zamek książ

Zamek Książ w Wałbrzychu

Zamek Książ od frontu wygląda niepozornie, bardziej przypomina trochę większy pałac. Front zamku kryje jednak doskonale to co w głębi, to znaczy potężny, wielokrotnie rozbudowywany zamek posiadający około 400 pomieszczeń. Wielkością ustępujący miejsca jedynie zamkowi w Malborku i krakowskiemu Wawelowi. Przepięknie położony, zlokalizowany na urwistym, skalnym cyplu o wysokości do 80 m, który otoczony jest malowniczymi lasami. Doskonale to widać na zdjęciach z lotu ptaka, które znajdziecie obok a na których widać, również doskonale rozmiary zamku.

Początki zamku sięgają XIII wieku a czas od którego istnieje w tym miejscu był dla niego bardzo burzliwy, co zresztą widać doskonale po jego bryle. Szczególnie widoki z jego boku ukazują poszczególne „etapy” jego rozbudowy. W tym czasie wiele razy zmieniał właścicieli, którzy oczywiście mieli, każdy swój, pomysł na jego urządzenie. Przez to mamy tutaj mały misz-masz, który nie tworzy spójnej całości jest jednak doskonałym zapisem jego historii. Dodatkowo po za rozbudowami, zamek w czasach II wojny światowej został „rozbudowany” w sposób niewidoczny, myślę oczywiście o jego podziemiach, które do dziś pozostają zagadką i tajemnicą. Zamek miał być także kwaterą Hitlera, w związku z czym mocno przebudowano wnętrze – budując na przykład windę…

Zamek Książ to miejsce unikatowe z wielu powodów. Sam zamek, jego bryła i wyposażenie już robią wrażenie, dodatkowo jego historia dodaje pikanterii i przyciąga nie jednego głodnego sensacji i teorii spiskowych. Przyznam szczerze sam byłem ciekawy (i nadal jestem) wielu kwestii, które pewnie nigdy nie zostaną wyjaśnione, z prozaicznego powodu – brak dokumentów i dowodów. Jednak składając to wszystko w całość, Zamek Książ to jeden z naszych krajowych brylantów, który odzyskuje blask po latach zaniedbania, będąc dzisiaj w pełni zasłużenie, jednym z najpopularniejszych miejsc na turystycznej mapie kraju.

Co jeszcze we wpisie?

To znajdziesz w moim blogowym opisie tego miejsca.

Autor wpisu

marcin krawczyk bloger mikropodróżnik zdjęcie portretowe

Cześć, jestem Marcin!

autor bloga, mikropodróżnik, regionalista

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl. Więcej o mnie przeczytacie tutaj

Lokalizacja – Zamek Książ w Wałbrzychu

Lokalizacja miejsca „Zamek Książ w Wałbrzychu”: Piastów Śląskich 1, 58-306 Wałbrzych. Dokładną lokalizację znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

mapa atrakcji turystycznych

Sprawdź moją mapę atrakcji i ponad 500 miejsc, które na niej oznaczyłem!

Konkrety

Zamek Książ w Wałbrzychu w wielkim skrócie! Poznajcie unikalność tego miejsca i moją opinię o nim!

unikalność

Taki zamek jak Zamek Książ jest tylko jeden! Oczywiście wielkością, okazałością czy architekturą znaleźlibyśmy pewnie godnych konkurentów. Jednak na jego wyjątkowość wpływa burzliwa i miejscami bardzo tajemnicza historia, którą możemy na miejscu poczuć na własnej skórze.

moim zdaniem

Perły zasługują na to by je oglądać. Zamek Książ powinien zobaczyć, każdy kto chce poznać Polskę, jej burzliwą historię i zobaczyć, że i my mamy zabytki i obiekty klasy zero, nie mające nigdzie indziej w Świecie swojego odpowiednika.

Galeria zdjęć

Zamek Książ w Wałbrzychu

zamek książ
zamek książ
zamek książ
zamek książ

Rating miejsca

Ocena praktycznych informacji o miejscu: cen, ilości odwiedzających i ogólnego przygotowania miejsca do bycia atrakcją turystyczną. Im wyższa ocena tym lepiej!

Średnia ocena – 2.7/5 – składowe oceny:

Ceny2.5/5

Ceny nie należą do najniższych, szczególnie gdy chcemy zamek zwiedzić np. liczniejszą rodziną.

Ilość odwiedzających1.5/5

Rocznie Zamek Książ odwiedza około 300000 turystów, co daje wynik na poziomie 1000 turystów, każdego dnia. To nie jest mało i lepiej przygotuj się na mały tłum.

Przygotowanie4/5

Niewielkie braki w stałej informacji turystycznej nadrabiają przewodnicy i audioguide („słuchawki”). Przewodnik na którego, my trafiliśmy to pasjonat tego miejsca, co wyraźnie przełożyło się na jego oprowadzanie po obiekcie.

czytasz – wspieraj

Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:)

Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (10, 15, 25 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga

Praktyczne informacje – Zamek Książ w Wałbrzychu

Parking – 4/5

Dwa duże i dedykowane parkingi w odległości do jednego kilometra od zamku. Niestety płatne.

Potrzebny czas

Na sam zamek w zależności od wybranego wariantu zwiedzania zarezerwuj od 40 minut do blisko 4 godzin. Pamiętaj również o czasie na dojście do zamku z parkingu i oczekiwaniu za wejściem.

Sugerowany wiek

Można powiedzieć, że dla każdego jednak przyznam, że dzieci do 7 lat mogą trochę się tu ponudzić.

Dostępność

Dostępne dla każdego.

podpowiedź

  • Warto zamówić bilet wcześniej, korzystając z możliwości zakupu on-line. Unikniemy w ten sposób czekania na wejście lub braku biletów z racji dużej ilości turystów.
  • Zamek Książ to również wiele obiektów towarzyszących, takie jak Palmiarnia (piszę o niej tutaj: Wałbrzych – palmiarnia Zamku Książ), Stadnina czy Książański Park Krajobrazowy. Warto będąc tutaj spędzić więcej czasu i zobaczyć nie tylko sam zamek, lecz również jego otoczenie.

Plusy i minusy

główne atuty

  • unikalność,
  • historia,
  • bogata oferta,
  • doskonałe zarządzanie obiektem,
  • świetni przewodnicy,
  • obiekty towarzyszące,
  • bogata informacja turystyczna,
  • dwa, dedykowane parkingi w pobliżu,
  • świetnie prowadzone konta społecznościowe i strona www,

słabsze strony

  • wysokie ceny biletów w porównaniu z innymi miejscami,
  • duża ilość turystów,
  • płatne parkingi,

Poznajcie inne miejsca w okolicy

Dolny Śląsk to niesamowity zakątek Polski! Więcej o nim dowiesz się z moich wpisów:

Wpis opublikowano: 30 marca 2020
Wykaz źródeł
POZNAJMY SIĘ
kierunkowo.pl autor marcin krawczyk prelekcja targi tour salon prezentacja 2023
Marcin Krawczyk

mikropodróżnik | bloger | polonofil

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie

OZNACZENIA WPISU
CO MYŚLISZ O TYM MIEJSCU I WPISIE?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl