zamek w wiśle

Zamek Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w Wiśle

Historia tego budynku jest zawiła, choć krótka. Dzisiaj zamek w Wiśle to oficjalna rezydencja Prezydenta Polski, a jest tak od 2002 roku. We wcześniejszych latach było z tym różnie. Zacznijmy od początku. Wcześniej stał w tym miejscu drewniany pałacyk myśliwski rodziny Habsburgów. Po rozpadzie monarchii Habsburgów, pałacyk został obrabowany przez Polaków w ramach małej zemsty za “panowanie” Habsburgów w okolicznych lasach przez ostatnie lata. Niszczejący budynek, przeszedł na własność państwa. Fakt ten wykorzystali Ślązacy, którzy postanowili budynek wyremontować i ofiarować Prezydentowi na jego prywatną rezydencję. Remont zakończył się 23 grudnia 1927 roku… i pierwszej nocy po zakończeniu prac spłonął doszczętnie w niewyjaśnionym pożarze. To się nazywa pech… Ślązacy postanowili ponownie wziąć sprawy w swoje ręce i zdecydowali że pobudują z własnych pieniędzy nową, piękniejszą rezydencję, którą przekażą w darze Prezydentowi. Budowali ja trzy lata i zgodnie z obietnicą, przekazali rezydencję Prezydentowi Mościckiemu. Ale zamek nie zawsze był rezydencją głowy państwa, do dnia dzisiejszego kilka razy zmieniał “władców”. Był tam m. in. ośrodek wypoczynkowy dla górników, dopiero w 2002 roku wrócił w ręce pierwotnego właściciela, czyli Prezydenta. Po kilkuletnim remoncie, zamek w Wiśle, stał się ponownie oficjalną prezydencką rezydencją.
W kompleks zamku, po za samą rezydencja, czyli Zamkiem Górnym wchodzą również budynki w jego najbliższym otoczeniu, czyli Zamek Dolny oraz drewniana kaplica św. Jadwigi. Na co dzień budynki zamku dolnego pełnią funkcję komercyjne, mieszczą się w nim m. in. sale konferencyjne i restauracja.

Zamek Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w Wiśle

Zameczek 1, 43-460 Wisła

Dokładną lokalizację miejsca: Zamek Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w Wiśle, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
4 / 5

Zamek w Wiśle mimo, że jest jedną z prezydenckich rezydencji, na pewno dzięki swojej historii jest obiektem niepowtarzalnym. Nie jest to jak nazwa wskazuje zamek, tylko ekskluzywna rezydencja głowy Państwa, co dodaje temu wszystkiemu dodatkowego smaczku.

Zamek Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w Wiśle

zamek w wiśle
zamek w wiśle
3 / 5

Dla każdego z nas, miejsca które służą najważniejszym osobom w kraju są ciekawą atrakcją. Tutaj mamy dodatkowo kawałek pięknej historii, napisanej zresztą przez zwyczajnych Polaków. Dla mnie miejsce warte odwiedzenia, mimo tego, że trudno dostępne.

Zamek Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w Wiśle
3 / 5

3 / 5

Nie udało mi się znaleźć informacji, czy zwiedzanie jest płatne… Zobaczenie zamku z zewnątrz (z pewnej odległości) jest oczywiście za darmo.

4 / 5

Zawsze ktoś jest. Jednak ogólnie podczas mojej wizyty było spokojnie.

2 / 5

Jak na taką atrakcję to jest za mało informacji turystycznej…

4.5 / 5

Przed wjazdem do całego kompleksu zamkowego jest sporo miejsca do zaparkowania. Do tego jeszcze mamy do dyspozycji kilka miejsc pod zamkiem górnym.

Jeżeli nie wchodzisz do środka to wystarczy godzina by zobaczyć cały kompleks.

Dla każdego.

Każdy powinien poradzić sobie w otoczeniu zamku. Nie wiem jak jest w środku.

  • nietypowość i unikalność,
  • historia miejsca,
  • rezydencja jest co prawda udostępniona turystom ale na zwiedzanie wnętrz trzeba się umówić z wyprzedzeniem
  • kiedy w rezydencji jest Prezydent obiekt jest niedostępny, niestety rzadko wiadomo wcześniej, kiedy do Zamku przyjeżdża Głowa Państwa
  • Warto zaparkować przed bramą wjazdową do terenu zamku, wtedy można spacerem przejść cały kompleks zabudowań wokół rezydencji i samą rezydencję.
  • Zwiedzanie wnętrz rezydencji możliwe jest tylko w większych, zorganizowanych grupach i po wcześniejszym umówieniu.

Zamek Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w Wiśle

Wpis opublikowano: 23 grudnia 2019, ostatnia modyfikacja treści: 14 maja 2023

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl