zalew rydzyna zbiornik w rydzynie jezioro

Zalew Rydzyna

Zalew Rydzyna to zbiornik retencyjny na Rowie Dąbieckim, położony na północ od miasta. Budowa zbiornika trwała w latach 2011 – 2013 i pochłonęła około 30 milionów złotych. Powierzchnia zbiornika to około 40 ha a średnia głębokość wynosi około 1,8 metra, w wyniku czego może pomieścić nawet milion metrów sześciennych wody, dzięki czemu zabezpiecza Rydzynę oraz okoliczne tereny przed powodzią czy podtopieniami.

Zalew Rydzyna oprócz funkcji retencyjnej został zaaranżowany jako miejsce rekreacji. Koroną wału poprowadzono drogę pieszo-rowerową, której pętla liczy około 3700 metrów. Dodatkowo nad brzegiem zbiornika zlokalizowano również piaszczystą plażę, plac zabaw dla dzieci, siłownię plenerową oraz pomosty, które szczególnie upodobali sobie wędkarze. Niedaleko południowych brzegów zbiornika wodnego stoi drewniany wiatrak Józef, stojący na Młyńskiej Górze w Rydzynie.

 

Dokładną lokalizację miejsca: Zalew Rydzyna, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
2 / 5

Trzeba przyznać, że Zalew Rydzyna to bardzo przyjemne miejsce do rekreacji, jednocześnie pełniące istotną dla okolicy funkcję retencyjną. Mimo tego, jest to jedno z wielu tego typu miejsc w kraju.

Zalew Rydzyna

zalew rydzyna zbiornik w rydzynie jezioro
zalew rydzyna zbiornik w rydzynie jezioro
zalew rydzyna zbiornik w rydzynie jezioro
zalew rydzyna zbiornik w rydzynie jezioro
plac zabaw rydzyna statek zbiornik retencyjny
wody polskie rydzyna budynek zbiornik retencyjny
3 / 5

Zalew Rydzyna to bardzo dobre miejsce na spędzenie czasu na wolnym powietrzu. Każdy powinien znaleźć tutaj coś dla siebie, dzięki kilku atrakcjom przygotowanym wokół zbiornika wodnego. Zalew Rydzyna to również świetne miejsce na krótką przerwę w trasie czy mikropodróży. Niestety brakuje gastronomii, wypożyczalni sprzętu wodnego czy sanitariatów, które na pewno podniosły by komfort korzystania z tego miejsca i wzbogaciły ofertę.

Zalew Rydzyna
3.8 / 5

5 / 5

Bez opłat.

3.5 / 5

Wokół zbiornika w Rydzynie często krążą okoliczni mieszkańcy, korzystający z uroków i atrakcji tego miejsca. Choć zazwyczaj nie jest tłumnie, zapewne w letnie, słoneczne weekendy można spodziewać się nieco większej ilości osób nad brzegami zalewu.

3 / 5

Przy zbiorniku wodnym znajdziecie pomocnicze oznakowanie (drogowskazy, tablice informacyjne, regulaminy), to brakuje elementów, które zaciekawiły by nas jeszcze bardziej tym miejscem. Brakuje również zaplecza gastronomicznego czy sanitarnego, by dopełnić ofertę wypoczynkową i rekreacyjną.

4.5 / 5

Przy zbiorniku wodnym, wzdłuż ulicy Nad Zalewem (po zachodniej stronie zbiornika) rozciąga się parking, przygotowanych dla odwiedzających Zalew Rydzyna. Parking jest duży, utwardzony i bezpłatny.

W zależności od Waszych oczekiwań. Możecie spędzić tutaj 15 minut jak również pół dnia.

Dla każdego, szczególnie że dla dzieci przygotowano duży i atrakcyjny plac zabaw.

Teren wokół zbiornika wodnego dostępny jest dla każdego. Dodatkowo sytuację ułatwia utwardzona ścieżka pieszo-rowerowa, biegnąca dookoła zbiornika.

  • utwardzona droga pieszo-rowerowa dookoła zalewu,
  • duży i atrakcyjny plac zabaw dla najmłodszych,
  • wygodny i duży parking,
  • czystość i ogólna estetyka miejsca,
  • brak gastronomii,
  • brak sanitariatów czy przebieralni,
  • uboga informacja turystyczna,

Nie wjeżdżajcie i zostawiajcie swojego samochodu pod budynkiem Wód Polskich na południowym krańcu zalewu. Po zakończeniu pracy, pracownicy Wód Polskich zamykają szlaban przy placu zabaw, prze co możecie mieć problem z wyjazdem…

Zalew Rydzyna

Wpis opublikowano: 27 września 2022, ostatnia modyfikacja treści: 27 września 2022

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl