Apteczka turystyczna. Co powinna zawierać?
Apteczka turystyczna to jedna z najważniejszych rzeczy, którą należy zabrać w podróż i nie mogło jej zabraknąć na mojej liście rzeczy do zabrania na wyjazd. Ta niepozorna, przez wielu niedoceniana paczuszka może nam uratować zdrowie a w bardzo skrajnych przypadkach również życie! W tym wpisie opiszę dla Was krótko, co powinna zawierać apteczka turystyczna oraz dlaczego jest taka ważna.
Dlaczego warto zabierać apteczkę w podróż?
Bezpieczeństwo zawsze powinno być dla nas najważniejsze! Dodatkowe kilkaset gramów w plecaku i kilka złotych mniej w portfelu, warte są zainwestowania w podstawową apteczkę osobistą. Oczywiście taką podręczną apteczką nie pomożemy sobie w bardzo groźnych urazach czy przy poważnych kontuzjach, wtedy oczywiście musimy wezwać pomoc ratowników (polecam przeczytać Wam mój wpis o aplikacji mobilnej Ratunek: Aplikacja RATUNEK. Obowiązkowa aplikacja turysty.
Osobista apteczka turystyczna okaże się jednak bardzo pomocna przy drobniejszych i dużo częstszych urazach czy dolegliwościach jak:
- skaleczenia,
- otarcia,
- bóle głowy, mięśni itp.,
- dolegliwości żołądkowe,
- ukąszenia owadów,
- oparzenia słoneczne
- i wielu innych…
Każdy z nas poczuł smak otarty pięt od butów czy spalonego „karku”, dlatego doskonale wie co znaczą i jak bardzo potrafią one nam dokuczać podczas urlopowania czy wyjazdu.
Co powinna zawierać dobra apteczka turystyczna?
Dostępne w sprzedaży apteczki zawierają różne wyposażenie. Warto jednak nie patrząc na „gotowce” wymienić, co powinno znaleźć się w apteczce turystycznej. Pamiętajcie, że każdą apteczkę można doposażyć, dlatego nie trzeba koniecznie szukać ideału:) Oto co moim zdaniem warto zabrać w apteczce ze sobą na podróż:
- zestaw plastrów (w tym kilka wodoodpornych),
- tkaninowy plaster bez opatrunku,
- zestaw opasek elastycznych (bandaży),
- kilka kompresów gazowych (opatrunkowych),
- rękawice winylowe (ewentualnie lateksowe),
- maseczka do sztucznego oddychania,
- chusteczki do dezynfekcji,
- sól fizjologiczna w małych opakowaniach jednorazowych,
- koc ratunkowy NRC,
- zestaw podstawowych tabletek (przeciwbólowe, przeciwzapalne, rozkurczowe, przeciwalergiczne),
- idealnie jak w apteczce będą również niewielkie nożyczki, którymi można uciąć plaster czy przeciąć bandaż,
Apteczka turystyczna i co jeszcze?
Apteczka turystyczna to tylko jeden z elementów, które mogą zapewnić nam większe bezpieczeństwo w podróży. Oprócz niej dobrze spakować również:
- naładowany telefon,
- naładowany powerbank,
- żel antybakteryjny,
- multitool lub scyzoryk
To tylko najważniejsze akcesoria, dzięki którym będziemy lepiej zabezpieczeni podczas naszych podróży. Jeżeli chcesz dowiedzieć się co jeszcze warto zabrać na wyjazd, przeczytaj mój wpis: Co zabrać na wyjazd wakacyjny?
Ile kosztuje apteczka turystyczna?
Osobista apteczka turystyczna nie jest wielkim wydatkiem. W zależności od jej wyposażenia oraz wyglądu, ceny mogą się różnić i zaczynać od kilkunastu złotych. Najrozsądniejsze wydają się apteczki w zakresie 25-40 złotych, ponieważ większości z nich nie trzeba wtedy doposażać i zawierają to co naprawdę przydatne. Droższe apteczki z bardziej bogatym wyposażeniem zostawmy ratownikom i osobom umiejącym udzielić fachowej pomocy.
Przy zakupie warto zwrócić uwagę na wielkość apteczki, ponieważ większość z nas pewnie będzie pakować ją do plecaka. Im mniejsza i poręczniejsza tym lepiej:) Największy wybór apteczek znajdziecie na allegro.pl, choć oczywiście możecie kupić je również w sklepach z akcesoriami turystycznymi czy medycznymi.
Więcej o bezpieczeństwie w podróży na kierunkowo.pl!
Wyjazd w czasie pandemii. Co warto wiedzieć i zabrać?
Wielu z Was, również i ja, siedzi teraz w swoich domach i ogranicza kontakty z innymi do absolutnego minimum. Niestety…
Jak zabezpieczyć dom na wyjazd
Pamiętasz ten moment gdy wyjeżdżasz z domu na wakacje? Nazwać to „chaosem” to jakby nazwać huragan zefirkiem. To wariactwo! Staramy…
Marcin Krawczyk
mikropodróżnik | bloger | polonofil
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie
Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę i na mapie atrakcji turystycznych!