Wenecja Bydgoska

Wenecja Bydgoska
  • Marcin
  • 30 stycznia 2021
Wenecja Bydgoska

Wenecja Bydgoska to trochę mylna nazwa charakterystycznego układu architektonicznego, w skład którego wchodzi kilkadziesiąt budynków znajdujących się nad samym kanałem lub bezpośrednio z nim sąsiadujących. Oczywiście otoczenie (m. in. kanał Młynówka, Wyspa Młyńska) i położenie tuż nad kanałem z licznymi kładkami może przywoływać skojarzenia z pomnikową włoską Wenecją, jednak to porównanie nie do końca trafione.

Bydgoska Wenecja to przede wszystkim bardzo zróżnicowana i nieregularna zabudowa zlokalizowana tuż na Młynówką. Charakteryzuje się ona dużym zróżnicowaniem niemal w każdym aspekcie, ponieważ możemy tutaj oglądać budynki odrestaurowane jak i te zapomniane; budynki mieszkalne i przemysłowe; obiekty o prostej bryle i budowie oraz takie które cechują się większym urozmaiceniem architektonicznym. Cechą charakterystyczną każdego z budynków jest bezpośrednia bliskość rzeki, która dopiero w 2002 roku została zaburzona poprzez wykonanie nabrzeża – Bulwarów Weneckich, który został niejako wciśnięty między budynki a lustro wody.

Obecnie Wenecja Bydgoska staje się ciekawostką turystyczną, która z czasem pięknieje w związku z remontem pojedynczych budynków. Dzisiaj znajdziemy tutaj wiele restauracji oraz obiektów handlowych, które trzeba przyznać, że są pięknie zlokalizowane. Na obszarze Wenecji znajdziemy również Magiczne Schody, które możecie poznać w osobnym wpisie.

kategoria miejsca
region
lokalizacja

Bydgoszcz, ulice: Przyrzecze, Długa, Wełniany Rynek, Poznańska, Świętej Trójcy oraz Czartoryskiego.

GALERIA

Wenecja Bydgoska

Wenecja Bydgoska
Wenecja Bydgoska
Wenecja Bydgoska
magiczne schodki w bydgoszczy bydgoszcz w jeden dzień atrakcje w bydgoszczy
magiczne schodki w bydgoszczy

W SKRÓCIE


  • UNIKALNOŚĆ

Wenecja Bydgoska to miejsce pełne urokliwości oraz niepowtarzalnej urody. Dla wielu jednak będzie ono podobne do innych poprzecinanych kanałami miast w Polsce. Mi bardzo przypomina Kalisz, choć muszę przyznać, że  Bydgoska Wenecja wydaje się dłuższa i bardziej urozmaicona.

  • MOIM ZDANIEM

Spacer brzegiem Młynówki i wrażenia, które mamy mijając charakterystyczne budynki nie powodują, że przenosimy się w czasie czy przestrzeni… Niestety ogólny odbiór psuje wiele budynków, których stan pozostawia wiele do życzenia, choć pod wieloma można naprawdę się zachwycić. Dla większości będzie to miejsce bez “wow”…

MAPA

Dokładną lokalizację miejsca: Wenecja Bydgoska, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

OCENY

ŚREDNIA OCEN

3.5 / 5

Wenecja Bydgoska


CENY

5 / 5

Spacer po Wenecji Bydgoskiej nie wiąże się z opłatami.

ILOŚĆ TURYSTÓW

3.5 / 5

Teren jest dosyć rozległy dlatego nie mijamy tłumów, choć są miejsca gdzie bywa tłoczniej.

UŁATWIENIA DLA ODWIEDZAJĄCYCH

2 / 5

Niestety nie ma co liczyć na to że poznacie Bydgoską Wenecję i jej poszczególne budynki na miejscu. Informacja turystyczna jest uboga jeżeli chodzi o Bydgoską Wenecję.

PRAKTYCZNE INFORMACJE

PARKING

4.5 / 5

Nowoczesny (płatny) parking przy ul. Jana Kazimierza oraz darmowy, choć często przepełniony parking przy Urzędzie Miasta (ul. Grudziądzka) są wystarczającą bazą parkingową dla turystów odwiedzających Bydgoszcz.

POTRZEBNY CZAS

Spacer wzdłuż Młynówki, nad którą mieszczą się budynki Wenecji Bydgoskiej to kwestia 15-20 minut.

SUGEROWANY WIEK

Dla każdego.

DOSTĘPNOŚĆ

Dla każdego.

  • PODPOWIEDŹ KIERUNKOWO.PL

Kiedy spacerujecie Bydgoską Wenecją warto zwrócić uwagę na budynki, będące niemal perłami architektury:  dawna farbiarnia Wilhelma Koppa (ul. Świętej Trójcy 4-6), dawna rafineria spirytusu Augusta Frankego (ul. Czartoryskiego) oraz wyremontowany budynek warzelni piwa (ul. Poznańska 8), gdzie możecie również i dzisiaj skosztować kufla tutejszego złocistego napoju.

Wenecja Bydgoska

MOCNE STRONY

  • unikalna architektura, w większości poprzemysłowa zlokalizowana w bezpośrednim sąsiedztwie kanału Młynówka,
  • bliskość innych ciekawych miejsc na mapie Bydgoszczy,
  • wiele restauracji i obiektów handlowych, mieszczących się budynkach tworzących Wenecję Bydgoską

SŁABE STRONY

  • Wenecja Bydgoska jest słabo oznaczona oraz nie błyszczy jeżeli chodzi o informację turystyczną,
  • wiele budynków wymaga remontu, przez co psują ogólne wrażenie tego miejsca

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

Dowiedź się więcej o okolicy!

Szukasz ciekawych miejsc w Bydgoszczy? Sprawdź moje wpisy o tym mieście:

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

kierunkowo.pl w socialmediach

mapa atrakcji turystycznych w Polsce

Poznajcie interaktywną mapę ciekawych miejsc w Polsce na kierunkowo.pl!