zapora na łomnicy w karpaczu co warto zobaczyć w karpaczu

Zapora na Łomnicy. Urokliwa atrakcja w Karpaczu

Zapora na Łomnicy w Karpaczu to zapora wodna, zbudowana w latach 1910-1915 na rzece Łomnica w niemal samym centrum Karpacza.

Rzeka Łomnica ze względu na ukształtowanie terenu po którym spływa z Karkonoszy, uznawana jest od stuleci za rzekę kapryśną, zdradliwą i niebezpieczną. Swoją potęgę ukazała w 1897 roku, podczas wielkiej powodzi w Kotlinie Jeleniogórskiej, kiedy wezbrane wody to zniszczyły wiele domów, gospodarstw, dróg i linii kolejowych. Po niej Prusy uruchomiły wielki program przeciwpowodziowy, w ramach którego m. in. uregulowano rzeke na wielu odcinkach oraz wybudowano zaporę przeciwrumoszową w Karpaczu. Spiętrza ona wody rzeki, gromadząc nadmiar wód opadowych, regulując przepływ i zatrzymując niesione wodą skały (rumosz).

Półkolista zapora wodna na Łomnicy w Karpaczu, zbudowana z granitowych bloków oprócz ważnej funkcji hydrotechnicznej, stała się również kolejną atrakcją turystyczna miasta. Po jej koronie, liczącej 105 metrów poprowadzony został nawet czerwony szlak turystyczny, biegnący w kierunku pobliskiego szczytu Karpatka. Malowniczości temu miejscu dodaje niewielki zbiornik wodny (Zbiornik Łomnica), który utworzyła zapora piętrząc wody rzeki. W zaporze znajduje się pięć otworów przelewowych, przez które przelewają się wody rzeki tworząc sztuczny wodospad.

Co jeszcze we wpisie?

To znajdziesz w moim blogowym opisie tego miejsca.

Autor wpisu

marcin krawczyk bloger mikropodróżnik zdjęcie portretowe

Cześć, jestem Marcin!

autor bloga, mikropodróżnik, regionalista

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl. Więcej o mnie przeczytacie tutaj

Lokalizacja – Zapora na Łomnicy. Urokliwa atrakcja w Karpaczu

Lokalizacja miejsca „Zapora na Łomnicy. Urokliwa atrakcja w Karpaczu”: Karpacz, ul. Rybacka 8, na rzece Łomnica. Dokładną lokalizację znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

mapa atrakcji turystycznych

Sprawdź moją mapę atrakcji i ponad 500 miejsc, które na niej oznaczyłem!

Konkrety

Zapora na Łomnicy. Urokliwa atrakcja w Karpaczu w wielkim skrócie! Poznajcie unikalność tego miejsca i moją opinię o nim!

unikalność

Na Dolnym Śląsku znajdziecie kilka naprawdę efektownie wyglądających zapór wodnych. Jednak w okolicach Karpacza, zapora na Łomnicy nie ma dużej konkurencji. Na jej wyjątkowość wpływa również granitowa, elegancka konstrukcja oraz atrakcyjna lokalizacja niedaleko centrum miasta.

moim zdaniem

Zarówno spacer do zapory, zielonym lasem wzdłuż Łomnicy jak i delektowanie się szumem spływającej wody będzie przyjemnym wytchnieniem od gwaru, jaki panuje na pobliskim deptaku. Dodatkowo przy dużej ilości przelewanej wody, będziecie mieli okazje zobaczyć malowniczy sztuczny wodospad.

Galeria zdjęć

Zapora na Łomnicy. Urokliwa atrakcja w Karpaczu

zapora na łomnicy w karpaczu
zapora na łomnicy w karpaczu
grzbiet zapory zapora na łomnicy w karpaczu zbiornik łomnica
kłódka na barierkach zbiornik łomnica karpacz
zbiornik łomnica karpacz barierki
rzeka łomnica pod zaporą karpacz

Rating miejsca

Ocena praktycznych informacji o miejscu: cen, ilości odwiedzających i ogólnego przygotowania miejsca do bycia atrakcją turystyczną. Im wyższa ocena tym lepiej!

Średnia ocena – 3.3/5 – składowe oceny:

Ceny5/5

Wstęp na zaporę na Łomnicy jest bezpłatny.

Ilość odwiedzających3/5

Zapora Łomnica w Karpaczu to popularna atrakcja turystyczna w mieście, położona dodatkowo blisko centrum i na trasie szlaku turystycznego. Z tego powodu na zaporze raczej zawsze spotkacie innych spacerowiczów i turystów.

Przygotowanie1.5/5

Niestety poza oznaczeniami czerwonego szlaku turystycznego nie natrafiłem tutaj na żadne inne elementy, które pozwoliły by poznać to miejsce lub ułatwiły dotarcie do niego.

czytasz – wspieraj

Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:)

Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (10, 15, 25 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga

Praktyczne informacje – Zapora na Łomnicy. Urokliwa atrakcja w Karpaczu

Parking – 2/5

Bezpośrednio przy zaporze nie znajdziecie żadnego parkingu. Najbliższymi parkingami są miejskie parkingi: nr 2 (przy ul. Konstytucji 3 Maja) oraz nr 10 (przy ul. Rybackiej). Parkingi nie są duże, w szczycie sezonu zaparkowanie na nich może być trudne a dodatkowo jest płatne, choć znacznie tańsze niż na parkingach prywatnych. Oddalone są od zapory o ok. 500 metrów, które pokonacie pieszo w maksymalnie 10 minut.

Potrzebny czas

Spacer koroną zapory, pamiątkowe zdjęcie oraz zejście do jej podstawy zajmie Wam około 15 minut.

Sugerowany wiek

Dla każdego.

Dostępność

Sama zapora nie posiada przeszkód, które byłby utrudnieniem dla osób niepełnosprawnych czy rodziców z wózkami dziecięcymi. Na dojściu do zapory trzeba pokonać nierówności terenu (schody, pochyłe zjazdy), dlatego warto mieć w tych miejscach kogoś do pomocy.

podpowiedź

Najpiękniej zapora na Łomnicy w Karpaczu prezentuje się w czasie wiosennych roztopów, kiedy to z pięciu otworów spada woda, tworząc kaskady, łączące się w malowniczy sztuczny wodospad.

Plusy i minusy

główne atuty

  • urokliwość i malowniczość miejsca,
  • bliskość centrum miasta,
  • położenie w cichym i zielonym zakątku Karpacza,

słabsze strony

  • brak elementów informacji turystycznej ułatwiających dotarcie i poznanie miejsca,
  • trudność w zaparkowaniu w pobliżu zapory,

Poznajcie inne miejsca w okolicy

Wpis opublikowano: 25 stycznia 2024
Wykaz źródeł
  • ilustrowany przewodnik z mapami „KARPACZ i okolice”, wydanie XV – 2020r., wyd. Wydawnictwo Turystyczne PLAN, ISBN 978-83-7868-538-8,
  • wpis ZAPORA NA ŁOMNICY na oficjalnej stronie internetowej Miasta Karpacz, link, dostęp z dn. 25.01.2024,
  • wpis Zapora na Łomnicy w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 25.01.2024,
POZNAJMY SIĘ
kierunkowo.pl autor marcin krawczyk prelekcja targi tour salon prezentacja 2023
Marcin Krawczyk

mikropodróżnik | bloger | polonofil

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie

CO MYŚLISZ O TYM MIEJSCU I WPISIE?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl