Kościół Pokoju w Jaworze

Kościół Pokoju w Jaworze to drugi z ocalałych do dnia dzisiejszego Kościołów Pokoju (pierwszy – Kościół Pokoju w Świdnicy, opisałem już wcześniej). Został on wpisany w 2001 roku na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, bo faktycznie zasługuje na to jak mało kto. Oczywiście na liście znajduje się również Kościół Pokoju w Świdnicy.

Kościół Pokoju w Jaworze powstał dokładnie w taki sam sposób, jak jego kolega ze Świdnicy, czyli na mocy traktatu pokojowego z 1648 roku. Jego budowa przypadła na lata 1654-1655 i trwała rok, zgodnie z postanowieniami wspomnianego traktatu pokojowego. Jest odrobinę mniejszy od swojego świdnickiego brata (długość 43 metry i szerokość 13 metrów oraz pojemność około 6000 osób), mimo to mi osobiście wydawał się większy. Spowodowane mogło to być dużo prostszą bryłą, mniejszą ilością dekoracji co przekłada się na wrażenie przestrzenności. Ta surowość kościoła w Jaworze powoduje mniejszy efekt „wow!” niż w kościele w Świdnicy, mimo wszystko wczytując się jego historię i sposób w jaki powstała oraz to ile pracy rąk ludzkich kosztowała, twoja głowa i tak tego nie ogarnia.

Nam, ludziom XXI wieku, nie uda się zrozumieć motywacji ludzi, który wznosili tą świątynie. Ta motywacja sprawiła, że w ciągu roku powstało drewniane arcydzieło, z setkami malowideł i detali. W naszych czasach taki kościół powstawał by dziesiątki lat a wcześniej, koniecznie trzeba by było wygrać batalię z ekologami o wycięcie tysięcy dorodnych dębów, by było z czego budować. Właśnie między innymi dlatego, koniecznie trzeba odwiedzić Kościół Pokoju w Jaworze. By zobaczyć na własne oczy ogromny, drewniany budynek świątyni, który tak naprawdę jest ogromną rzeźbą – arcydziełem.

lokalizacja: Aleja Pięciuset Lat Reformacji 1, 59-400 Jawor

Kościół Pokoju w Jaworze

zdjęcia

kościół pokoju w jaworze
kościół pokoju w jaworze
www.przystanekwroclaw.pl
www.kosciolpokojujawor.pl
kościół pokoju w jaworze
www.kosciolpokojujawor.pl
www.przystanekwroclaw.pl
kościół pokoju w jaworze
www.kosciolpokojujawor.pl

Kościół Pokoju w Jaworze

unikalność

5/5

Takie obiekty są tylko dwa na świecie. Jeden z nich to właśnie Kościół Pokoju w Jaworze. Arcydzieło drewnianego budownictwa, bogato zdobione malowidłami i setkami detali. Zapiera dech w piersiach!

moim zdaniem

5/5

To miejsce po prostu trzeba zobaczyć! Podczas pobytu w tych stronach Kościół Pokoju w Jaworze, powinien znaleźć się się obowiązkowo na liście miejsc do zobaczenia.

Kościół Pokoju w Jaworze

mapa

podpowiedź kierunkowo.pl

Kościół Pokoju w Jaworze

  • Będąc w Jaworze, warto od razu zobaczyć najciekawsze zakamarki miasta. Rynek w Jaworze znajduje się kilka minut od świątyni, warto odwiedzić go będąc w tym miejscu.
Kościół Pokoju w Jaworze

oceny

średnia ocena
3.7/5

ceny

4/5

Bardzo przystępne.

ilość turystów

4/5

Niewielu, można spokojnie zwiedzić świątynie.

oznaczenia i informacja turystyczna

3/5

Podobnie jak w Świdnicy, chciałby się więcej. Kilka tablic, z dosyć ogólną informację, nie wyczerpuje naszej ciekawości tego miejsca.

przydatne informacje

potrzebny czas

Dobrze zarezerwować sobie godzinę. To optymalny czas by zobaczyć tą świątynie. Oczywiście można zwiedzać i podziwiać ją dłużej.

sugerowany wiek

Dla każdego, choć dla małych dzieci niezrozumiałe będzie to co widzą i mogą się tam po prostu nudzić.

parking

4/5

Parking dla turystów znajduje się przy ul. 1 Maja. Jest niewielki, ale wystarczający przy niewielkiej liczbie turystów.

dostępność

Dostępne dla każdego.

Kościół Pokoju w Jaworze

mocne strony

  • arcydzieło sztuki sakralnej, unikatowe na skalę Świata,
  • otaczający Park Pokoju, dopełniający ogóle wrażenia,
  • cisza,
  • stosunkowo niewielu turystów,
  • rozsądna cena za zwiedzanie,

słabe strony

  • słaba obsługa ruchu turystycznego – kupujesz bilet i słuchasz narratora. Nie masz komu zdać pytania – jak?
  • rosnąca choć nadal mała promocja i informacja nt. obiektu,
  • niewykorzystany ogromny potencjał budynku,

Kościół Pokoju w Jaworze

To ważne!

Uważasz, że to rzetelnie przygotowany, ciekawy i pomocny wpis – podaj go dalej!

Każdy, nawet najdrobniejszy gest z Waszej strony, którym doceniacie moją pracę strasznie motywuje i daje poczucie, że to co robię ma sens i jest wartościowe. Dlatego jeżeli w jakikolwiek sposób pomogłem Wam swoim blogiem, zachęcam do odwdzięczenia się komentarzem, udostępnieniem czy dołączeniem do społeczności kierunkowo.pl w social mediach. Wpis możesz udostępnić za pomocą poniższych przycisków, gdzie automatycznie zostaniesz przeniesiony do wybranego serwisu.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Przypominam również o powiadomieniach email, social mediach: Facebook, twitter, Instagram, gdzie również publikuje wiele ciekawostek, informacji oraz przemyśleń.

Dziękuje, że wpadłeś! Zapraszam częściej:)

Odkryj życie pełne pasji!
To co robimy?

FACEBOOK

Najnowsze na blogu

Zostań Patronem bloga!

Pomóż w rozwoju bloga symbolicznym 5 zł!

POWIADOMIENIA EMAIL!

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach oraz dowiaduj się o nowościach na kierunkowo.pl wprost na swój adres emial! Bez żadnego spamu?
Dołącz do grona moich stałych czytelników!

.
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x