tu byłem

Brda w Bydgoszczy

Brda to długa na 238 kilometrów rzeka w północnej części Polski. Nietypowy jest jej bieg, ponieważ swoje źródła ma w okolicach Borów Tucholskich i płynie na południe, by tuż za Bydgoszczą wpłynąć do Wisły. Uchodzi za jedną z najczystszych rzek w tym rejonie Polski.

Brda miała bardzo mocny wpływ na rozwój Bydgoszczy, ponieważ to właśnie nią do tego miasta spływały produkty rolne w tym zboża, które ukierunkowały bydgoski przemysł właśnie w kierunku przetwórstwa zbóż. Dzięki temu w Bydgoszczy powstawały spichrze, młyny (najbardziej znane i imponujące Młyny Rothera) a także liczne kanały i budowle hydrotechniczne, które umożliwiały obsługę barek, spływających w stronę Wisły. Przepływająca przez Bydgoszcz Brda znacząco wpłynęła na układ ścisłego centrum miasta, gdzie zostało ono „poszatkowane” kanałami, dopływami i infrastrukturą wodną dzięki czemu powstała Wyspa Młyńska, zabudowania dawnego portu, kanał Międzywodzie, liczne zatoki i inne.

Dzisiaj Brda to jedna z głównych atrakcji miasta, która doskonale wkomponowała się w tkankę nowoczesnego miasta. Nad rzeką powstają nowe zabudowania takie jak nowe spichrze czy Przystań Bydgoszcz, które doskonale wpisały się w przestrzeń, razem z odnawianymi zabytkowymi budowlami, które nad rzeką stoją już setki lat. Dzięki temu rzeka oraz jej kanały tworzą razem z zabudowaniami, piękne i unikatowe centrum Bydgoszczy, które dodatkowo można również podziwiać z poziomu rzeki, korzystając z Bydgoskiego Tramwaju Wodnego.

region:

lokalizacja: rzeka przecinająca Bydgoszcz z północnego-zachodu na wschód

Brda w Bydgoszczy

zdjęcia

unikalność

3/5

Wiele rzek przepływa przez polskie miasta, jednak tylko nieliczne w tak malowniczy sposób poszatkowały ich centra oraz wpłynęły na ogólny ich charakter i wygląd. Pod tym kątem Brda jest wyjątkowa, choć nie jedyna.

moim zdaniem

4/5

Być w Bydgoszczy i ominąć Brdę to barbarzyństwo:) Wiele ciekawych miejsc w Bydgoszczy znajduje się nad samym brzegiem rzeki, a sama rzeka jest ważnym punktem na mapie miasta, która podbija nasze odczucia i ogólne wrażenie. Dodatkowo miasto możemy podziwiać z jej poziomu, korzystając z tramwaju wodnego. Warto skorzystać z atrakcji, które zostały przygotowane dla turystów a są nierozerwalne z rzeką czy ogólnie wodą, wśród których mamy plaże miejskie, bulwary czy inne. Szkoda przegapić!

mapa

oceny

średnia ocena
4.5/5

ceny

4.5/5

W większości bez opłat, oczywiście wybrane atrakcje związane z Brdą, takie jak np. tramwaj wodny wiążą się z opłatami.

ilość turystów

4/5

Są miejsca gdzie bywa tłoczno nad rzeką ale są również miejsca, gdzie można spokojnie usiąść lub pospacerować i nacieszyć oczy miastem nad wodą.

infrastruktura turystyczna

5/5

Najciekawsze miejsca doskonale opisane i przybliżone turystom za pomocą świetnej informacji turystycznej. Dodatkowo w Bydgoskim Centrum Informacji świetna uloto-mapka „Kanałowe zagadki”, która świetnie oprowadza po „wodnej” Bydgoszczy w tym także wzdłuż głównej rzeki miasta.

przydatne informacje

potrzebny czas

Odwiedzenie najpopularniejszych miejsc nad rzeką w ścisłym centrum i okolicach Wyspy Młyńskiej wymaga minimum 1 godziny czasu. Dotarcie do bardziej odległych fragmentów rzeki wymaga znacznie więcej czasu.

sugerowany wiek

Dla każdego.

parking

4.5/5

Nowoczesny (płatny) parking przy ul. Jana Kazimierza oraz darmowy, choć często przepełniony parking przy Urzędzie Miasta (ul. Grudziądzka) są wystarczającą bazą parkingową dla turystów odwiedzających Bydgoszcz.

dostępność

Dla każdego, choć niektóre zejścia bliżej rzeki, mogą stwarzać trudności osobom niepełnosprawnym.

podpowiedź kierunkowo.pl!

Najbardziej okazale Brda w Bydgoszczy prezentuje się oczywiście w okolicach spichrzów. Jednak to nie jedyne ciekawe miejsce przy rzece. Każdy pewnie wybrałby inne, dlatego pospacerować wzdłuż brzegów i odnaleźć to dla Was najpiękniejsze czy najspokojniejsze.

zostań po więcej!

Jestem również na

Jesteś u mnie pierwszy raz? Pozwól, że przedstawię Tobie mojego bloga!

Brda w Bydgoszczy

mocne strony

  • lokalizacja przy rzece wielu ważnych atrakcji na mapie miasta,
  • liczne zakola, jazy, kanały, które malowniczo przecinają ważne turystyczno miejsca,
  • możliwość oglądania Bydgoszczy z poziomy wody poprzez rejs tramwajem wodnym,

słabe strony

  • nie zauważyłem
więcej o miejscu w internecie

dowiedź się więcej!

Brda w Bydgoszczy

zobacz w pobliżu
poradniki turystyczne
zwiedzam Polskę!
To ważne!

Pomogłem lub zainspirowałem?

Postaw mi wirtualną kawę lub podaj wpis dalej! By udostępnić go w social mediach, użyj jednego z poniższych przycisków!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Każdy, nawet najdrobniejszy gest z Waszej strony, którym doceniacie moją pracę strasznie motywuje i daje poczucie, że to co robię ma sens oraz jest da Was wartościowe. Dlatego jeżeli w jakikolwiek sposób pomogłem Wam swoim blogiem, zachęcam do odwdzięczenia się komentarzem, udostępnieniem, dołączeniem do społeczności kierunkowo.pl w social mediach czy postawieniem kawki!

Możesz również zapisać się newslettera, dzięki któremu zawsze będziesz wiedział o nowych wpisach a także otrzymasz dodatkowe korzyści jak rabaty i darmowe materiały!

Znajdziesz mnie również w social mediach: Facebook, twitter, Instagram. Bedzie mi bardzo miło jak dołączysz do obserwujących!

Dziękuje, że wpadłeś! Zapraszam częściej:)

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x