Park Krajobrazowy im. gen. D. Chłapowskiego
Park Krajobrazowy im. gen. D. Chłapowskiego położony na Nizinie Kościańskiej i Pojezierzu Krzywińskim, ma dbać o unikatowy krajobraz rolniczy, ukształtowany w XIX wieku. Utworzono go w 1992 roku na powierzchni 172 kilometrów kwadratowych, która w znacznym stopniu jest użytkami rolnymi. Patronem parku jest… polski generał Dezydery Chłapowski, który prócz wiedzy oraz umiejętności wojskowych był również pionierem na ziemiach polskich nowoczesnego rolnictwa, które częściowo podpatrzył na Wyspach Brytyjskich. W swoim majątku w Turwi, gdzie miał swoją rezydencję w XVIII-wiecznym pałacu, wprowadził m. in. płodozmian, nowe gatunki roślin uprawnych oraz bydła oraz wykorzystywał nowoczesne, jak na tamte czasy maszyny rolnicze. Wprowadził również zadrzewienia śródpolne oraz pasy wiatrochronne, dzięki czemu uatrakcyjnił krajobraz ale i przyczynił się do zwiększenia uzyskiwanych plonów.
Najczęściej miedze obsadzane były akacjami oraz w mniejszej części dębami czy brzozami. Wzdłuż cieków sadzono olchy a wzdłuż dróg, również akacje, lipy, topole a nawet drzewa owocowe. Zachowane do dzisiaj zadrzewienia, cieki, łąki czy nieliczne lasy dają schronienie roślinom chronionym oraz wielu gatunkom zwierząt, owadów i ptaków. Obszar parku to przykład doskonałego ukształtowania krajobrazu rolniczego, który godzi intensywną gospodarkę rolną z jednoczesnym poszanowaniem środowiska naturalnego.
Do najciekawszych miejsc parku, poza zadrzewieniami śródpolnymi oraz fauną i florą, należy zaliczyć pomnikowe aleje drzew (np. w Kopaszewie, Racocie), dawne rezydencje magnackie (m. in. Turew, Racot, Kopaszewo, Choryń) oraz przygotowane ścieżki dydaktyczne.
Park Krajobrazowy im. gen. D. Chłapowskiego
Konkrety
lokalizacja
obszar pomiędzy Kościanem, Krzywiniem i Śremem w Wielkopolsce
region
kategoria
tagi
Lokalizacja
Unikalność
Park Krajobrazowy im. gen. D. Chłapowskiego to jeden z wielu parków krajobrazowych w Wielkopolsce, spośród których każdy jest na swój sposób wyjątkowy, również park położony pomiędzy Kościanem, Krzywiniem i Śremem. Mimo krajobrazu rolniczego z siecią zadrzewień śródpolnych, ukształtowanego przez gen. Dezyderego Chłapowskiego, park dla wielu będzie mało wyjątkowy.
Galeria
Park Krajobrazowy im. gen. D. Chłapowskiego
Moim zdaniem
Park Krajobrazowy im. gen. D. Chłapowskiego to coś więcej niż tylko rolniczy krajobraz i ciekawa przyroda. To kraina, będąca dawnej ogromnym gospodarstwem na terenie którego wzniesiono szereg pałaców, rezydencji i zabudowań gospodarczych, które na tamte czasy były przykładem nowoczesnego majątku i gospodarstwa rolnego. Bez wątpienia kraina nieco zapomniana a moim zdaniem warta odkrycia!
Ranking
ceny
Bez opłat.
ilość turystów
No cóż… Nie jest to miejsce popularne ani licznie odwiedzane, dlatego jestem niemal pewny, że będziecie poznawać najciekawsze miejsca parku w samotności.
przygotowanie
Trudno o dobrą i często informację turystyczną na tak dużym obszarze. Mimo to, na docenienie zasługują ścieżki dydaktyczne, oznakowanie granic parku, wytyczone szlaki piesze oraz rowerowe. Mogłoby być jednak znacznie więcej elementów, dzięki którym poznanie tych miejsc było by prostsze.
Praktyczne info
parking
Oprócz parkingu pod pałacem w Turwi, pod którym znajdziecie jedną ze ścieżek dydaktycznych, nie przygotowano innych miejsc gdzie można bezpieczne pozostawić samochód. Pozostają nam parkingi w poszczególnych miejscowościach lub pobocza.
potrzebny czas
Zależy od indywidualnych oczekiwań. Objazd kilku najciekawszych miejsc parku samochodem, to kwestia około 1,5 – 2 godzin.
sugerowany wiek
W parku nie znajdziecie atrakcji dla dzieci a by zrozumieć jego charakter i unikalność, uważam że warto mieć minimum 10 lat.
dostępność
Teren parku krajobrazowego jest typowym obszarem polskiej wsi i pól rozciągających się pomiędzy nimi. Dostęp do wielu miejsc może być niewygodny, czy nawet utrudniony dlatego warto mieć tutaj osobę, która będzie mogła w każdej chwili pomóc.
Plusy i minusy
główne atuty
- wyjątkowy krajobraz rolniczy,
- ciekawa historia,
- kilka ciekawych atrakcji nieprzyrodniczych, m. in. pałace, dawne zabudowana gospodarcze, związanych z historią miejsca,
- mało znane, nieodkryte przez co mało popularne wśród turystów
słabsze strony
- słabo rozbudowana informacja turystyczna i oznaczone trasy do najciekawszych zakątków,
Podpowiedź kierunkowo.pl
Park Krajobrazowy im. gen. D. Chłapowskiego
Poznajcie miejsca w okolicy!
Marcin Krawczyk
mikropodróżnik | bloger | polonofil
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie
Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii ciekawe miejsca w Polsce i na mapie atrakcji turystycznych!