Międzywodzie w Bydgoszczy

międzywodzie w bydgoszczy wyspa młyńska w bydgoszczy bydgoszcz w jeden dzień atrakcje w bydgoszczy
 • Marcin
 • 10 stycznia 2021
Międzywodzie w Bydgoszczy

Międzywodzie w Bydgoszczy to miejsce ciekawe, choć przez wielu mijane bez zastanowienia. Obecnie to niewielki kanał, łączący Brdę z Młynówką, który w pierwszym dziesięcioleciu XXI wieku został odtworzony w formie uroczej kaskady, wzdłuż której zlokalizowano tarasy idealne do spacerów oraz miejsca do odpoczynku.

Wcześniej, aż do lat 60. XX wieku, kanał dzielił obecną Wyspę Młyńską na dwie części: wschodnią – “menniczą”, na której zlokalizowano budynki dawnej mennicy oraz wyspę bardziej gospodarczą na której głównym budynkiem były Młyny Rothera. We wspomnianych latach 60. poprzedniego wieku dawny kanał napędzający dawnej urządzenia mennicze oraz inne manufaktury nad jego brzegiem, został zasypany. Wcześniej jak wspomniałem, pełnił on funkcję techniczną, mianowicie napędzania urządzeń w sąsiadujących z nim budynkach wytwórczych a od około połowy XIX wieku przekształcony został on w miejskie kąpielisko, które znane było z pienistych kąpieli, które powstały na skutek spieniania wody przez koła młyńskie. W XX wieku jego znaczenie zmalało. Kąpielisko się zamuliło i nie zostało odtworzone a manufaktury, napędzane siłą wody albo przestały wytwarzać swoje produktu albo zostały zasilone w elektryczność.

Dopiero w XXI wieku podjęto działania, które docelowo miały odtworzyć to miejsce w innej niż pierwotna formie lecz skutecznie upamiętniającej to miejsce w ubiegłych stuleciach. Kanał odtworzono w latach 2005-2007 i od tego czasu jest jedną z najoryginalniejszych atrakcji Bydgoszczy. Obecnie jest to ciekawa w swojej formie wodna kaskada, dzięki której przepływa woda między Młynówką a Brdą. Znaczącą różnicą w funkcjonowaniu kanału jest zastąpienie grawitacyjnego spływu wody (dzięki istniejącej różnicy poziomów), spływem wymuszonym, ponieważ w górnej części kaskady zlokalizowana była pompownia zasilająca kanał w wodę. Dzięki przyjętej formie architektonicznej kanał Międzywodzie w Bydgoszczy stał się bardzo miłym miejscem na spacer, znalezienie ochłody w letnie dni oraz miejsce do chwili odpoczynku. W budynkach znajdujących się tuż nad kanałem obecnie zlokalizowano: Europejskie Centrum Pieniądza, Muzeum Okręgowe oraz Galeria Sztuki Nowoczesnej w Czerwonym Spichlerzu.

 

region
lokalizacja

na bydgoskiej Wyspie Młyńskiej

GALERIA

Międzywodzie w Bydgoszczy

międzywodzie w bydgoszczy wyspa młyńska w bydgoszczy bydgoszcz w jeden dzień atrakcje w bydgoszczy
Młyny Rothera międzywodzie w bydgoszczy wyspa młyńska w bydgoszczy

W SKRÓCIE


 • UNIKALNOŚĆ

Bydgoskie Międzywodzie to miejsce wyjątkowe. Jednak dla nieinżynierskiego oka, bardzo mocno przypominające inne spokojne kanały miejsce, głównie w górskich i podgórskich miejscownikach, gdzie rzeki i strumyki są podobnie zaaranżowane. Na nizinach Międzywodzie w Bydgoszczy, trzeba przyznać, że jest wyjątkowe!

 • MOIM ZDANIEM

To miejsce warto zobaczyć z wielu powodów, jednym z nich jest jego urok, gdzie przy szumiącej wodzie można chwilę odetchnąć od zgiełku miasta a latem dodatkowo się schłodzić. Jego lokalizacja to dodatkowy atut, ponieważ chcąc dotrzeć na Wyspę Młyńską niemal na pewno go przetniemy.

MAPA

Dokładną lokalizację miejsca: Międzywodzie w Bydgoszczy, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

OCENY

ŚREDNIA OCEN

4.3 / 5

Międzywodzie w Bydgoszczy


CENY

5 / 5

Bez opłat.

ILOŚĆ TURYSTÓW

3.5 / 5

Bywa tłumnie.

UŁATWIENIA DLA ODWIEDZAJĄCYCH

4.5 / 5

Kilka tablic informacyjnych z najważniejszymi informacjami o całej Wyspie Młyńskiej ale również poszczególnych jest atrakcjach, to dobre źródło wiedzy na temat miejsca w którym się znajdujemy.

PRAKTYCZNE INFORMACJE

PARKING

4.5 / 5

Nowoczesny (płatny) parking przy ul. Jana Kazimierza oraz darmowy, choć często przepełniony parking przy Urzędzie Miasta (ul. Grudziądzka) są wystarczającą bazą parkingową dla turystów odwiedzających Bydgoszcz.

POTRZEBNY CZAS

Spacer brzegiem Międzywodzia to kwestia 5 minut. Jeżeli chcesz odpocząć na ławkach ciągnących się wzdłuż szumiącego kanału, dolicz tyle czasu ile tylko zapragniesz.

SUGEROWANY WIEK

Dla każdego.

DOSTĘPNOŚĆ

Dla każdego.

 • PODPOWIEDŹ KIERUNKOWO.PL

Dzisiejszy kanał Międzywodzie w Bydgoszczy to sztuczna kaskada wodna, zasilana w wodę z pompowni zlokalizowanej na jej szczycie. Nie możliwe jest przepłynięcie kajakiem po jej trasie ale przez to że jest płytki i o spokojnym nurcie, można się w nim schłodzić w upalne dni.

Międzywodzie w Bydgoszczy

MOCNE STRONY

 • lokalizacja w samym centrum miasta,
 • urokliwość i forma architektoniczna samego kanału oraz jego najbliższego otoczenia,
 • spokojny nurt i niewielka głębokość kanału,
 • sąsiedztwo ciekawych miejsc,
 • dobre miejsce na odpoczynek i krótką przerwę,

SŁABE STRONY

 • niestety nie jest to naturalny kanał wodny, przez to możemy trafić na dzień w którym woda nie będzie płynąć kanałem. Niestety właśnie ja tak trafiłem… Miałem jednak szczęście, by wcześniej zobaczyć to miejsce w pełnej krasie z przyjemnie szumiącą wodą.

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

Dowiedź się więcej o okolicy!

Szukasz ciekawych miejsc w Bydgoszczy? Sprawdź moje wpisy o tym mieście:

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

kierunkowo.pl w socialmediach

mapa atrakcji turystycznych w Polsce

Poznajcie interaktywną mapę ciekawych miejsc w Polsce na kierunkowo.pl!