Wieże widokowe to miejsca w których każdy spragniony niesamowitych widoków może nakarmić nimi swoje oczy. Najczęściej stawiane są w miejscach z których roztaczają się piękne widoki, a dzięki nim możemy wznieść się nieco wyżej, często ponad korony drzew i zobaczyć jeszcze więcej. W całej Polsce są setki wież widokowych i tysiące punktów, z których możemy podziwiać niezwykłe panoramy. Informacje o ich lokalizacji można znaleźć na mapach turystycznych lub w regionalnych systemach GIS, np. dolnośląskim Geoportalu. Poznajcie wieże widokowe, które moim zdaniem zasługują na Waszą uwagę. Wśród z nich drewniana wieża widokowa w Wielkopolsce, murowana wieża z Kotliny Kłodzkiej czy wyjątkowy punkt widokowy nad polskim morzem!

Wieże widokowe, których nie zapomnicie

Poznajcie moją listę pomysłów, na której umieściłem najciekawsze moim zdaniem wieże widokowe, które być może zainteresują Was na tyle by ruszyć do nich w kolejną mikropodróż! Oto one:

#1

Wieża widokowa “Suszynka”

wieża widokowa suszynka wieże widokowe

Kotlina Kłodzka to przepiękne miejsce a wieża widokowa na Suszynce (469 m. n. p. m.) to miejsce, z którego widać ją prawie całą! Już sam dojazd do wieży jest bardzo malowniczy i wiedzie pośród pól i łąk, przez ciche i spokojne miejscowości, gdzie świat leniwie idzie do przodu. Sama murowana, wieża ma 27 metrów wysokości a taras widokowy znajduje się 22 metry ponad terenem. Widoki będzie mogli podziwiać po pokonaniu 140 schodów:)

wieża widokowa suszynka wieże widokowe w polsce
wieża widokowa suszynka wieże widokowe

Mogę stwierdzić, że podczas swoich mikropodróży wręcz kolekcjonuje punkty widokowe. Wiele z nich pamiętam doskonale do dzisiaj ale wieżę widokową “Suszynka” pamiętam najlepiej spośród ich wszystkich! Znajduje się nieco na uboczu od głównych miast i atrakcji Kotliny Kłodzkiej, przez co niewielu o niej wie i niewielu do niej przybywa. A szkoda! Widok z wieży jest wprost O-B-Ł-Ę-D-N-Y… Niemal jak na dłoni widzimy kilka pasm górskich, malownicze pola, soczyście zielone łąki i lasy, które razem ze sobą tworzą wyjątkową panoramę! Polecam bardzo gorąco!

kierunkowo.pl
#2

Zamek Bolków

bolków kierunkowo.pl dolny śląsk mikropodróże mikropodróż wieże widokowe

Zamek Bolków to średniowieczna warownia, górująca nad dzisiejszym Bolkowem na Dolnym Śląsku. Znajduje się on na Wzgórzu Zamkowym (396 m. n. p. m.) a najpiękniejsze widoki będziecie mogli podziwiać z jego baszty, która ma wysokość ok. 25 metrów. Dodatkową gratką jest również nietypowy kształt wieży, która nie jest okrągła a ma kształt „łezki”, czyli bardziej fachowo mówiąc ma tzw. „dziób”, skierowany w stronę spodziewanego ataku. A ciekawostek i tajemnic zamek ma dużo więcej.

bolków wieże widokowe miasto z góry
zamek bolków
zamek bolków

Choć Zamek Bolków to średniowieczna warownia a nie typowa wieża widokowa, przyjeżdżając do niego zrozumiecie dlaczego umieściłem go na swojej liście. Z jego zamkowej baszty roztacza się przepiękna panorama na Góry Kaczawskie, Podgórze Bolkowie, Sudety oraz sam Bolków, którego centrum znajduje się tuż pod zamkiem. Zapewniam, że jest co oglądać!

kierunkowo.pl
#3

Latarnia morska w Niechorzu

latarnia niechorze widok z wieży taras widokowy widok na niechorze wieże widokowe

Nie tylko wyżyny czy góry potrafią zachwycać widokami. Przekonajcie się jak piękne może być nad polskim morzem – poznajcie latarnię morską w Niechorzu. To jedna z najpiękniejszych latarni polskiego wybrzeża, stojąca nad wodami Bałtyku od 1866 roku. Na jej szczycie, tuż pod laterną i blisko 40 metrów ponad terenem znajduje się taras widokowy, z którego możecie podziwiać Niechorze, Wybrzeże Rewalskie oraz wody Morza Bałtyckiego.

widok z tarasu widokowego niechorze latarnia widok z latarni w niechorzu
niechorze latarnia morska w niechorzu niecxorze
plaża niechorze latarnia taras widokowy punkt widokowy falochrony drewniane kuter rybacki wieże widokowe

Kto powiedział, że wieże widokowe muszą służyć tylko do podziwiania widoków albo kto stwierdził, że muszą być wznoszone specjalne w tym celu? Zarówno wspomniany wyżej zamek w Bolkowie jak i latarnia morska w Niechorzu udowadniają, że wieżą widokową może zostać dowolna budowla, która pozwala nam oglądać świat z góry. Uwierzcie mi na słowo, że wybrzeże widziane z perspektywy 40 metrów ponad terenem robi kolosalne wrażenie!

kierunkowo.pl
#4

Ujście

ujście widok z wiezy widkowej na orlej górze komin huty szkła wieże widokowe

Ujście to niewielkie miasteczko położone w pośród wzgórz morenowych. Na jednym ze nich, położonych niedaleko Orlej Góry, stoi murowana wieża widokowa, z której będziecie mogli podziwiać piękną panoramę Doliny Noteci i Gwdy. Poza pięknym krajobrazem, będziecie mogli podziwiać miejsce gdzie doszło do jednej z najbardziej znanych zdrad w polskiej historii – zdrady ujskiej, która w XVII wieku otworzyła nacierającym Szwedom drzwi do głębi kraju…

Wieża widokowa w Ujściu widok punkt widokowy wielkopolska
widok na dolinę noteci i gwdy z ujścia
Wieża widokowa w Ujściu widok punkt widokowy wielkopolska wieże widokowe

Choć wieża nie powala wysokością, konstrukcją czy sąsiadującym z nią otoczeniem, widok wynagradza wszelkie niedoskonałości. Na pierwszym planie widać doskonale komin miejscowej huty szkła a w oddali soczyście zieloną dolinę rzeki Noteć, prawego dopływu Warty. Mimo, że ukształtowanie terenu nie pozwala zobaczyć z góry samego miasta, widok z ujskiej wieży zapewnia bardzo miłe dla oczu, rozległe panoramy.

kierunkowo.pl
#5

Wieża widokowa w Osiecznej

Wieża widokowa JAGODA II w Osiecznej wieże widokowe

Około 1,5 kilometra na południe od wielkopolskiej Osiecznej, w paśmie leszczyńskiej moreny czołowej wzniesiono wysoką na 30 metrów wieżę widokową, która pozwala z wysokości rzucić okiem na te malownicze okolice. Na wieżę widokową JAGODA II prowadzą 152 drewniane schody, dzięki którym wejdziemy na wysokość 8-9 piętra. Wieża niemal w całości jest drewniana i została wybudowana w 2021 roku, zastępując w tym miejscu starszą, mocno zniszczoną wieżę.

Wieża widokowa JAGODA II w Osiecznej
widoki osieczna wieża
Wieża widokowa JAGODA II w Osiecznej wieże widokowe

Wieże widokowe na nizinach to nie częsta atrakcja, tym bardziej jeżeli owa wieża jest tak wysoka i doskonale zlokalizowana jak wieża widokowa JAGODA II w Osiecznej. Przyznam Wam, że mała adrenalina była, kiedy zbliżałem się do tarasu widokowego na wysokości 25 metrów. Swoje robił wiatr, który minimalnie ale odczuwalnie bujał całą konstrukcją, przez co zapamiętałem nie tylko piękne widoki. Jestem przekonany, że i Wam to miejsce się spodoba i zapadnie w pamięci.

kierunkowo.pl

Wieże widokowe, których nie zapomnicie. Poznajcie kolejne pomysły!

Oto moja krótka lista, na której zebrałem dla Was najfajniejsze moim zdaniem wieże widokowe w Polsce.

trzęsacz plaża widok z pomostu platformy widokowej
taras widokowy szachty
schody na kawczą górę kawcza góra

To jednak nie wszystkie wieże widokowe, platformy czy punkty z których możecie podziwiać niezapomniane widoki, jakie znajdziecie na blogu, bo pomysłów mam dla Was znacznie więcej! Znajdziecie je w:

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

kierunkowo.pl w socialmediach

mapa atrakcji turystycznych w Polsce

Poznajcie interaktywną mapę ciekawych miejsc w Polsce na kierunkowo.pl!

Wszystkie ciekawe miejsca, które odwiedziłem opisałem dla Was w kategorii tu byłem.