Schronisko PTTK Przysłop pod Baranią Górą

 • Marcin
 • 23 grudnia 2019
Schronisko PTTK Przysłop pod Baranią Górą

Na rozległej polanie Przysłop, położonej na wysokości 900 m.n.p.m. nieopodal szczytu Baraniej Góry znajduje się górskie schronisko o tej samej nazwie. Już arcyksiążę austriacki Fryderyk Habsburg docenił uroki tego miejsca i postanowił w roku 1897 pobudować tutaj swoją rezydencje na czas polowań. Rezydencja w okresie I wojny światowej została zdewastowana. W 1925 roku Polacy przywrócili dawną rezydencje do użytku i zorganizowali w budynku schronisko górskie. W latach siedemdziesiątych XX wieku w związku z coraz większą ilością turystów postawiono nowy budynek, służący nam do dzisiaj. Schronisko jest na szlaku prowadzącym na Baranią Górę, przez co jest naturalnym miejscem na złapanie oddechu i chwilę odpoczynku. Jak na schronisko, mamy tutaj iście “królewskie” warunki:) Pokoje z balkonami, duży taras na którym można zjeść co nieco a w dni niepogody dużą jadalnię. Krótko mówiąc – jest fajnie.

lokalizacja

Wisła, ul. Czarna Wisełka 8

GALERIA

Schronisko PTTK Przysłop pod Baranią Górą

W SKRÓCIE


 • UNIKALNOŚĆ

Schronisko bardzo podobne do wielu innych, jednak otoczenie i historia schroniska sprawiają, że warto poświęcić mu więcej uwagi niż zwykle.

 • MOIM ZDANIEM

Będąc w okolicach szczytu Baraniej Góry grzechem byłoby nie wejść na chwilę odpoczynku.

MAPA

Dokładną lokalizację miejsca: Schronisko PTTK Przysłop pod Baranią Górą, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

OCENY

ŚREDNIA OCEN

3.8 / 5

Schronisko PTTK Przysłop pod Baranią Górą


CENY

4 / 5

Ceny jak to w schronisku – trochę wyższe niż normalnie ale na każdą kieszeń.

ILOŚĆ TURYSTÓW

3 / 5

Z racji, że to jedyne schronisko w okolicy turystów jest tutaj sporo. Jednak wielkość obiektu i otoczenia jest na tyle duża, że każdy znajdzie miejsce dla siebie.

UŁATWIENIA DLA ODWIEDZAJĄCYCH

4.5 / 5

Oznakowanie super! Chciałoby się więcej tablic informacyjnych o tym pięknym miejscu.

PRAKTYCZNE INFORMACJE

PARKING

4.5 / 5

Parkingi oczywiście są na początku szlaków, sporo niżej. Wystarczająco pojemne, żeby zmieścić samochody turystów.

POTRZEBNY CZAS

Zarezerwuj godzinę, tutaj nawet herbatą delektujesz się dłużej niż zwykle.

SUGEROWANY WIEK

Dzieci od 6 lat pewnie dadzą radę wejść i zejść. Dla młodszych może to być zbyt długa “atrakcja”.

DOSTĘPNOŚĆ

Schronisko położone w górach, podejście szlakami w lasach dyskwalifikuje wózki dziecięce i osoby niepełnosprawne.

 • PODPOWIEDŹ KIERUNKOWO.PL
 • Zaplanujcie sobie w schronisku odpoczynek i może mały obiad podczas zdobywania Baraniej Góry, najlepiej podczas podejścia – wtedy nie ma jeszcze tylu osób i spokojnie znajdziecie miejsce.
 • Z ciekawostek, polana Przysłop to nie tylko schronisko. Znajdują się tu zabudowania jeszcze z czasów rezydencji arcyksięcia, w których mieści się dzisiaj m. in. mini muzeum. Na polanie w latach międzywojennych mieściła się również skocznia narciarska, niestety dzisiaj nie ma po niej śladu – można doszukać się tylko “przecinki” w pobliskim lesie, gdzie kiedyś się ona znajdowała. A co z dawną rezydencją? Zabrzmi to śmiesznie, ale rozebrano ją i zniesiono do centrum Wisły, gdzie stoi do dzisiaj. Znajdziecie ją w osobnym poście jako Pałacyk Myśliwski Habsburgów.

Schronisko PTTK Przysłop pod Baranią Górą

MOCNE STRONY

 • zlokalizowanie w idealnym punkcie podejścia pod Baranią Górę,
 • duże, pojemne i zadbane
 • mało turystów z przypadku,

SŁABE STRONY

 • z racji że to jedyne schronisko w okolicy i do tego na popularnym szlaku jest w nim prawie zawsze sporo ludzi, ale spokojnie da się wygodnie usiąść i odpocząć

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

Dowiedź się więcej o okolicy!

Zobacz również wpis:

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

kierunkowo.pl w socialmediach

mapa atrakcji turystycznych w Polsce

Poznajcie interaktywną mapę ciekawych miejsc w Polsce na kierunkowo.pl!