pałac w racocie pałac racot klasycystyczny

Pałac w Racocie

Pałac w Racocie to jeden z najpiękniejszych pałaców w Wielkopolsce, który wraz z całym otoczeniem znajduje się w granicach malowniczego Parku Krajobrazowego im. gen. Dezyderego Chłapowskiego. Wybudowano go w II poł. XVIII wieku w ramach rozbudowy racockiego majątku, czego inicjatorką była Dorota z Broniszów Jabłonowska, ówczesnej właścicielki majątku. Projekt pałacu przypisywany jest włoskiemu architektowi – Domenico Merliniemu (autorowi licznych projektów w warszawskich Łazienkach czy pałacu w Rogalinie), choć nie ma co do tego pewności i wśród potencjalnych architektów racockiego pałacu, wymienia się również Jana Chrystiana Kamsetzera. Klasycystyczny pałac jest wiodącą budowlą całego założenia dworsko-pałacowego, w skład którego wchodzą jeszcze park w stylu angielskim, stajnie, oficyny a nawet pobliska świątynia.

Pałac w Racocie niemal od samego powstania, był miejscem spotkań polskiej inteligencji oraz ważnym ośrodkiem polskiej kultury. We wnętrzach pałacu mieściła się scena dworska, jedna z pierwszych na ziemiach polskich. Swoje sztuki wystawiali na niej m. in. ojciec polskiego teatru Wojciech Bogusławski czy autor słów hymnu narodowego Józef Wybicki. Bywali tutaj m. in. Tadeusz Kościuszko czy książę Józef Poniatowski. W późniejszych latach, przypadających na czasy zaborów, właścicielami pałacu byli m. in. książęta saksońsko-weimarscy czy król Niderlandów. Po I wojnie światowej, na mocy Traktatu Wersalskiego pałac w Racocie przeszedł na majątek Skarbu Państwa odradzającej się Rzeczypospolitej i stał się Rezydencją Prezydencką. Bywali tutaj m. in. Ignacy Mościcki czy Stanisław Wojciechowski. W okresie międzywojennym utworzono tutaj Państwową Stadninę Koni, która w zmienionej formie funkcjonuje do dnia dzisiejszego.

Obecnie w gruntownie wyremontowanym pałacu mieści się nowoczesny Ośrodek Szkoleniowo-Rekreacyjny z ofertą hotelową, eventową, konferencyjną czy gastronomiczną.

Pałac w Racocie

Racot, gm. Kościan; około 40 km na południe od Poznania

Dokładną lokalizację miejsca: Pałac w Racocie, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
4 / 5

Pałac w Racocie to jedna z wielu pięknych rezydencji na terenie Wielkopolski. W swojej historii gościł znamienitych gości, którzy krzewili tutaj polską kulturę, był również prezydencką rezydencją a w ostatnich dziesięcioleciach miał wiele szczęścia – został gruntownie wyremontowany oraz przystosowany do nowych funkcji, dzięki czemu nadal nam służy i cieszy oczy.

Pałac w Racocie

pałac w racocie pałac racot klasycystyczny
pałac w racocie pałac racot klasycystyczny
pałac w racocie pałac racot klasycystyczny
racot majątek oficyna
tablica rezydencja prezydencka tablica
racot fronton kartusz z herbem
3 / 5

Klasycystyczny i elegancki pałac w Racocie na pewno wart jest odwiedzenia. Zachwyci Was dostojnością, architekturą i otoczeniem a dodatkowo na pewno zaciekawi również swoją historią!

Pałac w Racocie
3.8 / 5

5 / 5

Zwiedzanie pałacu z zewnątrz oraz spacer po otaczających go parku nie wiąże się z żadnymi opłatami. Nie znalazłem informacji czy zwiedzanie wnętrz jest płatne.

Przy ocenie poziomu cen, nie brałem pod uwagę cennika hotelu i restauracji.

4 / 5

Turystów niewielu, jednak z racji organizowanych tutaj wydarzeń okolicznościowych, konferencji, spotkań czy usług hotelowych, bardzo możliwe że spotkacie pałacowych gości. Szczególnie wiele osób może przebywać w otoczeniu pałacu w trakcie uroczystości, głównie w weekendy.

2.5 / 5

Przed pałacem znajduje się tablica informacyjna, przybliżająca nam pałac w Racocie, niestety nieco wyblakła… Obok niej stoi tablica szlaku “Podróże z Panem Tadeuszem”, na którym znajduje się racocki pałac. Poza tym znajdziecie jeszcze jedynie tablice przy głównej trasie, kierujące w stronę pałacu. Więcej elementów, będących pomocom dla turystów nie zauważyłem.

4 / 5

Przy pałacu znajduje się parking dla gości hotelowych. Kolejne parkingi znajdują się przy przystani “Oaza” (ul. Dworcowa) oraz na ulicy Szkolnej (parking parafialny). Wszystkie parkingi są bezpłatne, ale niestety nie za duże.

Zobaczenie pałacu z każdej strony oraz spacer po pałacowym parku to kwestia minimum 15-20 minut.

Dla każdego.

Teren otaczający pałac dostępny jest dla każdego. Zgodnie z informacjami na oficjalnej stronie internetowej pałacu, budynek również przystosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych. Hotel oferuje trzy pokoje hotelowe przystosowane do osób z niepełnosprawnością.

  • zabytkowy pałac, pięknie odrestaurowany,
  • wyjątkowa i ciekawa historia pałacu,
  • wyjątkowe sąsiedztwo pałacu,
  • położenie w malowniczej okolicy,
  • pałac nieudostępniony do zwiedzania,
  • mało elementów informacji turystycznej, która pomogła by poznać to miejsce,

Pałac w Racocie nie jest udostępniony do zwiedzania i obsługi ruchu turystycznego. Osoby chcące zobaczyć wnętrza pałacu, mogą się kontaktować z recepcją Ośrodka Szkoleniowo-Rekreacyjnego.

Pałac w Racocie

Wpis opublikowano: 21 września 2022, ostatnia modyfikacja treści: 21 września 2022

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl