Fara w Poznaniu. Perła baroku!

stare miasto w poznaniu świętosławska fara w poznaniu poznań nieznany w jeden dzień
  • Marcin
  • 16 grudnia 2021
Fara w Poznaniu. Perła baroku!

Bazylika kolegiacka Matki Bożej Nieustającej Pomocy, św. Marii Magdaleny i św. Stanisława Biskupa czyli mówiąc krócej, po prostu fara w Poznaniu to jeden z najważniejszych kościołów w mieście, stojący w jednym szeregu z poznańską katedrą! Znajduje się na poznańskim Starym Mieście, przy ulicy Gołębiej sąsiadując z dawnym kolegium jezuickim, obecnie będącym Urzędem Miasta. Uznawany jest za jeden z najpiękniejszych barokowych kościołów w Polsce!

Budowę kościoła rozpoczęto w połowie XVII wieku a odpowiedzialni za nią byli ściągnięci do miasta kilkadziesiąt lat wcześniej jezuici. Budowa przeciągała się w czasie, chociażby z racji potopu szwedzkiego i ostatecznie została konsekrowana w 1705 roku, kiedy jeszcze nie była do końca ukończona. Nad jej budową pieczę mieli wybitni architekci epoki baroku, często pochodzący z dalekiej zagranicy jak np. Giovanni Catenazzi, Tomasz Poncino czy Pompeo Ferrari, który odpowiada również za wygląd opactwa w Lądzie. Po zniszczeniu pobliskiej kolegiaty, stojącej dawniej na obecnym Placu Kolegiackim, dzisiejsza fara w Poznaniu została włączona do parafii farnej. Na początku XX wieku kościół przeszedł gruntowną renowację, której prace zachowały się zaledwie do czasów II wojny światowej, kiedy farę ograbiono. Odbudowa rozpoczęła się krótko po wojnie i skończyła po około dwóch latach, natomiast prace renowacyjne trwają aż do dzisiaj.

Nie bez powodu fara w Poznaniu uznawana jest za perłę polskiego baroku. Imponująca jest już jest fasada kościoła a po wejściu do środka, barokowy przepych dosłownie uderza i przygniata. Na szczególną uwagę zasługuje sklepienie z niesamowitą polichromią oraz ilość oraz jakość wykonania dekoracji sztukatorskich. Dookoła głównej nawy zlokalizowano liczne kaplice a nad wejściem znajdują się XIX-wieczne organy, wykonane przez organowego mistrza z Saksonii Friedricha Ladegasta, który budował je przez 4 lata.

region
lokalizacja

Poznań, Gołębia 1a

GALERIA

Fara w Poznaniu. Perła baroku!

stare miasto w poznaniu świętosławska fara w poznaniu poznań nieznany w jeden dzień
fara w poznaniu poznańska fara
poznań fara poznańska fara w poznaniu
poznań fara poznańska fara w poznaniu
poznań nieznany w jeden dzień
kolegium jezuickie w Poznaniu

W SKRÓCIE


  • UNIKALNOŚĆ

Fara w Poznaniu to świątynia niepowtarzalna, która bogactwem swojego wnętrza zachwyca! Dodatkowo niesamowicie urokliwie wygląda jej fasada, szczególnie widziana od ulicy Świętosławskiej.

  • MOIM ZDANIEM

Będąc w Poznaniu nie wypada ominąć tutejszej fary, która widoczna jest nawet ze Strego Rynku. Kilka kroków dalej czeka Was uczta do oczu – barok w pełnej krasie!

MAPA

Dokładną lokalizację miejsca: Fara w Poznaniu. Perła baroku!, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

OCENY

ŚREDNIA OCEN

3.7 / 5

Fara w Poznaniu. Perła baroku!


CENY

5 / 5

Bez opłat.

ILOŚĆ TURYSTÓW

3 / 5

W farze zawsze ktoś jest! To bardzo lubiana świątynia przez mieszkańców miasta, którzy chętnie wchodzą do niej na chwilę modlitwy. Turystów również łatwo tu spotkać, jednak tłumu nie musicie się obawiać.

UŁATWIENIA DLA ODWIEDZAJĄCYCH

3 / 5

Na fasadzie świątyni znajduje się tablica informacyjna, jednak brakuje podobnych tablic we wnętrzu, dzięki którym można by było lepiej poznać ten barokowy kościół.

PRAKTYCZNE INFORMACJE

PARKING

3.5 / 5

Najbliższy parking znajduje się na ulicy Za Bramką i jest to płatny, podziemny i wygodny parking. Na pobliskich staromiejskich ulicach nie ma możliwości parkowania. Alternatywne parkingi znajdują się pod Placem Wolności (podziemny) i na Chwaliszewie (ZDM – Chwaliszewo). Oba parkingi są płatni i oddalone od fary o około 400 metrów w linii prostej.

POTRZEBNY CZAS

Warto wejść do świątyni i poświecić jej około 15 minut.

SUGEROWANY WIEK

Dla każdego.

DOSTĘPNOŚĆ

Dostępny dla każdego.

  • PODPOWIEDŹ KIERUNKOWO.PL

Najbardziej znaną stroną świątyni jest fasada frontowa (od ulicy Gołębiej i Świętosławskiej), jednak warto również zobaczyć farę od drugiej strony, czyli z Parku Fryderyka Chopina, gdzie możecie również chwilę odpocząć.

Fara w Poznaniu. Perła baroku!

MOCNE STRONY

  • niezwykła barokowa architektura świątyni oraz jej wnętrza,
  • duża ilość wydarzeń we wnętrzach fary,
  • położenie blisko innych ciekawych miejsc i atrakcji,

SŁABE STRONY

  • nieco uboga informacja turystyczna na miejscu,

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

Dowiedź się więcej o okolicy!

Poznajcie wpisy, dzięki którym poznacie najciekawsze miejsca w Poznaniu!

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

kierunkowo.pl w socialmediach

mapa atrakcji turystycznych w Polsce

Poznajcie interaktywną mapę ciekawych miejsc w Polsce na kierunkowo.pl!