opactwo cystersów klasztor lubiąż

Lubiąż – imponujące wielkością Opactwo Cystersów

Mamy tutaj wiele naj: największe opactwo cysterskie na świecie, najdłuższa fasada barokowa w Europie i największe arcydzieło śląskiego baroku. Niestety mimo wielu „naj” i jeszcze paru innych imponujących ciekawostek, Lubiąż i przedstawiane w tym wpisie Opactwo Cystersów to obiekt unikatowy lecz bardzo zdewastowany, zaniedbany i bardzo niedoceniany, przez wszelkich mecenasów ochrony zabytków.

Historia tego ogromnego budynku opactwa sięga 1150 roku. Wtedy to w miejscu dzisiejszego klasztoru, benedyktyni (jeszcze nie cystersi) zbudowali tutaj swój klasztor i kościół. Benedyktyni jednak bardzo szybko opuścili Lubiąż, ledwie 13 lat po sprowadzeniu. W ich miejsce książę śląski sprowadził Cystersów, którzy zostali tutaj na kilka kolejnych wieków. Losy klasztoru na przestrzeni wieków były jednak burzliwe. Opactwo było odbudowywane w XVI wieku oraz XVII wieku, kiedy to remont nadał barokowy styl całemu kompleksowi. Po wielkim remoncie opactwo rozbudowywano, tworząc jeszcze większy kompleks zakonny. Przy tej okazji budynki licznie zdobiono malowidłami, obrazami i freskami.

Świetność Opactwa Cystersów w Lubiążu kończy się w okolicach 1740 roku, kiedy to tutejsze terenu trafiły w ręce Prusów. Klasztor został splądrowany, cystersi wygonieni a budynek przerobiona na szpital.

Dalszej dewastacji klasztoru dokonali już w XX wieku, Rosjanie, którzy szukając skarbów splądrowali nawet grobowce. Kolejne zniszczenia, choć już nie tak liczne powstały podczas poszukiwania w Lubiążu „złota Wrocławia”, które przypuszczano, że zostało tutaj ukryte.

Od przełomu lat 80 i 90 XX wieku, opactwo objęte zostało nadzorem konserwatorskim. W 2000 roku zakończono remont dachów (o powierzchni 2,5 ha!!). Cztery lata wcześniej zakończono renowację imponującej Sali Książęcej (pow. 400 metrów kwadratowych, wysokość pomieszczenia ponad 13 metrów). W kolejnych latach odnowiono i udostępniono do zwiedzania inne cenne i wyjątkowe sale i pomieszczenia.

autor bloga
kierunkowo.pl autor Marcin Krawczyk złote kierunki 2023 2022 2024 2025
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
opis miejsca

Lubiąż – imponujące wielkością Opactwo Cystersów

Konkrety

lokalizacja

Plac Klasztorny 1, Lubiąż

region

kategoria

tagi

Lokalizacja

Dokładną lokalizację miejsca: Lubiąż – imponujące wielkością Opactwo Cystersów, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
MAPA ATRAKCJI Kilkaset miejsc i inspiracji podróżniczych w jednym miejscu

Unikalność

5 / 5

Takiego drugiego obiektu w Polsce na pewno nie znajdziecie! Jego wielkość, majestatyczność i historia są unikatowe. Niestety wymaga on wiele pracy i funduszy by zachwycał w pełni.

Galeria

Lubiąż – imponujące wielkością Opactwo Cystersów

opactwo cystersów klasztor lubiąż
opactwo cystersów klasztor lubiąż
opactwo cystersów klasztor lubiąż

Moim zdaniem

2 / 5

Mimo ogromu obiektu, unikalności i odrestaurowanej części pomieszczeń, kompleks przytłacza ogromem zniszczeń, które są nadal bardzo widoczne. Do tego my trafiliśmy na fatalną obsługę, co tylko jeszcze bardziej nas zraziło do tego bądź, co bądź wyjątkowego miejsca.

Ranking

Lubiąż – imponujące wielkością Opactwo Cystersów
2.8 / 5

ceny

2.5 / 5

Moim zdaniem zbyt wysokie w stosunku do tego co możemy zobaczyć. Choć rozumiem potrzebę zbierania funduszy na remont obiektu.

ilość turystów

4 / 5

My trafiliśmy z naszą wizytą w Lubiążu na odbywający się tutaj festiwal. Natomiast nie powinniśmy zakładać, że w zwykły dzień będą tutaj tłumy.

przygotowanie

2 / 5

Jest podobnie, jak z ogólnym stanem obiektu, czyli kiepsko. Informacja turystyczna nie kosztuje tak wiele, jak kosztowne renowacje dlatego warto w nią zainwestować, bo potrafi zrobić bardzo wiele pozytywnego.

Praktyczne info

parking

3 / 5

Lubiąż ma duży plus. Duży i darmowy parking pod samym obiektem.

potrzebny czas

Godzinę trwa zwiedzanie wewnątrz. Warto zarezerwować jeszcze dodatkowe 45-60 minut na poznanie opactwa z zewnątrz.

sugerowany wiek

Dla każdego.

dostępność

Miejsce nie powinno sprawić wybitnych kłopotów osobom niepełnosprawnym oraz rodzicom z małymi dziećmi, nawet tymi w wózkach.

Plusy i minusy

główne atuty

  • unikalność,
  • niewielu turystów,
  • ciekawa historia,
  • parking,
  • dostępność niemal dla każdego,

słabsze strony

  • nieodpowiedzialna obsługa (pijany jak bela, przewodnik),
  • obiekt w zdecydowanej większości zdewastowany i zniszczony, jedynie kilka sal pięknie odrestaurowanych,
  • dość wysokie ceny,
wspieraj bloga Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:) Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (5, 10, 15 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga

Podpowiedź kierunkowo.pl

  • Niestety trzeba powiedzieć uczciwie, że w tak ogromnym obiekcie do zobaczenia mamy niewiele. Odrestaurowane zostało kilka najbardziej reprezentacyjnych sal oraz wykonano roboty zabezpieczające jak wymiana dachu. Niestety pozostała część kompleksu jest mocno zdewastowana i zniszczona.
  • Mieliśmy tutaj szczególnego pecha! Oprowadzał nas przewodnik, będący ewidentnie po kielichu (i to nie jednym)! Problemy z ustaniem na nogach i wyrażaniem się a do tego „alkoholowy” zapach jest po prostu niedopuszczalny.
  • W mojej ocenie budynek jest zbyt ogromny na zrobienie w nim jedynie muzeum. Jeżeli nie znajdzie się instytucja, która będzie chciała przejąć część pomieszczeń i budynków i zrobić w nich swoich bibliotek, klasztorów, magazynów, wystaw itp., obiekt nie ma szans na to by kiedykolwiek zachwycić nas wszystkich swoim pięknem w pełnej postaci.

Lubiąż – imponujące wielkością Opactwo Cystersów

Poznajcie miejsca w okolicy!

Dolny Śląsk to niesamowity zakątek Polski! Więcej o nim dowiesz się z moich wpisów:

Wpis opublikowano: 17 sierpnia 2020, ostatnia modyfikacja treści: 14 maja 2023
Wykaz źródeł
POZNAJMY SIĘ
kierunkowo.pl autor marcin krawczyk prelekcja targi tour salon prezentacja 2023
Marcin Krawczyk

mikropodróżnik | bloger | polonofil

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie

POZNAJ INNE MOJE OPISY MIEJSC

Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii ciekawe miejsca w Polsce i na mapie atrakcji turystycznych!

CO MYŚLISZ O TYM MIEJSCU I WPISIE?
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl