Pałac Władysława Reymonta w Kołaczkowie
Co wspólnego ma Warszawa i wielkopolskie Kołaczkowo? To między tymi dwoma miejscami dzielił ostatnie lata swojego życia, jeden z polskich noblistów – Władysław Reymont. Niepozorny pałac Władysława Reymonta w Kołaczkowie, był w latach 1920-1925 jego letnią rezydencją. Przyjmuje się, że właśnie w nim powstały liczne działa artysty m. in. opowiadania Księżniczka lub Legenda ale nieprawdą jest, że mogły powstawać tutaj fragmenty Chłopów, które spisywane były znacznie wcześniej, bo w latach 1902 – 1908.
Pałac Władysława Reymonta w Kołaczkowie to otoczony parkiem zespół pałacowy, który razem z zabudowaniami gospodarskimi tworzy całkiem spory majątek. Sam pałac został wzniesiony na początku XIX wieku z inicjatywy Tadeusza Grabskiego a od 1920 roku został własnością Reymonta, który dzięki znacznemu wkładowi finansowemu sprawił, że pałac piękniał i stawał się ważnym ośrodkiem kulturalnym. Bywali tutaj znamienici goście pisarza, m. in. Roman Dmowski czy Kornel Makuszyński.
Pałac jak już wspomniałem otacza zabytkowy park z wieloma rodzajami drzew oraz umiejscowionym na tyłach pałacu, niewielkim ogrodzie kwiatowym w którym można zobaczyć rzeźbę noblisty wraz z bohaterami jego największej powieści: Jagny i Boryny, która znajduje się również w hermie gminy Kołaczkowo! Na obrzeżach parku znajdują się zabudowania gospodarskie oraz zabytkowa oficyna. Obecnie w pałacu mieści się m. in. Gminny Ośrodek Kultury oraz Izba Pamięci poświęcona Władysławowi Reymontowi. W pałacu można zobaczyć autentyczne meble, z których korzystał pisarz.
Pałac Władysława Reymonta w Kołaczkowie
Konkrety
lokalizacja
Kołaczkowo, powiat Września, około 12 km na południe od Wrześni
region
kategoria
tagi
Lokalizacja
Unikalność
Pałac Władysława Reymonta w Kołaczkowie to jeden z kilku dworów czy pałaców, który w odległych czasach były własnością polskich artystów i twórców. Choć to jeden z wielu tego typu obiektów, pałac w Kołaczkowie ma swój wyjątkowy urok i unikalną historię.
Galeria
Pałac Władysława Reymonta w Kołaczkowie
Moim zdaniem
Tego typu miejsca mają swój urok dają możliwość odkrycia miejsca, które jest nadal mało znane. Majątek w Kołaczkowie swoją historią oraz estetyką umili Wam czas, który tutaj postanowicie spędzić!
Ranking
ceny
Brak opłat
ilość turystów
Zalewnie pojedyncze osoby i to w większości w weekendy. Nieco tłumu robią tutejsi mieszkańcy, którzy korzystają z mieszczącej się w pałacu biblioteki.
przygotowanie
Są tablice kierujące do pałacu, zlokalizowane przy głównej drodze. Na miejscu znajdziemy pamiątkową tablicę oraz tabliczki informacyjne, również na terenie parku otaczającego pałac.
Praktyczne info
parking
Pod pobliskim Urzędem Gminy (po sąsiedzku z pałacowym parkiem) znajduje się spory i darmowy parking. Choć służy on również osobom udającym się do pobliskich budynków, nie powinno być problemu ze znalezieniem miejsca.
potrzebny czas
Do 1 godziny.
sugerowany wiek
Dla każdego, choć jest to atrakcja raczej dla dorosłych lub nieco starszych dzieci.
dostępność
Pałac nie jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, jednak otaczający go park nie powinien sprawić nikomu żadnych trudności.
Plusy i minusy
główne atuty
- mało odwiedzających,
- unikalna historia,
- doskonała atrakcja „po drodze”,
- wygodny parking,
słabsze strony
- pałac nie zachował formy z czasów Reymonta, w związku z dużym remontem w latach 40. XX wieku,
Podpowiedź kierunkowo.pl
Niestety trudno o zdjęcie frontu pałacu w pełnej krasie, ponieważ przed nim parkowane są samochody pracowników ośrodka kultury… Trochę szkoda.
Pałac Władysława Reymonta w Kołaczkowie
Poznajcie miejsca w okolicy!
Poznaj okolice Kołaczkowa! Oto wpisy, które mogą Was zainteresować:
Marcin Krawczyk
mikropodróżnik | bloger | polonofil
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie
Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii ciekawe miejsca w Polsce i na mapie atrakcji turystycznych!