Lubicie okazałe i piękne budowle, pełne historii oraz tajemnic, które dodatkowo niemal zawsze położone są w niezwykle malowniczych miejscach? Świetnie trafiliście! Poznajcie wyjątkowe zamki w Polsce, które bez wątpienia zasługują na to, by je odwiedzić, poznać i wspominać przez lata! Wytypowane przeze mnie wyjątkowe zamki w Polsce to zaledwie 5 unikatowych i subiektywnych propozycji, które uzupełniają kolejne wyjątkowe budowle opisane przeze mnie w kategoriach zwiedzam Polskę i tu byłem. Oto one: rezydencja niczym z bajki, największy zamek Wielkopolski czy dopiero co udostępniony turystom zamek w Kotlinie Kłodzkiej!

Wyjątkowe zamki w Polsce

Poznajcie moją listę pomysłów, na której umieściłem najciekawsze moim zdaniem wyjątkowe zamki w Polsce, które być może zainteresują Was na tyle by ruszyć do nich w kolejną mikropodróż! Oto one:

#1

Zamek w Gołuchowie

zamek czartoryskich w gołuchowie gołuchów atrakcje wyjątkowe zamki w polsce

Gołuchowski zamek to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych zamków w Wielkopolsce a może nawet i całym kraju. Swój wygląd oraz niepowtarzalny urok zawdzięcza Izabeli Czartoryskiej, która przekształciła go w romantyczną rezydencję a we wnętrzach, wystawiła swoje zbiory, tworząc jedno z pierwszych muzeów na polskich ziemiach. Obecnie mieści się w nim oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu.

zamek w gołuchowie gołuchów zamek czartoryskich
arboretum w gołuchowie kładka na trzemnej gołuchów atrakcje
zamek w gołuchowie gołuchów zamek czartoryskich wyjątkowe zamki w polsce

Gołuchów zachwyci Was swoim urokiem, dzięki czemu poczujecie się tutaj niemal jak w bajce! Przepiękny zamek niczym przeniesiony znad francuskiej Loary, otoczony zabytkowym parkiem – arboretum w którym znajdziecie nawet zabytkowe winnice z unikalnymi winoroślami a także pobliskie jezioro i pokazowa zagroda zwierząt z potężnymi żubrami to wystarczająco wiele, by spędzić tutaj cały dzień, nie nudząc się ani minuty!

kierunkowo.pl
#2

Zamek Leszczyńskich w Rydzynie

zamek w rydzynie rydzyna pałac leszczyńskich hotel zwiedzanie wyjątkowe zamki w polsce

Na mojej liście pt. Wyjątkowe zamki w Polsce” nie mogło zabraknąć największego zamku w Wielkopolsce – Zamku Leszczyńskich w Rydzynie. Dawna barokowa rezydencja Króla Polski Stanisława Leszczyńskiego, mimo wielu zawirowań w swojej historii nadal zachwyca swoim rozmiarem i formą. Zamek pełni obecnie funkcje konferencyjno-hotelowe, będąc własnością Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich. Wnętrz zamku udostępnione są do zwiedzania.

sala myśliwska zamek w rydzynie rydzyna pałac leszczyńskich hotel zwiedzanie
sala morska zamek w rydzynie rydzyna pałac leszczyńskich hotel zwiedzanie wyjątkowe zamki w polsce
zamek w rydzynie rydzyna pałac leszczyńskich hotel zwiedzanie

Zamek w Rydzynie zachwyca swoim rozmiarem ale również przepięknymi wnętrzami. Na szczególnie wyróżnienia zasługują Sala Morska i Sala Balowa, które zwiedza się z rozdziewioną miną! To niesamowite jak wiele zdobień, sztukaterii i wykonanych z rzemieślniczą starannością detali można zmieścić w stosunkowo niewielkich, zamkowych wnętrzach. Całość dopełnia otoczenie zamku – piękny i spokojny park z wieloma wiekowymi okazami drzew.

kierunkowo.pl
#3

Zamek Cesarski w Poznaniu

dzielnica cesarska w poznaniu zamek cesarki w poznaniu centrum kultury zamek ck zamek wyjątkowe zamki w polsce

Wzniesiony na początku XX-wieku Zamek Cesarki w Poznaniu, to niezwykle okazała, położona w centrum dużego miasta rezydencja… cesarska. Niestety mimo niewątpliwego uroku, zamek nie jest szczególną chlubą miasta, ponieważ swoim istnieniem i surową formą architektoniczną przypomina zamierzchłe czasy zaborów, kiedy to Poznań miał zostać nową stolicą germańskiego wschodu… Obecnie w jego murach, nieco na przekór dawnej funkcji, mieści się Centrum Kultury “Zamek” w Poznaniu.

dzielnica cesarska w poznaniu zamek cesarki w poznaniu dawne wejście główne Dawna rezydencja cesarska w Poznaniu wyjątkowe zamki w polsce
zamek cesarki w poznaniu wieża zamek centrum kultury zamek
zamek cesarski w poznaniu dzielnica cesarska w poznaniu

Zamek Cesarki w Poznaniu, to najważniejsza budowla tzw. Dzielnicy Cesarskiej, którą wznoszono na początku XX-wieku na cześć niemieckiego cesarza Wilhelma II. Oprócz neoromańskiej architektury (uznawanej ówcześnie za najbardziej germańską) zamek skrywa wiele ciekawych pomieszczeń, unikalną historię, wyjątkowe muzeum poznańskiego Czerwca’56 i prężnie działające centrum kulturalne, organizujące liczne wydarzenia, wystawy czy koncerty. Na nudę na pewno nie macie co liczyć!

kierunkowo.pl
#4

Zamek Leśna Skała

Zamek Leśna Skała w Szczytnej zamek szczytna wyjątkowe zamki w polsce

Zamek Leśna Skała w Szczytnej na Dolnym Śląsku, to całkowicie nowe miejsce na turystycznej mapie Kotliny Kłodzkiej i jednocześnie jeden z najmłodszych zamków w Polsce! Zaledwie kilka lat temu, ten XIX-wieczny zamek został udostępniony dla turystów, którzy coraz chętniej do niego przybywają. Położony na szczycie góry zamek zapewnia zapierające dech w piersiach widoki, urzeka swoim Muzeum Dźwięku i zaciekawia organizowanymi na nim wydarzeniami.

Zamek Leśna Skała w Szczytnej wyjątkowe zamki w polsce
zamek szczytna punkt widokowy widok na szczytną
wnętrza leśna skała

Zamek Leśna Skała to wyjątkowa atrakcja, która dopiero buduje swoją ekspozycję, jednocześnie przywracając blask, dawnej rezydencji na szczycie góry Szczytnik. To miejsce, gdzie będziecie mogli się przekonać jak swoją turystyczną przygodę zaczyna jedno z niezwykłych i do niedawna niedostępnych dla nas miejsc. Choć wnętrza w większości Was zbytnio nie oczarują, na pewno poczujecie wyjątkowy klimat tego zamku a Wasza głowa będzie malować wyobrażenie tego miejsca za kilka lat!

kierunkowo.pl
#5

Zamek Chojnik

zamek chojnik wyjątkowe zamki w polsce

Zamek Chojnik to dzisiaj jedynie XIV-wieczne ruiny dawnej warowni na szczycie góry Chojnik, skąd też jego nazwa. Doskonale położona warownia była postrachem okolicy krótko, bo zaledwie do XVII wieku, kiedy to na skutek uderzenia pioruna zamek doszczętnie spłonął. Od XIX wieku malowniczo położone ruiny zamku stały się popularną atrakcją turystyczną, która obecnie znajduje się w granicach Karkonoskiego Parku Narodowego, będąc jako Góra Chojnik jednym z rezerwatów przyrody parku narodowego.

zamek chojnik
zamek chojnik

Zamek Chojnik to jeden z najpiękniej i najbardziej malowniczo położonych zamków całej Kotliny Jeleniogórskiej. Choć jego historia nie była długa, niewątpliwie dawniej była to jedna z najważniejszych warowni w okolicy, głównie za sprawą swojego położenia. Również dzisiaj trudno nie zauważyć charakterystycznych ruin na Chojniku, które doskonale widać z najważniejszej drogi w okolicy, czyli “krajówki” nr 3, biegnącej na zachód od góry. Na turystów oprócz widoków, czeka również zamkowa karczma i nieco wymagające podejście, wśród przepięknej przyrody!

kierunkowo.pl

Wyjątkowe zamki w Polsce. Poznajcie kolejne pomysły!

Oto moja krótka lista, na której zebrałem dla Was najciekawsze i wyjątkowe zamki w Polsce, oczywiście moim zdaniem. To jednak ne wszystkie zamki jakie znajdziecie na blogu, bo pomysłów mam dla Was znacznie więcej, m. in. malowniczy i pełen legend Zamek Grodno czy jeden z największych i najbardziej znanych polskich zamków – Zamek Książ w Wałbrzychu oraz wiele innych.

zamek czocha
wzgórze zamkowe poznań zamek królewski w poznaniu zamek przemysła II stare miasto w Poznaniu zamek przemysła II zamek królewski w poznaniu
zamek bolków

Więcej pomysłów znajdziecie w:

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

kierunkowo.pl w socialmediach

mapa atrakcji turystycznych w Polsce

Poznajcie interaktywną mapę ciekawych miejsc w Polsce na kierunkowo.pl!

Wszystkie ciekawe miejsca, które odwiedziłem opisałem dla Was w kategorii tu byłem.