Przekrój Poznania, czyli rzeźba niczym dawny wał obronny

przekrój poznania instalacja rzeźba dawne wały obronne mieszka I ostrów tumski w poznaniu
  • Marcin
  • 23 maja 2021
Przekrój Poznania, czyli rzeźba niczym dawny wał obronny

Wał obronny dawnej osady, która dała początek Poznaniowi, przez dziesięciolecia nie był traktowany szczególnie wyjątkowo. Jego znaczenie urosło po przeprowadzeniu badań archeologicznych w XX i XXI wieku, które ujawniły, że był znacznie większy, potężniejszy i masywniejszy niż sądzono. By ukazać jego wielkość stworzono wyjątkową instalację, która została nazwana Przekrój Poznania (dokładnie Przekrój P(p)oznania). To właśnie ją możemy podziwiać na ul. Posadzego na poznańskim Ostrowie Tumskim, gdzie została zlokalizowana w sąsiedztwie rezerwatu archeologicznego Genius loci, którego zresztą jest przedłużeniem.

Dawny wał obronne w tym miejscu było imponujących rozmiarów jak na tamte ale i obecne czasy. Miał 11 metrów wysokości i 24 metry szerokości u podstawy, czyli był wysoki jak typowy dom jednorodzinny oraz szeroki niemal jak boisko do koszykówki… po długości(!). Jednym słowem kolos, który dodatkowo ciągnął się na setki metrów. Nad ulicą widzimy jedynie fragment zarysu wału, ponieważ pozostałe 6 metrów jego wysokości znajduje się pod ziemią a jego fragmenty możemy podziwiać w rezerwacie Genius loci, znajdującym się po sąsiedzku. Warto zaznaczyć, że wcale nie było to najbardziej okazały wał obronny średniowiecznego Poznania, ponieważ po drugiej stronie Ostrowa Tumskiego odkryto wał, który w podstawie miał ponad 40 metrów szerokości! (więcej)

Sama instalacja pt. Przekrój Poznania zawiera w sobie jeszcze jedną ciekawostkę. Do jej budowy użyto częściowo drewno pochodzące z średniowiecznego wału obronnego, który został wykopany podczas badań archeologicznych.

region
lokalizacja

Poznań, ul. Posadzego; na wysokości rezerwatu archeologicznego Genius loci

GALERIA

Przekrój Poznania, czyli rzeźba niczym dawny wał obronny

przekrój poznania instalacja rzeźba dawne wały obronne mieszka I ostrów tumski w poznaniu
przekrój poznania instalacja rzeźba dawne wały obronne mieszka I
przekrój poznania instalacja rzeźba dawne wały obronne mieszka I

W SKRÓCIE


  • UNIKALNOŚĆ

Choć instalacja Przekrój Poznania nie jest turystycznym hitem, zasługuje ze względu na swoją unikatowość na najwyższą notę w tej kategorii. Drugiego takiego miejsca w Polsce na pewno nie znajdziecie!

  • MOIM ZDANIEM

Rzeźba Przekrój Poznania otwiera oczy na to jak potężną osadą był średniowieczy Poznań. Archeolodzy m. in. na podstawie wymiarów wałów grodowych, określają znaczenie Poznania na mapie ówczesnej Polski. Warto zobaczyć na własne oczy, co to znaczy monstrualny wał obronny, potężny na tyle, by i dzisiaj być nie lada przeszkodą…

MAPA

Dokładną lokalizację miejsca: Przekrój Poznania, czyli rzeźba niczym dawny wał obronny, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

OCENY

ŚREDNIA OCEN

4.8 / 5

Przekrój Poznania, czyli rzeźba niczym dawny wał obronny


CENY

5 / 5

Bez opłat.

ILOŚĆ TURYSTÓW

5 / 5

Raczej będziecie sami w tym miejscu, ewentualnie z pojedynczymi spacerowiczami.

UŁATWIENIA DLA ODWIEDZAJĄCYCH

4.5 / 5

Powieszone na ogrodzeniu rezerwatu Genius loci, tablice informacyjne wystarczająco przybliżają znaczenie instalacji. Maluteńki minus za brak kierunkowskazów, np. przy parkingu na ul. Dziekańskiej.

PRAKTYCZNE INFORMACJE

PARKING

4 / 5

Płatny parking znajduje się na ulicy Dziekańskiej i jest on najwygodniejszym miejscem do zostawienia auta. Można próbować zaparkować również na uliczkach Ostrowa Tumskiego.

POTRZEBNY CZAS

Maksymalnie kilka minut.

SUGEROWANY WIEK

Dla każdego.

DOSTĘPNOŚĆ

Dla każdego.

  • PODPOWIEDŹ KIERUNKOWO.PL

Pamiętajcie, że to co widzicie to jedynie fragment przekroju wału grodowego! Reszta jego konstrukcji znajduje się pod ziemią aż do głębokości 6 metrów! Jej fragmenty możecie podziwiać w rezerwacie archeologicznym Genius loci. Warto również wspomnieć, że instalacja posiada konturowe oświetlenie, co daje ciekawy efekt wieczorem i nocą.

Przekrój Poznania, czyli rzeźba niczym dawny wał obronny

MOCNE STRONY

  • unikalna forma instalacji,
  • historia miejsca,
  • wykorzystanie jako budulec drewna z dawnych wałów grodowych,
  • dostępność,

SŁABE STRONY

  • nie zauważyłem

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

Dowiedź się więcej o okolicy!

Poznaj Poznań jeszcze lepiej! Dzięki poniższym wpisom poznasz najciekawsze miejsca miasta:

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

kierunkowo.pl w socialmediach

mapa atrakcji turystycznych w Polsce

Poznajcie interaktywną mapę ciekawych miejsc w Polsce na kierunkowo.pl!