tu byłem

Most Jordana w Poznaniu

szybkie menu

Most Jordana w Poznaniu jest typową przeprawą przez rzekę, jednak jego historia i wpływ na najbliższe otoczenie jest niezwykle ciekawy.

Przeprawa przez Cybinę w tym miejscu istniała już najprawdopodobniej w X wieku, co potwierdziły badania archeologiczne z XXI wieku. Wielokrotnie jednak most był rozbudowywany, przebudowywany, niszczał i powstawał z ruiny. Mimo wielu perturbacji przez setki lat istniało połączenie Śródki z Ostrowem Tumskim, które niegdyś było jedyną drogą do miasta od wschodu. Niestety połączenie to, zostało zerwane na skutek rozebrania, prowizorycznie odbudowanego po II wojnie światowej, drewnianego mostu, do czego przyczyniła się budowa niemal tuż obok mostu Mieszka I. Najgorzej wyszła na tym Śródka, której znaczenie i atrakcyjność malała z biegiem lat.

Na początku XXI wieku, podjęto decyzję o odtworzeniu przeprawy nad Cybiną. Obecny most istnieje od 2007 roku i jego powstanie było dużym wydarzeniem w mieście, ponieważ wiązało się z transportem niemal całej konstrukcji, która waży 450 ton, z oddalonego o około kilometr miejsca nad Kanałem Ulgi w Poznaniu. Wcześniej konstrukcja ta była przęsłem nurtowym Mostu Świętego Rocha, który został rozebrany i wybudowany od nowa. Dzięki tej skomplikowanej operacji inżynierskiej po ponad 35 latach połączono ponownie Śródkę z Ostrowem Tumskim. Miało to ogromne znaczenie dla tej pierwszej ze wspomnianych dzielnic Poznania, która stała się ponownie ważnym i popularnym miejscem na mapie miasta. Obecnie Śródka to jedna z najciekawszych i najmodniejszych dzielnic, która przyciągnęła wiele cenionych restauracji i kawiarni oraz może się pochwalić np. niezwykłym muralem „Opowieść śródecka z trębaczem na dachu i kotem w tle”, instalacją „Zielona Symfonia” czy interaktywnym muzeum „Brama Poznania”.

Most Jordana stał się również popularnym wśród zakochanych miejscem wyznawania i przysięgania sobie miłości. Podobnie jak most zakochanych w Bydgoszczy czy kładka zakochanych w lubniewickim Parku Miłości.

kategoria miejsca:

region:

lokalizacja: pomiedzy dzielnicami Śródka i Ostrów Tumski w Poznaniu, łączy ul. Ostówek i Ostrów Tumski

dowiedź się więcej!

Most Jordana w Poznaniu

zdjęcia

unikalność

2/5

Most Jordana w Poznaniu, niewątpliwie wyróżnia się historią, jednak z turystycznego punktu widzenia jest przede wszystkim wygodną przeprawą pomiędzy dwiema ciekawymi dzielnicami miasta.

moim zdaniem

2/5

Przechodząc ze Śródki na Ostrów Tumski kładką np. w Bramie Poznania, niewiele stracisz. Choć trzeba przyznać, że widok na poznańską katedrę z mostu Jordana jest imponujący!

Most Jordana w Poznaniu

mapa

oceny

średnia ocena
3.3/5

ceny

5/5

Bez opłat.

ilość turystów

4/5

Są momenty, że spotkamy tutaj wielu spacerowiczów, jednak most jest na tyle rozległy, że na pewno nie zaginiemy w tłumie.

oznaczenia i informacja turystyczna

1/5

Niestety nie znalazłem tutaj żadnej informacji dla turysty a historia przeprawy, ma tyle ciekawych wątków, że warto byłoby zaprezentować ją np. na dowolnym miejscu konstrukcji.

przydatne informacje

potrzebny czas

Spacer mostem to kwestia kilku minut.

sugerowany wiek

Dla każdego.

parking

4.5/5

Dookoła znajdziemy sporo miejsc do zaparkowania. Najwygodniejszy będzie płatny parking na ul. Dziekańskiej.

dostępność

Dla każdego.

podpowiedź kierunkowo.pl

Most Jordana w Poznaniu i jego okolica (katedra, Brama Poznania, zabudowania Śródki) jest bardzo popularnym tematem fotograficznym, który przyciąga tutaj amatorów wykonywania zdjęć. Szczególnie atrakcyjnie to miejsce prezentuje się w okolicach zachodu Słońca i krótko po nim. Wtedy to możemy podziwiać pięknie podświetlony most oraz jego okolice.

Podoba Ci się to, co robię?

Kliknij i postaw mi kawę, dzięki czemu pomożesz mi niewielką kwotą w rozwoju bloga!

zostań po więcej!

Jestem również na

Jesteś u mnie pierwszy raz? Pozwól, że przedstawię Tobie mojego bloga!

Most Jordana w Poznaniu

mocne strony

  • wygodna przeprawa między poznańską Śródką a Ostrowem Tumskim,
  • ciekawa historia,
  • popularne miejsce na sesje zdjęciową,

słabe strony

  • brak, choćby najmniejszej tablicy informacyjnej przybliżającej historię mostu
więcej o miejscu w internecie

dowiedź się więcej!

Most Jordana w Poznaniu

zobacz w pobliżu
poradniki turystyczne
zwiedzam Polskę!
To ważne!

Pomogłem lub zainspirowałem?

Postaw mi wirtualną kawę lub podaj wpis dalej! By udostępnić go w social mediach, użyj jednego z poniższych przycisków!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Każdy, nawet najdrobniejszy gest z Waszej strony, którym doceniacie moją pracę strasznie motywuje i daje poczucie, że to co robię ma sens oraz jest da Was wartościowe. Dlatego jeżeli w jakikolwiek sposób pomogłem Wam swoim blogiem, zachęcam do odwdzięczenia się komentarzem, udostępnieniem, dołączeniem do społeczności kierunkowo.pl w social mediach czy postawieniem kawki!

Możesz również zapisać się newslettera, dzięki któremu zawsze będziesz wiedział o nowych wpisach a także otrzymasz dodatkowe korzyści jak rabaty i darmowe materiały!

Znajdziesz mnie również w social mediach: Facebook, twitter, Instagram. Bedzie mi bardzo miło jak dołączysz do obserwujących!

Dziękuje, że wpadłeś! Zapraszam częściej:)

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x