Kościół Matki Bożej Fatimskiej na Stecówce
Ruszając z przełęczy Szarcula lub z popularnej Kubalonki na Baranią Górę, mijamy po drodze niewielki, wyglądający na nowy, drewniany kościół. Drewniany kościół w górach to żadna nowość, niestety ten faktycznie jest całkiem nowy. Poprzedni, również drewniany kościół, stojący w tym miejscu od 1958 roku doszczętnie spłonął w 2013 roku. Szkoda… Ale jednocześnie brawa, że tak mała parafia (450 “duszyczek”) odbudowała ten piękny przystanek na szlaku górskiej wędrówki. Oczywiście pomogli w tym również turyści, którzy wsparli odbudowę, chcąc zachować to miejsce dla kolejnych pokoleń, tak jak oni je pamiętali. Dlatego, niezależnie od tego czy wierzysz czy nie, warto zatrzymać się w tym miejscu, choć na chwilę i przypomnieć sobie jak wielką moc ma naturą i jakie żywioły ma w swoim asortymencie. Tym bardziej, że przecież właśnie idziesz obcować z jej pięknem ale i wielkością (zrozumiesz to mijając kościół na Stecówce w drodze powrotnej, już troszkę obolały:))
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
Podstawowe informacje – Kościół Matki Bożej Fatimskiej na Stecówce
Kościół Matki Bożej Fatimskiej na Stecówce w wielkim skrócie! Poznajcie unikalność tego miejsca i moją opinię o nim!
Unikalność miejsca – 3/5
Miejsce o wyjątkowej historii. Wyjątkowej, bo nie odległej. Z tej tragicznej historii, powstał mały, ale piękny drewniany kościółek w stylu niewątpliwie góralskim. Warto tu stanąć, choć na chwilę i poczuć atmosferę tego miejsca.
Moim zdaniem – 2/5
Ktoś powie kościół jak kościół, jednak jest on dobrym miejscem na chwilę przerwy w podejściu pod Baranią Górę.
Lokalizacja – Kościół Matki Bożej Fatimskiej na Stecówce
Lokalizacja miejsca „Kościół Matki Bożej Fatimskiej na Stecówce”: Istebna 955. Dokładną lokalizację znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
Sprawdź moją mapę atrakcji i ponad 500 miejsc, które na niej oznaczyłem!
Kościół Matki Bożej Fatimskiej na Stecówce bez tajemnic!
Dowiedz się wszystkiego co ważne o miejscu: Kościół Matki Bożej Fatimskiej na Stecówce, z mojego wpisu! Oprócz praktycznych informacji, przydatnych dla każdego, kto chciałby odwiedzić to miejsce, znajdziecie w nim również zdjęcia, garść ciekawostek i możliwie obiektywnych ocen.
Ocena miejsca
Praktyczne informacje muszą być również przekazane w praktyczny i przejrzysty sposób! Właśnie dlatego dla ułatwienia wprowadziłem punktową ocenę najważniejszych, moim zdaniem kwestii: kosztów wstępu i cen na miejscu, ilości odwiedzających i ogólnego przygotowania do bycia pełnoprawna atrakcja turystyczną. To miejsce uzyskało u mnie ocenę – 3.5 / 5, z czego:
Ceny – 5/5
Bezpłatnie
Ilość odwiedzających – 4.5/5
Praktycznie tylko wędrowcy w drodze na Baranią Górę, choć można trafić na mszę, na której na pewno są również miejscowi.
Przygotowanie – 1/5
Brak… może jeszcze nie odbudowano po pożarze.
Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:)
Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (10, 15, 25 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga
Praktyczne informacje
Co jeszcze warto wiedzieć o tym miejscu? Gdzie zaparkować, ile potrzebujecie czasu, dla kogo to miejsce będzie odpowiednie i dostępne. Wszystko to wraz z dodatkową, extra podpowiedzią zebrałem dla Was poniżej!
Parking – 4.5/5
Pod sam kościół trzeba podejść, parkingi są niżej na Kubalonce lub Szarculi.
Potrzebny czas
Do 30 minut, w zależności od upodobań.
Sugerowany wiek
Dla każdego.
Dostępność
Do kościoła prowadzi asfaltowa droga z parkingów, z pomocą innych miejsce dostępne dla każdego.
Extra podpowiedź!
- Z przełęczy Szarcula do kościoła można dojść drogą asfaltową, szlak który biegnie równolegle, tylko że lasem szczególnie po deszczach może okazać się mało przyjazny
Co na plus, co na minus?
Kościół Matki Bożej Fatimskiej na Stecówce – podsumujmy, to co wiemy! Sprawdź jakie są mocne i słabe strony tego miejsca.
Główne atuty
- piękna lokalizacja,
- historia,
Słabsze strony
- udało mi się wejść do środka z racji mszy, ale z tego co pamiętam kościół nie jest otwarty cały czas
Ciekawe miejsca w okolicy
Zobacz również wpis:
Marcin Krawczyk
mikropodróżnik | bloger | polonofil
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie
Dodaj komentarz