Zamek Czocha – warownia pełna tajemnic

zamek czocha
 • Marcin
 • 16 sierpnia 2020
Zamek Czocha – warownia pełna tajemnic

Jeden z najpiękniejszych zamków Dolnego Śląska, a może i całego naszego kraju. Miejsce pełne tajemnic, sekretnych przejść i nie do końca znanej historii. Oto owiany tajemnicą Zamek Czocha.

Jego historia sięga XIII wieku, w którym to w latach 1241-1247 (wg Wikipedii) wzniesiono w jego miejscu pierwszą warownię. Jego historia jest bardzo burzliwa, wielokrotne zmiany właścicieli zamku (naliczyłem 10), oblężenia i czasy gdy zamek stał opustoszony. Te burzliwe czasy skończyły się w roku 1909, kiedy to zamek nabył Ernst Gütschow, niemiecki producent cygar. To on nakazał przebudowę zamku, która nadała mu dzisiejszego kształtu ale też zniszczyła wiele najstarszych fragmentów warowni. W rękach Gütschowa zamek był aż do końca II wojny światowej. Niestety nieznana jest historia zamku, podczas trwania II wojny światowej. Bardzo możliwe, że zamek był wykorzystywany przez nazistów na ich potrzeby, szczegóły jednak nie są znane.

Po wojnie zamek został wielokrotnie okradziony. Zrabowano z niego wiele cennych dzieł sztuki, które pozostawił tutaj ostatni właściciel – Gütschow. Pełnej dewastacji dokonało przeznaczenie zamku na tymczasowy dom dla uchodźców z Grecji. Od 1952 roku Zamek Czocha oficjalnie zniknął. Nie był opisywany na mapach, stał się obiektem tajnym i przeszedł na własność polskiego wojska, które urządziło sobie w nim dom wczasowy. Zmieniło się to dopiero 1996 roku, od kiedy to zamek jest hotelem z funkcjami konferencyjnymi. Właścicielem nadal pozostaje polskie wojsko, a dokładnie Agencja Mienia Wojskowego.

Zamek Czocha jest bardzo ciekawie promowany. Posiada świetnie opracowane materiały internetowe (socialmedia, www) a dodatkowo organizuje okolicznościowe wydarzenia, jak na przykład zlot fanów… Harrego Pottera.

lokalizacja

Zamek Czocha, Sucha, 59-820 Leśna

GALERIA

Zamek Czocha – warownia pełna tajemnic

zamek czocha
zamek czocha
zamek czocha
zamek czocha
zamek czocha

W SKRÓCIE


 • UNIKALNOŚĆ

Zamek Czocha to niewątpliwie miejsce nietypowe i wyjątkowe. Jednak nie jest na tyle niepowtarzalny bym nazwał go unikatem. Mimo to, jest to miejsce niesamowite, tajemnicze i ciężko znaleźć podobne.

 • MOIM ZDANIEM

Zamek Czocha nie potrzebuje wielkiej reklamy, przyciąga swoją niepowtarzalnością na tyle, że nie możesz przegapić tego miejsca będąc w tych stronach Polski. Nie zawiedziesz się!

MAPA

Dokładną lokalizację miejsca: Zamek Czocha – warownia pełna tajemnic, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

OCENY

ŚREDNIA OCEN

3.1 / 5

Zamek Czocha – warownia pełna tajemnic


CENY

2.5 / 5

Cenią się! Niestety trzeba rzucić trochę grosza, by zobaczyć go z maksymalnego bliska.

ILOŚĆ TURYSTÓW

3 / 5

Zamek Czocha stał się popularną atrakcją, dlatego spodziewaj się sporej grupki turystów.

UŁATWIENIA DLA ODWIEDZAJĄCYCH

4 / 5

Zawsze może być lepiej!

PRAKTYCZNE INFORMACJE

PARKING

4 / 5

Duży parking pod samym zamkiem, przy głównej drodze. Niestety dodatkowo płatny…

POTRZEBNY CZAS

Zwiedzanie trwało około godziny. Do tego trzeba doliczyć minimum kolejną godzinę na obejście zamku na zewnątrz oraz kupno biletów.

SUGEROWANY WIEK

Dla wszystkich powyżej 3 lat, mniejsze dzieci mogą bać się pewnych zakamarków.

DOSTĘPNOŚĆ

Może być trudny do zobaczenia dla dzieci poniżej 3roku życia oraz osób o obniżonej sprawności. Zwiedzanie zamku wiedzie wąskimi i krętymi tajnymi przejściami, gdzie może być trudno poruszać się w ww. przypadkach.

 • PODPOWIEDŹ KIERUNKOWO.PL
 • Zamek Czocha położony jest nad Jeziorem Leśniańskim. Niedaleko zamku (w odległości około 1 kilometra) znajduje się Zapora Leśniańska oraz plaża nad nim. Doskonałe miejsce do letniego wypoczynku.

Zamek Czocha – warownia pełna tajemnic

MOCNE STRONY

 • wspaniały i charakterystyczny zamek,
 • świetnie promowany w internecie, bardzo dużo ciekawych informacji i zdjęć,
 • bardzo ciekawie oprowadzający przewodnicy,
 • ekscytująca i trochę tajemnicza historia,
 • tajemne przejścia,

SŁABE STRONY

 • obiekt z racji, że łączy w sobie różne funkcje (hotel, sale konferencyjne i eventowe oraz funkcje turystyczne) nie zawsze jest dostępny dla turystów w pełnym zakresie,
 • ceny za wstęp,
 • małe zasoby cennego wyposażenia,
 • osobno płatny parking,

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

Dowiedź się więcej o okolicy!

Dolny Śląsk to niesamowity zakątek Polski! Więcej o nim dowiesz się z moich wpisów:

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

kierunkowo.pl w socialmediach

mapa atrakcji turystycznych w Polsce

Poznajcie interaktywną mapę ciekawych miejsc w Polsce na kierunkowo.pl!