Muzeum Zabytków Kultury Technicznej w gnieźnie muzeum motoryzacji gniezno

Muzeum Zabytków Kultury Technicznej w Gnieźnie

Na terenie dawnych pruskich koszar w Gnieźnie, działa od 2015 roku Muzeum Zabytków Kultury Technicznej, stworzone przez grupę zakręconych na punkcie motoryzacji pasjonatów, zrzeszonych w Stowarzyszeniu ClassiC MC Poland działającemu w Gnieźnie od 1992 roku.

Muzeum Zabytków Kultury Technicznej w Gnieźnie to przede wszystkim ekspozycja poświęcona motocyklom, których znajdziecie tutaj kilkadziesiąt. Wiele z nich w doskonałym stanie, po generalnych remontach które przywróciły im dawny blask. Wśród prezentowanych modeli znajdują się zarówno zabytkowe motocykle jak i jednośladowe perełki z ostatnich dziesięcioleci. Szczególne miejsce na wystawie zajmują polskie motocykle, m. in. Sokoły czy SHL-e, niektóre liczące sobie blisko 100 lat! Wystawę motocykli uzupełniają motoryzacyjne eksponaty oraz zbiory zabytków techniki sprzed lat, które być może będziecie pamiętać z domów swoich rodziców czy dziadków. Muzeum Zabytków Kultury Technicznej w Gnieźnie znajduje się w jednym z zabytkowych budynków dawnych koszar 12 Regimentu Dragonów w południowej części miasta.

Oprócz funkcji wystawienniczej muzeum oferuje również organizacje warsztatów i lekcji muzealnych dla uczniów, podczas których mogą oni poznać m. in. zasadę działania i budowę maszyn oraz różnych urządzeń. Poza tym muzeum wspiera różne szczytne akcje, zbiórki a także wydarzenia, w te o tematyce motoryzacyjnej.

Muzeum Zabytków Kultury Technicznej w Gnieźnie

Gniezno, ul. Wrzesińska 49/b/4 (teren dawnych koszar)

Dokładną lokalizację miejsca: Muzeum Zabytków Kultury Technicznej w Gnieźnie, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
3 / 5

Gnieźnieńskie Muzeum Zabytków Kultury Technicznej to wyjątkowe miejsce na mapie miasta i jedna z nielicznych tego typu inicjatyw w regionie. Wyjątkowości dodaje jej fakt, że stworzyła je grupa pasjonatów motoryzacji i dawnych sprzętów, która swoje skarby postanowiła udostępnić zwiedzających, zwierając w ten sposób środki na dalsze odnawianie eksponatów i rozwój ekspozycji.

Muzeum Zabytków Kultury Technicznej w Gnieźnie

Muzeum Zabytków Kultury Technicznej w gnieźnie muzeum motoryzacji
muzeum motoryzacji w gnieźnie motory skutery
motor sokół 1000 gniezno muzeum wojskowy
Muzeum Zabytków Kultury Technicznej w gnieźnie muzeum motoryzacji gniezno atrakcje gniezno
muzeum motoryzacji gniezno starocie przedmioty sprzed lat
Muzeum Zabytków Kultury Technicznej dawne koszary w gnieźnie
3 / 5

Na pewno Muzeum Zabytków Kultury Technicznej w Gnieźnie będzie gratką i dużą atrakcja dla fanów jednośladów, bo można tutaj z bliska zobaczyć kilkadziesiąt pięknie utrzymanych maszyn. Dodatkowo dzięki temu, że na ekspozycji znalazło się miejsce również na inne skarby sprzed lat, swoimi eksponatami zaciekawi więcej osób, niekoniecznie tylko amatorów motoryzacji.

Muzeum Zabytków Kultury Technicznej w Gnieźnie
3.3 / 5

3 / 5

Wejście do muzeum jest możliwe po wcześniejszym zakupie biletów, kosztujących ok. kilkunastu złotych za 1 bilet normalny.

4 / 5

Ruch turystyczny póki co nie jest duży i nie powinniście spotkać tutaj tłumów odwiedzających.

3 / 5

Najważniejsze eksponaty, czyli prezentowane motocykle w większości przypadków są opisane na tabliczkach informacyjnych. Niestety brakuje opisów do innych zbiorów muzeum, co nadrabia przewodnik doskonale opowiadający o nich oraz w ciekawy sposób przybliżający ich dawne funkcje. Średnio oznakowany jest również dojazd do muzeum, co nie ułatwia dotarcia pod jego drzwi.

4 / 5

Pod muzeum znajduje się ogólnodostępny i bezpłatny parking, szkoda tylko że nie oznakowany dodatkowo przez muzeum, jako dedykowany dla odwiedzających.

Średnio ok. 30 – 45 minut.

Niemal dla każdego, w tym również dla dzieci powyżej 4 roku życia (mniejsze szkraby mogą nie być zainteresowany tym miejscem).

Muzeum ma różne godziny otwarcia w zależności od pory roku, sezonu i dni tygodnia. Przed przyjazdem warto sprawdzić aktualne godziny otwarcia na stronie muzeum na Facebooku.

Muzeum znajduje się na jednym poziomie, przez co nie powinno stanowić problemu dla osób niepełnosprawnych. Jednym utrudnieniem mogą być niektóre węższe przejścia.

  • pięknie wyremontowane i zadbane motocykle, będące najważniejszą częścią ekspozycji,
  • sporo zbiorów techniki użytkowej sprzed lat,
  • zaangażowany i ciekawie opowiadający przewodnik,
  • darmowy parking pod muzeum,
  • nieregularne godziny otwarcia,
  • słabo opisana część zbiorów,
  • oznakowanie dojazdu,
  • lokalizacja z dala od turystycznego centrum miasta,

Wśród zebranych przedmiotów jest nadal sprawny gramofon, który jeżeli się Wam poszczęści uruchomiony zostanie przez oprowadzającego. Dźwięk takiego winyla sprzed lat, słuchanego na takim sprzęcie to coś wyjątkowego!

Muzeum Zabytków Kultury Technicznej w Gnieźnie

Wpis opublikowano: 13 kwietnia 2024, ostatnia modyfikacja treści: 19 kwietnia 2024

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl