pałac wojanów dolina pałaców i ogrodów kotliny jeleniogórskiej

Pałac Wojanów. Perła Doliny Pałaców i Ogrodów

Pałac Wojanów to jedna z najpiękniejszych rezydencji Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej, wpisanej w 2011 na elitarną listę pomników historii. Okazały pałac położony jest w dolinie rzeki Bóbr, na skraju Rudawskiego Parku Krajobrazowego, zaledwie kilka kilometrów na południowy-wschód od Jeleniej Góry.

Historia wojanowskiej rezydencji sięga początków XVII wieku, kiedy to na zlecenie Nickela von Zedlitza und Nimmersatha wzniesiono w tym miejscu pierwszy dwór. Budowa dworu w stylu renesansowym trwała 4 lata i zakończyła się w 1607 roku. Niecałe 40 lat później podczas wojny trzydziestoletniej Szwedzi spalili dwór, który odbudowano częściowo na bazie ocalałych murów w stylu barokowym. W kolejnych stuleciach pałac wielokrotnie zmieniał właścicieli i był kilka razy przebudowywany. Najbardziej znaczącej przebudowy pałacu dokonał w latach 1832-1834 Karl Ike, nadając mu dzisiejszy, klasycystyczno-neogotycki wygląd. Krótko po tym pałac w Wojanowie przeszedł w posiadania księżniczki Luizy, córki króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III i żona księcia Fryderyka Niderlandzkiego. Para książęca postanowiła ponownie przebudować rezydencję, angażując do pokierowania pracami Friedricha Augusta Stüllera lub Hermanna Alexandera Wentzela. Wtedy to w otoczeniu pałacu założono rozległy, kilkunastohektarowy park krajobrazowy. Po tej przebudowie Pałac Wojanów stał się największa i najbardziej okazałą rezydencją Kotliny Jeleniogórskiej. Do 1908 roku Wojanów i miejscowy zespół rezydencjonalny należał do pruskiej rodziny królewskiej, po czym zostały sprzedane. W czasie II wojny światowej w pałacu urządzono obóz pracy dla robotników przymusowych. W okresie PRL-u w zespole pałacowym funkcjonował PGR, który zrujnował majątek. W 2002 roku pałac z niewiadomych przyczyn stanął w płomieniach. Ogień strawił dach, naruszył stropy i zniszczył znaczącą część wyposażenia z XIX wieku (cześć wyposażenia uległa zniszczeniu również o okresie PRL). Pałac Wojanów miał jednak wielkie szczęście, bo znalazł się inwestor, który przywrócił mu dawną świetność i stworzył w jego murach centrum konferencyjno-wypoczynkowe, funkcjonujące od 2007 roku do dzisiaj.

Pałac Wojanów to nie tylko stylowy hotel i centrum konferencyjne ale przede wszystkim cenny i piękny zabytek. Pałac wzniesiono na planie prostokąta z alkierzowymi wieżami w narożach. Trójkondygnacyjną bryłę nakryto stromym dachem a od strony ogrodu zlokalizowano rozległy taras z szerokimi schodami, prowadzącymi ku pałacowemu ogrodowi. Po bokach pałacu znajdują się oranżerie, połączone z głównym pałacem krytymi przejściami. Wewnątrz na skutek pożaru i rujnującego okresu PRL-u, nie zachowało się zbyt wiele oryginalnych pomieszczeń i elementów wyposażenia. Szczęśliwie do naszych czasów zachowała się sala balowa z okazałą polichromią.Przed pałacem znajduj esie dziedziniec z fontanną, otoczony dawnymi zabudowaniami folwarcznymi, przekształconymi obecnie na cele hotelowe.

Co jeszcze we wpisie?

To znajdziesz w moim blogowym opisie tego miejsca.

Autor wpisu

marcin krawczyk bloger mikropodróżnik zdjęcie portretowe

Cześć, jestem Marcin!

autor bloga, mikropodróżnik, regionalista

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl. Więcej o mnie przeczytacie tutaj

Lokalizacja – Pałac Wojanów. Perła Doliny Pałaców i Ogrodów

Lokalizacja miejsca „Pałac Wojanów. Perła Doliny Pałaców i Ogrodów”: Wojanów 8. Dokładną lokalizację znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

mapa atrakcji turystycznych

Sprawdź moją mapę atrakcji i ponad 500 miejsc, które na niej oznaczyłem!

Konkrety

Pałac Wojanów. Perła Doliny Pałaców i Ogrodów w wielkim skrócie! Poznajcie unikalność tego miejsca i moją opinię o nim!

unikalność

Pałac Wojanów to jeden z najpiękniejszych pałaców, będącym centrum największego zespołu rezydencjonalnego niesamowitej Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej. Bez wątpienia to skarb pałacowej architektury i przepiękna rezydencja, wyróżniająca się urokiem na tle innych dolnośląskich zamków i pałaców.

moim zdaniem

Z punktu widzenia mikropodróżniczego Pałac Wojanów jest mało dostępny z racji swoich obecnych funkcji hotelowo-konferencyjnych. Możemy zobaczyć go jedynie z zewnątrz, co nie pozwala nam odkryć i poznać go bliżej.

Galeria zdjęć

Pałac Wojanów. Perła Doliny Pałaców i Ogrodów

pałac wojanów dolina pałaców i ogrodów kotliny jeleniogórskiej
pałac w wojanowie
oficyny przy pałacu w wojanowie
wejście do oficyny wojanów
ogród rzeźba wojanów
hol wnętrze pałac w wojanowie

Rating miejsca

Ocena praktycznych informacji o miejscu: cen, ilości odwiedzających i ogólnego przygotowania miejsca do bycia atrakcją turystyczną. Im wyższa ocena tym lepiej!

Średnia ocena – 3.7/5 – składowe oceny:

Ceny5/5

Możliwość zwiedzania pałacu z zewnątrz, nie wiąże się z żadnymi opłatami. Usługi hotelowo-konfrencyjne płatne według określonego cennika.

Ilość odwiedzających4/5

Zaryzykuje stwierdzenie, że więcej w tym miejscu gości hotelowych niż turystów. Raczej nie musicie obawiać się tłumów.

Przygotowanie2/5

Poza tablicami i drogowskazami, ułatwiającymi dotarcie do pałacu nie natknąłem się, na żadne elementy informacji czy infrastruktury dla turystów. Na obiektach znajdziecie jedynie tabliczki z nazwami obiektów, odpowiadające zarówno historycznym nazwom jak i obecnej funkcji.

czytasz – wspieraj

Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:)

Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (10, 15, 25 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga

Praktyczne informacje – Pałac Wojanów. Perła Doliny Pałaców i Ogrodów

Parking – 4.5/5

Na terenie rezydencji znajdziecie parking dla gości pałacu z którego możecie bezpłatnie skorzystać. Z racji, że Pałac Wojanów to również miejsce, gdzie organizowane są przyjęcia i konferencje, podczas ich trwania możecie mieć problem z zaparkowaniem.

Potrzebny czas

Spacer dookoła romantycznej rezydencji dworskiej zajmie wam około 15 minut.

Sugerowany wiek

Dla każdego.

Dostępność

Ze względu na obecną funkcje hotelowo-konferencyjną dostępność Pałacu Wojanów dla turystów jest bardzo mocno ograniczona. Pałac nie oferuje możliwości zwiedzania wnętrz, grupy zorganizowane mogą zwiedzić jedynie dziedziniec po wcześniejszym umówieniu a dodatkowo w przypadku organizacji wydarzeń na terenie Pałacu Wojanów mogą występować ograniczenia w ruchu turystycznym i zwiedzaniu terenu rezydencji.

podpowiedź

Najwięcej wydarzeń, które mogą pokrzyżować Wam plany poznania tego miejsca odbywa się w weekendy. Z tego powodu nie są one dobrym momentem na odwiedziny Wojanowa.

Plusy i minusy

główne atuty

  • jeden z kilkunastu pałaców Kotliny Jeleniogórskiej, tworzących Dolinę Pałaców i Ogrodów wpisaną na listę pomników historii,
  • doskonałe utrzymanie obiektu,
  • położenie wśród innych ciekawych miejsc i atrakcji,

słabsze strony

  • obecna funkcja obiektu nie jest związana z turystyką, przez co dostęp do pałacu jest mocno ograniczony,

Poznajcie inne miejsca w okolicy

Wpis opublikowano: 1 lutego 2024
Wykaz źródeł
  • oficjalna strona internetowa Pałacu Wojanów, link, dostęp z dn. 01.02.2024,
  • wpis Pałace i parki krajobrazowe Kotliny Jeleniogórskiej w serwisie www.zabytek.pl, link, dostęp z dn. 01.02.2024,
  • wpis Pałac Wojanów w serwisie www.dolnyslask.travel, link, dostęp z dn. 01.02.2024,
  • wpis Pałac Wojanów na stronie Urzędu Marszałkowskiego Dolnego Śląska, link, dostęp z dn. 01.02.2024,
  • artykuł Dolina Pałaców i Ogrodów w serwisie internetowym National Geographic Polska, link, dostęp z dn. 01.02.2024,
  • film pt. Pomniki Historii odc. 49 – Kotlina Jeleniogórska na kanale Narodowego Instytutu Dziedzictwa | TV NID w serwisie YouTube, link, dostęp z dn. 01.02.2024,
  • wpis Pałac w Wojanowie w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 01.02.2024,
  • wpis Park Kulturowy Kotliny Jeleniogórskiej w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 01.02.2024,
POZNAJMY SIĘ
kierunkowo.pl autor marcin krawczyk prelekcja targi tour salon prezentacja 2023
Marcin Krawczyk

mikropodróżnik | bloger | polonofil

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie

OZNACZENIA WPISU
tagi
oznaczenia
CO MYŚLISZ O TYM MIEJSCU I WPISIE?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl