
Most Jordana w Poznaniu
Most Jordana w Poznaniu jest typową przeprawą przez rzekę, jednak jego historia i wpływ na najbliższe otoczenie jest niezwykle ciekawy.
Przeprawa przez Cybinę w tym miejscu istniała już najprawdopodobniej w X wieku, co potwierdziły badania archeologiczne z XXI wieku. Wielokrotnie jednak most był rozbudowywany, przebudowywany, niszczał i powstawał z ruiny. Mimo wielu perturbacji przez setki lat istniało połączenie Śródki z Ostrowem Tumskim, które niegdyś było jedyną drogą do miasta od wschodu. Niestety połączenie to, zostało zerwane na skutek rozebrania, prowizorycznie odbudowanego po II wojnie światowej, drewnianego mostu, do czego przyczyniła się budowa niemal tuż obok mostu Mieszka I. Najgorzej wyszła na tym Śródka, której znaczenie i atrakcyjność malała z biegiem lat.
Na początku XXI wieku, podjęto decyzję o odtworzeniu przeprawy nad Cybiną. Obecny most istnieje od 2007 roku i jego powstanie było dużym wydarzeniem w mieście, ponieważ wiązało się z transportem niemal całej konstrukcji, która waży 450 ton, z oddalonego o około kilometr miejsca nad Kanałem Ulgi w Poznaniu. Wcześniej konstrukcja ta była przęsłem nurtowym Mostu Świętego Rocha, który został rozebrany i wybudowany od nowa. Dzięki tej skomplikowanej operacji inżynierskiej po ponad 35 latach połączono ponownie Śródkę z Ostrowem Tumskim. Miało to ogromne znaczenie dla tej pierwszej ze wspomnianych dzielnic Poznania, która stała się ponownie ważnym i popularnym miejscem na mapie miasta. Obecnie Śródka to jedna z najciekawszych i najmodniejszych dzielnic, która przyciągnęła wiele cenionych restauracji i kawiarni oraz może się pochwalić np. niezwykłym muralem “Opowieść śródecka z trębaczem na dachu i kotem w tle”, instalacją “Zielona Symfonia” czy interaktywnym muzeum “Brama Poznania”.
Most Jordana stał się również popularnym wśród zakochanych miejscem wyznawania i przysięgania sobie miłości. Podobnie jak most zakochanych w Bydgoszczy czy kładka zakochanych w lubniewickim Parku Miłości.
Most Jordana w Poznaniu
pomiedzy dzielnicami Śródka i Ostrów Tumski w Poznaniu, łączy ul. Ostówek i Ostrów Tumski
Most Jordana w Poznaniu, niewątpliwie wyróżnia się historią, jednak z turystycznego punktu widzenia jest przede wszystkim wygodną przeprawą pomiędzy dwiema ciekawymi dzielnicami miasta.



Przechodząc ze Śródki na Ostrów Tumski kładką np. w Bramie Poznania, niewiele stracisz. Choć trzeba przyznać, że widok na poznańską katedrę z mostu Jordana jest imponujący!
Są momenty, że spotkamy tutaj wielu spacerowiczów, jednak most jest na tyle rozległy, że na pewno nie zaginiemy w tłumie.
Niestety nie znalazłem tutaj żadnej informacji dla turysty a historia przeprawy, ma tyle ciekawych wątków, że warto byłoby zaprezentować ją np. na dowolnym miejscu konstrukcji.
Dookoła znajdziemy sporo miejsc do zaparkowania. Najwygodniejszy będzie płatny parking na ul. Dziekańskiej.
Spacer mostem to kwestia kilku minut.
Dla każdego.
Dla każdego.
- wygodna przeprawa między poznańską Śródką a Ostrowem Tumskim,
- ciekawa historia,
- popularne miejsce na sesje zdjęciową,
- brak, choćby najmniejszej tablicy informacyjnej przybliżającej historię mostu
Most Jordana w Poznaniu i jego okolica (katedra, Brama Poznania, zabudowania Śródki) jest bardzo popularnym tematem fotograficznym, który przyciąga tutaj amatorów wykonywania zdjęć. Szczególnie atrakcyjnie to miejsce prezentuje się w okolicach zachodu Słońca i krótko po nim. Wtedy to możemy podziwiać pięknie podświetlony most oraz jego okolice.
Most Jordana w Poznaniu
Poznaj Poznań jeszcze lepiej! Dzięki poniższym wpisom poznasz najciekawsze miejsca miasta:
JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII
ZWIEDZAM POLSKĘ

Muzeum Gorzelnictwa w Turwi. W murach czynnej gorzelni!
“Pół litra” pił każdy z nas, ale niewielu wie jak owe “pół litra” powstaje. Muzeum Gorzelnictwa w Turwi, mieszczące się…

Błędne Skały – skalny labirynt (mapa, zdjęcia, parking)
Błędne Skały to najbardziej wyjątkowy, urokliwy i ciasny labirynt skalny Gór Stołowych! Spacer wśród potężnych bloków skalnych, przedzierając się przez…
ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!
Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!
