tu byłem

Srebrna Góra – miasteczko w cieniu twierdzy

Niewielka Srebrna Góra, musiała przyzwyczaić się do faktu, że to górująca nad nią potężna twierdza, jest największą atrakcją. Urokliwa i bardzo charakterystyczna mieścina, położona w górskiej kotlinie ma jednak ciekawą historię oraz nietuzinkową architekturę.

Jej historia sięga XIV wieku, kiedy to zlokalizowano tutaj górniczą osadę, której mieszkańcy zajmowali się wydobyciem rudy srebra z pobliskich wzniesień. Złote czasy osady nastąpiły w XVI wieku, kiedy to Srebrna Góra zyskała prawa miejskie a wydobywanie rudy było żyłą złota, a w tym przypadku bardziej żyłą srebra. Niestety „złote” czasy nie trwały długo, bo zaledwie jedno niepełne stulecie, po którym to osada zaczęła podupadać. Próby wznowienia wydobycia rud srebra w późniejszych czasach nie powiodły się i ostatecznie jej zaniechano. Wtedy to z racji nowego układu granic, Srebrna Góra stała się ważnym ze strategicznego punktu widzenia, punktem na mapie Prus. Doskonałą lokalizację oraz naturalne warunki terenowe, sprawiły że w połowie XVIII wieku rozpoczęła się budowa majestatycznej górskiej twierdzy, która od tego czasu stała się sercem osady a dzisiaj jest główną atrakcją turystyczną.

Jednak ta niewielka osada u podnóża twierdzy, również ma do zaoferowania wiele urokliwych i cennych zabytków z których większość znajduje się wzdłuż wznoszącej się głównej ulicy. Tak naprawdę to całe miasteczko wpisane jest na listę zabytków lecz na szczególną uwagę zasługuje dawny kościół ewangelicki z XVI wieku, który dzisiaj został zaadoptowany na salę widowiskową, wykorzystywaną do różnych wydarzeń kulturalnych. Dodatkowo w Srebrnej Górze możemy zobaczyć kościół parafialny z XVIII wieku, dawną zabytkową plebanię oraz odkrytą w 2015 roku sztolnię po dawnej kopalni srebra, która być może w najbliższej przyszłości zostanie udostępniona zwiedzającym.

Na osobną uwagę zasługuje położenie Srebrnej Góry na szlaku Kolei Sowiogórskiej, jedynej kolei zębatej w historii Polski! Niestety nieczynnej już dzisiaj, bo wyłączonej z ruchu w latach 30. XX wieku. Po jej funkcjonowaniu pozostały jedynie obiekty inżynierskie, jak np. wiadukty czy mosty.

lokalizacja: Srebrna Góra

Srebrna Góra – miasteczko w cieniu twierdzy

zdjęcia

unikalność

3/5

Z jednej strony Srebrna Góra to typowa i niewielka górska miejscowość, z drugiej jednak strony pięknie zlokalizowana i ze zwartą, zabytkową zabudową, którą wieńczy potężna Twierdza, zlokalizowana tuż nad nią. Niemal pospolicie a jednak nie do końca.

moim zdaniem

2/5

Każdy kto przyjeżdża do Srebrnej Góry, liczy na zachwyt w górującej nad nią Twierdzy. Przy niej sama Srebrna Góra nie robi większego wrażenia, choć pewnie w słoneczny, letni dzień wygląda jeszcze bardziej urokliwie niż gdy ja tam byłem przekropną jesienią.

Srebrna Góra – miasteczko w cieniu twierdzy

mapa

oceny

średnia ocena
4.7/5

ceny

5/5

Oczywiście bez opłat.

ilość turystów

5/5

W samej Srebrnej Górze można spotkać pojedynczych turystów, zdecydowania większość z nich jedynie przejeżdża przez miejscowość w drodze pod Twierdzę.

oznaczenia i informacja turystyczna

4/5

Duża i ciekawa tablica informacyjna w samym centrum miejscowości oraz dobrze oznaczony szlak żółty, rozpoczynający się na przystanku PKS zasługuje na docenienie. Trochę mało informacji o najważniejszych zabytkach centrum miejscowości.

przydatne informacje

potrzebny czas

Moim zdaniem by pospacerować po Srebrnej Górze wystarczy Wam 20-30 minut.

sugerowany wiek

Dla każdego.

parking

5/5

Niewielki, choć wystarczający parking w południowej części miasteczka. Bezpłatny.

dostępność

Dla każdego.

podpowiedź kierunkowo.pl

Srebrna Góra mimo swojej niepozorności to dobra baza noclegowa i świetne miejsce wypadowe w Góry Sowie oraz okoliczne miejscowości i atrakcje. To również doskonały punkt startowy dla miłośników MTB oraz jazdy na rowerze.

zostań po więcej!

Jestem również na

Jesteś u mnie pierwszy raz? Pozwól, że przedstawię Tobie mojego bloga!

Srebrna Góra – miasteczko w cieniu twierdzy

mocne strony

  • zabytkowa zabudowa w centrum osady,
  • ciekawa historia związana z wydobywaniem rud srebra oraz jedynej zębatej kolei w Polsce,
  • niewielu turystów,
  • dobra baza wypadowa po okolicy,
  • dobra baza noclegowa,
  • poprawnie zrealizowana informacja turystyczna,
  • parking,

słabe strony

  • niewielkie i rozproszone zaplecze gastronomiczne,
więcej o miejscu w internecie

Srebrna Góra – miasteczko w cieniu twierdzy

zobacz w pobliżu
poradniki turystyczne
zwiedzam Polskę!
To ważne!

Pomogłem lub zainspirowałem?

Postaw mi wirtualną kawę lub podaj wpis dalej! By udostępnić go w social mediach, użyj jednego z poniższych przycisków!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Każdy, nawet najdrobniejszy gest z Waszej strony, którym doceniacie moją pracę strasznie motywuje i daje poczucie, że to co robię ma sens oraz jest da Was wartościowe. Dlatego jeżeli w jakikolwiek sposób pomogłem Wam swoim blogiem, zachęcam do odwdzięczenia się komentarzem, udostępnieniem, dołączeniem do społeczności kierunkowo.pl w social mediach czy postawieniem kawki!

Możesz również zapisać się newslettera, dzięki któremu zawsze będziesz wiedział o nowych wpisach a także otrzymasz dodatkowe korzyści jak rabaty i darmowe materiały!

Znajdziesz mnie również w social mediach: Facebook, twitter, Instagram. Bedzie mi bardzo miło jak dołączysz do obserwujących!

Dziękuje, że wpadłeś! Zapraszam częściej:)

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x