Kościół świętego Leonarda w Lubiniu
Kościół świętego Leonarda w Lubiniu to świątynia wzniesiona w XIII wieku z fundacji miejscowego klasztoru benedyktynów, funkcjonującego po dzień dzisiejszy. Pierwotnie była to niewielka romańska świątynia z przylegającym do niej kwadratowym prezbiterium, zakończonym półkolistą absydą – charakterystyczną dla architektury romańskiej. Część romańskich murów wzniesionych z kamienia widać doskonale w bryle dzisiejszej świątyni, dzięki czemu łatwo nam wyobrazić sobie dawny jej wygląd.
W XVI wieku kościół przeszedł dużą przebudowę. Świątynie przebudowano w stylu gotyckim, podwyższając ją i wznosząc nową nawę od strony zachodniej. Fragmenty gotyckie nadbudowano w cegle, przez co stojąc pod świątynią łatwo określić nam zakres XVI-wiecznej przebudowy. W dalszych latach od strony północnej dobudowano gotycką zakrystię oraz nietypową wieżyczkę w północno-zachodnim narożniku świątyni.
Kościół świętego Leonarda w Lubiniu jest dzisiaj cennym zabytkiem, wchodzącym w skład lubińskiego opactwa benedyktynów, który jest szczególnie cenny, ze względu na bardzo dobrze zachowany fragment romańskich murów, ułożonych z ciosów kamiennych. Świątynia jest obecnie kościołem filialnym parafii pw. Narodzenia NMP w Lubiniu, w którym odbywa się część mszy świętych.
Kościół świętego Leonarda w Lubiniu
Konkrety
lokalizacja
Lubiń, w pobliżu skrzyżowania Mickiewicza i Powstańców
region
kategoria
tagi
Lokalizacja
Unikalność
Kościół świętego Leonarda w Lubiniu to wyjątkowy zabytek architektury, ze szczególnie cennym zachowanym fragmentem romańskiej świątyni z XIII wieku.
Galeria
Kościół świętego Leonarda w Lubiniu
Moim zdaniem
Dla wielu z Was będzie to kościół jak kościół… Nieco większą atrakcją będzie dla znawców architektury czy historii.
Ranking
ceny
Bez opłat.
ilość turystów
Minimalny ruch turystyczny. Zdecydowanie łatwiej natrafić na wiernych idących na mszę, niż turystów.
przygotowanie
Niestety informacja dla turystów jest skromna: tablica informacyjna wraz z dodatkowymi kierunkowskazami.
Praktyczne info
parking
Około 150 metrów od kościoła znajduje się bezpłatny parking, przygotowany również z myślą o odwiedzających Lubiń w celach turystycznych.
potrzebny czas
Do 10 minut.
sugerowany wiek
Dla każdego, choć wyjątkowość tego miejsca docenią dopiero osoby dorosłe.
dostępność
Dla każdego, choć warto wspomnieć że kościół zlokalizowano na niewielkim wzniesieniu, przez co droga do niego jest nieco stroma.
Plusy i minusy
główne atuty
- najstarsze fragmenty świątyni pochodzą z XIII wieku i są świetnym przykładem architektury romańskiej,
- położenie blisko największej atrakcji Lubinia – opactwa benedyktynów,
- wygodny parking w pobliżu,
słabsze strony
- wnętrza niedostępne dla ruchu turystycznego, do zobaczenia tylko przed / po mszach i nabożeństwach,
- mało rozbudowana i uboga informacja dla turystów i podróżnych,
Podpowiedź kierunkowo.pl
Jeżeli macie wystarczający „zapas” czasu, po zwiedzaniu opactwa benedyktynów w Lubiniu, wraz z bratem zakonnym możecie zobaczyć z zewnątrz również kościół świętego Leonarda w Lubiniu o którym dowiecie się wiele ciekawego. Niestety zobaczenie wnętrz możliwe jest tylko krótko przed i po mszach i nabożeństwach.
Kościół świętego Leonarda w Lubiniu
Poznajcie miejsca w okolicy!
Marcin Krawczyk
mikropodróżnik | bloger | polonofil
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie
Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii ciekawe miejsca w Polsce i na mapie atrakcji turystycznych!