Pałac w Kopaszewie

Pałac w Kopaszewie

Pałac w Kopaszewie to kolejny z kilku pałaców, które znajdziecie na terenie Parku Krajobrazowego im. gen. Dezyderego Chłapowskiego. Obok pałaców m. in. w Racocie czy Turwi, pałac w Kopaszewie dawnej również był sercem pokaźnego majątku magnackiego. Pałac w Kopaszewie został zbudowany w latach 1800-1801 z inicjatywy Ludwika Skórzewskiego. W pałacu, gdy właścicielami była rodzina Skórzewskich kilkukrotnie w latach 1831-1832 przebywał nasz wieszcz narodowy – Adam Mickiewicz. Stworzył on tutaj fragmenty Pana Tadeusza, w których bezpośrednio wspomina o Kopaszewie oraz Skórzewskich.

W 1844 roku pałac nabył gen. Dezydery Chłapowski, właściciel pobliskiej Turwi. Pałac w Kopaszewie dał w opiekę początkowo swojemu synowi Stanisławowi a w 1862 przekazał rezydencję najmłodszemu synowi Kazimierzowi, jako prezent ślubny. Kazimierz Chłapowski zarządzał kopaszewskim majątkiem aż do swojej śmierci w 1916 roku, w międzyczasie odbudowując częściowo pałac po pożarze w 1886 roku. Po śmierci Kazimierza Chłapowskiego pałac w Kopaszewie przeszedł w ręce jego syna – Mieczysława, który w latach 1921-1923 przeprowadził generalny remont pałacu. Po remoncie pałac był bardzo nowoczesny jak na swoje czasy, posiadając m. in. bieżąca wodę, kanalizację, centralne ogrzewanie i elektryczność. Obecnie w pałacu mieści się oddział lokalnej firmy ogrodniczej DANKO, której należą się podziękowania za utrzymywanie tego pięknego zabytku w tak świetnym stanie.

Za pałacem rozciąga się park w stylu angielskim o powierzchni około 12 ha z zabytkowym starodrzewem, m. in. aleją lipową czy pomnikowymi dębami. Tuż obok pałacu, po jego zachodniej stronie znajduje się kaplica 1794 roku, która jest miejscem gdzie swój początek ma Kopaszewska Droga Krzyżowa, licząca aż 16 km. Ufundował ją generał Dezydery Chłapowski, to tragicznej śmierci swojej córki Zofii, uzyskają zgodę samego papieża Piusa IX na jej budowę.

Na uwagę zasługuje również biegnąca w osi pałacu w kierunku południowo-wschodnim, najdłuższa w Europie aleja platanów, która niegdyś prowadziła do dawnego dworu.

Dokładną lokalizację miejsca: Pałac w Kopaszewie, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
3 / 5

Pałac w Kopaszewie to pięknie utrzymany budynek z piękną historią, która znalazła się nawet we fragmencie narodowej epopei – Panu Tadeuszu. Dodatkowym atutem jest otoczenie pałacu: piękny park, unikatowa aleja platanów i niewielka kaplica.

Pałac w Kopaszewie

Pałac w Kopaszewie
Pałac w Kopaszewie
Pałac w Kopaszewie
Pałac w Kopaszewie
kopaszewo kaplica nmp śnieżnej
kopaszewo taras pałacu
3 / 5

Zawsze warto poznawać takie miejsca jak pałac w Kopaszewie. Oprócz okazałej architektury, mamy tutaj również ciekawą historię oraz piękne i spokojne tereny, na których miło można spędzić wolny czas.

Pałac w Kopaszewie
4.2 / 5

5 / 5

Wejście na teren zespołu pałacowo-parkowego jest bezpłatne. Nie mam informacji czy zwiedzanie wnętrz jest płatne (możliwe jest po wcześniejszym umówieniu).

5 / 5

Turystów niemal nie ma, dzięki czemu możecie delektować się tym miejscem w spokoju i na osobności.

2.5 / 5

Przed pałacem oraz przy bramie wjazdowej znajdują się tablice informacyjne, przybliżające sam pałac, kopaszewski zespół pałacowo-parkowy oraz historię pobytu w tym miejscu Adama Mickiewicza. Brakuje kierunkowskazów i tablic prowadzących do pałacu oraz lepszej informacji w sieci, dot. zwiedzania pałacu.

3 / 5

Brak dedykowanego parkingu dla odwiedzających pałac. Można pozostawić auto na poboczu drogi, przy której znajduje się zespół pałacowy.

Średnio spędzicie tutaj 15-25 minut w zależności od indywidualnych upodobań. Taki czas pozwoli Wam przejść najciekawsze zakamarki wokół pałacu w Kopaszewie.

Dla każdego.

Otoczenie pałacu dostępne dla każdego.

  • doskonale utrzymany zespół pałacowo-parkowy z pięknym pałacem,
  • ciekawa historia,
  • cisza, spokój, brak turystów,
  • nieco daleko od głównych dróg i tras oraz ze słabo oznakowanym dojazdem,
  • zwiedzanie wnętrz pałacu tylko po wcześniejszym umówieniu; na co dzień obiekt niedostępny dla turystów,

W pałacu mieści się obecnie Zakład Nasienno-Rolny firmy DANKO, który jest jednym z większych producentów nasion w Polsce. To właśnie firma DANKO jest producentem żyta Dańkowskie Diament, z którego produkowane są m. in. wódki premium np. Wyborowa Exquisite, która częściowo produkowana była w gorzelni w pobliskiej Turwi.

Pałac w Kopaszewie

Wpis opublikowano: 22 września 2022, ostatnia modyfikacja treści: 22 września 2022

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl