złota kaplica w poznaniu

Złota Kaplica w Poznaniu

Złota Kaplica w Poznaniu, to obecna nazwa Kaplicy Królów Polski, która bez wątpienia jest jednym z najcenniejszych zabytków Poznania ale i jednym z najbardziej okazałych! Przyjmuje się, że to właśnie w niej spoczywają szczątki pierwszych władców Polski, czyli Mieszka I i Bolesława Chrobrego.

Na przestrzeni wieków pierwsi władcy Polski, nie mieli spokojnego spoczynku i dopiero w XIX wieku, po wielu perturbacjach, z inicjatywy hrabiego Edwarda Raczyńskiego (tego samego, któremu zawdzięczamy po części rezydencję w Rogalinie, Bibliotekę Raczyńskich czy pierwszy wodociąg w Poznaniu) oraz biskupa Teofila Wolickiego powstał komitet budowy nowej kaplicy królewskiej. Głównym fundatorem i decydentem został Raczyński i to właśnie jemu, w największej mierze zawdzięczamy wygląd i styl kaplicy. Trzeba jednak zwrócić uwagę na jakość wykonania kaplicy, ilość detali, szczegół wykonania, który wskazuje na najwyższe umiejętności i kunszt jej twórców, którymi byli artyści z Polski, Niemiec czy Włoch.

Złota Kaplica w Poznaniu jest najcenniejszą z katedralnych kaplic. Znajduje się na tyłach prezbiterium, na wschodnim wierzchołku katedry, do którego dobudowano ją na planie ośmioboku. Jej wierzchołki zdobią na zewnątrz XX-wieczne figury, przedstawiające m. in. Mieszka I, biskupa Jordana, króla Bolesława Chrobrego czy księżną Dobrawę.

Historia powstania kaplicy w obecnym kształcie, ma jednak nieszczęśliwe zakończenie. Przyjmuje się, że główny fundator, czyli hrabia Raczyński właśnie z powodu krytyki dotyczącej kaplicy królewskiej, która na niego spłynęła, targnął się na swoje życie…

Złota Kaplica w Poznaniu

na wschodnim wierzchołku poznańskiej katedry na Ostrowie Tumskim

Dokładną lokalizację miejsca: Złota Kaplica w Poznaniu, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
4 / 5

Złota Kaplica w Poznaniu jest jednym z miejsc pochówku władców Polski. Niewątpliwie jej wygląd i bogactwo złotych zdobień, sprawia ogromne wrażenie. Kaplica ze względu na styl w jakim została zaprojektowana oraz funkcji, którą pełni jest niepowtarzalna!

Złota Kaplica w Poznaniu

złota kaplica w poznaniu
katedra w poznaniu katedra poznań katedra poznańska ostrów tumski w poznaniu
złota kaplica w poznaniu
złota kaplica w poznaniu
katedra w poznaniu katedra poznań katedra poznańska ostrów tumski w poznaniu
4 / 5

Zwiedzając poznańska katedrę, nie można przegapić Złotej Kaplicy. Zresztą jej forma, funkcja oraz jakość wykonania zasługuje na to by wstąpić i zobaczyć ją, nie tylko “przy okazji”.

Złota Kaplica w Poznaniu
2.7 / 5

5 / 5

Kaplicę możemy zobaczyć bezpłatnie, zwiedzając katedrę. Niestety możemy podziwiać ją jedynie zza krat.

2 / 5

Byłem pod nią wiele razy i nigdy nie byłem sam. Zazwyczaj trzeba poczekać na swoją kolej zobaczenia tego arcydzieła.

1 / 5

Nie znalazłem na miejscu informacji o kaplicy, dedykowanej dla odwiedzających to miejsce.

4.5 / 5

Darmowy parking na kilkanaście miejsc znajduje się tuż pod katedrą na ul. Ostrów Tumski. Większy ale i płatny parking znajduje się około 100 metrów od świątyni na ul. Dziekańskiej.

Zobaczenie kaplicy “zza krat”, to kwestia około minuty.

Ze względu na specyfikę kaplicy, w mojej ocenie miejsce dla dzieci powyżej 5 roku życia.

Dotarcie pod wejście do kaplicy nie powinno sprawić trudności nawet osobom, poruszającym się na wózku inwalidzkim. Niestety sama kaplica nie jest dostępna dla turystów.

  • kunszt i jakość wykonania,
  • mauzoleum historycznych postaci,
  • historia kaplicy,
  • bardzo nieprzemyślany pomysł pobierania opłat za podświetlenie kaplicy,
  • zamknięta dla turystów, możemy ją podziwiać jedynie zza kraty wejściowej,
  • bywa tłoczno,

Podświetlenie kaplicy za symboliczne 5 złotych urąga godności i kunsztu tego miejsca. Jest to jedna z tych atrakcji, które fascynują, przyciągają i wprawiają w zachwyt. Dlatego zarabianie na niej, poprzez bardzo nieprzyjazny mechanizm uruchamiania oświetlenia na kilkadziesiąt sekund za opłatą jest powodem, po prostu do wstydu…

Złota Kaplica w Poznaniu

Wpis opublikowano: 25 maja 2021, ostatnia modyfikacja treści: 28 lipca 2021

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl