one podtrzymywane są… przez figlarnych ludków!

kosze na śmieci poznań ludziki
ławki parkowe ozdobne ludek trzyma

Pomysłowo wykonanych ławek, stojaków rowerowych i koszy na śmieci, stojących głównie w strefie wejściowej do ogrodu nie da się pomylić z żadnym innym miejscem!

Ogród Botaniczny w Poznaniu w różnych porach roku!

Ogród Botaniczny w Poznaniu ma jedną, ogromną zaletę! Prezentuje się inaczej w każdej porze roku, zachwycając za każdym razem innymi roślinami, kompozycjami, czy zapachami. Przygotowując materiał do tego wpisu, odwiedziłem Ogród Botaniczny trzykrotnie o różnych porach roku: wczesną wiosną, latem i jesienią. Poznajcie jak w tych okresach prezentował się poznański Botanik.

Wiosna, lato, jesień…

Nie istnieje pora roku, podczas której Ogród Botaniczny w Poznaniu wygląda najpiękniej. Każda z pór roku prezentuje się w nim na swój unikalny sposób, ukazując nam charakterystyczne dla tego czasu kwiaty, krzewy i rośliny.

fontanna baletnicy poznań
fontanna baletnicy ogród botaniczny w poznaniu dział roślin ozdobnych

Ogród Botaniczny w Poznaniu to miejsce, gdzie poznaniacy poszukują na ogół w marcu pierwszych oznak wiosny, latem kolorowych kwiatów a jesienią pierwszych złotych liści na krzewach i drzewach. Niemniej o każdej porze roku możecie liczyć na inny obraz ogrodu, co zresztą widać na powyższych dwóch zdjęciach (pierwsze z początku maja, drugie z połowy września).

Galeria zdjęć

O Ogrodzie Botanicznym można napisać bardzo wiele, nic jednak tak dobrze nie ukarze piękna tego miejsca jak zdjęcia! Poniżej kilkadziesiąt kolejnych zdjęć w w trzech galeriach: wiosenno-letniej, jesiennej i kilka innych fotek z różnych pór roku.

Wiosna i lato w poznańskim Botaniku

Wiosna to moja ulubiona pora roku, kiedy wszystko ponownie budzi się do życia, aby latem pokazać pełnię swojego uroku i piękna.

W tym czasie oprócz pięknie kwitnących kwiatów, możecie podziwiać również okazałe trawy ozdobne, zieleniące się krzewy oraz drzewa, zachwycające soczystą zielenią a także wiele innych roślin, które prezentują swoje wdzięki.

Jesień w Ogrodzie Botanicznym w Poznaniu

Jednak to jesień jest najbardziej malowniczą porą roku w poznańskim Ogrodzie Botanicznym! Wtedy to ten wyjątkowy park zamienia się dosłownie w krainę ociekającą barwami złota!

Oprócz kolorowych liści drzew, mieniących się kolorami jesieni krzewów nadal możecie w ogrodzie podziwiać kwitnące kwiaty, m. in. okazałe i różnokolorowe dalie, które znajdziecie w najstarszej części ogrodu.

Pozostałe zdjęcia

Na sam koniec kilka kolejnych zdjęć ogrodu, ukazujących jego piękno o różnych porach. Pamiętajcie, że Ogród Botaniczny w Poznaniu to nie tylko park, w którym możemy podziwiać piękno przyrody ale również miejsce szeroko pojętej edukacji przyrodniczej, botanicznej i geograficznej. Korzystajcie z przygotowanych tablic i materiałów aby wyjść z niego nie tylko pełnymi wrażeń ale też ciekawej i bardzo praktycznej wiedzy.

Odwiedzając Ogród Botaniczny w Poznaniu nie zapomnijcie, że miejsce to nie wyglądało by w tak zachwycający sposób, gdyby nie pracownicy ogrodu, których wiedza i zaangażowanie są bezcenne! To ich praca zapewnia trwałość i przetrwanie w jak najlepszej i najpiękniejszej formie zebranej w ogrodzie kolekcji roślin z całego świata w tym gatunków chronionych, rzadkich czy zagrożonych. Wiele z nich wymaga regularnej pielęgnacji, bez której niezwykle cenna kolekcja roślin poznańskiego Botanika mogłaby zostać bezpowrotnie utracona. Dlatego spacerując po alejkach Ogrodu Botanicznego w Poznaniu pamiętajcie o jego opiekunach i zwiedzajcie to miejsce szanując ich ciężką pracę oraz prezentowaną tutaj przyrodę!

TEJ! ZERKNIJ TUTEJ!
ODKRYJ POZNAŃ! Wszystkie najważniejsze atrakcje, zabytki, muzea, parki, dzielnice, instamiejsca i zakątki warte odkrycia w jednym miejscu! Najobszerniejszy opis atrakcji Poznania!
Bibligorafia
  • oficjalna strona internetowa Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu im Adama Mickiewicza w Poznaniu – www.obuam.robia.pl, link, dostęp z dn. 16.04.2023,
  • wpis Ogród Botaniczny na stronie poznan.travel, link, dostęp z dn. 16.04.2023,
  • wpis Ogrody i pałace UAM na oficjalnej stronie internetowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, link, dostęp z dn. 16.04.2023,
  • wpis Ogród Botaniczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na stronie internetowej Miasta Poznania, link, dostęp z dn. 16.04.2023,
  • wpis Ogród Botaniczny w Poznaniu na stronie www.parki.org.pl, link, dostęp z dn. 16.04.2023,
  • wpis Ogród Botaniczny w serwisie www.poznan.fandom.com, link, dostęp z dn. 16.04.2023,
  • wpis Ogród Botaniczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 16.04.2023,
kierunkowo.pl autor
Marcin Krawczyk

Mikropodróżnik kochający domową, najlepiej regionalną kuchnię! Człowiek wielu pasji, na które zawsze ma za mało czasu. kierunkowo.pl to moja sprawka, którą stworzyłem aby dzielić się z Wami setkami fantastycznych miejsc, dziesiątkami regionalnych przysmaków i niezliczoną ilość wspomnień! Bierzcie stąd pełnymi garściami a ciekawych mojej osoby zapraszam na stronę o mnie.

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

PODOBNE WPISY

Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę!

Kilkaset wyjątkowych miejsc

Wszystkie na mapie atrakcji turystycznych w Polsce!

Poznajcie MIKROPODRÓŻE

Dzięki nim będziecie podróżować lepiej, częściej i taniej!
JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

POMYSŁY

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

logo sublogo kierunkowo.pl o mnie społeczność współpraca