Wiatraki w Moraczewie
Wiatraki w Moraczewie to punkt ekspozycyjny Wielkopolskiego Parku Etnograficznego, który znajduje się ok. 1,5 na wschód od nich. Znajdują się na niewielkim wzgórzu w sąsiedztwie pierścieniowatego grodziska z okresu wczesnego średniowiecza. Kompleks moraczewskich wiatraków tworzą trzy drewniane koźlaki, które przeniesiono w to miejsce w latach 60. XX wieku z okolic Wrześni (Sedziwojewo, Sołeczno) oraz Poznania (Swadzim). Wszystkie pochodzą z początku XIX wieku, kiedy były elementem typowego krajobrazu Wielkopolski, kiedy to wiatraków było wtedy na wielkopolskiej ziemi aż 12000!
Na terenie, gdzie stoją wiatraki w Moraczewie znajdują się również zabudowania zagrody z początków XIX wieku: kopia domu podcieniowego z Gębarzewa (środkowa Wielkopolska) z 1829 roku, kopia zabytkowej stodoły z Dąbrówki Kościelnej (środkowa Wielkopolska) z 1801 roku oraz budynek inwentarski, również kopia XIX-wiecznego budynku z Dziekanowic. Obecnie zagroda jest niedostępna do zwiedzania, podobnie jak drewniane wiatraki (teren jest ogrodzony, co uniemożliwia wstęp).
Co jeszcze we wpisie?
To znajdziesz w moim blogowym opisie tego miejsca.
Autor wpisu
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
Lokalizacja – Wiatraki w Moraczewie
Lokalizacja miejsca „Wiatraki w Moraczewie”: Lednogóra 28. Dokładną lokalizację znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
Sprawdź moją mapę atrakcji i ponad 500 miejsc, które na niej oznaczyłem!
Konkrety
Wiatraki w Moraczewie w wielkim skrócie! Poznajcie unikalność tego miejsca i moją opinię o nim!
Trzy drewniane wiatraki w jednym miejscu to dzisiaj już rzadko spotykany widok, dlatego wiatraki w Moraczewie na pewno zasługują na małe „wyróżnienie”. Niestety ich stan póki co wymaga remontu, by odzyskały pełnię swojego blasku sprzed lat.
Niestety wiatraki w Moraczewie znajdują się na ogrodzonym terenie, przez co możemy oglądać je jedynie z daleka… To sprawia, że póki co równie wiele zobaczymy z okiem samochodu jadąc pobliską drogą…
Galeria zdjęć
Wiatraki w Moraczewie
Rating miejsca
Ocena praktycznych informacji o miejscu: cen, ilości odwiedzających i ogólnego przygotowania miejsca do bycia atrakcją turystyczną. Im wyższa ocena tym lepiej!
Średnia ocena – 3/5 – składowe oceny:
Ceny – 3/5
Trudno mówić o cenach biletów, kiedy teren jest ogrodzony a wstęp nie jest możliwy. Oglądanie wiatraków zza ogrodzenia oczywiście nie wiąże się z żadnymi opłatami.
Ilość odwiedzających – 5/5
Najprawdopodobniej będziecie tutaj sami.
Przygotowanie – 1/5
Poza tabliczkami na ogrodzeniu „wstęp wzbroniony” oraz „teren monitorowany” nie przygotowano nic więcej…
Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:)
Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (10, 15, 25 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga
Praktyczne informacje – Wiatraki w Moraczewie
Parking – 2/5
Brak parkingu stworzonego z myślą o osobach chcących zobaczyć z bliska wiatraki w Moraczewie. Samochód można zaparkować na poboczu drogi dojazdowej do zagrody na terenie której stoją wiatraki.
Potrzebny czas
Zobaczenie wiatraków zza ogrodzenia to maksymalnie 5 minut.
Sugerowany wiek
Dla każdego.
Dostępność
Teren wokół wiatraków jest ogrodzony i niedostępny do zwiedzania.
Okolice jeziora Lednica to miejsce, gdzie znajdziecie bardzo wiele wiatraków, różnych rodzajów. Oprócz trzech koźlaków w Moraczewie, znajdziecie w najbliższej okolicy kolejne trzy wiatraki w Wielkopolskim Parku Etnograficznym w Dziekanowicach, jeden wiatrak w tzw. Małym Skansenie, będącym częścią muzeum Ostrowa Lednickiego oraz jeszcze jeden drewniany wiatrak w Rybitwach.
Plusy i minusy
główne atuty
- zgrupowanie trzech drewnianych wiatraków w jednym miejscu,
- malownicze położenie na niewielkim wzgórzu,
- blisko głównej drogi,
słabsze strony
- teren wokół wiatraków jest ogrodzony, przez co nie można podejść bliżej by zobaczyć wiatraków z bliska,
- brak jakiejkolwiek informacji turystycznej czy elementów dedykowanych turystom przybywającym w to miejsce,
- niewykorzystany potencjał wiatraków oraz zagrody, która została odtworzona, tworząc ciekawie wyglądający punkt etnograficzny, który niestety jest na chwilę obecną (2022) niedostępny,
Poznajcie inne miejsca w okolicy
Wpis opublikowano: 17 października 2022Marcin Krawczyk
mikropodróżnik | bloger | polonofil
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie
Dodaj komentarz