Schronisko Szwajcarka
Schronisko Szwajcarka to górskie schronisko, będące najstarszym budynkiem użytkowanym jako schronisko turystyczne w Polsce. Znajduje się na wysokości 520 m.n.p.m. na południowo-wschodnim stoku Krzyżnej Góry w Górach Sokolich na obszarze Rudawskiego Parku Krajobrazowego.
Schronisko Szwajcarka to jednym całkowicie drewnianym schroniskiem w Sudetach, które wybudowano w 1823 roku na zlecenie właściciela zamku w pobliskich Karpnikach – Wilhelma von Hohenzollerna, brata króla Prus Fryderyka Wilhelma III. Początkowo budynek pełnił role domku myśliwskiego, który wzniesiono na wzór budynków na Wyżynie Berneńskiej w Szwajcarii, nadając mu charakterystyczny, tyrolski styl. Początkowo na parterze znajdowały się pomieszczenia leśniczego a na piętrze sala książęca z ogromnym kominkiem, zachowanym do dnia dzisiejszego. Kilka lat po wybudowaniu domku, ze względu na jego rosnąca popularność na parterze urządzono gospodę. Budynek jako schronisko górskie zaczął funkcjonować dopiero w dwudziestoleciu międzywojennym. Po II wojnie światowej w 1950 roku zabytkowy budynek przejęło Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, otwierając w nim schronisko turystyczne, funkcjonujące do dzisiaj.
Jest schroniskiem całorocznym, oferujących zarówno nocleg (dla kilkudziesięciu osób) oraz wyżywienie w bufecie, który znajduje się na parterze budynku.Położone jest na węźle 5 szlaków turystycznych, dzięki czemu jest doskonałym miejscem wypadowym na wyjścia w góry.
Co jeszcze we wpisie?
To znajdziesz w moim blogowym opisie tego miejsca.
Autor wpisu
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
Lokalizacja – Schronisko Szwajcarka
Lokalizacja miejsca „Schronisko Szwajcarka”: Karpniki, ul. Janowicka 7, pomiędzy szczytem Krzyżna Góra a Trzy Korony w Górach Sokolich. Dokładną lokalizację znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
Sprawdź moją mapę atrakcji i ponad 500 miejsc, które na niej oznaczyłem!
Konkrety
Schronisko Szwajcarka w wielkim skrócie! Poznajcie unikalność tego miejsca i moją opinię o nim!
Schronisko Szwajcarka nie jest tylko kolejnym schroniskiem górskim ale przepięknym budynkiem, wyróżniającym się przede wszystkich swoja historią i wdziękiem, nawiązującym do alpejskiej architektury.
3/5
Schronisko Szwajcarka to doskonała baza wypadowa w Góry Sokole i świetne miejsce na odpoczynek po górskiej wędrówce. Warto wstąpić.
Galeria zdjęć
Schronisko Szwajcarka
Rating miejsca
Ocena praktycznych informacji o miejscu: cen, ilości odwiedzających i ogólnego przygotowania miejsca do bycia atrakcją turystyczną. Im wyższa ocena tym lepiej!
Średnia ocena – 3.1/5 – składowe oceny:
Ceny – 3/5
Ceny w schronisku kształtują się na standardowym, schroniskowym poziomie. Dzięki temu za rozsądne pieniądze możecie zjeść tutaj domowy obiad czy kupić pamiątkę.
Ilość odwiedzających – 3/5
Położenie schroniska na skrzyżowaniu szlaków turystycznych oraz brak podobnego obiektu w okolicy sprawia, że to bardzo popularne miejsce i chętnie odwiedzane przez turystów i wędrowców. Szczególnie duży ruch panuje w wakacje i weekendy. W pozostałe dni jest spokojniej.
Przygotowanie – 3.5/5
Schronisko Szwajcarka jak i drogi do niego prowadzące są dobrze oznakowane a dodatkowo przy budynku znajduje się również duża tablica z mapą i opisem ciekawych miejsc w okolicy. Brakuje jednak przybliżenia historii samego schroniska oraz kilku innych, cennych informacji, o które pozostaje nam dopytać obsługę.
Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:)
Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (10, 15, 25 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga
Praktyczne informacje – Schronisko Szwajcarka
Parking – 4/5
Pod schroniskiem znajduje się niewielki parking (płatny, drogi) do którego prowadzi szutrowa droga. Dużo wygodniejszym rozwiązaniem jest większy bezpłatny parking na Przełęczy Karpnickiej (przy głównej drodze między Karpnikami a Trzcińskiem). Z niego zielonym szlakiem w ciągu 15 minut dojdziemy do schroniska.
Potrzebny czas
Zatrzymując się w schronisku, warto przewidzieć ok. 45-minutową przerwę w wędrówce, która pozwoli Wam w spokoju zjeść, chwilę odpocząć i załatwić inne potrzeby. W przypadku większej ilości turystów, warto zarezerwować sobie około godziny czasy.
Sugerowany wiek
Dla każdego.
Dostępność
Ze względu na położenie w górach Schronisko Szwajcarka nie będzie dostępne dla każdego. Do schroniska prowadzi droga utwardzona kamieniami i szutrem, która będzie wystarczająca aby dojechać wózkiem dziecięcym ale może sprawić problem osobom niepełnosprawnym, które będą musiały skorzystać z pomocy innych.
Schronisko ze względu na swoje położenie, miewa problemy z bieżącą wodą. W sytuacji kiedy studnia już nie daje rady, musicie liczyć się z niespodziankami zarówno w toalecie jak i pod prysznicem.
Plusy i minusy
główne atuty
- doskonałe położenie na węźle szlaków turystycznych i blisko fantastycznych miejsc w Górach Sokolich,
- wyjątkowa architektura,
- ciekawa historia,
słabsze strony
- bywa tłoczno (szczególnie w wakacje i weekendy),
- bywają problemy z wodą, które sprawiają niespodzianki,
Poznajcie inne miejsca w okolicy
Wpis opublikowano: 31 stycznia 2024Marcin Krawczyk
mikropodróżnik | bloger | polonofil
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie
Dodaj komentarz