Stara osada rybacka w Ustce
Chwilę musiałem się zastanowić jak bardzo unikatowa jest stara osada rybacka w Ustce. Po krótkim namyśle i poszukaniu w głowie i internecie podobnych miejsc, stwierdziłem że ta mało rozreklamowana i doceniana ulica, to perełka. Dlaczego? Powodów jest kilka: oryginalna zabudowa w dodatku pięknie odrestaurowana w ostatnich latach, lokalizacja od początku w tym samym miejscu, ilość budynków z muru pruskiego na niewielkiej przestrzeni oraz pierwotne przeznaczenie tych budynków. Drugiego takiego zakątka w Polsce nie znalazłem… Dodatkowo to nie jest żaden skansen, gdzie budynki często są sprowadzane z odległych miejsc. To prawdziwa, choć dzisiaj pełniąca już inną funkcję, dzielnica czy osada rybacka.
Układ tego miejsca wykształcił się na przestrzeni wieków, którzy historycy określają na XII – XIX w. Najwięcej charakterystycznych, szachulcowych budynków można znaleźć wzdłuż ul. Czerwonych Kosynierów. To zaciszna uliczka, biegnąca niemal równolegle do najważniejszej i najpopularniejszej usteckiej ulicy, czyli ulicy Marynarki Polskiej. Przy mniejszych uliczkach, łączących dwie wyżej wymienione ulice, również znaleźć można charakterystyczne zabudowania starej osady rybackiej. Wszystkie budynki są bardzo podobne do siebie. Mury pruskie z ciemnobrązowymi elementami drewnianymi i wypełnianiem pomalowanym na biało, a wszystko przykryte dachem z czerwonej dachówki. Mimo podobieństw, każdy budynek jest inny.
Do pełni szczęścia brakuje jeszcze możliwości korzystania z tych budynków dla turystów. Tylko w nielicznych znajdują się restauracje czy obiekty użyteczności publicznej; kilka zostało przekształconych na hotele. Jednak by przyciągnąć tu turystę, mimo niepowtarzalnego uroku potrzeba jeszcze czegoś… Nikt nie obraziłby się na zlokalizowanie w nich urokliwej kawiarni, sklepu z miejscowych rzemiosłem lub małego muzeum tego miejsca. Może potrzeba na to jeszcze trochę czasu, wtedy stara osada rybacka w Ustce byłą by niewątpliwe miejscem bardzo unikatowym.
Stara osada rybacka w Ustce
Konkrety
lokalizacja
Czerwonych Kosynierów, Ustka
region
kategoria
tagi
Lokalizacja
Unikalność
Jak już wspomniałem wyżej, stara osada rybacka w Ustce jest unikatowa, ponieważ trudno znaleźć cokolwiek podobnego. To miejsce przesiąknięte jest historią, która w ostatnich latach jest skutecznie odtwarzana, dzięki czemu miejsce to nabywa dodatkowego uroku i charakteru.
Galeria
Stara osada rybacka w Ustce
Moim zdaniem
Nie każdemu do gustu musi przypaść rząd podobnych do siebie domów. Zachęcam jednak do poznania historii tego miejsca. Dla kogoś kto ją pozna, wizyta tutaj będzie bardzo ciekawym doznaniem. Innym polecam przejść się tym zakątkiem, chociażby w drodze powrotnej przez Ustkę, jako pewną odmianę.
Ranking
ceny
Bez opłat.
ilość turystów
Niemal cały ruch turystyczny skupia się na równoległej ulicy Marynarki Polskiej dzięki temu w tym zakątku tłumów nie ma.
przygotowanie
Naliczyłem kilka tablic informacyjnych z opisem miejsc, które znajdziemy w osadzie rybackiej. Do tego aleja (atlas) ryb, umieszczona na tablicach w chodniku.
Praktyczne info
parking
Duży i darmowy parking na ulicy Słupskiej, z którego w około 10 minut spacerem dojdziemy do starej osady rybackiej.
potrzebny czas
Stara osada rybacka w Ustce to kilka uliczek, których przejście spacerem zajmuje do pół godziny.
sugerowany wiek
Dla każdego.
dostępność
Dostępne dla każdego.
Plusy i minusy
główne atuty
- unikalność,
- estetyka miejsca utrzymana na wysokim poziomie, dzięki niedawnym pracom renowacyjnym,
- dostępność,
- brak tłumów,
- rzetelna i ciekawa informacja turystyczna,
słabsze strony
- mało punktów gastronomicznych, muzealnych lub handlowych które „napędzały” by to miejsce,
- nieukończone i trwające prace nad zagospodarowaniem miejsca,
Podpowiedź kierunkowo.pl
- Spacer do starej osadzie rybackiej to dobry pomysł na dzień gorszej pogody. Kiedy nie wybieracie się na plaże, warto pospacerować i zobaczyć z bliska jak wyglądała kiedyś osada rybaków, domy kapitanów statków a na końcu zjeść obiad lub wypić kawę w miejscu przesiąkniętym historią.
Stara osada rybacka w Ustce
Poznajcie miejsca w okolicy!
Interesuje Cię okolica? Wcale się nie dziwię! Poznaj ją lepiej dzięki poniższym wpisom:
Marcin Krawczyk
mikropodróżnik | bloger | polonofil
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie
Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii ciekawe miejsca w Polsce i na mapie atrakcji turystycznych!