złota kaplica w poznaniu

Złota Kaplica w Poznaniu

Złota Kaplica w Poznaniu, to obecna nazwa Kaplicy Królów Polski, która bez wątpienia jest jednym z najcenniejszych zabytków Poznania ale i jednym z najbardziej okazałych! Przyjmuje się, że to właśnie w niej spoczywają szczątki pierwszych władców Polski, czyli Mieszka I i Bolesława Chrobrego.

Na przestrzeni wieków pierwsi władcy Polski, nie mieli spokojnego spoczynku i dopiero w XIX wieku, po wielu perturbacjach, z inicjatywy hrabiego Edwarda Raczyńskiego (tego samego, któremu zawdzięczamy po części rezydencję w Rogalinie, Bibliotekę Raczyńskich czy pierwszy wodociąg w Poznaniu) oraz biskupa Teofila Wolickiego powstał komitet budowy nowej kaplicy królewskiej. Głównym fundatorem i decydentem został Raczyński i to właśnie jemu, w największej mierze zawdzięczamy wygląd i styl kaplicy. Trzeba jednak zwrócić uwagę na jakość wykonania kaplicy, ilość detali, szczegół wykonania, który wskazuje na najwyższe umiejętności i kunszt jej twórców, którymi byli artyści z Polski, Niemiec czy Włoch.

Złota Kaplica w Poznaniu jest najcenniejszą z katedralnych kaplic. Znajduje się na tyłach prezbiterium, na wschodnim wierzchołku katedry, do którego dobudowano ją na planie ośmioboku. Jej wierzchołki zdobią na zewnątrz XX-wieczne figury, przedstawiające m. in. Mieszka I, biskupa Jordana, króla Bolesława Chrobrego czy księżną Dobrawę.

Historia powstania kaplicy w obecnym kształcie, ma jednak nieszczęśliwe zakończenie. Przyjmuje się, że główny fundator, czyli hrabia Raczyński właśnie z powodu krytyki dotyczącej kaplicy królewskiej, która na niego spłynęła, targnął się na swoje życie…

autor bloga
kierunkowo.pl autor Marcin Krawczyk złote kierunki 2023 2022 2024 2025
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
opis miejsca

Złota Kaplica w Poznaniu

Konkrety

lokalizacja

na wschodnim wierzchołku poznańskiej katedry na Ostrowie Tumskim

region

kategoria

tagi

Lokalizacja

Dokładną lokalizację miejsca: Złota Kaplica w Poznaniu, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
MAPA ATRAKCJI Kilkaset miejsc i inspiracji podróżniczych w jednym miejscu

Unikalność

4 / 5

Złota Kaplica w Poznaniu jest jednym z miejsc pochówku władców Polski. Niewątpliwie jej wygląd i bogactwo złotych zdobień, sprawia ogromne wrażenie. Kaplica ze względu na styl w jakim została zaprojektowana oraz funkcji, którą pełni jest niepowtarzalna!

Galeria

Złota Kaplica w Poznaniu

złota kaplica w poznaniu
katedra w poznaniu katedra poznań katedra poznańska ostrów tumski w poznaniu
złota kaplica w poznaniu
złota kaplica w poznaniu
katedra w poznaniu katedra poznań katedra poznańska ostrów tumski w poznaniu

Moim zdaniem

4 / 5

Zwiedzając poznańska katedrę, nie można przegapić Złotej Kaplicy. Zresztą jej forma, funkcja oraz jakość wykonania zasługuje na to by wstąpić i zobaczyć ją, nie tylko “przy okazji”.

Ranking

Złota Kaplica w Poznaniu
2.7 / 5

ceny

5 / 5

Kaplicę możemy zobaczyć bezpłatnie, zwiedzając katedrę. Niestety możemy podziwiać ją jedynie zza krat.

ilość turystów

2 / 5

Byłem pod nią wiele razy i nigdy nie byłem sam. Zazwyczaj trzeba poczekać na swoją kolej zobaczenia tego arcydzieła.

przygotowanie

1 / 5

Nie znalazłem na miejscu informacji o kaplicy, dedykowanej dla odwiedzających to miejsce.

Praktyczne info

parking

4.5 / 5

Darmowy parking na kilkanaście miejsc znajduje się tuż pod katedrą na ul. Ostrów Tumski. Większy ale i płatny parking znajduje się około 100 metrów od świątyni na ul. Dziekańskiej.

potrzebny czas

Zobaczenie kaplicy “zza krat”, to kwestia około minuty.

sugerowany wiek

Ze względu na specyfikę kaplicy, w mojej ocenie miejsce dla dzieci powyżej 5 roku życia.

dostępność

Dotarcie pod wejście do kaplicy nie powinno sprawić trudności nawet osobom, poruszającym się na wózku inwalidzkim. Niestety sama kaplica nie jest dostępna dla turystów.

Plusy i minusy

główne atuty

  • kunszt i jakość wykonania,
  • mauzoleum historycznych postaci,
  • historia kaplicy,

słabsze strony

  • bardzo nieprzemyślany pomysł pobierania opłat za podświetlenie kaplicy,
  • zamknięta dla turystów, możemy ją podziwiać jedynie zza kraty wejściowej,
  • bywa tłoczno,
wspieraj bloga Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:) Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (5, 10, 15 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga

Podpowiedź kierunkowo.pl

Podświetlenie kaplicy za symboliczne 5 złotych urąga godności i kunsztu tego miejsca. Jest to jedna z tych atrakcji, które fascynują, przyciągają i wprawiają w zachwyt. Dlatego zarabianie na niej, poprzez bardzo nieprzyjazny mechanizm uruchamiania oświetlenia na kilkadziesiąt sekund za opłatą jest powodem, po prostu do wstydu…

Złota Kaplica w Poznaniu

Poznajcie miejsca w okolicy!

Wpis opublikowano: 25 maja 2021, ostatnia modyfikacja treści: 26 lipca 2024
POZNAJMY SIĘ
kierunkowo.pl autor marcin krawczyk prelekcja targi tour salon prezentacja 2023
Marcin Krawczyk

mikropodróżnik | bloger | polonofil

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie

POZNAJ INNE MOJE OPISY MIEJSC

Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii ciekawe miejsca w Polsce i na mapie atrakcji turystycznych!

OZNACZENIA WPISU