tu byłem

Dawna granica zaborów w Borzykowie

Takiego drugiego miejsca w Polsce nie znajdziecie, ponieważ symboliczna, odtworzona dawna granica zaborów w Borzykowie, niedaleko Pyzdr to miejsce, gdzie wieki temu najdalej na zachód sięgało Cesarstwo Rosyjskie! Oczywiście dotyczy to granic, tragicznych dla Polski czasów zaborów, jednak piętno tych czasów i ich skutki, w wielu wymiarach widoczne są do dzisiaj. Dawna granica zaborów w Borzykowie, oddzielająca niegdyś zabór rosyjski i zabór pruski, jest dzisiaj symbolem zarówno rozłamu Królestwa Polskiego, rozwijającego się pod różnymi zaborami w różnych prędkościach ale również symbolem scalenia i odbudowy Polski, takiej jaką dzisiaj znamy!

Granica w tym miejscu przebiegała od 1815 roku, po kongresie w Wiedniu aż do 1919 roku. Jednak jak wspomniałem nie tylko szeroka, obecnie biegnąca miedzy polami droga jest jedyną pozostałością po dawnej granicy. Inne pozostałości widać np. doskonale na zdjęciach satelitarnych, gdzie wyraźnie widać różnice w wielkości pól (w zaborze pruskim duże pola, w rosyjskim małe powierzchniowo, długie i wąskie). Jednak różnic w szerszym kontekście było więcej, chociażby patrząc na ilość linii kolejowych w danych zaborach czy… poglądy polityczne.

 

kategoria miejsca:

region:

lokalizacja: na południowy-wschód od m. Borzykowo, k. Pyzdr w Wielkopolsce

Dawna granica zaborów w Borzykowie

zdjęcia

unikalność

5/5

Dawna granica zaborów w Borzykowie to moim zdaniem miejsce unikatowe, ponieważ tylko ten skrawek ziemi ma taką historię i został symbolicznie upamiętniony. Jednak po za samym odtworzonym i symbolicznym przejściu granicznym, miejsce to jest symbolem podziału a następnie scalenia jednocześnie a jego historia oraz jej skutki, widoczne do dzisiaj warte poznania!

moim zdaniem

3/5

Choć symboliczny posterunek graniczny jest niewielki i mało efektowny, warto odwiedzić to miejsce, choćby dla pamiątkowego zdjęcia i poczytania informacji o historii tego miejsca, która jest wyjątkowa!

Dawna granica zaborów w Borzykowie

dowiedź się więcej!

mapa

oceny

średnia ocena
4.3/5

ceny

5/5

Bez opłat.

ilość turystów

4/5

Położenie przy głównej drodze powoduje, że zatrzymują się tutaj pojedyncze osoby, jedne zaciekawione niecodziennym widokiem i inne, szukające miejsca o którym wcześniej przeczytały.

infrastruktura turystyczna

4/5

Na miejscu znajduje się tablica informacyjna, która w zupełności zaspokaja ciekawość turysty a u wybitnie zainteresowanych tematem, daje impuls do dalszego szukania informacji w innych źródłach. Brakuje jedynie drogowskazu przy drodze, np. typowego brązowego znaku turystycznego, który możemy spotkać kawałek dalej i dotyczącego Muzeum Regionalnego Ziemi Pyzdrskiej.

przydatne informacje

potrzebny czas

Maksymalnie 10-15 minut.

sugerowany wiek

Dla każdego! Nawet dzieci będą miały nieco frajdy oglądając wyrzeźbionych żołnierzy:)

parking

4/5

W pobliżu symbolicznego przejścia nie ma zorganizowanego parkingu, jednak można zaparkować na poboczu polnej, szerokiej drogi, biegnącej tuż obok.

dostępność

Miejsce dostępne dla każdego.

podpowiedź kierunkowo.pl!

Choć granica między zaborami przebiegała na wysokości m. Borzykowo, to najdalej na zachód wysuniętym miastem w Cesarstwie Rosyjskim były Pyzdry, nazywane niegdyś najbardziej carskim miastem dawnej Rosji ponieważ to właśnie tutaj kwitł przemyt, granicę mocarstw przechodzili powstańcy co świadczy o słabym strzeżeniu tego fragmentu granicy. Również dochody tutejszej ludności z nielegalnego „ruchu granicznego” nie mogły być małe, ponieważ w 1918 roku, radni miasta Pyzdry wcale nie byli chętni do przesunięcia granicy dalej na zachód…

zostań po więcej!

Jestem również na

Jesteś u mnie pierwszy raz? Pozwól, że przedstawię Tobie mojego bloga!

Dawna granica zaborów w Borzykowie

mocne strony

  • dobra informacja turystyczna,
  • ciekawa forma symbolicznej odbudowy dawnego przejścia,
  • niezwykła historia,
  • mało turystów,
  • położenie tuż przy głównej drodze,

słabe strony

  • nie zauważyłem…
więcej o miejscu w internecie

dowiedź się więcej!

Dawna granica zaborów w Borzykowie

zobacz w pobliżu
poradniki turystyczne
zwiedzam Polskę!
To ważne!

Pomogłem lub zainspirowałem?

Postaw mi wirtualną kawę lub podaj wpis dalej! By udostępnić go w social mediach, użyj jednego z poniższych przycisków!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Każdy, nawet najdrobniejszy gest z Waszej strony, którym doceniacie moją pracę strasznie motywuje i daje poczucie, że to co robię ma sens oraz jest da Was wartościowe. Dlatego jeżeli w jakikolwiek sposób pomogłem Wam swoim blogiem, zachęcam do odwdzięczenia się komentarzem, udostępnieniem, dołączeniem do społeczności kierunkowo.pl w social mediach czy postawieniem kawki!

Możesz również zapisać się newslettera, dzięki któremu zawsze będziesz wiedział o nowych wpisach a także otrzymasz dodatkowe korzyści jak rabaty i darmowe materiały!

Znajdziesz mnie również w social mediach: Facebook, twitter, Instagram. Bedzie mi bardzo miło jak dołączysz do obserwujących!

Dziękuje, że wpadłeś! Zapraszam częściej:)

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x