Wisła – centrum miasta
Wisła, centrum miasta – serce tej miejscowości. Sercem z pewnością jest centrum z długim i szerokim deptakiem, przy którym znajdują się prawie wszystkie miejsca, które znacie z tutejszych pocztówek. Jak już wspomniałem, prawie wszystko w Wiśle krąży wokół deptaku – długiego na blisko 700 metrów, ciągnącego się na całej długości ul. 1 Maja. Jest to ulubione miejsce turystów, dzieci, głodnych i „spragnionych” – my takie miejsca nazywany „Mielnem”, ponieważ jest tam wszystko od stoisk z pamiątkami, jedzeniem, piciem, automatami po mimów i ulicznych grajków. Tak jest i tyle! Nie zmienimy tego. Ok, ale przy tym deptaku znajdziemy również kilka wyjątkowych miejsc, ale po kolei. Zaczynamy pod pomnikiem Źródeł Wisły, mijamy po prawej park miejski na końcu którego mamy całkiem ładny kościół ewangelicki im. ap. Piotra i Pawła. Na przeciwko niego mieści się elegancko wyglądająca plebania a kawałek dalej dom rodzinny Jana Sztwiertnii, związanego z tymi stronami kompozytora i pedagoga. Idąc dalej ul. 1 Maja mijamy po prawej gmach szkoły a na przeciwko ewangelicki dom zborowy. Kawałek dalej mijamy Muzeum Beskidzkie mieszczące się w zabytkowym budynku starej Karczmy – jeden z najbardziej znanych budynków w Wiśle, by dojść do niezbyt okazałego i wyróżniającego się rynku, który nosi imię Bogdana Hoffa. Mieści się przy nim oczywiście Urząd Miejski ale i Biblioteka Miejska z Domem Zdrojowym. Ciekawa na rynku jest Aleja Gwiazd Sportu, gdzie na pewno będziecie znać wiele nazwisk. Dalej już mamy „Mielno”, gdzie jest pewno różnorakich atrakcji ale i pełno turystów. Deptak kończy się na styku ul. 1 Maja i Kolejowej, warto jednak przejść się jeszcze kawałek dalej, minąć pięknie wyremontowany dworzec kolejowy, rzucić okiem na „Gołębiewskiego”, skręcić w ul. Lipową by zobaczyć jeszcze Pałacyk Myśliwski Habsburgów. Tak oto wygląda Wisła – centrum miasta, na papierze (ekranie), uwierz mi na żywo jest o wiele fajniej:)
Wisła – centrum miasta
Konkrety
lokalizacja
1 Maja, 43-460 Wisła
region
kategoria
tagi
Lokalizacja
Unikalność
Piękne centrum miasta – doskonała wizytówka. Przestronna, zadbana i pełna atrakcji, mimo to jedna z wielu takich. Choć na prawdę wyjątkowo zadbana.
Galeria
Wisła – centrum miasta
Moim zdaniem
Góry w Beskidach Zachodnich są piękne, ale warto znaleźć chwilę by odwiedzić centrum Wisły. Cała Wisła a centrum szczególnie, są doskonałym miejscem do spędzenia wieczoru.
Ranking
ceny
W każdym centrum znanej miejscowości jest drożej. Jednam mamy tam tyle atrakcji czy knajp do wyboru, że bez problemu możemy wybrać tą cenowo przystępną.
ilość turystów
Dużo. Jednak deptak jest szeroki i przestrony dlatego nie czuć tak bardzo tej rzeszy ludzi.
przygotowanie
Skromna informacja turystyczna, mimo to ciekawie opowiadająca o miejscu w którym jesteśmy.
Praktyczne info
parking
Przy głównej trasie, przecinającej Wisłę na wysokości centrum mamy 4 nie małe parkingi. Niestety mogą być płatne.
potrzebny czas
Ilość potrzebnego czasu zależy o tego co chcesz tu robić. Możesz przejść cały deptak w godzinę, nigdzie nie wchodząc lub zjeść obiad czy kolację, wypić co nie co lub szukać pamiątek i wtedy lepiej zarezerwuj sobie 2 -3 godziny.
sugerowany wiek
Dla każdego.
dostępność
Deptak jest płaski i szeroki, do tego wyłączony z ruchu samochodowego, dlatego powinien być dostępny dla każdego.
Plusy i minusy
główne atuty
- ogrom atrakcji, każdy znajdzie coś dla siebie,
- szeroki i długi deptak, na którym tłum trochę się rozprasza,
- tętni życiem cały czas, niezależnie od pory dnia,
- czysto, schludnie, nie widać żebractwa itp.
- idealne miejsce na spacery,
- dużo imprez i akcji okazjonalnych,
słabsze strony
- dużo turystów,
- najazdy weekendowe dodatkowych osób, głównie ze Śląska,
- dużo imprez okazyjnych, które zabierają trochę przestrzeni,
- szczególnie w weekendy najbliższe parkingi okazują się za małe,
Podpowiedź kierunkowo.pl
- najmniej otwartych stoisk i lokali jest w poniedziałek,
- żeby nie chodzić w kółko po deptaku, można np. w jedną stronę przejść się bulwarami nad Wisłą
Wisła – centrum miasta
Poznajcie miejsca w okolicy!
Zobacz również wpis:
Marcin Krawczyk
mikropodróżnik | bloger | polonofil
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie
Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii ciekawe miejsca w Polsce i na mapie atrakcji turystycznych!