Pomysł na ranking miejsc podpowiedzieliście mi Wy – czytelnicy i obserwujący kierunkowo.pl! Tak właśnie zainicjowaliście ranking ZŁOTE KIERUNKI, który będzie corocznym podsumowaniem mikropodróżniczego roku na kierunkowo.pl! ZŁOTE KIERUNKI to miejsca i atrakcje, które są gwarancją wyjątkowej przygody, wspaniałych wrażeń i wspomnień, stworzone i prowadzone z pasją przez wyjątkowych ludzi. To najlepsze kierunki turystyczne, którymi udało mi się podzielić z Wami w danym roku kalendarzowym na łamach tego bloga. Poznajcie zatem ZŁOTE KIERUNKI 2022 – ranking miejsc, atrakcji i kierunków turystycznych w Polsce!
Poznajcie ZŁOTE KIERUNKI 2022!
To był piękny i pełen wrażeń rok! W trakcie ponad 30 mikropodróży odwiedziłem setki fantastycznych miejsc, spośród których wieloma udało mi się podzielić z Wami na kierunkowo.pl. Spośród nich, wytypowałem dla Was miejsca, które moim zdaniem najciekawsze, najbardziej zaskakujące i wyzwalające najwięcej emocji oraz wspomnień! Oczywiście wybór nie był łatwy, długo zastanawiałem się nad swoją ostateczną decyzją ale finalnie mam dla Was gotowe zestawienie ZŁOTYCH KIERUNKÓW za rok 2022!
Laureaci rankingu ZŁOTE KIERUNKI 2022!
Na początek poznajcie 3 miejsca, które postanowiłem wyróżnić oznaczeniem ZŁOTY KIERUNEK. Każde z tych miejsc może się uważać za zwycięzcę rankingu, bo wskazanie jednego z nich jako samodzielnego lidera było po prostu zbyt trudne! Ułożyłem je dla Was w kolejności alfabetycznej, aby zachować jakikolwiek porządek:)
DONKEYSZOT w Rogozinie
Mini ZOO Donkeyszot w Rogozinie to miejsce stworzone przez przesympatycznych Joannę i Tomasza, wielkich miłośników zwierząt. Swoją pasją i działalnością uczą odpowiedzialnego podejścia do tego wszystko, co daje nam natura. Historia tego miejsca nie jest długa, bo mini ZOO otwarte zostało w 2021 roku ale za to bardzo piękna. Mieszkańcy ZOO to zwierzęta, które od lat są pod opieką Pani Joanny, która zajmowała się nimi w swoim wolnym czasie. Wiele z nich ma za sobą trudną historię… Los się jednak dla nich uśmiechnął, bo znalazły opiekę i miłość w niesamowitym mini ZOO, gdzie to one są gospodarzami i królami!
Serdecznie polecam Wam to miejsce i z przyjemnością wyróżniam je oznaczeniem kierunkowo.pl – “ZŁOTY KIERUNEK 2022”.
Donkeyszot w Rogozinie
Uzasadnienie: Donkeyszot w Rogozinie to najwspanialszy zwierzyniec w jakim kiedykolwiek byłem! To wyjątkowe miejsce pokazuje w najlepszy możliwy sposób, jak należy dbać o zwierzęta, opiekować się nimi i traktować je z miłością. Tutaj nie znajdziecie ciasnych i brudnych wybiegów lub klatek, ani zaniedbanych zwierząt, które mają być tylko rozrywką i magnesem przyciągającym odwiedzających. W Donkeyszot każdy z mieszkańców tego wesołego zwierzyńca czuje się kochany i zaopiekowany. Za to Wy, nigdzie indziej nie przeżyjecie takiej wspaniałej przygody i lekcji miłości do zwierząt!
Więcej o tym miejscu przeczytacie w moim wpisie:
Donkeyszot. Szczęśliwe ZOO dające frajdę całej rodzinie!
Gołuchów
Gołuchów to niewielka miejscowość w południowej Wielkopolsce, położona kilkanaście kilometrów od Kalisza. Najbardziej znana jest z przepięknego Zamku Czartoryskich, wznoszącego się w sercu zabytkowego arboretum, otoczonego innymi, wyjątkowymi atrakcjami, które aż trudno zliczyć. Bez wątpienia Gołuchów to jedna z najpiękniejszych miejscowości regionu, która swoją bogatą i różnorodną ofertą turystyczną zaspokoi nawet najbardziej wymagającego podróżnika.
Serdecznie polecam Wam to miejsce i z przyjemnością wyróżniam je oznaczeniem kierunkowo.pl – “ZŁOTY KIERUNEK 2022”.
Gołuchów
Uzasadnienie: Gołuchów to kwintesencja mikropodóżniczego kierunku idealnego! W niewielkiej wielkopolskiej miejscowości znajdziecie tak wiele ciekawych miejsc i atrakcji, że trudno się tutaj nudzić. Wokół romantycznej rezydencji, stylizowanej na jeden z zamków znad francuskiej Loary, znajdziecie m. in. arboretum, zagrodę żubrów, pachnący ogród kwiatowo-ziołowy, zapierające dech zabytki, nietuzinkowe muzeum a nawet zabytkowe winnice, w których do dzisiaj rosną winogrona! Gdyby tego było mało, znajdziecie tutaj również wiele miejsc do odpoczynku i relaksu na łonie natury. Cudowne miejsce!
Więcej o tym miejscu przeczytacie w moim wpisie:
Gołuchów jest jak z bajki! Poznajcie jego atrakcje!
Pilskie Muzeum Wojskowe
Pilskie Muzeum Wojskowe powstało z inicjatywy pasjonatów, będących członkami Pilskiego Stowarzyszenia Historyczno-Militarnego. Historia tej wyjątkowej inicjatywy muzealnej sięga 2009 roku, kiedy to na pilskie lotnisko wojskowe sprowadzono najcenniejszy eksponat – samolot Su-22M4, służący zresztą dawniej właśnie w Pile! Kolejne lata to powolne gromadzenie kolejnych eksponatów i skarbów oraz prace nad ich udostępnieniem na terenie miejscowego lotniska wojskowego. Swoje bramy muzeum otworzyło oficjalnie w 2022 roku, stając się niemal z marszu najciekawszą atrakcją miasta i gratką dla fanów militariów z całego kraju!
Serdecznie polecam Wam to miejsce i z przyjemnością wyróżniam je oznaczeniem kierunkowo.pl – “ZŁOTY KIERUNEK 2022”.
Pilskie Muzeum Wojskowe
Uzasadnienie: Pasja, determinacja i ogrom pracy garstki pasjonatów sprawiła, że w wielkopolskiej Pile udało się podtrzymać wojskowe tradycje, w wyjątkowy sposób je pielęgnować i podtrzymywać historię, służących tutaj żołnierzy. Pilskie Muzeum Wojskowe jest przykładem tego, że można stworzyć coś tak ciekawego, wciągającego i nietuzinkowego mając z początku tak niewiele! Muzeum, które znajduje się na dawnym lotnisku wojskowym jest skarbcem lokalnych pamiątek wojskowych, dawnej techniki militarnej i księgą historii, prowadzoną przez wyjątkowych opiekunów!
Więcej o tym miejscu przeczytacie w moim wpisie:
Pilskie Muzeum Wojskowe. Dawne lotnisko pełne pasji!
Wyróżnienia
Oprócz trzech miejsc, które w pełni zasłużenie uznałem za ZŁOTE KIERUNKI 2022 roku, chciałbym wyróżnić jeszcze kilka kolejnych miejsc i atrakcji, które udało mi się odwiedzić podczas moich mikropodróży w 2022 roku. Są to miejsca, które nie tylko pozwoliły mi zaspokoić mój głód podróżowania, przeżyć fantastyczną przygodę, poznać wyjątkowe historie i przepiękne eksponaty ale również poznać kolejnych ludzi, pełnych pasji i zaangażowania, dzięki którym każde z nich posiada unikalny klimat! Poznajcie miejsca tuż za pierwsza trójką, które absolutnie zasłużyły na wyróżnienie w rankingu ZŁOTE KIERUNKI 2022! Kolejność, podobnie jak powyżej – alfabetyczna i kompletnie bez znaczenia:)
Brama Poznania
Brama Poznania to interaktywne centrum historii poznańskiego Ostrowa Tumskiego, malowniczo położone nad brzegiem Cybiny. Otwarte w 2014 roku multimedialne centrum, położone w najstarszej części stolicy Wielkopolski, przybliża historię pobliskiego Ostrowa Tumskiego a tym samym również historię początków państwa polskiego. Wystawa składa się z 4 sal i dosłownie przepełniona jest nowoczesnymi formami ekspozycyjnymi, które wypełniają wnętrza charakterystycznej betonowej bryły, nieprzypadkowo przeciętej przeszkloną szczeliną, szczególnie lubianą przez fotografów.
Brama Poznania
Uzasadnienie: Brama Poznania to odważna w swojej formie i kontrastująca ze swoją tematyką ekspozycja, prezentacja ponad 1000-letnią historię poznańskiej wyspy katedralnej – jednego z najważniejszych miejsc rodzącego się państwa Piastów. Jest ona doskonałym przykładem nowoczesnej, angażującej i zapadającej w pamięci ekspozycji, która jest najlepszą bramą do odkrywania historii i tożsamości miasta. Centrum jest również lokalną instytucją kultury, miejscem aktywizującym lokalną społeczność oraz wyjątkową szkołą interpretacji dziedzictwa.
Więcej o tym miejscu przeczytacie w moim wpisie:
Brama Poznania. Tu się Polska zaczęła!
Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej
Działające w tym miejscu od 2012 roku, prywatne Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa to miejsce skrywające w sobie unikalna historię, cenne zabytki techniki, pasję oraz rodzinne tradycje opiekunów tego miejsca. Powstało w miejscu, gdzie stoją trzy zabytkowe wiatraki koźlaki z XVIII wieku, obok którego zbudowano mniejszy wiatrak edukacyjny i gospodarczy. Wśród nich prezentowane są również zbiory historyczne i etnograficzne oraz zabytki techniki, głównie z regionu południowej Wielkopolski, ale także Dolnego Śląska i Ziemi Lubuskiej.
Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej
Uzasadnienie: Muzeum w Osiecznej w wyjątkowy sposób ukazuje historię młynarstwa, piękno zabytkowych, drewnianych wiatraków oraz rzemiosło tradycyjnego piekarstwa. Wokół trzech bezcennych, drewnianych wiatraków koźlaków, stojących w tym miejscu od ponad 200 lat, urządzono niepowtarzalną wystawę po której oprowadzają jej opiekunowie, od pokoleń związani z młynarstwem. Dodatkowo w tym pięknym miejscu, pełnym historii i fachowej wiedzy gromadzone są również inne skarby przeszłości, wśród których można skosztować również własnoręcznych wypieków a nawet samemu spróbować upiec chleb!
Więcej o tym miejscu przeczytacie w moim wpisie:
Muzeum Młynarstwa w Osiecznej. Wiatraki pełne historii!
Wielkopolski Park Etnograficzny
Wielkopolski Park Etnograficzny, znany również jako skansen w Dziekanowicach, jest oddziałem Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Swoją historią sięga lat. 70 XX wieku, kiedy to zaczęto jego budowę. Otwarty został w 1982 roku i od początku swojego istnienia chroni i przybliża dawną kulturę ludową Wielkopolski, charakterystyczne budownictwo tych terenów, sztukę ludową, regionalne rzemiosło oraz malowniczy, głównie rolniczy krajobraz. Obecnie na jego terenie znajduje się blisko 60 obiektów i budowli, które w dużej mierze zostały przeniesione z obszaru historycznej Wielkopolski. Tworzą one jedno z największych muzeów na wolnym powietrzu w kraju.
Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach
Uzasadnienie: Wielkopolski Park Etnograficzny to jeden z najpiękniejszych i największych skansenów w Polsce. W zjawiskowy sposób prezentuje on piękno wielkopolskiej wsi, sprzed ponad 100 lat, która została zrekonstruowana w niezwykle malowniczych okolicznościach przyrody, tuż nad brzegiem historycznego Jeziora Lednica. To miejsce zachwyca nie tylko swoim urokiem, zachowanymi zabytkami, aranżacją czy zapachem starego drewna ale również wydarzeniami, które ożywiają to miejsce i jeszcze bardziej ułatwiają nam podróż w czasie!
Więcej o tym miejscu przeczytacie w moim wpisie:
Wielkopolski Park Etnograficzny. Piękny skansen wielkopolskiej wsi
Specjalne wyróżnienie czytelników kierunkowo.pl!
Głosowanie zakończone! Ogłoszenie wyników 15 lipca 2024, godz. 20.00!
Głosowanie trwa! Oddaj swój głos do 10 lipca 2024, godz. 23.59!
Pilskie Muzeum Wojskowe – Złoty Kierunek Czytelników
Pilskie Muzeum Wojskowe nie tylko moim zdaniem jest miejscem absolutnie wyjątkowym! Również czytelnicy bloga i internauci oddali na nie najwięcej swoich głosów, potwierdzając, że to naprawdę atrakcja pierwszej klasy, która zasługuje również na tytuł ZŁOTEGO KIERUNKU CZYTELNIKÓW kierunkowo.pl, uzyskując blisko 60% waszych głosów w internetowym głosowaniu!
Pilskie Muzeum Wojskowe
Uzasadnienie: Dzięki swojej urokliwości, wyjątkowej ekspozycji i niepowtarzalnemu klimatowi znalazło się wśród nominowanych. W internetowym głosowaniu, zdobyło największą liczbę głosów (blisko 60%).
Więcej o tym miejscu przeczytacie w moim wpisie:
Pilskie Muzeum Wojskowe. Dawne lotnisko pełne pasji!
Wyniki głosowania czytelników
Zwycięzce głosowania na “ZŁOTY KIERUNEK CZYTELNIKÓW 2022” już poznaliście. Poniżej 5 miejsc i atrakcji turystycznych, które zdobyły największą ilość głosów czytelników kierunkowo.pl.
- Pilskie Muzeum Wojskowe – 271 głosów (59,6%)
- Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej – 117 głosów (25,7%)
- Donkeyszot w Rogozinie – 34 głosy (7,5%)
- Skansen w Osieku (Muzeum Kultury Ludowej w Osieku n. Notecią) – 13 głosów (2,9%)
- Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu – 5 głosów (1,1%)
Ogółem oddaliście 455 głosy i za każdy z nich serdecznie dziękuje! Wszystkie te miejsca możecie poznać na łamach kierunkowo.pl! Zachęcam Was do odwiedzenia kategorii zwiedzam Polskę oraz ciekawe miejsca w Polsce.
Czym są ZŁOTE KIERUNKI?
ZŁOTE KIERUNKI to coroczny ranking atrakcji i kierunków turystycznych bloga podróżniczego kierunkowo.pl. Ranking podzielony jest na trzy części:
- Wyróżnienia główne – ZŁOTY KIERUNEK – autorskie i subiektywne wskazanie 3 najciekawszych miejsc, atrakcji i kierunków turystycznych zdaniem autora kierunkowo.pl, które w danym roku kalendarzowym zostały opisane na łamach bloga.
- Wyróżnienia – autorskie i subiektywne wskazanie kilku kolejnych miejsc, atrakcji i kierunków turystycznych, które zdaniem autora kierunkowo.pl były o włos od wyróżnienia ZŁOTYM KIERUNKIEM.
- Specjalne wyróżnienie czytelników kierunkowo.pl – ZŁOTY KIERUNEK CZYTELNIKÓW – przyznawane jednemu miejscu, atrakcji czy kierunkowi turystycznemu, które w internetowym głosowaniu czytelników bloga zdobyło największą liczbę głosów. Kandydatów do głosowania wskazuje autor bloga kierunkowo.pl.
Dzięki takiej konstrukcji rankingu, ZŁOTE KIERUNKI na kierunkowo.pl są nie tylko rankingiem popularności ale przede wszystkim rzetelnym zestawieniem miejsc i atrakcji, osobiście zweryfikowanych i maksymalnie rzetelnie ocenionych przez Marcina Krawczyka – mikropodróżnika i twórcę kierunkowo.pl.
Jak zostać kandydatem do rankingu?
To proste – trzeba znaleźć się na łamach kierunkowo.pl! Spośród miejsc, które zostały opisane na blogu w danym roku kalendarzowym wybieram nieograniczoną liczbę kandydatów, na podstawie mojej własnej, subiektywnej oceny, uwzględniającej:
- wyjątkowość miejsca,
- walor edukacyjny,
- zaangażowanie twórców i opiekunów miejsc w jego funkcjonowanie,
- atrakcyjność danego miejsca, również pod względem rodzinnego podróżowania,
- mikropodróżniczy potencjał,
- oraz własne doświadczenia i wrażenia z pobytu w danym miejscu.
Na kierunkowo.pl publikowane są wpisy tylko z miejsc, które osobiście odwiedziłem. Większość z nich odnalazłem i postanowiłem odwiedzić samemu, z wieloma udało nawiązać się współpracę dzięki której publikacje stały się ciekawsze i bardziej rzetelne a do niektórych zostałem zaproszony przez ich opiekunów. Jeżeli chcesz aby na kierunkowo.pl pojawił się materiał również o twoim miejscu czy atrakcji, poznaj zasady współpracy na tej stronie i skontaktuj się ze mną – być może uda się nam połączyć siły! Ale uwaga! Nawiązanie współpracy nie oznacza automatycznego wyróżnienia w rankingu czy miejsca wśród kandydatów w głosowaniu internetowym. Podstawową ideą tego bloga jest rzetelność, dlatego mimo tego, że od powstania bloga (2019) udało mi się nawiązać współpracę z dziesiątkami miejsc i atrakcji, to tylko kilka z nich zostało wyróżnionych w rankingu ZŁOTE KIERUNKI. Podstawową rankingu jest tylko subiektywna ocena na podstawie wyżej wymienionych aspektów oraz głosowanie czytelników.
Wyróżnieni w innych latach
Poznajcie ZŁOTE KIERUNKI z innych lat!
Prowadząc kierunkowo.pl staram się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce (tutaj przeczytasz dlaczego tak uważam) i podobnymi ideami kierowałem się tworząc ten ranking, dlatego wyróżnienie ZŁOTYM KIERUNKIEM można uzyskać tylko jeden raz, natomiast wyróżnienie można otrzymać wielokrotnie, choć to raczej trudno wykonalne:) Niewykluczone jest jednak, że wyróżnione miejsce, kiedyś w przyszłości zostanie ZŁOTYM KIERUNKIEM. Nikt nie wie, gdzie los poniesie:)