port w rowach rowy

Port rybacki w Rowach

Niewielki port w Rowach jest bardziej atrakcją dla dzieci, niż obiektem, który zaciekawiłby wytrawnych wilków morskich. Nie spotkamy tu imponujących okrętów ani potężnej techniki do ich obsługi. Przy brzegach zacumowane są za to kolorowe kutry rybackie, które dla dzieci na pewno będą atrakcją.

Port ma jednak swoją historię, którą możemy poznać na pobliskich tablicach informacyjnych. Z nich dowiadujemy się, że port w Rowach położony w dolnym odcinku rzeki Łupawy, łączącej Jezioro Gardno z Morzem Bałtyckim, istnieje w tym miejscu prawdopodobnie od XIII wieku. Dowodem na to jest znalezienie w 2003 roku najstarszej drewnianej łodzi (kogi), którą według badaczy wykonano ze ściętych w około 1270 roku dębów. Odnalezienie tej łodzi zostało uznane za jedno z najciekawszych znalezisk polskiej archeologii podwodnej. Podobno badania wykonane przy okazji tego odkrycia, mówią że w porcie w Rowach mogą skrywać się resztki wczesnośredniowiecznego portu. Niestety obecnie znajdują się one pod istniejącym, betonowym nabrzeżem.

Niestety po dawnym znaczeniu portu dzisiaj nie ma śladu. Obecnie jest to lokalna przystań rybacka, a próby zrobienia z niego większego portu legły w gruzach z racji trudnych warunków terenowych. Głównie z powodu dużego zapiaszczenia wejścia do portu na skutek sztormów.

Ciekawostką jest również legenda o braciach Witalijskich – średniowiecznych piratach, którzy właśnie w Rowach przybijali do brzegu, by potem schronić się w swoich kryjówkach na niedalekim Rowokole.

Co jeszcze we wpisie?

To znajdziesz w moim blogowym opisie tego miejsca.

Autor wpisu

marcin krawczyk bloger mikropodróżnik zdjęcie portretowe

Cześć, jestem Marcin!

autor bloga, mikropodróżnik, regionalista

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl. Więcej o mnie przeczytacie tutaj

Lokalizacja – Port rybacki w Rowach

Lokalizacja miejsca „Port rybacki w Rowach”: Portowa 4, 76-212 Rowy. Dokładną lokalizację znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

mapa atrakcji turystycznych

Sprawdź moją mapę atrakcji i ponad 500 miejsc, które na niej oznaczyłem!

Konkrety

Port rybacki w Rowach w wielkim skrócie! Poznajcie unikalność tego miejsca i moją opinię o nim!

unikalność

Port w Rowach to typowa, niewielka przystań rybacka. Nie wyróżnia się niczym na tle innych, podobnych miejsc. Ma ciekawą historię, jednak nie ma po niej śladu na miejscu.

moim zdaniem

Port w Rowach nie jest jakąś wielką atrakcją do zobaczenia. Jeżeli go nie zobaczysz, wiele nie stracisz. Na pewno będzie atrakcją dla dzieci, które z zaciekawieniem będą oglądały się za kolorowymi kurtami.

Dodatkowym atutem jest pobliski sklep z świeżymi i wędzonymi rybami, podobno prosto z kutra oraz sąsiadująca z nim smażalnia.

Galeria zdjęć

Port rybacki w Rowach

port w rowach rowy
port w rowach atrakcje rowy
port w rowach

Rating miejsca

Ocena praktycznych informacji o miejscu: cen, ilości odwiedzających i ogólnego przygotowania miejsca do bycia atrakcją turystyczną. Im wyższa ocena tym lepiej!

Średnia ocena – 5/5 – składowe oceny:

Ceny5/5

Bezpłatne

Ilość odwiedzających5/5

Niewielu turystów na miejscu. Najwięcej przy smażalni i sklepie.

Przygotowanie5/5

Duże tablice informacyjne z ciekawymi opisami. Szczególnie wejście od ulicy Portowej oraz most na Łupawie, są szczególnie dobrze oznaczone.

czytasz – wspieraj

Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:)

Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (10, 15, 25 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga

Praktyczne informacje – Port rybacki w Rowach

Parking – 1.5/5

Brak parkingu w pobliżu. Najbliżej można zaparkować na trochę odległej ale szerokiej ul. Nadmorskiej. Trzeba tylko znaleźć na niej miejsce, o co nie jest łatwo.

Potrzebny czas

Przejście portu zajmuje z reguły około 15 minut.

Sugerowany wiek

Dla każdego, ale największą frajdę powinny mieć dzieci.

Dostępność

Miejsce dostępne dla wszystkich.

podpowiedź

  • Z portu można bezpośrednio dojść do promenady. Wystarczy iść wzdłuż wyjścia z portu by znaleźć się na jednym z końców promenady w Rowach.

Plusy i minusy

główne atuty

  • cisza i spokój,
  • nieograniczony dostęp do nabrzeży,
  • połączenie z promenadą w Rowach,
  • sklep ze świeżymi i wędzonymi rybami, podobno prosto z kutra

słabsze strony

  • tylko niewielkie kutry rybackie,
  • rozumiem, że statki są własnością prywatną ale niektóre proszą się o zrobienie porządku,

Poznajcie inne miejsca w okolicy

Interesuje Cię okolica? Wcale się nie dziwię! Poznaj ją lepiej dzięki poniższym wpisom:

Wpis opublikowano: 7 czerwca 2020
Wykaz źródeł
POZNAJMY SIĘ
kierunkowo.pl autor marcin krawczyk prelekcja targi tour salon prezentacja 2023
Marcin Krawczyk

mikropodróżnik | bloger | polonofil

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie

OZNACZENIA WPISU
tagi
oznaczenia
CO MYŚLISZ O TYM MIEJSCU I WPISIE?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl