Pałac w Ciążeniu, czyli dawna letnia rezydencja biskupów
Pałac w Ciążeniu to XVIII-wieczny pałac biskupi, którego budowę zainicjował biskup poznański Teodor Czartoryski. Jego budowa trwała 10 lat do 1768 roku, jednak dopiero w 1810 roku, za czasów biskupa Ignacego Raczyńskiego, pałac ostatecznie wykończono w stylu rokoko. Budynek długo nie pełnił swojej pierwotnej funkcji, czyli pałacu biskupiego, ponieważ już w 1818 roku przeszedł w ręce prywatne.
Ten imponujący, trzykondygnacyjny budynek z bogato zdobionymi fasadami jest obecnie Domem Pracy Twórczej, poznańskiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz oddziałem Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu. To właśnie w pałacu w Ciążeniu przechowywane jest ponad 80 000 woluminów dzieł masońskich, co jest największym tego typu zbiorem w Polsce!
Pałac w Ciążeniu otoczony jest pełnym uroku zabytkowym parkiem w stylu francuskim, który następnie przeobraża się w park krajobrazowy o powierzchni niemal 10 ha. Teren parku sąsiaduje z Nadwarciańskim Parkiem Krajobrazowym, na terenie którego zresztą znajduje się cały teren pałacowy.
Pałac mieści w sobie również pomieszczenia noclegowe, którymi zarządza i dysponuje UAM w Poznaniu.
Pałac w Ciążeniu, czyli dawna letnia rezydencja biskupów
Konkrety
lokalizacja
Ciążeń, ul. Wolności 33
region
kategoria
tagi
Lokalizacja
Unikalność
Pałac w Ciążeniu to jeden z wielu pięknych pałaców, które możemy podziwiać w naszym kraju. Jak każdy z nich jest unikatowy, jednak nie wyróżnia się w znaczący sposób na tle innych, podobnych obiektów.
Galeria
Pałac w Ciążeniu, czyli dawna letnia rezydencja biskupów
Moim zdaniem
Niestety z racji, że pałac w Ciążeniu możemy podziwiać tylko z zewnątrz, wyjedziemy stąd z pewnym niedosytem. Głównie z tego powodu, trzeba przyznać, że choć potencjał ogromy, architektura cudowna to atrakcja turystyczna bardzo średnia…
Ranking
ceny
Wstęp na teren pałacu nie wiąże się z żadnymi kosztami.
ilość turystów
Turystów jest niewielu, zazwyczaj to pojedyncze osoby. Częściej spotkamy studentów, mających zajęcia w pałacu.
przygotowanie
Bieda, choć pewnie wynika to z faktu, że pałac nie jest obecnie obiektem turystycznym. Nie zmienia to faktu, że jest to cenny zabytek, dlatego chociaż tablica informacyjna z krótką historią pałacu i podstawowymi informacjami cennymi dla turystów byłaby wskazana. Regulamin parku oraz pamiątkowa tablica na ogrodzeniu to zdecydowanie za mało…
Praktyczne info
parking
Brak parkingu dla odwiedzających. Wjazd na tereny pałacowe zabroniony, a jedynie miejsce gdzie można zaparkować to pobocze głównej drogi, czyli na dziko…
potrzebny czas
Optymalny czas to maksymalnie 30 minut.
sugerowany wiek
Dla każdego.
dostępność
Większość terenu dostępna dla każdego, tylko niektóre fragmenty parkowych ścieżek jest mocno kamienistych i potencjalnie trudnych do pokonania wózkiem inwalidzkim czy dziecięcym.
Plusy i minusy
główne atuty
- piękna architektura,
- pełen uroku park otaczający pałac,
- imponująca (choć niedostępna dla odwiedzających) biblioteka,
słabsze strony
- brak możliwości zwiedzania oraz jakiejkolwiek oferty turystycznej,
- szczątkowa infrastruktura turystyczna (brak nośników informacji, kierunkowskazów, tablic itp.),
- brak parkingu dla odwiedzających (nie dotyczy gości UAM),
Podpowiedź kierunkowo.pl
Nie można zwiedzać wnętrz pałacu, co jest największym minusem… Można zobaczyć to miejsce jedynie z zewnątrz, ale za to przez cały rok. Ogólnie z turystycznego punktu widzenia, czujemy się w tym miejscu osamotnieni, ponieważ na żadnym kroku nie ma ułatwień czy infrastruktury dla gości chcących zobaczyć ten ciekawy zabytek.
Pałac w Ciążeniu, czyli dawna letnia rezydencja biskupów
Poznajcie miejsca w okolicy!
Marcin Krawczyk
mikropodróżnik | bloger | polonofil
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie
Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii ciekawe miejsca w Polsce i na mapie atrakcji turystycznych!