
Słowiński Park Narodowy
Słowiński Park Narodowy to jeden z dwóch parków narodowych w Polsce, chroniących nadmorską przyrodę. Jednak to on, czyli Słowiński Park Narodowy ma to, co nam wszystkim kojarzy się z morzem – wydmy. Te tutaj są ogromne, wysokie, rozległe i w ciągłym ruchu. Nie ulegnijcie tylko zbytniemu optymizmowi, że zobaczycie ruszające się wydmy… Owszem stale się one przesuwają ale “tylko” o kilka metrów rocznie!
Słowiński Park Narodowy to trzeci pod względem powierzchni park narodowy w naszym kraju. Chroni nie tylko monumentalne obszary wydmowe ale również jeziora (największe to Łebsko i Gardno), plaże, torfowiska, wody przybrzeżne oraz rozległe lasy i całą faunę oraz florę tych obszarów. Najważniejszymi zwierzętami parku są ptaki dlatego też symbolem parku została mewa srebrzysta.
Park rozciąga się od Łeby, kierując się na zachód aż po Rowy. To ponad 30 kilometrów samej linii brzegowej, kryjącej w sobie pewnie ostatnie w Polsce prawdziwie dzikie plaże. Do tego należy dodać ponad 21 tys. hektarów parku na lądzie oraz blisko 11 tys. hektarów na morzu. To trzeci pod względem powierzchni park narodowy w Polsce. To co najbardziej widowiskowe, czyli pola wydmowe, zajmują powierzchnię 500 hektarów, co sprawia że nie bez powodu nazywane są pustyniami.
Ale Słowiński Park Narodowy to nie tylko nieziemskie wydmy lecz również wspaniałe i dzikie lasy z uroczymi duktami i szlakami. Przy nich zlokalizowane zostały miejsca do odpoczynku oraz stojaki rowerowe, bo Słowiński Park Narodowy to miejsce wręcz idealne dla fanów dwóch kółek. Całości ogólnych wrażeń dopełniają plaże. Zazwyczaj szerokie i puste (bezludne). Imponujący widok! Masy wody, piasku i nie rzadko wiatr a dookoła żywej duszy – iście księżycowy krajobraz. Dodatkowo dla turystów jest przygotowana doskonała informacja turystyczna, która zaspokoi ciekawość nawet najbardziej żądnego wiedzy.
Będąc w Słowińskim Parku Narodowym warto odwiedzić latarnię morską w Czołpinie oraz którekolwiek z niesamowitych pól wydmowych, na przykład Wydmę Czołpińską. Byłem w obu miejscach i polecam Wam je gorąco.
Słowiński Park Narodowy
Bohaterów Warszawy 1A, 76-214 Smołdzino
Słowiński Park Narodowy to miejsce wyjątkowe nie tylko na mapie Polski ale i całej Europy. Dzięki swojej unikalności i wartości przyrodniczej został wpisany na listę Światowych Rezerwatów Biosfery UNESCO. Chyba nie trzeba niczego więcej dodawać.



Nim udasz się do odległych krajów, szukając pustynnych krajobrazów zobacz najpierw wydmy w Słowińskim Parku Narodowym. Zresztą zobaczyć je powinien każdy, bo widok jest niezapomniany i absolutnie nie podobny do niczego innego.
Latem jest ich sporo. W sezonie niskim może się zdarzyć tak, że na szlaku będziecie sami.
Z reguły przy wejściu na szlaki turystyczne, zlokalizowane zostały duże parkingi. Niestety płatne.
Oj ciężko powiedzieć… Teren jest rozległy, atrakcji nie brakuje. Myślę, że w kilka dni (3-5) jesteś w stanie zobaczyć najważniejsze miejsca tego niezwykłego zakątka Polski.
Dla każdego.
Miejsce trudno dostępne dla osób niepełnosprawnych (przejścia po terenie pustynnym, piaszczystym, często wiodącym pod górę). Małe dzieci lepiej mieć w nosidełku.
- unikalność i niezwykłość,
- doskonała i nowoczesna informacja turystyczna,
- obcowanie z naturą, niekiedy wręcz sam na sam,
- dobra infrastruktura dla turystów,
- raj dla rowerzystów,
- rozsądne ceny
- rozległość,
- miejscami wielu turystów,
- Nie bój się dojechać trochę dalej! Wydma Czołpińska to nie to samo co popularna Łączka. Dlatego zarezerwuj czas i zobacz wszystko co oferuje Słowiński Park Narodowy.
- Zaopatrz się w mapę. Słowiński Park Narodowy to obszar niemal jak polskie Tatry, dlatego nie traktuj go jak małej wydemki, gdzieś przy plaży. Korzystaj ze szlaków, mapa na pewno Ci to ułatwi.
Słowiński Park Narodowy
Interesuje Cię okolica? Wcale się nie dziwię! Poznaj ją lepiej dzięki poniższym wpisom:
JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII
ZWIEDZAM POLSKĘ

Tramwaj wodny w Poznaniu, czyli rzut oka na miasto z Warty!
Tramwaj wodny w Poznaniu to wyjątkowa okazja do posmakowania białej floty w stolicy Wielkopolski! Mimo, że Poznań to nie Mazury…

Donkeyszot. Szczęśliwe ZOO dające frajdę całej rodzinie!
Mini ZOO Donkeyszot w Rogozinie, położonej niedaleko Niechorza, Pogorzelicy czy Rewala to coś więcej niż po prostu możliwość oglądania zwierząt…
ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!
Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!
