Kościół Pokoju w Jaworze

kościół pokoju w jaworze
 • Marcin
 • 1 sierpnia 2020
Kościół Pokoju w Jaworze

Kościół Pokoju w Jaworze to drugi z ocalałych do dnia dzisiejszego Kościołów Pokoju (pierwszy – Kościół Pokoju w Świdnicy, opisałem już wcześniej). Został on wpisany w 2001 roku na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, bo faktycznie zasługuje na to jak mało kto. Oczywiście na liście znajduje się również Kościół Pokoju w Świdnicy.

Kościół Pokoju w Jaworze powstał dokładnie w taki sam sposób, jak jego kolega ze Świdnicy, czyli na mocy traktatu pokojowego z 1648 roku. Jego budowa przypadła na lata 1654-1655 i trwała rok, zgodnie z postanowieniami wspomnianego traktatu pokojowego. Jest odrobinę mniejszy od swojego świdnickiego brata (długość 43 metry i szerokość 13 metrów oraz pojemność około 6000 osób), mimo to mi osobiście wydawał się większy. Spowodowane mogło to być dużo prostszą bryłą, mniejszą ilością dekoracji co przekłada się na wrażenie przestrzenności. Ta surowość kościoła w Jaworze powoduje mniejszy efekt „wow!” niż w kościele w Świdnicy, mimo wszystko wczytując się jego historię i sposób w jaki powstała oraz to ile pracy rąk ludzkich kosztowała, twoja głowa i tak tego nie ogarnia.

Nam, ludziom XXI wieku, nie uda się zrozumieć motywacji ludzi, który wznosili tą świątynie. Ta motywacja sprawiła, że w ciągu roku powstało drewniane arcydzieło, z setkami malowideł i detali. W naszych czasach taki kościół powstawał by dziesiątki lat a wcześniej, koniecznie trzeba by było wygrać batalię z ekologami o wycięcie tysięcy dorodnych dębów, by było z czego budować. Właśnie między innymi dlatego, koniecznie trzeba odwiedzić Kościół Pokoju w Jaworze. By zobaczyć na własne oczy ogromny, drewniany budynek świątyni, który tak naprawdę jest ogromną rzeźbą – arcydziełem.

lokalizacja

Aleja Pięciuset Lat Reformacji 1, 59-400 Jawor

GALERIA

Kościół Pokoju w Jaworze

kościół pokoju w jaworze
kościół pokoju w jaworze
kościół pokoju w jaworze
kościół pokoju w jaworze

W SKRÓCIE


 • UNIKALNOŚĆ

Takie obiekty są tylko dwa na świecie. Jeden z nich to właśnie Kościół Pokoju w Jaworze. Arcydzieło drewnianego budownictwa, bogato zdobione malowidłami i setkami detali. Zapiera dech w piersiach!

 • MOIM ZDANIEM

To miejsce po prostu trzeba zobaczyć! Podczas pobytu w tych stronach Kościół Pokoju w Jaworze, powinien znaleźć się się obowiązkowo na liście miejsc do zobaczenia.

MAPA

Dokładną lokalizację miejsca: Kościół Pokoju w Jaworze, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

OCENY

ŚREDNIA OCEN

3.7 / 5

Kościół Pokoju w Jaworze


CENY

4 / 5

Bardzo przystępne.

ILOŚĆ TURYSTÓW

4 / 5

Niewielu, można spokojnie zwiedzić świątynie.

UŁATWIENIA DLA ODWIEDZAJĄCYCH

3 / 5

Podobnie jak w Świdnicy, chciałby się więcej. Kilka tablic, z dosyć ogólną informację, nie wyczerpuje naszej ciekawości tego miejsca.

PRAKTYCZNE INFORMACJE

PARKING

4 / 5

Parking dla turystów znajduje się przy ul. 1 Maja. Jest niewielki, ale wystarczający przy niewielkiej liczbie turystów.

POTRZEBNY CZAS

Dobrze zarezerwować sobie godzinę. To optymalny czas by zobaczyć tą świątynie. Oczywiście można zwiedzać i podziwiać ją dłużej.

SUGEROWANY WIEK

Dla każdego, choć dla małych dzieci niezrozumiałe będzie to co widzą i mogą się tam po prostu nudzić.

DOSTĘPNOŚĆ

Dostępne dla każdego.

 • PODPOWIEDŹ KIERUNKOWO.PL
 • Będąc w Jaworze, warto od razu zobaczyć najciekawsze zakamarki miasta. Rynek w Jaworze znajduje się kilka minut od świątyni, warto odwiedzić go będąc w tym miejscu.

Kościół Pokoju w Jaworze

MOCNE STRONY

 • arcydzieło sztuki sakralnej, unikatowe na skalę Świata,
 • otaczający Park Pokoju, dopełniający ogóle wrażenia,
 • cisza,
 • stosunkowo niewielu turystów,
 • rozsądna cena za zwiedzanie,

SŁABE STRONY

 • słaba obsługa ruchu turystycznego – kupujesz bilet i słuchasz narratora. Nie masz komu zdać pytania – jak?
 • rosnąca choć nadal mała promocja i informacja nt. obiektu,
 • niewykorzystany ogromny potencjał budynku,

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

Dowiedź się więcej o okolicy!

Dolny Śląsk to niesamowity zakątek Polski! Więcej o nim dowiesz się z moich wpisów:

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

kierunkowo.pl w socialmediach

mapa atrakcji turystycznych w Polsce

Poznajcie interaktywną mapę ciekawych miejsc w Polsce na kierunkowo.pl!