tu byłem

Wenecja Bydgoska

Wenecja Bydgoska to trochę mylna nazwa charakterystycznego układu architektonicznego, w skład którego wchodzi kilkadziesiąt budynków znajdujących się nad samym kanałem lub bezpośrednio z nim sąsiadujących. Oczywiście otoczenie (m. in. kanał Młynówka, Wyspa Młyńska) i położenie tuż nad kanałem z licznymi kładkami może przywoływać skojarzenia z pomnikową włoską Wenecją, jednak to porównanie nie do końca trafione.

Bydgoska Wenecja to przede wszystkim bardzo zróżnicowana i nieregularna zabudowa zlokalizowana tuż na Młynówką. Charakteryzuje się ona dużym zróżnicowaniem niemal w każdym aspekcie, ponieważ możemy tutaj oglądać budynki odrestaurowane jak i te zapomniane; budynki mieszkalne i przemysłowe; obiekty o prostej bryle i budowie oraz takie które cechują się większym urozmaiceniem architektonicznym. Cechą charakterystyczną każdego z budynków jest bezpośrednia bliskość rzeki, która dopiero w 2002 roku została zaburzona poprzez wykonanie nabrzeża – Bulwarów Weneckich, który został niejako wciśnięty między budynki a lustro wody.

Obecnie Wenecja Bydgoska staje się ciekawostką turystyczną, która z czasem pięknieje w związku z remontem pojedynczych budynków. Dzisiaj znajdziemy tutaj wiele restauracji oraz obiektów handlowych, które trzeba przyznać, że są pięknie zlokalizowane. Na obszarze Wenecji znajdziemy również Magiczne Schody, które możecie poznać w osobnym wpisie.

kategoria miejsca:

region:

lokalizacja: Bydgoszcz, ulice: Przyrzecze, Długa, Wełniany Rynek, Poznańska, Świętej Trójcy oraz Czartoryskiego.

Wenecja Bydgoska

zdjęcia

unikalność

3/5

Wenecja Bydgoska to miejsce pełne urokliwości oraz niepowtarzalnej urody. Dla wielu jednak będzie ono podobne do innych poprzecinanych kanałami miast w Polsce. Mi bardzo przypomina Kalisz, choć muszę przyznać, że  Bydgoska Wenecja wydaje się dłuższa i bardziej urozmaicona.

moim zdaniem

2/5

Spacer brzegiem Młynówki i wrażenia, które mamy mijając charakterystyczne budynki nie powodują, że przenosimy się w czasie czy przestrzeni… Niestety ogólny odbiór psuje wiele budynków, których stan pozostawia wiele do życzenia, choć pod wieloma można naprawdę się zachwycić. Dla większości będzie to miejsce bez „wow”…

mapa

oceny

średnia ocena
3.5/5

ceny

5/5

Spacer po Wenecji Bydgoskiej nie wiąże się z opłatami.

ilość turystów

3.5/5

Teren jest dosyć rozległy dlatego nie mijamy tłumów, choć są miejsca gdzie bywa tłoczniej.

infrastruktura turystyczna

2/5

Niestety nie ma co liczyć na to że poznacie Bydgoską Wenecję i jej poszczególne budynki na miejscu. Informacja turystyczna jest uboga jeżeli chodzi o Bydgoską Wenecję.

przydatne informacje

potrzebny czas

Spacer wzdłuż Młynówki, nad którą mieszczą się budynki Wenecji Bydgoskiej to kwestia 15-20 minut.

sugerowany wiek

Dla każdego.

parking

4.5/5

Nowoczesny (płatny) parking przy ul. Jana Kazimierza oraz darmowy, choć często przepełniony parking przy Urzędzie Miasta (ul. Grudziądzka) są wystarczającą bazą parkingową dla turystów odwiedzających Bydgoszcz.

dostępność

Dla każdego.

podpowiedź kierunkowo.pl!

Kiedy spacerujecie Bydgoską Wenecją warto zwrócić uwagę na budynki, będące niemal perłami architektury:  dawna farbiarnia Wilhelma Koppa (ul. Świętej Trójcy 4-6), dawna rafineria spirytusu Augusta Frankego (ul. Czartoryskiego) oraz wyremontowany budynek warzelni piwa (ul. Poznańska 8), gdzie możecie również i dzisiaj skosztować kufla tutejszego złocistego napoju.

zostań po więcej!

Jestem również na

Jesteś u mnie pierwszy raz? Pozwól, że przedstawię Tobie mojego bloga!

Wenecja Bydgoska

mocne strony

  • unikalna architektura, w większości poprzemysłowa zlokalizowana w bezpośrednim sąsiedztwie kanału Młynówka,
  • bliskość innych ciekawych miejsc na mapie Bydgoszczy,
  • wiele restauracji i obiektów handlowych, mieszczących się budynkach tworzących Wenecję Bydgoską

słabe strony

  • Wenecja Bydgoska jest słabo oznaczona oraz nie błyszczy jeżeli chodzi o informację turystyczną,
  • wiele budynków wymaga remontu, przez co psują ogólne wrażenie tego miejsca
więcej o miejscu w internecie

dowiedź się więcej!

Wenecja Bydgoska

zobacz w pobliżu
poradniki turystyczne
zwiedzam Polskę!
To ważne!

Pomogłem lub zainspirowałem?

Postaw mi wirtualną kawę lub podaj wpis dalej! By udostępnić go w social mediach, użyj jednego z poniższych przycisków!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Każdy, nawet najdrobniejszy gest z Waszej strony, którym doceniacie moją pracę strasznie motywuje i daje poczucie, że to co robię ma sens oraz jest da Was wartościowe. Dlatego jeżeli w jakikolwiek sposób pomogłem Wam swoim blogiem, zachęcam do odwdzięczenia się komentarzem, udostępnieniem, dołączeniem do społeczności kierunkowo.pl w social mediach czy postawieniem kawki!

Możesz również zapisać się newslettera, dzięki któremu zawsze będziesz wiedział o nowych wpisach a także otrzymasz dodatkowe korzyści jak rabaty i darmowe materiały!

Znajdziesz mnie również w social mediach: Facebook, twitter, Instagram. Bedzie mi bardzo miło jak dołączysz do obserwujących!

Dziękuje, że wpadłeś! Zapraszam częściej:)

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x