Muzeum Leśnictwa w Gołuchowie

muzeum leśnictwa w gołuchowie
  • Marcin
  • 8 lipca 2022
Muzeum Leśnictwa w Gołuchowie

Muzeum Leśnictwa w Gołuchowie, będące placówką Ośrodka Kultury Leśnej to unikatowe w skali kraju muzeum, przybliżające nam historię i technikę gospodarki leśnej ale również przyrodę polskich lasów i działania podejmowane do jej ochrony i kształtowania. Choć historia utworzenia muzeum narodziła się już pod koniec XIX wieku, to dopiero intensywne działania w latach 70. XX wieku sprawiły że w 1986 roku Muzeum Leśnictwa w Gołuchowie, otworzyła swoje drzwi dla odwiedzających.

Siedzibą Muzeum Leśnictwa w Gołuchowie są zabytkowe zabudowania gospodarcze zamku. Obecnie muzeum zajmuje aż 5 dawnych budynków gospodarczych: Owczarnię, Powozownię, XIX-wieczną oborę “Dybul”, drewnianą chałupę czyli dawną leśniczówkę oraz okazałą oficynę. Każdy z obiektów mieści w sobie odrębną ekspozycję, poświęconą innej tematyce związanej z lasem. Poznanie na nich m. in. dzieje leśnictwa w Polsce, ekspozycję poświęconą ochronie lasów, wystawę przybliżającą bartnictwo, bogatą wystawę maszyn i urządzeń leśnych prezentujących technikę leśną czy multimedialną i nowoczesną ekspozycję przybliżającą nam szczegółowo polskie lasy.

Miejsce jest wyjątkowe również z powodu lokalizacji na terenie pięknego i rozległego parku – arboretum, na którym rośnie około 80 000 drzew, z których około 300 to pomniki przyrody!

kategoria miejsca
region
lokalizacja

Gołuchów; Działyńskich 2

GALERIA

Muzeum Leśnictwa w Gołuchowie

muzeum leśnictwa w gołuchowie
muzeum leśnictwa gołuchów
muzeum leśnictwa w gołuchowie
muzeum leśnictwa w gołuchowie
muzeum leśnictwa w gołuchowie

W SKRÓCIE


  • UNIKALNOŚĆ

Nie znalazłem w Polsce drugiego muzeum poświęconemu leśnictwu – to już wystarczy aby uznać to miejsce za prawdziwy unikat. A przecież trzeba pamiętaj jeszcze w jak niezwykłym miejscu i budowlach się ono znajduje!

  • MOIM ZDANIEM

Muzea mają to do siebie, że wielu nie potrafi docenić ich ekspozycji i ładunku potężnej, rzetelnej wiedzy jakie ze sobą niosą. Podobnie jest w Muzeum Leśnictwa w Gołuchowie, które choć bogate w eksponaty i z różnicowaną ekspozycją jednych zainteresuje swoją tematyką innych znudzi… Moim zdaniem mimo wszystko warto odwiedzić, bo jest co oglądać!

MAPA

Dokładną lokalizację miejsca: Muzeum Leśnictwa w Gołuchowie, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

OCENY

ŚREDNIA OCEN

3.8 / 5

Muzeum Leśnictwa w Gołuchowie


CENY

3 / 5

Ceny biletów na średnim poziomie. Dostępne są bilety na pojedyncze obiekty (ekspozycje) jak i bilet łączony, który jest znacznie korzystniejszy cenowo.

ILOŚĆ TURYSTÓW

4.5 / 5

We wnętrzach Muzeum Leśnictwa w Gołuchowie nie spotkacie wielu zwiedzających. Niestety.

UŁATWIENIA DLA ODWIEDZAJĄCYCH

4 / 5

Ekspozycje zostały bardzo dobrze przygotowane, by łatwo było się zapoznać z przygotowanymi eksponatami i wystawami. Każdy eksponat jest opisany a w najnowszej części ekspozycji “Spotkanie z lasem” znajdziecie również ekrany multimedialne i panele dotykowe, angażujące nas jeszcze bardziej w poznawanie ekspozycji. Nieco gorzej wygląda kierowanie nas na zewnątrz pomiędzy budynkami, rozsianymi po zamkowym parku.

PRAKTYCZNE INFORMACJE

PARKING

5 / 5

Przy ulicy Borowskiego znajduje się duży, utwardzony i bezpłatny parking.

POTRZEBNY CZAS

Każda z 4 ekspozycji wymaga od nas od 25 do 35 minut (można oczywiście zwiedzać dłużej). Z racji, że budynki muzeum są oddalone od siebie trzeba mieć jeszcze kilkadziesiąt minut zapasu na przejście między nimi.

SUGEROWANY WIEK

Ze względu na tematykę muzeum będzie odpowiednie dla dzieci w wieku od 6 lat. Mniejszym dzieciom trudno będzie przybliżyć to co widzą, tak by wyniosły z muzeum coś wartościowego.

DOSTĘPNOŚĆ

Duża część ekspozycji dostępna jest dla większości osób. Problemem dla osób z trudnościami w poruszaniu mogą być ekspozycje w budynku oficyny, Dybulu czy na piętrach dawnych zabudowań gospodarczych. Również by przemieszczać się pomiędzy budynkami, miejscami będzie potrzebna pomoc innych osób.

  • PODPOWIEDŹ KIERUNKOWO.PL

Najnowocześniejsza część ekspozycji, urozmaicona multimedialnymi elementami znajduje się w budynku dawnej powozowni natomiast ekspozycja znajdująca się w budynku oficyny, zachwyca nie tylko eksponatami ale również samymi wnętrzami tego pięknego budynku.

Muzeum Leśnictwa w Gołuchowie

MOCNE STRONY

  • obszerna ekspozycja z dużą ilością zgromadzonych eksponatów, podzielona tematycznie na 4 części, rozlokowana po zabytkowych budynkach,
  • położenie na terenie gołuchowskiej rezydencji, otoczonej imponującym arboretum,
  • wygodny i bezpłatny parking,
  • bilet łączony na wszystkie ekspozycje,

SŁABE STRONY

  • brak oznakowania ułatwiającego dotarcie z jednego obiektu muzeum do kolejnego,

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

Dowiedź się więcej o okolicy!

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

kierunkowo.pl w socialmediach

mapa atrakcji turystycznych w Polsce

Poznajcie interaktywną mapę ciekawych miejsc w Polsce na kierunkowo.pl!