Baszta Dorotka i dawne mury miejskie w Kaliszu

Baszta Dorotka i dawne mury miejskie w Kaliszu

Baszta Dorotka i dawne mury miejskie w Kaliszu to jeden z dzisiejszych symboli miasta oraz ważne miejsce na turystycznej mapie Kalisza. Mimo pozornie niewielkich rozmiarów, skrywa w sobie ciekawą historię oraz wiele lokalnych ciekawostek.

Średniowieczny Kalisz za panowania ostatniego króla z rodu Piastów – Kazimierza III Wielkiego, przeżywał jeden z najwspanialszych okresów w swoich dziejach. Król Kazimierz Wielki w szczególny sposób upodobał obie Kalisz, gdzie nie tylko wzniósł swój zamek, podpisał traktat pokojowy z krzyżakami, zaakceptował Statut kaliski ale również nakazał ufortyfikowanie miasta i budowę murów obronnych. Ich budowę rozpoczęto w 2. poł. XIV wieku a zakończono, kiedy zamknięto pierścień murów dookoła ówczesnego miasta, liczący ostatecznie około 1600 metrów długości. Poza wysokimi nawet na 9 metrów i grubymi nawet na 1,5 metra murami, w fortyfikacjach ulokowano od 18 do nawet 23 baszt oraz 4 bramy miejskie. Przebieg murów ustalała Prosna i jej kanały, które dodatkowo pełniły rolę fosy obronnej. Mury miejskie z upływem wieków traciły swoje znaczenie militarne, niszczały i ograniczały rozwój miasta przez co na przełomie XVIII i XIX wieku zdecydowano o ich znacznej rozbiórce, przy okazji której cegły wykorzystano ponownie jako budulec do wznoszenia innych budynków.

Do dzisiaj przetrwało około 300 metrów dawnych murów miejskich, które można odnaleźć w różnych miejscach kaliskiego Starego Miasta. Najdłuższy fragment znajduje się przy ulicy Parczewskiego, niedaleko kaliskiej katedry (dł. ok. 150 metrów) natomiast najbardziej znany ich fragment, znajduje się na tyłach sanktuarium św. Józefa – liczy ok. 50 metrów długości ale zawiera w sobie jedyną zachowaną średniowieczną basztę (druga z ocalałych baszt – baszta artyleryjska, pochodzi z XVII wieku i obecnie mieści się w niej restauracja, potocznie baszta nazywana jest Wanatówką). Na niektórych ulicach centrum miasta (np. Śródmiejskiej) zaznaczono przebieg nieistniejących już murów miejskich, układając w miejscu zinwentaryzowanych fundamentów nawierzchnię innego koloru.

Średniowieczna baszta Dorotka i dawne mury miejskie w Kaliszu, które możecie znaleźć w pobliżu sanktuarium św. Józefa i w północnej części Parku Miejskiego to obecnie jeden z najcenniejszych zabytków i jednocześnie jedna z najbardziej charakterystycznych budowli miasta. Średniowieczna, charakterystyczna ceglana baszta została wzniesiona najprawdopodobniej na przełomie XIV i XV wieku, pierwotnie na rzucie prostokąta. Około połowy XVI wieku w trakcie odbudowy miasta po ogromnym pożarze (1537) basztę przebudowano i nadano jej wyoblony kształt od strony frontowej, który możemy podziwiać do dzisiaj. Jest budowlą dwukondygnacyjną, nakrytą pół stożkowatym daszkiem pokrytym gontem oraz liczy sobie blisko 9,5 metra wysokości oraz około 5,3 metrów szerokości. Dzisiejszy kształt i wygląd baszty oraz murów jest również efektem remontu, który przeprowadzono w latach 60. XX wieku, kiedy to nadbudowano mury tworząc krenelaż (prostokątne występy z prześwitami) oraz wykonano drewniany ganek od dawnego wnętrza umocnień. Podczas swojej kilkusetletniej historii pełniła zarówno funkcje obronne, magazynowe jak również była więzieniem dla nieobyczajnych kobiet, nazywanych Dorotkami, skąd być może wzięła się jej nazwa. Niestety nie ma pewności co do pochodzenia imienia baszty, dlatego przyjęto, że baszta Dorotka swoje imię zawdzięcza córce starosty kaliskiego, który według kaliskiej legendy kazał zamurować swoją córkę w baszcie, po tym jak dowiedział się o tym, że owa Dorotka zakochała się w ubogim szewczyku Marcinku zamiast w bardziej majętnym kandydacie na męża. Legenda bardzo przyjęła się wśród mieszkańców miasta, czego dowodzi rzeźba szewczyka Marcinka autorstwa Jolanty Wdowczyk, stojąca pod basztą. Obecnie w niewielkich wnętrzach baszty mieści się Centrum Baśni i Legend Kaliskich oraz Lokacji Miasta, które przybliża zarówno legendę o Dorotce jak i inne kaliskie legend, opowieści oraz historię miasta – więcej o tym miejscu przeczytacie w opisie tego miejsca: już wkrótce.

Dzięki temu że baszta Dorotka i dawne mury miejskie w Kaliszu swoją historią sięgają do czasów panowania Piastów, znalazła się na najstarszym szlaku turystycznym w Polsce – Szlaku Piastowskim!

Baszta Dorotka i dawne mury miejskie w Kaliszu

północno-wschodnia część Starego Miasta; w północnym krańcu Parku Miejsckiego, na tyłach Sanktuarium św. Józefa

Dokładną lokalizację miejsca: Baszta Dorotka i dawne mury miejskie w Kaliszu, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
3 / 5

Dawne mury miejskie w wielu polskich miastach przetrwały do obecnych czasów, jednak w niewielu z nich stały się jedną z największych atrakcji a nawet symbolem miasta. Niewielki fragment kaliskich murów z Basztą Dorotka, to coś więcej dla miasta niż tylko cenny zabytek i kawał jego historii. Baszta Dorotka to również jedna z najbardziej charakterystycznych budowli Kalisza z którą związana jest lokalna legenda i pod którą, szczególnie latem odbywa się wiele wydarzeń kulturalnych i społecznych. Miejsce na pewno wyjątkowe dla miasta, mimo że nie jest to wyjątkowy zabytek w skali kraju.

Baszta Dorotka i dawne mury miejskie w Kaliszu

Baszta Dorotka i dawne mury miejskie w Kaliszu
dawne mury miejskie w kaliszu ceglany mur park
dawne mury miejskie w kaliszu
dawne mury miejskie w kaliszu wejście do baszty dorotka Centrum Baśni i Legend Kaliskich oraz Lokacji Miasta
Baszta Dorotka i dawne mury miejskie w Kaliszu marcinek szewczyk legenda
szlak piastowski w kaliszu baszta dorotka
4 / 5

Będąc w Kaliszu nie wypada ominąć Baszty Dorotka, która jak już pisałem jest jednym z najważniejszych zabytków miasta i jednym z jego symboli. Pamiątkowe zdjęcie pod basztą i fragmentem dawnych murów miejskich to niemal punkt obowiązkowy zwiedzania miasta.

Baszta Dorotka i dawne mury miejskie w Kaliszu
4 / 5

4 / 5

Basztę Dorotka oraz dawne mury miejskie można bezpłatnie oglądać z zewnątrz. Wejście do wnętrza niewielkiej baszty jest możliwe tylko gdy zdecydujecie się na odwiedzenie Centrum Baśni i Legend Kaliskich oraz Lokacji Miasta, które się w niej mieści. Wstęp jest płatny a po więcej szczegółów zapraszam was do opisu: Centrum Baśni i Legend Kaliskich oraz Lokacji Miasta (już wkrótce).

4 / 5

Jeżeli nie traficie akurat na jakąś wycieczkę, jest duża szansa że będziecie podziwiać uroki Baszty Dorotki jako jedyni lub maksymalnie wśród kilku innych osób.

4 / 5

Na miejscu znajdziecie tablicę informacyjną Szlaku Piastowskiego, która przybliża historię i charakterystykę Baszty Dorotki oraz dawnych murów miejskich. Zainteresowani większą ilością informacji i ciekawostek mogą wstąpić do mieszczącego się w nim Centrum Baśni i Legend Kaliskich oraz Lokacji Miasta, gdzie nie tylko poznacie legendę z nią związaną ale również posłuchacie przewodnika i opiekuna tego miejsca, który chętnie opowiada o tym miejscu. Jedyne czego mi brakowało to brak drogowskazów, wskazujących drogę do baszty oraz przypominających, że warto ją odwiedzić.

4 / 5

W okolicy znajdziecie wiele miejsc parkingowych, m. in. na Placu Świętego Józefa, ulicy Parczewskiego czy ulicy Niecałej. We wszystkich tych miejscach parkowanie jest płatne w dni robocze (Strefa Płatnego Parkowania) a w weekendy bezpłatne.

Zobaczenie baszty z zewnątrz, zrobienie pamiątkowych zdjęć oraz poznanie jej historii to kwestia około 10 minut.

Dla każdego.

Teren wokół baszty dostępny jest dla każdego. Wejście na koronę murów i drugą kondygnację baszty wymaga pokonania kilkunastu drewnianych schodów.

  • jedyna ocalała baszta dawnych murów miejskich oraz najbardziej znany ich fragment,
  • w baszcie mieści się Centrum Baśni i Legend Kaliskich oraz Lokacji Miasta,
  • położona w pobliżu innych ciekawych i turystycznie ważnych miejsc na mapie miasta,
  • przed basztą znajduje się rzeźba szewczyka Marcinka, nawiązująca do związanej z basztą legendy,
  • nie zauważyłem…

Pod basztą od strony parku znajduje się całkiem duży, utwardzony plac na którym główne w wakacyjne weekendy odbywają się liczne festyny czy wydarzenia, które na pewno umilą i uatrakcyjnią odwiedziny w tym miejscu.

Baszta Dorotka i dawne mury miejskie w Kaliszu

Kalisz i okolice to wyjątkowo ciekawy kierunek na mikropodróż pełną wrażeń! To również moje rodzinne strony, dlatego chętnie opowiadam o nich w moich wpisach, w których znajdziecie wiele ciekawych i inspirujących informacji! Poznajcie kilka z nich:

Wszystkie wpisy z miejsc w południowej Wielkopolsce znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę, oznaczone tagiem #kalisz i okolice. Praktyczne opisy najciekawszych miejsc z tego regionu dodatkowo znajdziecie wśród ciekawych miejsc w Polsce, gdzie również oznaczone są tagiem #kalisz i okolice. Dodatkowo zapraszam Was również na mapę atrakcji turystycznych w Polsce, gdzie wszystkie opisane przeze mnie miejsca i atrakcje znajdziecie na interaktywnej i intuicyjnej mapie!

Wpis opublikowano: 16 lipca 2023, ostatnia modyfikacja treści: 16 lipca 2023

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl