Pałac w Turwi pałac chłapowskich turew

Pałac w Turwi. Rezydencja rodu Chłapowskich

Pałac w Turwi to jeden z wielu pałaców, na rozległych, wielkopolskich terenach na południe od Poznania. To właśnie niewielki Turew, położony na wschód od Kościana, został wybrany przez ród Chłapowskich na miejsce ich rezydencji. Budowę pałacu zainicjował w 1760 roku, sędzia poznański Ludwik Chłapowski. Najbardziej znanym zarządcą pałacu był gen. Dezydery Chłapowski, który od 1815 roku był właścicielem majątku w Turwi. Dezydery Chłapowski był wielkim patriotą, wybitnym dowódcą, walczącym m. in. w polskich zrywach narodowych (powstaniu listopadowych oraz wielkopolskim) ale był również doskonałym zarządcą gospodarskim, zaangażowanym w rozwój rolnictwa, prekursorem pracy organicznej oraz pomysłodawcą tworzenia zadrzewień śródpolnych, dzięki którym jego majątek w Turwi i okolicach osiągał niezwykłe ilości plonów i prężnie się rozwijał.

Pałac w Turwi to przykład XVIII-wiecznej rezydencji magnackiej, średniej wielkości, który na skutek kilku znaczących przebudów jest miksem stylów architektonicznych, głównie baroku i neogotyku. Szczególnie nietypowa jest dobudowana w połowie XIX wieku, kaplica pałacowa, która połączona jest z pałacem efektowną galerią. W rękach rodziny Chłapowskich pałac był aż do wybuchu II wojny światowej. Po niej majątek przeszedł na rzecz Skarbu Państwa a od 1951 roku jest on siedzibą Zakładu Biologii Rolnej Instytutu Ekologii Polskiej Akademii Nauk (obecnie Stacja Badawcza Zakładu Badań Środowiska Rolniczego i Leśnego PAN).

Pałac otacza park pałacowy, liczący ponad 20 ha i charakteryzujący się zabytkowym starodrzewem, m. in. okazałymi dębami mającymi ponad 700 cm w obwodzie.

autor bloga
kierunkowo.pl autor Marcin Krawczyk złote kierunki 2023 2022 2024 2025
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
opis miejsca

Pałac w Turwi. Rezydencja rodu Chłapowskich

Konkrety

lokalizacja

Turew, ul. Szkolna 4

region

kategoria

tagi

Lokalizacja

Dokładną lokalizację miejsca: Pałac w Turwi. Rezydencja rodu Chłapowskich, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
MAPA ATRAKCJI Kilkaset miejsc i inspiracji podróżniczych w jednym miejscu

Unikalność

3 / 5

Pałac w Turwi to jeden z wielu XVIII-wiecznych pałaców w tej części Wielkopolski. W wielu aspektach, nie wyróżnia się ona na tle innych pałaców w okolicy. Jego wyjątkowość wynika z dobudowanej i połączonej z pałacem kaplicy oraz historii, związanej z Dezyderym Chłapowskim, któremu te okolice zawdzięczają szczególnie wiele.

Galeria

Pałac w Turwi. Rezydencja rodu Chłapowskich

Pałac w Turwi pałac chłapowskich turew
Pałac w Turwi pałac chłapowskich turew
Pałac w Turwi pałac chłapowskich turew
kaplica nmp niepokalanego poczęcia turew
Pałac w Turwi pałac chłapowskich turew kaplica pw. NMP Niepokalanego poczęcia
turew tablica parku krajobrazowego

Moim zdaniem

2 / 5

Niestety zespół pałacowy w Turwi, moim zdaniem będzie atrakcją głównie dla pasjonatów i poszukiwaczy lokalnych atrakcji czy miłośników architektury. Brak możliwości zobaczenia wnętrz pałacu oraz położenie nieco na uboczu, dla wielu może być mało zachęcające…

Ranking

Pałac w Turwi. Rezydencja rodu Chłapowskich
4.5 / 5

ceny

5 / 5

Wstęp na teren zespołu pałacowego jest bezpłatny.

ilość turystów

5 / 5

Najprawdopodobniej będziecie jedynymi turystami w tym miejscu.

przygotowanie

3.5 / 5

Na miejscu znajdziecie kilka elementów informacji turystycznej. Jest tablica z informacjami o pałacu, tablica szlaku śladem Adama Mickiewicza “Podróże z Panem Tadeuszem” oraz tablice ścieżki edukacyjnej, dotyczące przyrody otaczającej pałac, ustawione przez Park Krajobrazowy im. Dezyderego Chłapowskiego. Niestety brakuje w okolicy drogowskazów ułatwiających dotarcie do pałacu.

Praktyczne info

parking

4.5 / 5

Przy bramie wjazdowej na teren rezydencji (w ciągu ulicy Szkolnej), przygotowano na poboczu kilka miejsc parkingowych dla odwiedzających i chcących zobaczyć pałac w Turwi.

potrzebny czas

Przejście pałacu dookoła zajmie Wam około 10-15 minut. Nieco więcej czasu spędzicie, gdy zdecydujecie się pokonać całą ścieżkę edukacyjną wytyczoną na terenie pałacowego parku.

sugerowany wiek

Dla każdego.

dostępność

Pałac nie jest dostępny do zwiedzania dla osób indywidualnych. Podobno dla grup zorganizowanych możliwe jest oprowadzenie po wnętrzach pałacu, po wcześniejszym umówieniu.

Teren zespołu pałacowego powinien być dostępny dla każdego, choć warto mieć na uwadze piaszczyste i nieutwardzone parkowe alejki.

Plusy i minusy

główne atuty

  • ciekawa architektura,
  • położony na uboczu, przez co mało znany i nie oblegany przez turystów,
  • rozległy park pałacowy,
  • solidnie przygotowana informacja turystyczna na miejscu,

słabsze strony

  • słabo oznakowany dojazd,
  • brak możliwości zwiedzania przez osoby indywidualne,
wspieraj bloga Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:) Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (5, 10, 15 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga

Podpowiedź kierunkowo.pl

Ciekawostką jest fakt, że w maju 1812 roku gościem w pałacu był sam Napoleon Bonaparte – Cesarz Francji, który maszerował wtedy ze swoimi wojskami na Rosję.

Pałac w Turwi. Rezydencja rodu Chłapowskich

Poznajcie miejsca w okolicy!

Wpis opublikowano: 17 września 2022, ostatnia modyfikacja treści: 17 września 2022
Wykaz źródeł
POZNAJMY SIĘ
kierunkowo.pl autor marcin krawczyk prelekcja targi tour salon prezentacja 2023
Marcin Krawczyk

mikropodróżnik | bloger | polonofil

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie

OZNACZENIA WPISU
CO MYŚLISZ O TYM MIEJSCU I WPISIE?
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl