Złota Kaplica w Poznaniu

złota kaplica w poznaniu
 • Marcin
 • 25 maja 2021
Złota Kaplica w Poznaniu

Złota Kaplica w Poznaniu, to obecna nazwa Kaplicy Królów Polski, która bez wątpienia jest jednym z najcenniejszych zabytków Poznania ale i jednym z najbardziej okazałych! Przyjmuje się, że to właśnie w niej spoczywają szczątki pierwszych władców Polski, czyli Mieszka I i Bolesława Chrobrego.

Na przestrzeni wieków pierwsi władcy Polski, nie mieli spokojnego spoczynku i dopiero w XIX wieku, po wielu perturbacjach, z inicjatywy hrabiego Edwarda Raczyńskiego (tego samego, któremu zawdzięczamy po części rezydencję w Rogalinie, Bibliotekę Raczyńskich czy pierwszy wodociąg w Poznaniu) oraz biskupa Teofila Wolickiego powstał komitet budowy nowej kaplicy królewskiej. Głównym fundatorem i decydentem został Raczyński i to właśnie jemu, w największej mierze zawdzięczamy wygląd i styl kaplicy. Trzeba jednak zwrócić uwagę na jakość wykonania kaplicy, ilość detali, szczegół wykonania, który wskazuje na najwyższe umiejętności i kunszt jej twórców, którymi byli artyści z Polski, Niemiec czy Włoch.

Złota Kaplica w Poznaniu jest najcenniejszą z katedralnych kaplic. Znajduje się na tyłach prezbiterium, na wschodnim wierzchołku katedry, do którego dobudowano ją na planie ośmioboku. Jej wierzchołki zdobią na zewnątrz XX-wieczne figury, przedstawiające m. in. Mieszka I, biskupa Jordana, króla Bolesława Chrobrego czy księżną Dobrawę.

Historia powstania kaplicy w obecnym kształcie, ma jednak nieszczęśliwe zakończenie. Przyjmuje się, że główny fundator, czyli hrabia Raczyński właśnie z powodu krytyki dotyczącej kaplicy królewskiej, która na niego spłynęła, targnął się na swoje życie…

kategoria miejsca
region
lokalizacja

na wschodnim wierzchołku poznańskiej katedry na Ostrowie Tumskim

GALERIA

Złota Kaplica w Poznaniu

złota kaplica w poznaniu
katedra w poznaniu katedra poznań katedra poznańska ostrów tumski w poznaniu
złota kaplica w poznaniu
złota kaplica w poznaniu
katedra w poznaniu katedra poznań katedra poznańska ostrów tumski w poznaniu

W SKRÓCIE


 • UNIKALNOŚĆ

Złota Kaplica w Poznaniu jest jednym z miejsc pochówku władców Polski. Niewątpliwie jej wygląd i bogactwo złotych zdobień, sprawia ogromne wrażenie. Kaplica ze względu na styl w jakim została zaprojektowana oraz funkcji, którą pełni jest niepowtarzalna!

 • MOIM ZDANIEM

Zwiedzając poznańska katedrę, nie można przegapić Złotej Kaplicy. Zresztą jej forma, funkcja oraz jakość wykonania zasługuje na to by wstąpić i zobaczyć ją, nie tylko “przy okazji”.

MAPA

Dokładną lokalizację miejsca: Złota Kaplica w Poznaniu, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

OCENY

ŚREDNIA OCEN

2.7 / 5

Złota Kaplica w Poznaniu


CENY

5 / 5

Kaplicę możemy zobaczyć bezpłatnie, zwiedzając katedrę. Niestety możemy podziwiać ją jedynie zza krat.

ILOŚĆ TURYSTÓW

2 / 5

Byłem pod nią wiele razy i nigdy nie byłem sam. Zazwyczaj trzeba poczekać na swoją kolej zobaczenia tego arcydzieła.

UŁATWIENIA DLA ODWIEDZAJĄCYCH

1 / 5

Nie znalazłem na miejscu informacji o kaplicy, dedykowanej dla odwiedzających to miejsce.

PRAKTYCZNE INFORMACJE

PARKING

4.5 / 5

Darmowy parking na kilkanaście miejsc znajduje się tuż pod katedrą na ul. Ostrów Tumski. Większy ale i płatny parking znajduje się około 100 metrów od świątyni na ul. Dziekańskiej.

POTRZEBNY CZAS

Zobaczenie kaplicy “zza krat”, to kwestia około minuty.

SUGEROWANY WIEK

Ze względu na specyfikę kaplicy, w mojej ocenie miejsce dla dzieci powyżej 5 roku życia.

DOSTĘPNOŚĆ

Dotarcie pod wejście do kaplicy nie powinno sprawić trudności nawet osobom, poruszającym się na wózku inwalidzkim. Niestety sama kaplica nie jest dostępna dla turystów.

 • PODPOWIEDŹ KIERUNKOWO.PL

Podświetlenie kaplicy za symboliczne 5 złotych urąga godności i kunsztu tego miejsca. Jest to jedna z tych atrakcji, które fascynują, przyciągają i wprawiają w zachwyt. Dlatego zarabianie na niej, poprzez bardzo nieprzyjazny mechanizm uruchamiania oświetlenia na kilkadziesiąt sekund za opłatą jest powodem, po prostu do wstydu…

Złota Kaplica w Poznaniu

MOCNE STRONY

 • kunszt i jakość wykonania,
 • mauzoleum historycznych postaci,
 • historia kaplicy,

SŁABE STRONY

 • bardzo nieprzemyślany pomysł pobierania opłat za podświetlenie kaplicy,
 • zamknięta dla turystów, możemy ją podziwiać jedynie zza kraty wejściowej,
 • bywa tłoczno,

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

Dowiedź się więcej o okolicy!

Poznaj Poznań jeszcze lepiej! Dzięki poniższym wpisom poznasz najciekawsze miejsca miasta:

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

kierunkowo.pl w socialmediach

mapa atrakcji turystycznych w Polsce

Poznajcie interaktywną mapę ciekawych miejsc w Polsce na kierunkowo.pl!