Wieża widokowa w Ujściu

Wieża widokowa w Ujściu widok punkt widokowy wielkopolska wieże widokowe
 • Marcin
 • 31 października 2022
Wieża widokowa w Ujściu

Na zboczach Orlej Góry, położonej na krawędzi Pradoliny Toruńsko-Eberswaldzkiej znajduje się wzniesiona w 2006 roku wieża widokowa w Ujściu. Murowana wieża o wysokości 9,7 metrów, pozwala podziwiać nam Dolinę Noteci z tarasu widokowego znajdującego na wysokości 102 m. n. p. m., około 50 metrów powyżej terenów w dolinie. Z wieży widokowej ponoć widać doskonale miejsce, w którym podczas Potopu szwedzkiego, dokładnie 25 lipca 1655 roku Krzysztof Opaliński (Wojewoda Wielkopolski) oddał bez walki Wielkopolskę szwedom, nie podejmując z nimi walki. Wydarzenie to przeszło do historii jako bitwa pod Ujściem, choć słowo bitwa nie oddaje faktycznego przebiegu polsko-szwedzkiego “spotkania” pod Ujściem w XVII wieku.

Wieża widokowa w Ujściu znajduje się na terenie osiedla mieszkaniowego “Osiedle Górne”. Pod wieżą znajduje się również taras widokowy na poziomie terenu z wyeksponowaną lufą armatnią. Dodatkowo pod wieżą znajdziecie miejsce do odpoczynku ze stołami i ławkami oraz plac zabaw dla dzieci.

 

kategoria miejsca
region
lokalizacja

Ujście, północno-wschodni kraniec Osiedla Górnego

GALERIA

Wieża widokowa w Ujściu

Wieża widokowa w Ujściu widok punkt widokowy wielkopolska wieże widokowe
Wieża widokowa w Ujściu widok punkt widokowy wielkopolska wieże widokowe
Wieża widokowa w Ujściu widok punkt widokowy wielkopolska
widok na dolinę noteci i gwdy z ujścia
ujście punkt widokowy
Wieża widokowa w Ujściu

W SKRÓCIE


 • UNIKALNOŚĆ

Wielkopolska może pochwalić się niewieloma punktami widokowymi z tak okazałym widokiem. Właśnie dlatego trzeba przyznać, że to wyjątkowe miejsce, które niejednemu z Was zapadnie w pamięci.

 • MOIM ZDANIEM

Na pewno będąc w tych stronach, warto zobaczyć widok z wieży widokowej w Ujściu. Tym bardziej, że na wielkopolskiej nizinie niewiele jest takich miejsc i atrakcji!

MAPA

Dokładną lokalizację miejsca: Wieża widokowa w Ujściu, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

OCENY

ŚREDNIA OCEN

4.7 / 5

Wieża widokowa w Ujściu


CENY

5 / 5

Wstęp na wieżę widokową jest bezpłatny.

ILOŚĆ TURYSTÓW

4.5 / 5

Turystów raczej brak, nieco inaczej wygląda sytuacja jeżeli chodzi o miejscowych – oni chętnie odwiedzają to miejsce, ale na pewno nie tłumnie:)

UŁATWIENIA DLA ODWIEDZAJĄCYCH

4.5 / 5

Wieża widokowa w Ujściu potraktowano tak jak należy traktować atrakcje. Prowadzą do niej drogowskazy, na miejscu jest tablica informacyjna z mapą i najważniejszymi informacjami o tym miejscu a na balustradach tarasu widokowego zamontowano tabliczki z odległościami do wybranych miast w danym kierunku. Po wieżą są stoły z ławkami, gdzie można chwilę odpocząć czy się posilić.

Jedyny minus jaki zauważyłem to wielkość drogowskazów – są małe i trudno odnaleźć je w gąszczu innych znaków drogowych. Szkoda, że nie są to charakterystyczne brązowe znaki turystyczne z serii E.

PRAKTYCZNE INFORMACJE

PARKING

3.5 / 5

Brak dedykowanego parkingu pod wieżą. Jedyną opcją jest skorzystanie na osiedlowych miejsc parkingowych.

POTRZEBNY CZAS

Od 5 do 15 minut.

SUGEROWANY WIEK

Dla każdego.

DOSTĘPNOŚĆ

Teren wokół wieży dostępny dla każdego. By dostać się na taras widokowy na wieży trzeba pokonać kilkadziesiąt schodów.

Wieża widokowa w Ujściu otwarta jest codziennie w godzinach 9-20 (kwiecień – wrzesień) i 9-16 (październik – marzec).

 • PODPOWIEDŹ KIERUNKOWO.PL

Przy wieży widokowej znajdują się drewniane schody, które są doskonałym skrótem z położnego w dole centrum miasta. Swój początek mają kilkanaście metrów od wieży widokowej a koniec na ulicy Czarnkowskiej (przy wjeździe na Osiedle Hutnika).

Wieża widokowa w Ujściu

MOCNE STRONY

 • przepiękny widok na Dolinę Noteci,
 • wyjątkowość miejsca, pośród otaczających nizin,
 • murowana i wygodna wieża widokowa,
 • otwarta codziennie,
 • wiele elementów stworzonych z myślą o turystach (informacja turystyczna, miejsca do odpoczynku),
 • brak opłat,

SŁABE STRONY

 • położenie na terenie osiedla mieszkalnego, co jest bardzo rzadko spotykane jeżeli chodzi o punkty widokowe,
 • brak dedykowanego parkingu,

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

Dowiedź się więcej o okolicy!

Poznajcie atrakcje północnej Wielkopolski w tym również historycznej Krajny! Oto wpisy, w których opisałem dla Was najciekawsze miejsca tych stron.

Będąc w tych stronach, zajrzyjcie do kameralnej i wypełnionej spokojem oraz dobrym smakiem agroturystyki, do której będziecie mogli wpaść na obiad, popołudniową kawką czy nawet cały weekend  – Agro Skórka. Przyjedź raz, a na pewno tu wrócisz!. Szczerze Wam polecam!

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

kierunkowo.pl w socialmediach

mapa atrakcji turystycznych w Polsce

Poznajcie interaktywną mapę ciekawych miejsc w Polsce na kierunkowo.pl!