Most Jordana w Poznaniu

most jordana w poznaniu
  • Marcin
  • 24 maja 2021
Most Jordana w Poznaniu

Most Jordana w Poznaniu jest typową przeprawą przez rzekę, jednak jego historia i wpływ na najbliższe otoczenie jest niezwykle ciekawy.

Przeprawa przez Cybinę w tym miejscu istniała już najprawdopodobniej w X wieku, co potwierdziły badania archeologiczne z XXI wieku. Wielokrotnie jednak most był rozbudowywany, przebudowywany, niszczał i powstawał z ruiny. Mimo wielu perturbacji przez setki lat istniało połączenie Śródki z Ostrowem Tumskim, które niegdyś było jedyną drogą do miasta od wschodu. Niestety połączenie to, zostało zerwane na skutek rozebrania, prowizorycznie odbudowanego po II wojnie światowej, drewnianego mostu, do czego przyczyniła się budowa niemal tuż obok mostu Mieszka I. Najgorzej wyszła na tym Śródka, której znaczenie i atrakcyjność malała z biegiem lat.

Na początku XXI wieku, podjęto decyzję o odtworzeniu przeprawy nad Cybiną. Obecny most istnieje od 2007 roku i jego powstanie było dużym wydarzeniem w mieście, ponieważ wiązało się z transportem niemal całej konstrukcji, która waży 450 ton, z oddalonego o około kilometr miejsca nad Kanałem Ulgi w Poznaniu. Wcześniej konstrukcja ta była przęsłem nurtowym Mostu Świętego Rocha, który został rozebrany i wybudowany od nowa. Dzięki tej skomplikowanej operacji inżynierskiej po ponad 35 latach połączono ponownie Śródkę z Ostrowem Tumskim. Miało to ogromne znaczenie dla tej pierwszej ze wspomnianych dzielnic Poznania, która stała się ponownie ważnym i popularnym miejscem na mapie miasta. Obecnie Śródka to jedna z najciekawszych i najmodniejszych dzielnic, która przyciągnęła wiele cenionych restauracji i kawiarni oraz może się pochwalić np. niezwykłym muralem „Opowieść śródecka z trębaczem na dachu i kotem w tle”, instalacją „Zielona Symfonia” czy interaktywnym muzeum „Brama Poznania”.

Most Jordana stał się również popularnym wśród zakochanych miejscem wyznawania i przysięgania sobie miłości. Podobnie jak most zakochanych w Bydgoszczy czy kładka zakochanych w lubniewickim Parku Miłości.

kategoria miejsca
region
lokalizacja

pomiedzy dzielnicami Śródka i Ostrów Tumski w Poznaniu, łączy ul. Ostówek i Ostrów Tumski

GALERIA

Most Jordana w Poznaniu

most jordana w poznaniu
most jordana w poznaniu
most jordana w poznaniu
most jordana w poznaniu

W SKRÓCIE


  • UNIKALNOŚĆ

Most Jordana w Poznaniu, niewątpliwie wyróżnia się historią, jednak z turystycznego punktu widzenia jest przede wszystkim wygodną przeprawą pomiędzy dwiema ciekawymi dzielnicami miasta.

  • MOIM ZDANIEM

Przechodząc ze Śródki na Ostrów Tumski kładką np. w Bramie Poznania, niewiele stracisz. Choć trzeba przyznać, że widok na poznańską katedrę z mostu Jordana jest imponujący!

MAPA

Dokładną lokalizację miejsca: Most Jordana w Poznaniu, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

OCENY

ŚREDNIA OCEN

3.3 / 5

Most Jordana w Poznaniu


CENY

5 / 5

Bez opłat.

ILOŚĆ TURYSTÓW

4 / 5

Są momenty, że spotkamy tutaj wielu spacerowiczów, jednak most jest na tyle rozległy, że na pewno nie zaginiemy w tłumie.

UŁATWIENIA DLA ODWIEDZAJĄCYCH

1 / 5

Niestety nie znalazłem tutaj żadnej informacji dla turysty a historia przeprawy, ma tyle ciekawych wątków, że warto byłoby zaprezentować ją np. na dowolnym miejscu konstrukcji.

PRAKTYCZNE INFORMACJE

PARKING

4.5 / 5

Dookoła znajdziemy sporo miejsc do zaparkowania. Najwygodniejszy będzie płatny parking na ul. Dziekańskiej.

POTRZEBNY CZAS

Spacer mostem to kwestia kilku minut.

SUGEROWANY WIEK

Dla każdego.

DOSTĘPNOŚĆ

Dla każdego.

  • PODPOWIEDŹ KIERUNKOWO.PL

Most Jordana w Poznaniu i jego okolica (katedra, Brama Poznania, zabudowania Śródki) jest bardzo popularnym tematem fotograficznym, który przyciąga tutaj amatorów wykonywania zdjęć. Szczególnie atrakcyjnie to miejsce prezentuje się w okolicach zachodu Słońca i krótko po nim. Wtedy to możemy podziwiać pięknie podświetlony most oraz jego okolice.

Most Jordana w Poznaniu

MOCNE STRONY

  • wygodna przeprawa między poznańską Śródką a Ostrowem Tumskim,
  • ciekawa historia,
  • popularne miejsce na sesje zdjęciową,

SŁABE STRONY

  • brak, choćby najmniejszej tablicy informacyjnej przybliżającej historię mostu

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

Dowiedź się więcej o okolicy!

Poznaj Poznań jeszcze lepiej! Dzięki poniższym wpisom poznasz najciekawsze miejsca miasta:

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

kierunkowo.pl w socialmediach

mapa atrakcji turystycznych w Polsce

Poznajcie interaktywną mapę ciekawych miejsc w Polsce na kierunkowo.pl!