Stare ZOO w Poznaniu to drugi najstarszy ogród zoologiczny w Polsce oraz jeden z najstarszych ogrodów na świecie, który mimo burzliwej historii, funkcjonuje nieprzerwanie od ponad 150 lat! Obecnie jest mniejszym i bardziej kameralnym z dwóch ogrodów zoologicznych w Poznaniu, co wcale nie oznacza, że mniej atrakcyjnym. Od kilkunastu lat odzyskuje swoje dawne piękno oraz powiększa liczbę mieszkających tutaj zwierząt, która już teraz jest bardzo interesująca! To właśnie w Starym ZOO w Poznaniu możecie zobaczyć m. in. monstrualne warany z Komodo, pełne wdzięku ibisy szkarłatne czy bogatą reprezentację gadów, płazów oraz zwierząt udomowionych. Wszystko to w historycznym miejscu, zabytkowych pawilonach i bujnej zieleni, wypełniającej po brzegi ten przepiękny zakątek stolicy Wielkopolski.
Wpis został zweryfikowany przez opiekunów tego miejsca, dzięki czemu możecie mu w pełni zaufać!
Stare ZOO w Poznaniu – podstawowe informacje
Stare ZOO w Poznaniu to najstarszy ogród zoologiczny w mieście i jeden z dwóch najstarszych w Polsce, tuż za wrocławskim ZOO. Jego początki sięgają XIX wieku, kiedy to na poznańskich Jeżycach w wyniku zabawnej sytuacji powstał pierwszy zwierzyniec. Poznajcie jego historię oraz garść praktycznych informacji.
Historia Starego ZOO w Poznaniu
W 1871 roku w restauracji na dawnym dworcu Kolei Stargardzko – Poznańskiej (stał w miejscu obecnego pawilonu wejściowego do ZOO) grupa przyjaciół zorganizowała 50. urodziny swojego przyjaciela. Z tej okazji ofiarowali oni jubilatowi (podobno w ramach żartu) kilkanaście zwierząt m. in. świnię, pawia, kozę, barana, wiewiórkę, a nawet tresowanego niedźwiedzia i małpę, które nabyto od wędrownych Cyganów. Ten skromny zwierzyniec zamieszkał początkowo w ogródku restauracji i dał początek historii poznańskiemu ogrodowi zoologicznemu, który w 1874 roku osiadł na stałe w miejscu starego dworca kolejowego na Jeżycach i otaczającego go ogrodu, nabytego przez powołane w tym okresie Towarzystwo Ogród Zoologiczny. Dzięki temu pod koniec XIX wieku ZOO zajmowało już powierzchnię ok. 5,3 ha, która podzielona została na część parkową i właściwy zwierzyniec.
Ilość zwierząt w poznańskim ZOO stale się powiększała, zarówno dzięki darom mieszkańcom miasta jak i staraniom władz ogrodu, które sprowadzały do stolicy Wielkopolski kolejne zwierzęta z całego świata. W rekordowym 1907 roku, zwierzyniec liczył ok. 900 zwierząt z ponad 400 gatunków. Okres I wojny światowej był pierwszym trudnym czasem w historii Starego ZOO w Poznaniu. Nieremontowane budynki podupadały i rosła śmiertelność zwierząt, które dotrwały końca wojny zaledwie w ilości 243 sztuk… W 1919 roku Ogród Zoologiczny w Poznaniu przejęły polskie władze, dzięki którym okres dwudziestolecia międzywojennego przyniósł zwierzyńcowi odrodzenie. Ponownie zaczęto sprowadzać nowe zwierzęta, dzięki czemu do Poznania trafiły lwy, tygrys bengalski, lamparty, niedźwiedzie polarne, tarpany i najcenniejszy nabytek – para żubrów, które w tamtym czasie były zagrożone wyginięciem.
Niestety kolejna wojna światowa doprowadziła Stare ZOO w Poznaniu do niemal opustoszałej ruiny… Końca wojny dotrwało zaledwie 176 zwierząt, wśród których najcenniejsze były wilki, jelenie i hipopotamy, które udało się uratować pracownikom ZOO przed zastrzeleniem. Po wojnie przystąpiono do odbudowy ogrodu i zwierzostanu, przy której szczególne zasługi miał dyrektor Bolesław Witkowski. W 1955 roku do Poznania sprowadzono najsłynniejszą mieszkankę poznańskiego ZOO – słonicę indyjską Kingę. W latach 60. XX wieku przeprowadzono gruntowną modernizację obiektów na terenie ZOO, urządzono nowe wystawy i rozszerzono działalność dydaktyczną. Krótko po tym zapadła decyzja o budowie Nowego ZOO na tworzonych nad Jeziorem Maltańskim terenach rekreacyjnych. Nowe ZOO w Poznaniu otwarto w 1974 roku, w setną rocznicę przekształcenia poznańskiego zwierzyńca w Ogród Zoologiczny. Od tego czasu ogród zoologiczny na Jeżycach nazywany jest Starym ZOO. Z biegiem lat jego znaczenie malało, brakowało inwestycji, remontów i powiększania ilości zwierząt, które dodatkowo były systematycznie przenoszone na teren nowego ogrodu. W 1972 roku Stare ZOO wpisano do rejestru zabytków. W 2009 roku Stare ZOO stało się otwartym parkiem miejskim a w kolejnych latach przeprowadzono pierwsze, długo wyczekiwane prace remontowe. Dodatkowo w 2012 roku ukończono budowę Pawilonu Zwierząt Zmiennocieplnych, największego obecnie obiektu na terenie ZOO.
Lokalizacja
Stare ZOO w Poznaniu zlokalizowane jest w obecnym centrum miasta, w obrębie dzielnicy Jeżyce przy ulicy Zwierzynieckiej 19.
To niezwykle atrakcyjna lokalizacja, którą od najpopularniejszych i najbardziej znanych miejsc i atrakcji miasta dzieli np. 250 m od Międzynarodowych Targów Poznańskich, ok. 700 m od Dzielnicy Cesarskiej i ok. 1,8 km od poznańskiego Starego Rynku, serca Starego Miasta. Wszystkie te miejsca możecie poznać bliżej z moich wpisów (wystarczy kliknąć w zielone, pogrubione frazy). Więcej atrakcji Poznania możecie poznać na specjalnie przygotowanej przeze mnie stronie: Poznań. Atrakcje i najciekawsze miejsca
Komunikacja i dojazd
Poznań, w którym mieści się Stare ZOO jest jednym z największych polskich miast, doskonale skomunikowanym z resztą kraju. Stolica Wielkopolski jest jednym z największych węzłów kolejowych w kraju, dzięki czemu dotrzecie do niej z większości największych polskich miast. Najwygodniej wysiąść na stacji – Poznań Główny, która znajduje się ok. 700 od ogrodu. Aktualny rozkład jazdy pociągów znajdziecie na stronach Portalu Pasażera PKP a do Poznania dotrzecie zarówno składami PKP Intercity, POLREGIO jak i m. in. regionalnymi Kolejami Wielkopolskimi. Stacja kolejowa Poznań Główny, to zintegrowany węzeł transportowy w którym mieści się również dworzec autobusowy. Swoje połączenia autobusowe do Poznania realizują m. in. PKS Poznań S.A. (połączenia regionalne) czy FlixBus (połączenia dalekobieżne).
Po mieście najwygodniej poruszać się charakterystycznymi zielono-żółtymi autobusami i tramwajami poznańskiej komunikacji miejskiej. Szczegółowy rozkład jazdy i siatka połączeń znajduje się na stronie Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu. Do Poznania jak i pod same Stare ZOO w Poznaniu możecie dojechać również własnym samochodem. Umożliwia to gęsta sieć dróg krajowych, ekspresowych oraz autostrada, przebiegające przez miasto. Sam dojazd do miasta jest bardzo komfortowy, jednak poruszanie się po samym Poznaniu autem nie należy do przyjemności, dlatego zachęcam do pozostawienia samochodu na parkingu i poruszaniu się dalej komunikacją miejską.
Parking
Przy ulicy Zwierzynieckiej, pod bramą wejściową do ZOO znajduje się niewielki parking (płatny w ramach Strefy Płatnego Parkowania). Dodatkowo na okolicznych ulicach można znaleźć ogólnodostępne miejsca parkingowe, również płatne w ramach SPP. Najbliższy duży parking samochodowy znajduje się pod Rondem Kaponiera (płatny, ok. 450 m od ZOO).
Stare ZOO w Poznaniu – bilety i zwiedzanie
Wstęp do Starego ZOO w Poznaniu jest bezpłatny a sam ogród zoologiczny ma formę otwartego parku miejskiego. Jedyne wejście do niego znajduje się na rogu ulicy Zwierzynieckiej i Gajowej. Bilety wstępu obowiązują jedynie na wejściu do Pawilonu Zwierząt Zmiennocieplnych.
Stare ZOO w Poznaniu jest otwarte codziennie, w różnych godzinach, w zależności od pory roku. Szczegółowe informacje o biletach i godziny otwarcia znajdziecie na stronie internetowej Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu. Cenna uwaga, szczególnie dla rodziców(!) – na terenie ZOO znajdują się bezpłatne toalety (w północnej części ogrodu).
Elementy informacyjne
Poznanie tego wyjątkowego miejsca na mapie Poznania ułatwiają rozlokowane na jego terenie tablice i plansze informacyjne, przybliżające zarówno obecnie mieszkające w nim zwierzęta, najciekawsze i historyczne obiekty oraz wcześniejszych mieszkańców ZOO.
W orientacji pomagają drogowskazy oraz tablice z mapą parku, którą z myślą zapewne o najmłodszych wykonano również w formie rysunkowej.
Tylko na kierunkowo.pl!
Wyjątkowy e-book “MIKROPODRÓŻE” już dostępny! Ponad 700 podróżniczych inspiracji z Wielkopolski, Pomorza i Dolnego Śląska, blisko 260 kolorowych zdjęć, 5 gotowych planów mikropodróży, setki praktycznych porad i wskazówek tworzących najobszerniejszy poradnik, poświęcony krótkim formom podróżowania, liczący aż 294 strony!Poznajcie Stare ZOO w Poznaniu!
Czas przybliżyć to, co czeka na Was za murami Starego ZOO w Poznaniu, które choć ostatnimi laty znajduje się w cieniu swojego większego i nowszego brata, znajdującego się nad Jeziorem Maltańskim, to nadal ma do zaoferowania wiele ciekawego.
Ostatnie kilkanaście lat to powolna modernizacja i próba ożywienia Starego ZOO w Poznaniu. Dzięki niej nie tylko wyremontowano część zabytkowych pawilonów ale również powiększono ilość mieszkających w nim zwierząt. Aktualnie mieszkają w nim przede wszystkim zwierzęta udomowione ale również mniejsze gatunki zwierząt egzotycznych, ptaki tropikalne oraz kilka gatunków mniejszych małp. Właśnie tacy mieszkańcy najbardziej cieszą, szczególnie najmłodszych!
Mimo, że dla większości z nas, ogrody zoologiczne są ciekawą atrakcją, to ich podstawową rolą we współczesnym świecie jest aktywna ochrona ginących gatunków. Realizowana jest ona przez ich hodowlę, którą My możemy podglądać i tym samym podziwiać zwierzęta z całego świata.
Najciekawsze zakątki Starego ZOO w Poznaniu
Stare ZOO w Poznaniu pełni przede wszystkim rolę edukacyjną i rekreacyjną, oferując przestrzeń do odpoczynku oraz edukacji przyrodniczej. Jest jednak nadal domem dla kilkudziesięciu rożnych gatunków zwierząt, kontynuując swoją pierwotną misję. Poznajcie najciekawsze miejsca poznańskiego ZOO w którym możecie spotkać takie zwierzątka jak np. lemury czerwonobrzuche, argusy malajskie, gibony siamang czy zawsze budzące zainteresowanie pogodne i miniaturowe świnki zwisłobrzuche.
Pawilon Zwierząt Zmiennocieplnych
Zacznijmy od najbardziej nowoczesnego i widowiskowego Pawilonu Zwierząt Zmiennocieplnych, który został udostępniony do zwiedzania w 2012 roku. Prezentowane są w nim gady, płazy oraz ryby w jednym z największych akwariów w mieście obok akwarium Palmiarni Poznańskiej, położonej zaledwie 700 metrów od ogrodu.
Sam pawilon powstał głównie z myślą o sprowadzeniu do miasta największych jaszczurek świata, nazywanych pieszczotliwie smokami z Komodo, czyli potężnych i zagrożonych wyginięciem waranów z Komodo. Poznańskie Stare ZOO oraz wrocławski ogród zoologiczny to jedyne dwa miejsca w Polsce, gdzie można zobaczyć te monstrualne jaszczurki.
Oprócz waranów w pawilonie prezentowane są jeszcze inne gady i płazy, m. in. kajman czarny, pyton tygrysi, drzewołazy paskowe czy mantelle złociste. Wszystkie one mieszkają w pięknie zaaranżowanych terrariach i boksach, które rozlokowano w przestrzeniach pawilonu, urządzonych niczym tropikalna dżungla! Pamiętajcie, ze wstęp do tego pawilonu jest płatny.
Wybiegi zwierząt kopytnych
Wybiegi dla zwierząt kopytnych, znajdujące się w centralnej części ogrodu wokół zabytkowej i charakterystycznej dawnej słoniarni, to miejsce gdzie spotkacie największych mieszkańców Starego ZOO w Poznaniu.
W tym miejscu będziecie mogli zobaczyć m. in. kuce szetlandzkie, owce kameruńskie, osły, kozy, indyjskie zebu czy bydło szkockiej rasy wyżynnej.
Wszystko to w szczególnym miejscu ogrodu, wokół zabytkowej starej słoniarni, zaadoptowanej z szachulcowego budynku dawnej parowozowni Kolei Stargardzko-Poznańskiej – pierwszej linii kolejowej w Wielkopolsce wybudowanej w połowie XIX wieku. Pierwotnie budynek zdobiła kopuła w stylu orientalnym, zwieńczona półksiężycem, która niestety nie dotrwała do naszych czasów…
Małpiarnia
Kolejnym miejscem, które trzeba odwiedzić zwiedzając Stare ZOO w Poznaniu jest Małpiarnia, znajdująca się w zachodniej części ogrodu. Jej budynek powstał w 1927 roku a w ostatnich latach przeszedł znaczący remont, dzięki czemu jest w nim wygodniej zarówno jego małpim mieszkańcom jak i nam – zwiedzającym.
Mieszkają w niej niezmiennie małpy, m. in. kapucynki czy talapiony, które przybyły do Poznania z Holandii. To oczywiście jedne z najweselszych i żywiołowych zwierząt ogrodu, przez co w ich wybiegach zamontowano im wiele urządzeń i zabawek, z których chętnie korzystają.
Wesołe małpki można w niej oglądać zarówno z zewnątrz, gdzie znajdują się woliery na otwartym powietrzu jak i od wewnątrz, gdzie jej mieszkańcy chowają się w chłodniejsze dni. Zapewne domyślacie się, że Małpiarnia to jedno z ulubionych miejsc dzieci:)
Wybieg dla żółwi
Po sąsiedzku z Małpiarnią znajduje się wybieg żółwi, temperamentem będących niemal całkowitym przeciwieństwem wesołych małp. Pawilon wraz z wybiegiem dla żółwi lądowych powstał całkiem niedawno, bo w 2021 roku a sfinansowany został z poznańskiego budżetu obywatelskiego.
Podglądać w nim można kilka gatunków żółwi lądowych i błotnych, które dostrzeże nawet najbardziej niespostrzegawcze oko. Żółwi jest całkiem sporo i chętnie się prezentują na wybiegu, przez co chętnie podglądają je najmłodsi.
Dawna ptaszarnia
Dawna ptaszarnia to kolejny zabytkowy obiekt Starego ZOO w Poznaniu, który wybudowano w 1888 roku. Wchodząc do niego, zwróćcie uwagę na sgraffito, zdobiące ścianę z wejściem głównym.
Obecnie nie jest już domem dla ptaków z całego świata, lecz niewielkich i pełnych energii tamaryn. Tamaryny złotorękie i białoczube mieszkają w tym miejscu od 2017 roku.
Woliera ptaków
Szukając ptaków w poznańskim Starym ZOO warto odwiedzić ogromną wolierę ptaków brodzących, wybudowaną w okresie dwudziestolecia międzywojennego.
Mieszkają w niej liczne gatunki tropikalnych ptaków, a szczególnie przykuwające wzrok są przepiękne ibisy szkarłatne.
Zabytkowe pawilony i zieleń
Wspominałem już o kilku zabytkowych obiektach na terenie Starego ZOO w Poznaniu, m. in. słoniarni, małpiarni, ptaszarni czy wolierze dla ptaków, które są tylko kilkoma przykładami zabytkowych pawilonów ogrodu zoologicznego, wpisanego w całości do rejestru zabytków. Zabytkowych obiektów znajdziecie na tym terenie więcej, bo do tej listy należy dopisać jeszcze lwiarnię, dawny pawilon dla strusi czy grotę, gdzie mieszkały lata temu m. in. niedźwiedzie i kozice. Zabytkowa grota to jednak bardziej złożony obiekt, wybudowany w 1906 roku, we wnętrzu którego niegdyś mieściło się akwarium, alpinarium oraz klatki dla niedźwiedzi.
Grota razem ze Słoniarnią są najstarszymi obiektami ZOO. Nieco młodsze są małpiarnia i lwiarnia, które powstały pod koniec XIX wieku. Dawna lwiarnia to zresztą jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków Starego ZOO, w którym dzisiaj mieści się Muzeum Historii ZOO i Lwa w Poznaniu (zwiedzanie wymaga wcześniejszego umówienia, obecnie w remoncie – stan na VI.2024 r.). Wszystkie zabytkowe pawilony otacza równie zabytkowy drzewostan, który tworzy nie tylko zieloną oazę ale również dopełnia wyjątkowy charakter i klimat ogrodu.
Nowe ZOO w Poznaniu
W zabytkowej lwiarni czy grocie nie mieszkają już żadne zwierzęta. Od XIX wieku, kiedy powstawały diametralnie zmieniło się podejście do warunków życia zwierząt w ogrodach zoologicznych oraz standardów wybiegów i klatek ekspozycyjnych. W obecnych czasach ciasne, betonowe klatki lwów czy niedźwiedzi w Starym ZOO byłyby nie do zaakceptowania. Dzisiaj na pierwsze miejsce wysuwa się dbanie o dobrostan zwierząt i edukację w tym zakresie, co świetnie realizuje np. Donkeyszot w Rogozinie – szczęśliwe mini ZOO na Pomorzu Zachodnim.
Właśnie dlatego systematycznie od lat 70. XX wieku, kiedy powstało Nowe ZOO, to właśnie do niego przenoszone są duże zwierzęta. W nowym ogrodzie zoologicznym mogą cieszyć się dużymi i maksymalnie naturalistycznymi wybiegami, zapewniającymi im doskonałe warunki do życia. A My możemy je przy tym niezmiennie bezpiecznie podglądać m. in. w fenomenalnej Słoniarni, Tygrysiarni czy na wybiegu niedźwiedzi brunatnych – wszystkie je znajdziecie w poznańskim Nowym ZOO na terenach przylegających do Jeziora Maltańskiego. Możecie przeczytać o nim w innym moim wpisie – Spacerem po ZOO w Poznaniu! (zdjęcia, dojazd, trasa) – serdecznie zapraszam!
Galeria pozostałych zakątków
Stare ZOO liczy ponad 5 ha powierzchni wypełnionej wybiegami i przestrzeniami dla zwierząt, które będą doskonałym celem rodzinnego wypadu na miasto. Oprócz wyżej wymienionych zwierząt znajdziecie jeszcze wiele innych gatunków, które po prostu trudno wymienić w jednym wpisie. Na pewno spotkacie tam sympatyczne alpaki, tak bardzo lubiane przez dzieci ale również pospolite kury, które rozpozna chyba każde dziecko:)
Wyspa zieleni na poznańskich Jeżycach
Obok poznańskiego Ogrodu Botanicznego w sąsiadującej z Jeżycami dzielnicą Ogrody, Stare ZOO w Poznaniu jest jedną z największych oaz zieleni zachodniej części centrum miasta. Tworzy ją w dużej mierze zabytkowa i okazała zieleń, doskonale dopełniająca ZOO i świetnie wyrywająca nas ze ścisłego centrum miasta, które przecież jest tuż za ogrodzeniem.
Wśród bujnej zieleni ogrodu znajdziecie również kameralny i pełen zapachu ogródek ziołowy, będący świetnym miejscem na kreatywne odkrywanie uroków przyrody z dziećmi. Najmłodszych ucieszą również parkowe rzeźby. Najbardziej znana z nich to rzeźba wilka, nieznanego autora na którym najmłodsi chętnie siadają i pozują do zdjęcia.
Obok rzeźby wilka, na terenie ogrodu znajdują się jeszcze rzeźby pelikanów, małpy, krokodyla czy wykonana z brązu rzeźba konia, przywieziona z ZSRR po 1945 roku. Szczególna jest również rzeźba lwa, stojąca na cokole, która upamiętnia zasługi dla ZOO Roberta Jaeckla, kierownika ogrodu w latach jego największej świetności (1881-1907).
Atrakcje dla dzieci
W Starym ZOO w Poznaniu czeka na najmłodszych więcej atrakcji i miejsc, gdzie chętnie spędzą czas. Na terenie ogrodu znajdziecie dwa place zabaw, na których czekają zjeżdżalnie, drabinki, bujaki, huśtawki, małe ścianki wspinaczkowe, piaskownice czy karuzele, które przypasują dzieciom w różnym wieku.
Oprócz nich na terenie ogrodu znajdziecie również niewielki park linowy oraz mini tor gokartowy, który zapewne wpadnie w oko nieco starszym brzdącom (te atrakcje są dodatkowo płatne).
Równie ciekawą atrakcją może być też słodki smakołyk, np. gofry, wata cukrowa czy lody, które możecie kupić w dwóch lokalach gastronomicznych, które znajdziecie na terenie Starego ZOO w Poznaniu. Dzięki temu, mniejszy z poznańskich ogrodów zoologicznych jest świetnym miejscem na wspólne spędzenie czasu cała rodziną.
Wykaz źródeł- oficjalna strona internetowa Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu, link, dostęp z dn. 27.05.2024,
- wpis Stare Zoo na oficjalnej stronie internetowej Miasta Poznania, link, dostęp z dn. 27.05.2024,
- wpis Ogród Zoologiczny na oficjalnej stronie internetowej Miasta Poznania, link, dostęp z dn. 27.05.2024,
- wpis Stare Zoo | 1885–2000 | Archiwa Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu i MKZ na stronie cyryl.poznan.pl, link,
- wpis Stare Zoo w serwisie poznan.fandom.com, link, dostęp z dn. 27.05.2024,
- wpis Stare Zoo w Poznaniu w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 27.05.2024,