Centrum Szyfrów ENIGMA w Poznaniu

Centrum Szyfrów ENIGMA w Poznaniu

Otwarte w 2021 roku Centrum Szyfrów ENIGMA w Poznaniu to niezwykłe miejsce, które jednocześnie upamiętnia niesamowitych poznańskich matematyków: Mariana Rejewskiego, Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego, którzy złamali szyfr legendarnej ENIGMY, przybliża ich historię ale również historię kryptologii zarówno teoretyczne jak i praktycznie. Ekspozycja stworzona w podobny sposób co ta w Bramie Poznania, pozwala nam dzięki multimedialnemu charakterowi odbyć niesamowitą i praktyczną lekcję historii!

Możemy zobaczyć tutaj m. in. oryginalny egzemplarz ENIGMY, pamiątki po polskich kryptologach, repliki historycznych urządzeń, modele urządzeń szyfrujących i dziesiątki ekranów dotykowych, korzystając z których możemy samemu wypróbować różne metody szyfrowania wiadomości. Wszystko to umieszczone w pięknie zaaranżowanych wnętrzach Collegium Martineum, gdzie przed wojną (w nieistniejącym już budynku) mieściła się poznańska filia Biura Szyfrów Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Sami widzicie, że nie ma tutaj żadnego przypadku a każdy element centrum jest dokładnie zaplanowany i przemyślany, tak by opowiadana w nim historia, jeszcze bardziej zapadła w naszej pamięci!

Centrum Szyfrów ENIGMA w Poznaniu jest marką Poznańskiego Centrum Dziedzictwa, czyli jednej z najaktywniejszych instytucji kultury w mieście. Dzięki temu możemy mieć pewność, że poza stałą ekspozycją Centrum Szyfrów, będzie się działo tutaj znacznie więcej!

 

Centrum Szyfrów ENIGMA w Poznaniu

Poznań, ul. Święty Marcin 78

Dokładną lokalizację miejsca: Centrum Szyfrów ENIGMA w Poznaniu, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
5 / 5

Centrum Szyfrów ENIGMA w Poznaniu jest jedynym tego typu miejscem w Polsce! Nigdzie indziej nie poznacie historii kryptologii oraz tak dokładnie historii złamania legendarnej maszyny szyfrującej ENIGMA przez polskich matematyków.

Centrum Szyfrów ENIGMA w Poznaniu

Centrum Szyfrów ENIGMA w Poznaniu
Centrum Szyfrów ENIGMA w Poznaniu
Centrum Szyfrów ENIGMA w Poznaniu
odkryj ukryte centrum szyfrów enigma w poznaniu enigma poznań
4 / 5

Centrum Szyfrów ENIGMA w Poznaniu to jedno z najciekawszych miejsc na turystycznej mapie miasta, przez co nie wypada go przegapić.

Centrum Szyfrów ENIGMA w Poznaniu
4.2 / 5

3.5 / 5

Ceny nie należą do najniższych, jednak sporo dostępnych zniżek, ulg oraz biletów łączonych pozwala nieco zaoszczędzić na wejściu.

4 / 5

Turystów w Centrum Szyfrów ENIGMA w Poznaniu póki co wielu nie ma, dzięki czemu można swobodnie przejść całą ekspozycję i spróbować swoich sił w łamaniu szyfrów.

5 / 5

Klasa! Przez ekspozycję oprowadza nas audioprzewodnik a dodatkowo trasa jest dobrze oznakowana. Doskonale oznakowana jest również strefa wejścia / wyjścia z ekspozycji, dzięki czemu nie błądzimy w poszukiwaniu szatni czy toalety.

3 / 5

W bezpośrednich okolicach Centrum Szyfrów ENIGMA w Poznaniu nie znajdziemy zbyt wielu miejsc do pozostawienia samochodu. Najbliższy parking znajdziemy przy położonym po sąsiedzku Zamku, jest on jednak niewielki i płatny. Inne, znacznie większe parkingi znajdziecie pod Placem Wolności oraz pod Rondem Kaponiera. Oba są płatne. Alternatywą jest poszukiwanie miejsc do zaparkowania na pobliskich ulicach, należy jednak mieć na uwadze, że obszar ten znajduje się w Strefie Płatnego Parkowania.

Dobrą alternatywą są parkingi Park & Ride, zlokalizowane na obrzeżach miasta i dojazd do Centrum Szyfrów komunikacją miejską.

My w Centrum Szyfrów ENIGMA w Poznaniu byliśmy 2 godziny i przyznamy, że gdyby nie godzina zamknięcia ekspozycji, chętnie zostalibyśmy jeszcze w środku. Myślę, że 2 godziny to absolutne minimum a optymalnie jest wpaść do Centrum Szyfrów na około 3 – 3,5 godziny a można nawet na dłużej!

Tematyka wystawy oraz ekspozycja, która przybliża nam zawiłą historię kryptologii oraz jednocześnie zachęca do samodzielnego zmierzenia się z szyframi, w mojej ocenie trafi do minimum dzieci w wieku szkolnym oraz starszych. Młodsze dzieci niewiele wyniosą z tego miejsca…

Obiekt wzorowo dostosowany dla potrzeb wszystkich osób, chętnych go odwiedzić.

 • unikatowa ekspozycja o niezwykłej historii związanej z miastem ale i samym budynkiem, w którym się znajduje,
 • możliwość swobodnego zwiedzania, we własnym tempie, dzięki audioprzewodnikowi,
 • ogromna ilość multimedialnych atrakcji dla odwiedzających z których można korzystać do woli,
 • dużo zgromadzonych eksponatów, spośród których wielu możemy swobodnie używać by poznać tajniki kryptologii,
 • doskonale przygotowana informacja oraz oznaczenia dla odwiedzających,
 • prężnie działające socialmedia oraz strona internetowa Centrum Szyfrów, z których możemy jeszcze bardziej poszerzyć swoją wiedzę,
 • liczne wydarzenia towarzyszące, organizowane w Centrum,
 • zlokalizowane w centrum miasta, blisko innych ciekawych miejsc i atrakcji,
 • położone w dobrze skomunikowanym, jeżeli chodzi o transport zbiorowy, miejscu na mapie miasta,
 • ceny biletów z średniej półki,
 • niewiele miejsc parkingowych w najbliższej okolicy,
 • przy większej ilości zwiedzających w jednym momencie, mogą być problemy z dostępem do stanowisk na ekspozycji, na których możemy na własnej skórze doświadczyć kryptologii,

Ulica Święty Marcin, przy której znajduje się Centrum Szyfrów Enigma w latach 2022-2023 poddawana będzie przebudowie. Nie wpłynie to na możliwość dotarcia do Centrum Szyfrów, do którego będzie można dostać się przez cały czas trwania remontu ulicy.

Centrum Szyfrów ENIGMA w Poznaniu

Centrum Szyfrów ENIGMA w Poznaniu to jedno z najciekawszych turystycznie miejsc na mapie Poznania! Poznajcie kolejne równie atrakcyjne miejsca z moich wpisów:

A to jeszcze nie wszystko, bo cała Wielkopolska jest piękna i ciekawa! Przejdźcie do regionu Wielkopolska i poznajcie więcej fascynujących miejsc! A po garść ciekawostek z całego regionu, zajrzyjcie do wpisu: Wielkopolska. Ciekawostki z podróży!

Wpis opublikowano: 17 stycznia 2022, ostatnia modyfikacja treści: 11 marca 2024

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl