W sercu malowniczego Karpacza kryje się miejsce, które przeniesie Was w fantastyczny świat miniaturowych konstrukcji – Muzeum Techniki i Budowli z Klocków LEGO. Wyjątkowe muzeum klocków w Karpaczu jest na pewno jednym z najbardziej kreatywnych i ciekawych atrakcji na mapie miasta, w którym wspomnienia z dzieciństwa łączą się z pasją do klockowych technologii i konstrukcji! Świat klocków LEGO w Karpaczu zabierze Was w interaktywną podróż pełną emocji, wrażeń i inspiracji, która zachwyci zarówno młodych i starszych entuzjastów klocków LEGO. Poznajcie to miejsce z mojego wpisu!
Podstawowe informacje o Muzeum Klocków w Karpaczu
Muzeum Techniki i Budowli z Klocków Lego w Karpaczu, bo tak brzmi oficjalna nazwa muzeum klocków w Karpaczu, to prywatne muzeum otwarte dokładnie 6 stycznia 2015 roku, mogące pochwalić się tym, że była to wtedy pierwsza wystawa poświęcona klockom LEGO w Polsce!
Ekspozycja Muzeum Klocków LEGO w Karpaczu została stworzona z prywatnej kolekcji, zbieranej przez około 30 lat. Nie jest to jednak statyczna wystawa a interaktywna ekspozycja, stworzona w niezwykle kreatywny sposób, na której udało się w wyjątkowy sposób zaaranżować miliony klocków, setki zestawów i kilkadziesiąt gablot, tworzących ruchomą i oddziałująca na zmysły wystawę. Ten ogromny świat zbudowany z malutkich klocków LEGO stale jest rozbudowywany i unowocześniany, dzięki czemu miejsce to stale zaskakuje i zachwyca!
Muzeum Konsol Gier VideoPo sąsiedzku z Muzeum Klocków w Karpaczu mieści się stworzone przez te same osoby, prywatne Muzeum Konsol Gier Video, o którym możecie przeczytać w moim opisie tego miejsca: Muzeum Konsol Gier Video w Karpaczu
Muzeum Techniki i Budowli z Klocków LEGO na mapie
Muzeum Techniki i Budowli z Klocków LEGO znajduje się w Karpaczu – niewielkim mieście u podnóża Karkonoszy na Dolnym Śląsku.
Miniaturowy świat LEGO w Karpaczu znajdziecie w centrum miasta, przy ulicy Adama Mickiewicza 11. To niemal ścisłe centrum, oddalone od deptaku w Karpaczu (ul. Konstytucji 3 Maja) o ok. 250 metrów.
Dojazd i komunikacja
Karpacz położony jest u podnóża samych Karkonoszy, a to przekłada się na ograniczone możliwości dotarcia do miasta. Do Karpacza nie dociera żadna czynna linia kolejowa, przez co nie ma możliwości dotarcia do miasta pociągiem. Pozostaje jedynie transport drogowy, który umożliwiają nam przebiegające w pobliżu trasy: DW366, DW367 i DK3 oraz drogi lokalne, prowadzące już bezpośrednio do Karpacza.
Dobra infrastruktura drogowa pozwala, że możemy dojechać do Karpacza zarówno komunikacja autobusową, obsługiwaną przez m. in. PKS „Tour” Sp. z o.o. Jelenia Góra, POLBUS, FlixBus jak i własnym samochodem.
Parking
Niestety Karpacz należy do miast, w których bezpieczne zaparkowanie auta, szczególnie podczas wysokiego sezonu to nie lada wyzwanie. Muzeum Klocków w Karpaczu nie posiada własnego parkingu, ale dzięki położeniu w centrum miasta mamy kilka możliwości bezpiecznego zaparkowania. Swoje auto możecie pozostawić na jednym z pobliskich parkingów miejskich (parkowanie płatne) np. przy ul. Parkowej (ok. 190 metrów) czy na ulicy Rybackiej (ok. 200 metrów). Za parkowanie na parkingach miejskich w Karpaczu możecie zapłacić używając np. aplikacji moBiLET. W okolicy znajdziecie również wiele parkingów prywatnych, które są zdecydowanie droższe niż miejskie.
Bilety i zwiedzanie
Wstęp do Muzeum Klocków LEGO w Karpaczu jest możliwy po uprzednim zakupie biletów wstępu. Aktualny i szczegółowy cennik znajdziecie na stronie internetowej Muzeum Techniki i Budowli z Klocków Lego w Karpaczu. Choć może się wydawać, że bilety nie należą do najtańszych, nie odbiegają one od cen w innych tego typu atrakcjach w mieście. Starano się aby cennik biletów był dostępny dla każdego, szczególnie dla rodzin, które mogą liczyć na bezpłatne wejście dzieci do 90 cm wzrostu. W sprzedaży dostępne są również bilety łączone w atrakcyjnej cenie, dzięki którym zwiedzicie zarówno Muzeum Klocków jak i znajdujące się po sąsiedzku Muzeum Konsol Gier Video. Ze swojej strony mogę jedynie dodać, że to miejsce warte jest wydania pieniędzy!
Muzeum czynne jest codziennie z wyjątkiem pojedynczych dni w ciągu roku (m. in. 1 listopada i przerw technicznych). Od waszego indywidualnego zainteresowania zależy to, jak długo będziecie zwiedzać ekspozycje Muzeum Klocków LEGO w Karpaczu. Średnio przejście wszystkich sal zajmuje od 45 do 60 minut (ostatnie wejście jest możliwe na 45 minut przed zamknięciem). Muzeum zwiedza się samodzielnie i we własnym tempie, poznając kolejne sale ekspozycyjne. Ważna uwaga, szczególnie dla rodziców – w muzeum nie ma toalety.
Tylko na kierunkowo.pl!
Wyjątkowy e-book „MIKROPODRÓŻE” już dostępny! Ponad 700 podróżniczych inspiracji z Wielkopolski, Pomorza i Dolnego Śląska, blisko 260 kolorowych zdjęć, 5 gotowych planów mikropodróży, setki praktycznych porad i wskazówek tworzących najobszerniejszy poradnik, poświęcony krótkim formom podróżowania, liczący aż 294 strony!Poznajcie marzenie każdego dziecka! Oto ekspozycja Muzeum Klocków w Karpaczu
Muzeum Klocków w Karpaczu nie jest zwykłą, statyczną wystawą klocków LEGO! To niepowtarzalne spotkanie z interaktywnym, ruchomym światem w miniaturze stworzonym niemal tylko i wyłącznie z legendarnych klocków LEGO. Autorskie makiety, przygotowane przez twórców muzeum zachwycają ilością ruchomych elementów a także swoją kreatywnością i pomysłowością!
W Muzeum Techniki i Budowli z Klocków LEGO w Karpaczu będziecie mogli z bardzo bliska zobaczyć dziesiątki serii i zestawów legendarnych klocków, zarówno tych sprzed lat (którymi sam się bawiłem) jak i tych aktualnych (którymi bawi się mój syn) a wśród nich m. in. świat piratów, rycerzy, superbohaterów oraz zestawy inspirowane Harrym Potterem, Star Wars-ami czy bajkami Disney’a. Dzięki tej różnorodności Muzeum Klocków Lego w Karpaczu będzie przygodą dla każdego, niezależnie od wieku!
Wnętrza Muzeum Klocków LEGO w Karpaczu
Sercem muzeum jest jego ekspozycja, którą najlepiej pokonywać niespiesznie przeżywając przy okazji niesamowitą przygodę i podróż do świata klocków. Aż wierzyć się nie chce, że te miliony klocków i setki zestawów to prywatna kolekcja – zazdroszczę, bo od zawsze o takiej się marzyło! Koniecznie trzeba również pokreślić, że ekspozycja Muzeum Klocków w Karpaczu była pierwszą tego typu wystawą poświęconą klockom LEGO w Polsce!
Aranżacja ekspozycji poszczególnych makiet i gablot to autorskie projekty twórców muzeum, którym należą się ogromne gratulacje za pomysły i samo wykonanie! Miniaturowy świat, zbudowany z LEGO jest nie tylko kreatywny, zachwycający ale również zaskakujący! Wrażenia potęguje interaktywny charakter, efekty świetlne i dźwiękowe pobudzające nasze zmysły oraz nietypowe rozwiązania, np. prawdziwy podwodny świat, strażacy gaszący prawdziwą wodą czy kaskadowość zdarzeń, układających wywołany ruch w spójną historię.
Pozostałą część ekspozycji wypełniają budowle, konstrukcje i zestawy, które LEGO wypuszczało na przestrzeni ostatnich 30 lat. Wśród nich m. in. ogromne pojazdy z serii Star Wars, miniatury legendarnych statków i okrętów czy bogata kolekcja z serii LEGO Technics, na której króluje fenomenalny model bolidu F1 Scuderii Ferrari. Całość uzupełniają pudełka od zestawów, w tym ogromna ilość unikatów.
Zestawy pełne wspomnień
Szczególnym miejscem w Muzeum Klocków w Karpaczu jest część wystawy, na której prezentowane są małe zestaw z lat 80-90-tych. Takie ponad trzydziestoletnie „dinozaury” jak ja, znajdą tutaj najprawdopodobniej swoje zestawy z lat dzieciństwa, którymi przez lata się bawiliśmy.
Ja odnalazłem w jednej z małych gablot mój pierwszy zestaw LEGO, czyli czerwony holownik (nr kat. 6674), który dostałem od mojego taty. Z tego co sam opowiada, kupił go dla mnie za „ciężkie” dolary w kaliskim Pewexie! W tym miejscu wystawy na wiele zestawów zerkałem z sentymentem, jednocześnie pokazując mojemu brzdącowi to, czy bawiłem się wiele lat temu.
Muzeum dla dzieci, dorosłych… dla każdego!
Muzeum Klocków LEGO w Karpaczu to atrakcja dla całej rodziny! Miło spędzą tutaj czas zarówno małe dzieci jak i ich dziadkowie, którzy na pewno z klockami LEGO mają wiele wspomnień. Dodatkowo różnorodność i pomysłowość wykonania ekspozycji na pewno wprawi we wrażenie każdego zwiedzającego!
Ale zwiedzanie muzeum i podglądanie przygotowanych makiet to również źródło inspiracji dla własnej zabawy klockami a także fantastyczna lekcja robotyki oraz wykorzystania sterowania i mechanizmów elektronicznych, dzięki którym statyczne klocki LEGO ożywiają!
Wciśnij przycisk i tchnij życie w ekspozycję!
Automatyzacje i interaktywność najlepiej widać po wciśnięciu dowolnego przycisku, które zostały umieszczone pod makietami. Ich wciśnięcie inicjuje akcję, która wprawia w ruch miniaturowy, klockowy świat! Scenariusze wydarzeń są naprawdę przeróżne i często zaskakujące!
Wśród akcji, które możecie uruchomić, korzystając z przygotowanych przycisków są m. in. start rakiety kosmicznej, gaszenie pożaru prawdziwa wodą, wywołanie sztormu na morzu ale i tak absolutnym hitem jest klockowa impreza!
Oprócz wyzwalania akcji możecie stać się również ich reżyserami, ponieważ w kilku miejscach miejsce przycisków zajęły joysticki, które pozwolą Wam kierować klockowymi zestawami m. in. pociągami, maszynami budowlanymi czy ożywić ulubioną postać z komiksu. Oprócz tego w Muzeum Klocków LEGO w Karpaczu czekają na Was również zadania do rozwiązania, głównie na spostrzegawczość a także stanowiska, na których możecie dowolnie budować z klocków swoje wymarzone konstrukcje.
Galeria zdjęć
Jestem przekonany, że wnętrza Muzeum Techniki i Budowli z Klocków LEGO w Karpaczu będą dla Was przestrzenią do przeżycia niezapomnianej przygody a także gwarancją świetnej zabawy. Jeżeli nadal za mało Wam argumentów aby odwiedzić to miejsce, spójrzcie tylko do poniższej galerii!
Ja nadal, kiedy wspominam to miejsce jestem pełen emocji i podziwu dla osób, które stworzyły to miejsce. Dzięki ich pracy i ogromnej kreatywności to nie jest zwyczajna wystawa klocków a miejsce, które pozwala nam dosłownie poczuć się jakbyśmy przenieśli się do świata miniaturowych klocków, które w naszym towarzystwie pracują, tańczą, walczą czy oddają się przyjemnościom!
Sklep
Kończąc zwiedzanie ekspozycji zachęcam by odwiedzić muzealny sklep z klockami, gadżetami i zestawami z najnowszych katalogów firmy LEGO. Pamiątka z takiego miejsca na pewno będzie cieszyła się Wasza szczególną sympatią i budziła zawsze wiele wspomnień.
Oprócz zestawów można kupić tutaj również takie unikalne pamiątki jak np. breloki, minifigurki, długopisy i inne gadżety związane z klockami LEGO. Co ważne, ich cena nie jest w żaden sposób wygórowana i kształtuje się na poziomie cen katalogowych, które najczęściej są niższe od tych, jakie spotkacie na pobliskim deptaku. Tylko, że tutaj otrzymujecie oryginalny produkt LEGO, który posłuży Wam latami!
Spodziewajcie się zmian!
Muzeum Klocków w Karpaczu cały czas się rozwija, powiększa lub zmienia swoją ekspozycję aby stale zaskakiwać nowymi elementami wystawy lub wprowadzać na nią coraz więcej interaktywnych elementów. Tutaj każdy klocek czy detal jest świadectwem pasji i zaangażowania twórców tego miejsca.
Aby makiety i ekspozycje stawały się jeszcze bardziej dopracowane w 2022 roku uruchomiono stałą pracownię, w której codzienne trwają prace nad nowymi pomysłami a nawet eksperymentami, które jeżeli się powodzą na pewno odmienią muzealną wystawę!
Jak już się pewnie domyślacie, tego muzeum nie stworzono aby było po prostu kolejną atrakcją i „wyciągaczem pieniędzy” od turystów. Udało się je stworzyć dzięki pasji ich twórców i Właścicieli jednocześnie, którzy od wielu lat zbierali i kolekcjonowali zestawy aby ostatecznie wystawić je w swoim muzeum, tworząc z nich niesamowite klockowe aranżacje. Nie wyszło by to tak bardzo zjawiskowo, gdyby nie ich ogromne zaangażowanie i pasja! Dzięki temu mogę to miejsce z wielką przyjemnością oznaczyć jako kolejne #miejsce stworzone z pasji.
kierunkowo.pl właśnie takie miejsca jak to lubi najbardziej! To nie jest kolejna atrakcja i miejsce gdzie można miło spędzić czas ale miejsce w którym czuć ogrom włożonej pracy, serca i co najważniejsze pasji – a to gwarancja wyjątkowych wspomnień i unikalnych przeżyć! Więcej takich miejsc możecie odkryć w moim wpisie: Miejsca stworzone z pasji
Odkryjcie wszystkie pasje twórców Muzeum Kloców LEGO w Karpaczu i odwiedźcie również stworzone przez nich Muzeum Konsol Gier Video, mieszczące się dosłownie za ścianą!
Poznajcie je i przeczytajcie o nim w moim wpisie, dostępnym w kategorii ciekawe miejsca w Polsce – Muzeum Konsol Gier Video w Karpaczu
kierunkowo.pl dziękuje za miły kontakt, przyjęcie, możliwość przygotowania materiałów do wpisu oraz pomoc merytoryczną w jego przygotowaniu
Wykaz źródeł
- oficjalna strona internetowa Muzeum Techniki i Budowli z Klocków LEGO w Karpaczu, link, dostęp z dn. 17.11.2023,
- wpis PRYWATNE MUZEUM TECHNIKI I BUDOWLI Z KLOCKÓW LEGO na stronie internetowej Miasta Karpacz, link, dostęp z dn. 17.11.2023,
- wpis Muzeum Techniki i Budowli z Klocków LEGO na stronie www.karpacz.com.pl, link, dostęp z dn. 17.11.2023,
- wpis Muzeum Techniki i Budowli z Klocków Lego w serwisie www.dolnoslaskiezaprasza.onet.pl, link, dostęp z dn. 17.11.2023,
- wpis Prywatne Muzeum Techniki i Budowli z Klocków Lego w serwisie www.visitkarkonosze.com, link, dostęp z dn. 17.11.2023,