Srebrna Góra – miasteczko w cieniu twierdzy

srebrna góra mikropodróż po dolnym śląsku
 • Marcin
 • 10 grudnia 2020
Srebrna Góra – miasteczko w cieniu twierdzy

Niewielka Srebrna Góra, musiała przyzwyczaić się do faktu, że to górująca nad nią potężna twierdza, jest największą atrakcją. Urokliwa i bardzo charakterystyczna mieścina, położona w górskiej kotlinie ma jednak ciekawą historię oraz nietuzinkową architekturę.

Jej historia sięga XIV wieku, kiedy to zlokalizowano tutaj górniczą osadę, której mieszkańcy zajmowali się wydobyciem rudy srebra z pobliskich wzniesień. Złote czasy osady nastąpiły w XVI wieku, kiedy to Srebrna Góra zyskała prawa miejskie a wydobywanie rudy było żyłą złota, a w tym przypadku bardziej żyłą srebra. Niestety “złote” czasy nie trwały długo, bo zaledwie jedno niepełne stulecie, po którym to osada zaczęła podupadać. Próby wznowienia wydobycia rud srebra w późniejszych czasach nie powiodły się i ostatecznie jej zaniechano. Wtedy to z racji nowego układu granic, Srebrna Góra stała się ważnym ze strategicznego punktu widzenia, punktem na mapie Prus. Doskonałą lokalizację oraz naturalne warunki terenowe, sprawiły że w połowie XVIII wieku rozpoczęła się budowa majestatycznej górskiej twierdzy, która od tego czasu stała się sercem osady a dzisiaj jest główną atrakcją turystyczną.

Jednak ta niewielka osada u podnóża twierdzy, również ma do zaoferowania wiele urokliwych i cennych zabytków z których większość znajduje się wzdłuż wznoszącej się głównej ulicy. Tak naprawdę to całe miasteczko wpisane jest na listę zabytków lecz na szczególną uwagę zasługuje dawny kościół ewangelicki z XVI wieku, który dzisiaj został zaadoptowany na salę widowiskową, wykorzystywaną do różnych wydarzeń kulturalnych. Dodatkowo w Srebrnej Górze możemy zobaczyć kościół parafialny z XVIII wieku, dawną zabytkową plebanię oraz odkrytą w 2015 roku sztolnię po dawnej kopalni srebra, która być może w najbliższej przyszłości zostanie udostępniona zwiedzającym.

Na osobną uwagę zasługuje położenie Srebrnej Góry na szlaku Kolei Sowiogórskiej, jedynej kolei zębatej w historii Polski! Niestety nieczynnej już dzisiaj, bo wyłączonej z ruchu w latach 30. XX wieku. Po jej funkcjonowaniu pozostały jedynie obiekty inżynierskie, jak np. wiadukty czy mosty.

GALERIA

Srebrna Góra – miasteczko w cieniu twierdzy

srebrna góra mikropodróż po dolnym śląsku
srebrna góra
srebrna góra
srebrna góra

W SKRÓCIE


 • UNIKALNOŚĆ

Z jednej strony Srebrna Góra to typowa i niewielka górska miejscowość, z drugiej jednak strony pięknie zlokalizowana i ze zwartą, zabytkową zabudową, którą wieńczy potężna Twierdza, zlokalizowana tuż nad nią. Niemal pospolicie a jednak nie do końca.

 • MOIM ZDANIEM

Każdy kto przyjeżdża do Srebrnej Góry, liczy na zachwyt w górującej nad nią Twierdzy. Przy niej sama Srebrna Góra nie robi większego wrażenia, choć pewnie w słoneczny, letni dzień wygląda jeszcze bardziej urokliwie niż gdy ja tam byłem przekropną jesienią.

MAPA

Dokładną lokalizację miejsca: Srebrna Góra – miasteczko w cieniu twierdzy, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

OCENY

ŚREDNIA OCEN

4.7 / 5

Srebrna Góra – miasteczko w cieniu twierdzy


CENY

5 / 5

Oczywiście bez opłat.

ILOŚĆ TURYSTÓW

5 / 5

W samej Srebrnej Górze można spotkać pojedynczych turystów, zdecydowania większość z nich jedynie przejeżdża przez miejscowość w drodze pod Twierdzę.

UŁATWIENIA DLA ODWIEDZAJĄCYCH

4 / 5

Duża i ciekawa tablica informacyjna w samym centrum miejscowości oraz dobrze oznaczony szlak żółty, rozpoczynający się na przystanku PKS zasługuje na docenienie. Trochę mało informacji o najważniejszych zabytkach centrum miejscowości.

PRAKTYCZNE INFORMACJE

PARKING

5 / 5

Niewielki, choć wystarczający parking w południowej części miasteczka. Bezpłatny.

POTRZEBNY CZAS

Moim zdaniem by pospacerować po Srebrnej Górze wystarczy Wam 20-30 minut.

SUGEROWANY WIEK

Dla każdego.

DOSTĘPNOŚĆ

Dla każdego.

 • PODPOWIEDŹ KIERUNKOWO.PL

Srebrna Góra mimo swojej niepozorności to dobra baza noclegowa i świetne miejsce wypadowe w Góry Sowie oraz okoliczne miejscowości i atrakcje. To również doskonały punkt startowy dla miłośników MTB oraz jazdy na rowerze.

Srebrna Góra – miasteczko w cieniu twierdzy

MOCNE STRONY

 • zabytkowa zabudowa w centrum osady,
 • ciekawa historia związana z wydobywaniem rud srebra oraz jedynej zębatej kolei w Polsce,
 • niewielu turystów,
 • dobra baza wypadowa po okolicy,
 • dobra baza noclegowa,
 • poprawnie zrealizowana informacja turystyczna,
 • parking,

SŁABE STRONY

 • niewielkie i rozproszone zaplecze gastronomiczne,

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

Dowiedź się więcej o okolicy!

Dowiedź się więcej o samej Twierdzy Srebrna Góra ale i najbliższej okolicy!

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

kierunkowo.pl w socialmediach

mapa atrakcji turystycznych w Polsce

Poznajcie interaktywną mapę ciekawych miejsc w Polsce na kierunkowo.pl!