Dawne Opactwo Cystersów w Lądzie
Trudno w kilku słowach opisać dawne Opactwo Cystersów w Lądzie, które jest jednocześnie jednym z najstarszych klasztorów w Polsce, perłą architektury późnego baroku, modelowym przykładem cysterskiego opactwa oraz jednym z kilkudziesięciu pomników historii! Niewątpliwie to nieco zapomniane i położone na uboczu miejsce, zasługuje na uznanie i docenienie.
Opactwo Cystersów w Lądzie, zgodnie z tradycją założone zostało w XII wieku i bardzo szybko budowało swoją pozycję i znaczenie. Położenie przy ważnym szlaku oraz z dala od ośrodków miejskich, wpływało na wzrost znaczenia opactwa na mapie ówczesnego królestwa. Już w XIV wieku opactwo posiadało ponad 30 wsi w różnych częściach królestwa oraz stało się miejscem chętnie odwiedzanym przez polskich królów. Ciekawostką jest fakt, że do XVI wieku, klasztor w Lądzie był zasiedlony i zarządzany przez niemieckich zakonników. Dopiero od 1511 roku do klasztoru mogli dołączyć polscy zakonnicy a kilkadziesiąt lat później opatem został pierwszy Polak. Na skutek tych przemian niemieccy zakonnicy opuścili Ląd. Następnie w XVII i XVIII wieku klasztor oraz całe opactwo przeżywa chwile szczytowego rozwoju, które przerwały rozbiory Królestwa Polskiego pod koniec XVIII wieku. Wtedy to rozpoczął się okres podupadania lądzkiego opactwa. Od 1921 roku klasztor objęli salezjanie, którzy w Lądzie utworzyli poza zgromadzeniem klasztornym również seminarium duchowne. Zakon salezjański obecny jest w murach dawnego cysterskiego opactwa do dnia dzisiejszego, a od lat 70. XX wieku prowadzi na szeroką skalę prace remontowo-renowacyjne tego niezwykłego zabytku.
W skład całego kompleksu dawnego opactwa wchodzi: zabytkowy kościół pw. NMP oraz św. Mikołaja, przylegający do niego gotycki klasztor z wirydarzem, ogród klasztory oraz dawny cmentarz zakonny. Do najcenniejszych zabytków opactwa należą: oratorium św. Jakuba z unikatową, gotycką polichromią datowaną na 1370 rok (wow!), kapitularz ze sklepieniem wspartym na tylko jednym filarze, krużganki wokół wirydarza oraz oczywiście świątynia, która powala swoją architekturą i dosłownie wzbudza w zachwyt każdego odwiedzającego!
Dawne Opactwo Cystersów w Lądzie
Konkrety
lokalizacja
Ląd 101, pow. słupecki, woj. wielkopolskie
region
kategoria
tagi
Lokalizacja
Unikalność
Opactwo Cystersów w Lądzie to niepowtarzalny zabytek architektury, sztuki i historii! To również jeden z najstarszych klasztorów na polskich ziemiach, który przez wieki obecny był w historii Polski. Obecnie położony nieco na uboczu, próbuje poprzez liczne prace remontowe odtworzyć swój dawny blask, dzięki czemu stanie się prawdziwą atrakcją turystyczną, na co niewątpliwie zasługuje!
Galeria
Dawne Opactwo Cystersów w Lądzie
Moim zdaniem
Choć Ląd i tutejsze Opactwo nie jest tak znane jak imponujące wielkością Opactwo Cystersów w Lubiążu, zasługuje na co najmniej takie samo zainteresowanie, głównie ze względu na swoją porywającą architekturę, bezcenne gotyckie malowidła oraz historię i położenie! Miejsce, które po prostu należy odwiedzić!
Ranking
ceny
Zwiedzanie opactwa nie wiąże się ze ściśle określonym cennikiem. Po zakończeniu oprowadzania możemy zostawić dowolną ofiarę, do czego zachęcam, ponieważ jeszcze wiele prac remontowych przed budynkami opactwa i każde środki będą niezwykle cenne.
ilość turystów
Opactwo Cystersów w Lądzie to póki co, mało oblegany przez turystów obiekt.
przygotowanie
Po opactwie oprowadza nas przewodnik, który w wyczerpujący sposób przedstawia nam historię oraz obecny stan obiektu. Z racji, że nie każdy decyduje się na zwiedzanie wnętrz, miło byłby pomyśleć o elementach informacji turystycznej na zewnątrz.
Praktyczne info
parking
Duży i bezpłatny parking pod samym ogrodzeniem opactwa.
potrzebny czas
Zwiedzanie wnętrza świątyni i klasztoru wymaga zarezerwowania sobie około 75-90 minut. Zobaczenie opactwa jedynie z zewnątrz to kwestia kilkunastu minut. Godziny zwiedzania można sprawdzić na stronach internetowych Wyższego Seminarium Duchownego w Lądzie.
sugerowany wiek
Ze względu na relikwie głów (!) w ołtarzu św. Urszuli oraz nieco surowy i mroczny klimat klasztoru, nie sugeruję przyjazdu tutaj z dziećmi poniżej 8 roku życia.
dostępność
Opactwo Cystersów w Lądzie ma swoje lata, co oczywiście przekłada się na ograniczoną dostępność obiektu. W wnętrzach oprowadzanie wiedzie przez wiele schodów, co będzie kłopotliwe dla osób na wózkach inwalidzkich.
Plusy i minusy
główne atuty
- unikalna architektura,
- bogata historia,
- niesamowite oratorium św. Jakuba z gotyckimi malowidłami, liczącymi sobie grubo ponad 600 lat!
- możliwość zwiedzania z przewodnikiem,
- wygodny parking,
- brak tłumów turystów,
słabsze strony
- ograniczona dostępność z racji specyfiki obiektu,
Podpowiedź kierunkowo.pl
Opactwo Cystersów w Lądzie jest otoczone przez pokaźnych rozmiarów drzewa, które skutecznie ograniczają widok na obiekt oraz powodują złudne wrażenie, że nie stoimy przed prawdziwym i pokaźnym „gmaczyskiem”. Właśnie dlatego by wykonać ujęcie, na którym znajdzie się cały kompleks opactwa warto jechać na pobliski most na Wartą lub rozlewiska Warty na przeciwległym brzegu rzeki!
Dawne Opactwo Cystersów w Lądzie
Poznajcie miejsca w okolicy!
Marcin Krawczyk
mikropodróżnik | bloger | polonofil
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie
Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii ciekawe miejsca w Polsce i na mapie atrakcji turystycznych!