Dawna granica zaborów w Borzykowie

granica zaborów w Borzykowie
 • Marcin
 • 31 sierpnia 2021
Dawna granica zaborów w Borzykowie

Takiego drugiego miejsca w Polsce nie znajdziecie, ponieważ symboliczna, odtworzona dawna granica zaborów w Borzykowie, niedaleko Pyzdr to miejsce, gdzie wieki temu najdalej na zachód sięgało Cesarstwo Rosyjskie! Oczywiście dotyczy to granic, tragicznych dla Polski czasów zaborów, jednak piętno tych czasów i ich skutki, w wielu wymiarach widoczne są do dzisiaj. Dawna granica zaborów w Borzykowie, oddzielająca niegdyś zabór rosyjski i zabór pruski, jest dzisiaj symbolem zarówno rozłamu Królestwa Polskiego, rozwijającego się pod różnymi zaborami w różnych prędkościach ale również symbolem scalenia i odbudowy Polski, takiej jaką dzisiaj znamy!

Granica w tym miejscu przebiegała od 1815 roku, po kongresie w Wiedniu aż do 1919 roku. Jednak jak wspomniałem nie tylko szeroka, obecnie biegnąca miedzy polami droga jest jedyną pozostałością po dawnej granicy. Inne pozostałości widać np. doskonale na zdjęciach satelitarnych, gdzie wyraźnie widać różnice w wielkości pól (w zaborze pruskim duże pola, w rosyjskim małe powierzchniowo, długie i wąskie). Jednak różnic w szerszym kontekście było więcej, chociażby patrząc na ilość linii kolejowych w danych zaborach czy… poglądy polityczne.

 

kategoria miejsca
region
lokalizacja

na południowy-wschód od m. Borzykowo, k. Pyzdr w Wielkopolsce

GALERIA

Dawna granica zaborów w Borzykowie

granica zaborów w Borzykowie
granica zaborów w Borzykowie
granica zaborów w Borzykowie
granica zaborów w Borzykowie

W SKRÓCIE


 • UNIKALNOŚĆ

Dawna granica zaborów w Borzykowie to moim zdaniem miejsce unikatowe, ponieważ tylko ten skrawek ziemi ma taką historię i został symbolicznie upamiętniony. Jednak po za samym odtworzonym i symbolicznym przejściu granicznym, miejsce to jest symbolem podziału a następnie scalenia jednocześnie a jego historia oraz jej skutki, widoczne do dzisiaj warte poznania!

 • MOIM ZDANIEM

Choć symboliczny posterunek graniczny jest niewielki i mało efektowny, warto odwiedzić to miejsce, choćby dla pamiątkowego zdjęcia i poczytania informacji o historii tego miejsca, która jest wyjątkowa!

MAPA

Dokładną lokalizację miejsca: Dawna granica zaborów w Borzykowie, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

OCENY

ŚREDNIA OCEN

4.3 / 5

Dawna granica zaborów w Borzykowie


CENY

5 / 5

Bez opłat.

ILOŚĆ TURYSTÓW

4 / 5

Położenie przy głównej drodze powoduje, że zatrzymują się tutaj pojedyncze osoby, jedne zaciekawione niecodziennym widokiem i inne, szukające miejsca o którym wcześniej przeczytały.

UŁATWIENIA DLA ODWIEDZAJĄCYCH

4 / 5

Na miejscu znajduje się tablica informacyjna, która w zupełności zaspokaja ciekawość turysty a u wybitnie zainteresowanych tematem, daje impuls do dalszego szukania informacji w innych źródłach. Brakuje jedynie drogowskazu przy drodze, np. typowego brązowego znaku turystycznego, który możemy spotkać kawałek dalej i dotyczącego Muzeum Regionalnego Ziemi Pyzdrskiej.

PRAKTYCZNE INFORMACJE

PARKING

4 / 5

W pobliżu symbolicznego przejścia nie ma zorganizowanego parkingu, jednak można zaparkować na poboczu polnej, szerokiej drogi, biegnącej tuż obok.

POTRZEBNY CZAS

Maksymalnie 10-15 minut.

SUGEROWANY WIEK

Dla każdego! Nawet dzieci będą miały nieco frajdy oglądając wyrzeźbionych żołnierzy:)

DOSTĘPNOŚĆ

Miejsce dostępne dla każdego.

 • PODPOWIEDŹ KIERUNKOWO.PL

Choć granica między zaborami przebiegała na wysokości m. Borzykowo, to najdalej na zachód wysuniętym miastem w Cesarstwie Rosyjskim były Pyzdry, nazywane niegdyś najbardziej carskim miastem dawnej Rosji ponieważ to właśnie tutaj kwitł przemyt, granicę mocarstw przechodzili powstańcy co świadczy o słabym strzeżeniu tego fragmentu granicy. Również dochody tutejszej ludności z nielegalnego “ruchu granicznego” nie mogły być małe, ponieważ w 1918 roku, radni miasta Pyzdry wcale nie byli chętni do przesunięcia granicy dalej na zachód…

Dawna granica zaborów w Borzykowie

MOCNE STRONY

 • dobra informacja turystyczna,
 • ciekawa forma symbolicznej odbudowy dawnego przejścia,
 • niezwykła historia,
 • mało turystów,
 • położenie tuż przy głównej drodze,

SŁABE STRONY

 • nie zauważyłem…

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

Dowiedź się więcej o okolicy!

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

kierunkowo.pl w socialmediach

mapa atrakcji turystycznych w Polsce

Poznajcie interaktywną mapę ciekawych miejsc w Polsce na kierunkowo.pl!