zamek w gołuchowie gołuchów zamek czartoryskich wyjątkowe zamki w polsce

Zamek w Gołuchowie

Zamek w Gołuchowie to jeden z najbardziej fascynujących i najpiękniejszych zamków Wielkopolski! Znajduje się kilkanaście kilometrów na północny-zachód od Kalisza. Jego historia liczy sobie ponad 400 lat. Początkowo był on zamkiem o charakterze obronnym ale szybko przekształcono go w okazałą rezydencję magnacką. Kolejne stulecia to ciągłe zmiany właścicieli zamku oraz powolne chylenie się rezydencji ku ruinie… Wszystko uległo zmianie, gdy w XIX wieku zamek w Gołuchowie nabył Tytus Działyński dla swojego syna Jana Kantego i jego przyszłej żony Izabeli Czartoryskiej, która to ostatecznie po zaangażowaniu Działyńskich w powstanie styczniowe została właścicielką zamku.

Izabela Działyńska niemal od razu przystąpiła do remontu i przebudowy zamku. Ściągnęła do Gołuchowa francuskich architektów i wyznaczając za wzór francuskie zamki na Loarą, przystąpiła do przekształcenia renesansowego zamku w romantyczną rezydencję, która miała zostać również muzeum dóbr gromadzonych przez Czartoryską. W ten sposób po zakończeniu przebudowy w gołuchowskim zamku otwarto ogólnodostępne muzeum, które funkcjonowało do II wojny światowej. Podczas wojny zbiory gołuchowskie rozgrabiono a zamek zdewastowano. Po wojnie zamek w Gołuchowie przejęty został przez Muzeum Narodowe w Poznaniu, które w kolejnych latach przeprowadziło liczne prace konserwatorskie, przywracając rezydencji dawny blask. Obecnie we wnętrzach zamku można podziwiać zbiory Muzeum Narodowego oraz eksponaty odzyskiwane po wojennych grabieżach.

Zamek w Gołuchowie otacza rozległy park zamkowy – arboretum, które jest jednym z najstarszych i największych w Polsce! Rośnie w nim ponad 600 gatunków drzew i krzewów, spośród których około 300 jest pomnikami przyrody. Najcenniejszym okazem jest liczący sobie ponad 200 lat, najstarszy w Polsce grab pospolity. W parku znajdują się również liczne zabudowania gołuchowskiej rezydencji, m. in. oficyna, zabytkowe winnice czy dawne zabudowania gospodarcze, mieszczące obecnie zbiory Muzeum Leśnictwa.

Dokładną lokalizację miejsca: Zamek w Gołuchowie, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
4 / 5

Tak urokliwych i malowniczych zamków jak zamek w Gołuchowie wiele w Polsce nie znajdziecie. Piękna architektura, bogate wnętrza i okazałe zbiory a także otoczenie zamku, sprawiają że miejsce to na pewno jest jedyne w swoim rodzaju!

Zamek w Gołuchowie

zamek w gołuchowie gołuchów zamek czartoryskich wyjątkowe zamki w polsce
zamek w gołuchowie gołuchów zamek czartoryskich
zamek w gołuchowie gołuchów zamek czartoryskich wyjątkowe zamki w polsce
wejście do zamku w gołuchowie
wejście do zamku w gołuchowie
zamek w gołuchowie gołuchów zamek czartoryskich
5 / 5

Gołuchowski zamek to perełka Wielkopolski, która bez wątpienia zachwyci lub zaskoczy każdego z Was. Moim zdaniem zamek w Gołuchowie wraz ze swoim otoczeniem to miejsce, które należy poznać i zobaczyć!

Zamek w Gołuchowie
3.8 / 5

3.5 / 5

Ceny biletów kształtują się na akceptowalnym poziomie i wynoszą około kilkunastu złotych na osobę.

3.5 / 5

Zamek w Gołuchowie to miejsce chętnie odwiedzane przez turystów oraz wycieczki zorganizowane. Mimo to, poza weekendami nie ma tutaj tłumów.

4.5 / 5

Znajdziecie wszystko co trzeba: tablice i drogowskazy przy głównej drodze, kierunkowskazy prowadzące do zamku z parkingów oraz dodatkowe elementy informacji w samym zamku. Choć jest bardzo dobrze, można zadbać o to, by było jeszcze bardziej przejrzyście i przyjaźniej dla odwiedzających.

5 / 5

Przy ulicy Borowskiego znajduje się duży, utwardzony i bezpłatny parking dla gości gołuchowskiej rezydencji.

By zwiedzić wnętrza zamku oraz zobaczyć tę imponującą rezydencję z zewnątrz warto mieć zarezerwowane około 2 – 2,5 godziny.

Moim zdaniem od 5 lat wzwyż. Dla młodszych dzieci może być tutaj nieco nudnawo:)

Zamek tylko częściowo jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Również aby przejechać np. na wózku inwalidzkim dookoła zamku warto mieć kogoś do pomocy, bo parkowe alejki są miejscami kamieniste.

  • perła architektury,
  • bogate zbiory, które można podziwiać we wnętrzach,
  • przepiękny park otaczający zamek,
  • bardzo dobrze przygotowana informacja turystyczna,
  • akceptowalne ceny biletów,
  • wygodny i znajdujący się możliwie blisko parking,
  • położenie wśród wielu innych ciekawych miejsc i atrakcji,
  • bywa tłumnie, szczególnie w letnie weekendy

Do końca 2022 roku niemożliwe jest zwiedzanie wnętrz zamku – trwają w nim prace remontowe.

Zamek w Gołuchowie

Wpis opublikowano: 8 lipca 2022, ostatnia modyfikacja treści: 8 lipca 2022

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl