kosciolpokoju.pl

Kościół Pokoju w Świdnicy

Kościół Pokoju w Świdnicy to jeden z dwóch ocalałych (jest jeszcze Kościół Pokoju w Jaworze) a tak na prawdę jeden z trzech (ostatni był w Głogowie), które powstały. Dlaczego Kościół Pokoju? Bo powstały na mocy traktatu pokojowego z roku 1648, kończącego wojnę trzydziestoletnią. Jednak zgoda na ich budowę nie była taka oczywista – była to raczej “cwana zgoda” ze strony ówczesnego cesarza, który liczył, że nakładając szereg nakazów nie powstanie nic trwałego ani okazałego. Mylił się! Mimo, że kościoły pokoju mogły być wykonane tylko z materiałów nietrwałych (drewna, słomy, gliny, piasku), miały nie przypominać kościołów i musiały powstać w góra jeden rok(!), to protestanci nie załamali rąk. Wnieśli arcydzieło, budynek który miał szybko ulec zniszczeniu, spłonąć lub się zawalić a stoi do dziś, będąc największym drewnianym budynkiem sakralnym w Europie.

Po przekroczeniu jego progu przyznaję szczerze – zaniemówiłem… To trochę jak podróż w kosmos, do końca nie wiesz jak to możliwe? Jakim trzeba było być geniuszem konstrukcji, technik budowlanych, sztuki by wnieść takie arcydzieło. Sama wielkość poraża (długość około 44 metrów, szerokość około 30 metrów, powierzchnia około 1100 m2 – trochę więcej jak typowy dyskont, pojemność 7500 wiernych), wrażenie potęguje ilość detali, dopracowanych do granic możliwości i wszechogarniający zapach starego drewna. Jest to największa drewniana świątynia w Europie! W głowie masz tylko jedno pytanie – jak? Nigdy wcześniej czegoś takiego nie widziałem, ba! Nawet nic podobnego nie potrafię sobie przypomnieć… A informacja, że do jego budowy zużyto między innymi około 2000 dorodnych dębów, spowodowała u mnie uczucie jakby mój rozum powiedział do mnie: Stary, nie wiem jak ci to wytłumaczyć….

Podsumowując – jesteś w pobliżu Świdnicy, musisz to zobaczyć. Nawet jak nie jesteś w pobliżu – przyjedź bo warto!

Dokładną lokalizację miejsca: Kościół Pokoju w Świdnicy, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
5 / 5

Są tylko dwa takie budynki na Świecie – Kościół Pokoju w Świdnicy i w Jaworze! Ten w Świdnicy dodatkowo jest o wiele bardziej bogato zdobiony i większy. Nigdzie, na prawdę nigdzie indziej, nie zobaczysz czegoś takiego! Arcydzieło!

Kościół Pokoju w Świdnicy

kościół pokoju w świdnicy
kościół pokoju w świdnicy
kosciolpokoju.pl
kosciolpokoju.pl
kosciolpokoju.pl
kosciolpokoju.pl
5 / 5

Kościół Pokoju w Świdnicy to miejsce, które zobaczyć trzeba! Niewiele jest takich miejsc, które urzekają i jednocześnie przerastają nasze pojmowanie świata, jak właśnie Kościoły Pokoju. Ten w Świdnicy szczególnie!

Kościół Pokoju w Świdnicy
3.7 / 5

4 / 5

Rozsądna cena za możliwość wstępu. Na pewno nikt nie powie, że drożyzna.

4 / 5

My akurat trafiliśmy na “niemal” indywidualne zwiedzanie. Jednak nie jest to miejsce gdzie możemy się niemal codziennie spodziewać tłumów.

3 / 5

Chciałby się więcej! To miejsce rodzi tyle pytań, że człowiek chciałby poznać na nie odpowiedzi. Informacja jest, jednak mały niedosyt był – Bogu dzięki że są jeszcze przewodniki.

2 / 5

Brak dedykowanego parkingu, dlatego trzeba szukać miejsca w pobliżu. Najwięcej miejsc postojowych znajdziecie na ulicy Saperów i Kościelnej.

Zwiedzanie to kwestia około godziny. Jednak jeżeli chcesz przejść również po parku Pokoju, zarezerwuj sobie dwie.

Dla każdego, choć dla małych dzieci niezrozumiałe będzie to co widzą i mogą się tam po prostu nudzić.

Dostępne dla każdego.

 • arcydzieło sztuki sakralnej, unikatowe na skalę Świata,
 • otaczający Park Pokoju, dopełniający ogóle wrażenia,
 • cisza,
 • stosunkowo niewielu turystów,
 • rozsądna cena za zwiedzanie,
 • brak dedykowanego parkingu,
 • częste prace konserwatorskie (jak najbardziej należy je wykonywać, jednak dla turystów są pewnym utrudnieniem),
 • słaba obsługa ruchu turystycznego – kupujesz bilet i słuchasz narratora. Nie masz komu zdać pytania – jak?
 • rosnąca choć nadal mała promocja i informacja nt. obiektu,
 • lekko niewykorzystany ogromny potencjał budynku,
 • Idealne miejsce do odwiedzenia “po drodze”, choć zasługuje by być główną atrakcją.

Kościół Pokoju w Świdnicy

Dolny Śląsk to niesamowity zakątek Polski! Więcej o nim dowiesz się z moich wpisów:

Wpis opublikowano: 27 marca 2020, ostatnia modyfikacja treści: 14 maja 2023

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl