Pałac w Kopaszewie

Pałac w Kopaszewie

Pałac w Kopaszewie to kolejny z kilku pałaców, które znajdziecie na terenie Parku Krajobrazowego im. gen. Dezyderego Chłapowskiego. Obok pałaców m. in. w Racocie czy Turwi, pałac w Kopaszewie dawnej również był sercem pokaźnego majątku magnackiego. Pałac w Kopaszewie został zbudowany w latach 1800-1801 z inicjatywy Ludwika Skórzewskiego. W pałacu, gdy właścicielami była rodzina Skórzewskich kilkukrotnie w latach 1831-1832 przebywał nasz wieszcz narodowy – Adam Mickiewicz. Stworzył on tutaj fragmenty Pana Tadeusza, w których bezpośrednio wspomina o Kopaszewie oraz Skórzewskich.

W 1844 roku pałac nabył gen. Dezydery Chłapowski, właściciel pobliskiej Turwi. Pałac w Kopaszewie dał w opiekę początkowo swojemu synowi Stanisławowi a w 1862 przekazał rezydencję najmłodszemu synowi Kazimierzowi, jako prezent ślubny. Kazimierz Chłapowski zarządzał kopaszewskim majątkiem aż do swojej śmierci w 1916 roku, w międzyczasie odbudowując częściowo pałac po pożarze w 1886 roku. Po śmierci Kazimierza Chłapowskiego pałac w Kopaszewie przeszedł w ręce jego syna – Mieczysława, który w latach 1921-1923 przeprowadził generalny remont pałacu. Po remoncie pałac był bardzo nowoczesny jak na swoje czasy, posiadając m. in. bieżąca wodę, kanalizację, centralne ogrzewanie i elektryczność. Obecnie w pałacu mieści się oddział lokalnej firmy ogrodniczej DANKO, której należą się podziękowania za utrzymywanie tego pięknego zabytku w tak świetnym stanie.

Za pałacem rozciąga się park w stylu angielskim o powierzchni około 12 ha z zabytkowym starodrzewem, m. in. aleją lipową czy pomnikowymi dębami. Tuż obok pałacu, po jego zachodniej stronie znajduje się kaplica 1794 roku, która jest miejscem gdzie swój początek ma Kopaszewska Droga Krzyżowa, licząca aż 16 km. Ufundował ją generał Dezydery Chłapowski, to tragicznej śmierci swojej córki Zofii, uzyskają zgodę samego papieża Piusa IX na jej budowę.

Na uwagę zasługuje również biegnąca w osi pałacu w kierunku południowo-wschodnim, najdłuższa w Europie aleja platanów, która niegdyś prowadziła do dawnego dworu.

autor bloga
kierunkowo.pl autor Marcin Krawczyk złote kierunki 2023 2022 2024 2025
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
opis miejsca

Pałac w Kopaszewie

Konkrety

lokalizacja

Kopaszewo 48, gm. Krzywiń

region

kategoria

tagi

Lokalizacja

Dokładną lokalizację miejsca: Pałac w Kopaszewie, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
MAPA ATRAKCJI Kilkaset miejsc i inspiracji podróżniczych w jednym miejscu

Unikalność

3 / 5

Pałac w Kopaszewie to pięknie utrzymany budynek z piękną historią, która znalazła się nawet we fragmencie narodowej epopei – Panu Tadeuszu. Dodatkowym atutem jest otoczenie pałacu: piękny park, unikatowa aleja platanów i niewielka kaplica.

Galeria

Pałac w Kopaszewie

Pałac w Kopaszewie
Pałac w Kopaszewie
Pałac w Kopaszewie
Pałac w Kopaszewie
kopaszewo kaplica nmp śnieżnej
kopaszewo taras pałacu

Moim zdaniem

3 / 5

Zawsze warto poznawać takie miejsca jak pałac w Kopaszewie. Oprócz okazałej architektury, mamy tutaj również ciekawą historię oraz piękne i spokojne tereny, na których miło można spędzić wolny czas.

Ranking

Pałac w Kopaszewie
4.2 / 5

ceny

5 / 5

Wejście na teren zespołu pałacowo-parkowego jest bezpłatne. Nie mam informacji czy zwiedzanie wnętrz jest płatne (możliwe jest po wcześniejszym umówieniu).

ilość turystów

5 / 5

Turystów niemal nie ma, dzięki czemu możecie delektować się tym miejscem w spokoju i na osobności.

przygotowanie

2.5 / 5

Przed pałacem oraz przy bramie wjazdowej znajdują się tablice informacyjne, przybliżające sam pałac, kopaszewski zespół pałacowo-parkowy oraz historię pobytu w tym miejscu Adama Mickiewicza. Brakuje kierunkowskazów i tablic prowadzących do pałacu oraz lepszej informacji w sieci, dot. zwiedzania pałacu.

Praktyczne info

parking

3 / 5

Brak dedykowanego parkingu dla odwiedzających pałac. Można pozostawić auto na poboczu drogi, przy której znajduje się zespół pałacowy.

potrzebny czas

Średnio spędzicie tutaj 15-25 minut w zależności od indywidualnych upodobań. Taki czas pozwoli Wam przejść najciekawsze zakamarki wokół pałacu w Kopaszewie.

sugerowany wiek

Dla każdego.

dostępność

Otoczenie pałacu dostępne dla każdego.

Plusy i minusy

główne atuty

  • doskonale utrzymany zespół pałacowo-parkowy z pięknym pałacem,
  • ciekawa historia,
  • cisza, spokój, brak turystów,

słabsze strony

  • nieco daleko od głównych dróg i tras oraz ze słabo oznakowanym dojazdem,
  • zwiedzanie wnętrz pałacu tylko po wcześniejszym umówieniu; na co dzień obiekt niedostępny dla turystów,
wspieraj bloga Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:) Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (5, 10, 15 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga

Podpowiedź kierunkowo.pl

W pałacu mieści się obecnie Zakład Nasienno-Rolny firmy DANKO, który jest jednym z większych producentów nasion w Polsce. To właśnie firma DANKO jest producentem żyta Dańkowskie Diament, z którego produkowane są m. in. wódki premium np. Wyborowa Exquisite, która częściowo produkowana była w gorzelni w pobliskiej Turwi.

Pałac w Kopaszewie

Poznajcie miejsca w okolicy!

Wpis opublikowano: 22 września 2022, ostatnia modyfikacja treści: 22 września 2022
POZNAJMY SIĘ
kierunkowo.pl autor marcin krawczyk prelekcja targi tour salon prezentacja 2023
Marcin Krawczyk

mikropodróżnik | bloger | polonofil

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie

POZNAJ INNE MOJE OPISY MIEJSC

Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii ciekawe miejsca w Polsce i na mapie atrakcji turystycznych!

OZNACZENIA WPISU